Zmena dodávateľa elektriny na rok 2022

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim Tak pozeral som cenniky elektriny na buduci rok a ide to pekne hore. Momentalne som v Elgas, mam sadzbu DD5 a patrim distribucne pod VSE a ceny su 79,62 v NT a 111,86 vo VT. Co som pozeral ine cenniky tak najnizsie ceny som nasiel od ENERGIE2. Hoci maju az 4 cenniky oznacene A,B,C a R tak ceny vychadzaju 79 v NT a 81 vo VT. V tom pripade by som presiel ku nim nakolko tym ze su ceny skoro rovnake tak nebudem vobec casovo obmedzovany a riesit blbosti ako zapnem klimu, pracku, mycku pocas VT. Otazocka na Vas mate niekto skusenosti s distributorom ENERGIE2 cize ci uz kladne alebo negativne. A na ake dlhe casove obdobie sa podpisuje zmluva 1 rok, 2 roky...? Tohto roku neskrachovali tak dufam ze hedzuju ceny elektriny a preziju aj dalsie roky. A este posledna otazka tie cenniky ktore su momentalne na internete su uz finalne cize oficialne alebo ich este mozu zmenit smeron nahor do zaciatku buduceho roku? Je niekto kto ponuka este nizsie ceny na vychodnom Slovensku??? Vdaka
Odpovedať
@sambucus > Nesiri paniku. URSO urcuje maximalnu cenu elektriny podla priemernej ceny na prazskej burze za 6 mesiacov. Takze pokial ceny elektriny v roku 2022 na burze neklesnu, tak elektrina bude stale rast. Zober si ze v januari 2021 stala na prazskej burze MWh 50 euro. Tu je cena elektrickej energie ktora isla pre urcenie maximalnych cien pre domacnost. Berie sa prvych 6 mesiacov kalendarneho roku. https://www.urso.gov.sk/priemerna-cen... a tu je vyhlaska ako sa stanovuju regulovane ceny. Nech sa paci. Mozes studovat. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpi...
Odpovedať
@sambucus Nevyvysuj sa. Uz som sa informoval: "Pre domacnosti dodavatelia musia nakupovat postupne v priebehu predchadzajucich 12 mesiacov". Takze pre rok 2022 je aktualna situacia este znesitelne rozpustena, avsak ten pravy "rock&roll" pride, mozno s oneskorenim, ale pride... 😉
Odpovedať
@schneider81 si na omyle SE -slov. elektrárne energie len vyrábajú, nepatria im všetke zdroje na SK pozri si ich stránku, majú rôzny mix zdrojov, no predajca silovej je SE- energetické služby majú cenník i pre pracovníkov a ich známych tiež som ho mal pokiaľ bol výhodnejší,
Odpovedať
Tak čo s týmto? SPP odkúpila v lete ČEZ - moja zmluva z ČEZ ostala platná v plnom znení ju prebralo SPP do konca roka 2021. A následne sa začali diať veci 😞. Tak len pre zaujímavosť pripájam ceny za elektrinu ktoré mi začali fakturovať. Ja som cenu reklamoval mal som zmluvu do konca roka 2021 a oni len fakturujú a fakturujú. SPP - férový dodavatel. Dňa 29.6.2021 sme Vás listom informovali o prechode na cenníkové ceny SPP – list Vám bol zaslaný na korešpondenčnú adresu a zároveň ako príloha e-mailovej odpovede zo dňa 27.12.2021. Ceny dohodnuté u pôvodného dodávateľa boli platné do 31.8.2021, o čom sme Vás informovali listom zo dňa 29.6.2021. Zasielame Vám prehlad cenníkových cien a ich zmenu : od 1.1.2020 do 31.12.2020 Čiastka ceny : VT v sume 92,11 eur NT v sume 66,24 eur od 1.1.2021 do 31.8.2021 Čiastka ceny : VT v sume 92,11 eur NT v sume 66,24 eur od 1.9.2021 do 30.9.2021 Čiastka ceny : VT v sume 95,10 eur NT v sume 95,10 eur od 1.10.2021 do 31.10.2021 Čiastka ceny : VT v sume 104,10 eur NT v sume 104,10 eur od 1.11.2021 do 31.12.2021 Čiastka ceny : VT v sume 215,10 eur NT v sume 215,10 eur od 1.1.2022 - cena na rok 2022 Čiastka ceny : VT v sume 245,10 eur NT v sume 245,10 eur
Odpovedať
Pripájam časť zmluvy. Ak máte niekto skúsenosť poraďte - majú právo v SPP mimo obdobia prolongácie čo je od 31.12 do 1.1.( automaticky sa prolonguje) takto zvyšovať cenu, ako mi zvýšili? keby o 10%, alebo 50%. Za obdobie 4 mesiacov je to 369%!!! Ale takéto ceny?? keď mám cenu za elektrinu zakontrahovanú do konca roka 2021
Odpovedať
@makra77 tak to mas super ceny 😄 ved ked sa ti nepozdavaju tak treba vediet od zmluvy odstupit. Necital som tvoje zmluvne podmienky, ale zakonna podmienka odstupenia od zmluvy z dovodu nesuhlasu s cenou EE stale zostava zachovana - bez ohladu na viazanost atd. Cize od zverejnenia noveho cennika (obvyklym sposobom) mas 30 dni na odstupenie od zmluvy bez akejkolvek zmluvnej pokuty. Takze postup byva takyto - pozries na URSO kto je najlacnejsi, pripadne si das vypracovat CP u nejakeho dodavatela. Nasledne posles vypoved zmluvy (do 30 dni od zverejnenia cennika s ktorym nesuhlasis) sucasnemu dodavatelovi a uz len cakas a podpisujes. Jedine co treba, je sledovat ceny.
Odpovedať
No ale ja mám zmluvu uzavretú z ČEZ kde je zakontrahovaná cena jasná, SPP odkúpili časť ČEZ a zmluvy ostali v platnosti - nie je to dodávateľ poslednej inštancie. od 1.1.2021 do 31.12.2021 Čiastka ceny : VT v sume 92,11 eur NT v sume 66,24 eur. A SPP sa rozhodlo inak, mam zrušiť svoj výhodný kontrakt a ísť do niečoho iného mimo doby prolongácie?
Odpovedať
opakujes dookola to iste a nehladas riesenie svojej situacie... len chces, aby to niekto iny vyriesil a rozhodol za teba. Prosimta, pochop, ze im je jedno aku ty mas vyhodnu zmluvu - ked nakupili drahsie, vzdy budu mat oni v zmluve moznost ti tu cenu zvysit - tahas za kratsi koniec. Ked ti oznamili zvysenie sadzby, museli to urobit tak, ako to maju v zmluve (je to SPP, neverim ze by to nemali pravne zanalyzovane), cize tie sadzby budu na teba platit aj keby si sa na hlavu postavil.
Odpovedať
@makra77 ak nesúhlasíš s novou cenou môžeš podať výpoved vždy do 15 dní od oznámenia novej na webe a môžeš si nájsť nového dodávateľa, nikdy si nečítal podmienky v zmluve
Odpovedať
@makra77 ty si spal na vavrínoch už minulý rok, ja som mal VT 43 Eur/MWh a 45 Eur NT,po celý rok, dodávateľ nemôže meniť cenu len vtedy ak máš zmluvu na určité obdobie s tým že máš zaručenú rovnakú cenu do konca , tam hrozilo že môžeš mať cenu vyššiu ako iný dodávateľ v nasledujúcom období, v každej inej je vždy uvedené že dodávateľ môže meniť cenu kedykoľvek, ja mám zmluvu dokonca na 3 roky, no výpoved môžem dať vždy ked mení cenu a ja s ňou nesúhlasím, zmluva je na to aby si si ju dopredu prečítal a podpíšem ked mi je všetko jasné
Odpovedať
Profilova fotka
@marekjahoda asi tak nejak. celu zmluvu si proste treba poriadne prestudovat a hlavne aj tie male pismenka
Odpovedať
@tamarka_32 Naviac skupina ČEZ skončila na SK už i pre firemných zákazníkov k 1.4.2021,(pre domácnosti skončila už skôr a dalo sa predpokladať že skončí úplne) dohodla sa že zákazníkov prevezme SPP ale cenník od SPP a preto že SPP nemal zaistenú el. pre nových zákazníkov predával ju za aktuálne ceny na trhu, už vtedy si mal nájsť nového dodávateľa,od ktorého mohol dostať novú zmluvu na oveľa výhodnejšiu sumu, tak dopadnú tí kto situáciu nesleduje a potom vyplakávajú na forach nad rozliatym mliekom
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tamarka_32 Tamarka, super ze reagujes, ale nemyslim si ze napisat do X vlakien "asi tak nejak" ma nejaky valny zmysel 🙂 Ale dik, ze si ma oznacila. (BTW, zmluvy nevzyknu mavat male pismenka kedze je to pravny akt, kde sa na konci pise ze si si ho cely precitala, jej obsahu porozumela a uzatvaras ju slobodne, bez natlaku - asi by to bolo kontraproduktivne davat tam male pismena ked sa tam toto pise, plus by ta z nej vyviazal aj ten najcerstvejsi koncipient 🙂 Male pismena sa zvyknu davat do reklam kde sa vypichne co je treba a to podstatne sa skryje malymi pismenkami).
Odpovedať
K tomu viem len toto: cenu elektriky som mal dohodnutú a ZAKONTRAHOVANÚ do konca roka, presne do 31.12.2021 zmluvne z ČEZ. SPP prebralo záväzky a teda aj moju zmluvu a všetky ceny ostávajú nezmenené. Oznámenie že preberajú záväzky mi poslali: Na základe prevodu časti podniku prešli na SPP aj práva a záväzky vyplývajúce zo zmluvy o (združenej) dodávke elektriny/plynu, ktorú ste mali uzatvorenú s ČEZ. Z dôvodu uvedenej transakcie nedošlo k zmene zmluvných/obchodných podmienok a ceny za dodávku elektriny/plynu, ktorú ste mali v súlade so zmluvou o (združenej) dodávke elektriny/plynu dohodnutú s ČEZ. Uplatňovanie práv, povinností a plnenie všetkých zmluvných záväzkov z týchto uzavretých zmlúv realizuje od 1. apríla 2021 SPP, pričom z Vašej strany sa v súvislosti s prechodom uvedených zmluvných vzťahov nevyžaduje vykonanie žiadnych ďalších úkonov, súhlasov alebo potvrdení. Zároveň Vám oznamujeme, že nedošlo k zmenám ani pokiaľ ide o výšku, spôsob úhrady platieb, fakturačného cyklu, ako ani čísla účtu, na ktorý preddavkové, alebo mesačné platby poukazujete. Na základe tohto a na základe mojej platnej zmluvy (časť zo zmluvy a podmienky zmluvy sú vyššie v príspevku), nie je dôvod aby som v priebehu roka mimo obdobia prolongácie ja niečo menil. A už vôbec nie keď to má byť pre mňa ešte ktomu nevýhodné. Je to PLATNÁ zmluva a keďže je cena dohodnutá zmluvne, mam zato že cena by mala ostať platná do konca roka teda do prolongácie. Mýlim sa?
Odpovedať
@marekjahoda celkom tomu tak never, dnes je normálne dávať zmluvy písmom 8 a to sa najmä ľuďom so zrakovou vadou dosť zle číta 🙂
Odpovedať
@duzu zmluvu som čítal, niekoľko krát - je tam jasne napísané že mám zakontrahovanú cenu za el. energiu. Podstatná stať zmluvy je vyššie v príspevku aj z dátumom prolongácie. Podlá tvojho vydarenia by zakontrahovanie dodávky nemalo žiaden zmysel, ak by v príbehu kontraktu mohol dodávateľ meniť cenu svojvoľne aký by malo zmysel kontrahovať na akékoľvek obdobie 1,2,3 - 5 rokov keby to dodávateľ po 3 mesiacoch zaktualizoval na nové ceny.
Odpovedať
a zase dookola... Ved ked mas pravdu, stazuj sa, najmi si pravnika a sud sa s nimi. Podla vsetkeho ti tie ceny uz zacali uctovat tak o com sa bavime 🙂 Im ide o nic a tebe ide len o kopec prachov 🙂 Takze pre nich je vsetko v poriadku. (k tvojej poslednej sprave len tolko - dodavatel moze zmenit ceny tak, ako pise tvoja zmluva - cize to oznami beznym sposobom - vacsinou na webe. Od vtedy sa rata 15 dni na vyjadrenie nesuhlasu.)
Odpovedať
@makra77 čo bolo v zmluve ak dodávateľ končí? prečo si aktívne nevyhľadal nového? ja som mal tiež dodávateľa ktorý končil v lete odporučil mi Slovakia Energy, ten skončil ku koncu roku, našiel som výhodnejšieho ihned pokiaľ nebol nával , následne už neprijali nových nikam , ostáva len posledná záchrana za aktuálne ceny na burze
Odpovedať
Az teraz citam tie podmienky (za teba - takze mi ides takych 100EUR za hodinu) - ty si mal dohodnutu sadzbu do r. 2015, odvtedy sa kazdych 12 mesiacov dostavas do obdobia "Prolongacia" na ktore plati ze ked pocas "Prolongacie" zverejnia oni cennik, mas 15 dni na kroky (ktore si neurobil). Cize oni ti zacali celkom v sulade so zmluvou uctovat nove ceny - a v obdobi "Prolongacie" sa riadia iba tym, ze zverejnia novy cennik. Cize tam ta cena (ako ju ty nazyvas "vyhodna") neplati - pretoze tym boli oni viazani do konca r. 2015 😄 Ja uz neviem ako to viac po lopate vysvetlit... Ty stale tu dookola omielas svoje debiliny a mna to uz nebavi. Takze koncim a drzim palce.
Odpovedať
@makra77 Dobrý den, prosim vas aku mate tarifu a kde na SK ste ? Lebo my odberame od nich len Elektrinu bez plynu a cenz mame trosku nižšie. Akurát cena na tento rok je tak vysoká, že rozmýšlam, čo je toto za zlatý prúd ked takto navýšili ceny
Odpovedať
Som na strednom Slovensku, DMP7 - no v segmente Malý podnik. No asi som prišiel na jeden z problémov ktoré sa stali. Prekročil som na tomto odbernom mieste 30 MW a tak som sa preklopil z Malého podniku na podnikatelia - nik ma o tom neinformoval. A tak som za polroka vystúpil na odbernom mieste postupne z 65€ na 245€/1MW, najprv som zachytil zdražovania ako malý podnik, v novembri som sa preklopil som sa na podnikatelia a organizácie a zdražovanie som zachytil aj v segmente podnikatelia. No je to vážna vec, keďže el. energiu využívam na podnikanie toto zdraženie musím zapracovať do cien služieb. Ak som vlani zaplatil za elektriku 6000,-€ tento rok to bude 18000. A vraj inflácia bude 5 %, to nám vraví NBS, už to vidím úplne reálne 🙂. Asi sa tento rok budeme diviť čo sa bude diať ako nám všetko pekne podražie. Doteraz to bol slabý odvar s toho čo sa na nás valí.
Odpovedať
@makra77 neznalosť ťa neospravedlňuje , firmy majú na to lidi čo to sledujú nonstop ,a z dražením? len ak to niekto kúpi, ked sa to začne hromadiť predáva sa o rok o polovicu lacnejšie
Odpovedať
To by bol problém keby sa zdražovanie týkalo len mňa. No ak trocha sledujete situáciu na SK a vo svete tak isto nemám vysoké úcty len ja a teda zdražovať sa isto bude všade. duzu: Neviem aké firmy máš na mysli čo majú lidi, ale ja vo firme musím makať a platiť človeka čo bude sledovať cenu elektriky? Rád by som, ale skade na to zobrať €, beztak mám zo zákona milión povinností čo musím spĺňať, doložiť, predložiť, byrokracia ako sviňa. Nie každá firma má 30 zamestnancov. Sú aj menšie firmičky a to je práve môj prípad. Ale nechcem sa stážovať, proste len konštatujem že bude sa asi ťažšie žiť.
Odpovedať
Zdravím, mám trošku zmätok v tých cenách za rok 2022.Požiadal som o zmenu sadzby z D2 na D6 vo Vse. Ale nejako sa v tých cenách strácam a neviem či počítam správne. Príklad ročný odber 10000kw,v D2 koncová cena za kW 0,1666€ čo je 1666€/12 je 139€ mesiac. Pri D6 je cena za VT 0,1686€ a NT 0,1379.Keď to rozdelím na 8000kw NT a 2000kw VT tak cena je 1103€ NT a 337€ VT čo je spolu 1440€/12 je 120€ mesiac. Ale k tomu treba ešte pripočítať mesačný poplatok za hlavný istič, môj je 35A. Neviem či to správne počítam, v cenníku je uvedené 1,32+0,3545x hodnota ističa čo by malo byť 58€ mesiac. V súčte to vychádza 120+58=178€ mesiac v D6, pričom v D2 139€. Tých 10000kw ako odber som uviedol ako príklad. Keď to počítam správne tak som urobil asi chybu, že som požiadal o zmenu sadzby z D2 na D6. Neviete niekto poradiť či to počítam dobre a či sa vôbec oplatí tá D6-tka. Vďaka
Odpovedať
@yakuza sumy co uvadzas neviem posúdiť lebo nepoznám tie čísla, ale si si istý ze 1,32+0,3545x35=58e?
Odpovedať
@yakuza a naviac ako si prišiel k tomu pomeru 8000 a 2000? ved denne máš VT len 2 hod takže i časovo je to nezmysel,a vtedy má byť kúrenie blokované, ja mám VT len 200 kW a mám DD5 tam je VT 4 hod
Odpovedať
Aj keby bola v D6-tke NT 9800*0.1379=1351,42/12=112,6 a VT 200*0.1686=33,72/12=2,81.Spolu to je 115,41+istič 58,6075=174,01€ za mesiac.V D2 by to bolo 10000*0.1666=1666/12=138.8+cca 10€ fix je 148.8€ za mesiac. Tú spotrebu som dal len orientačne, možno to nepočítam správne, to musím zistiť či sa potom oplatí zmeniť na dvoj taríf, lebo tam sa platí mesačný poplatok za istič.
Odpovedať
@yakuza porovnaj teraz najlacnejšieho dodávateľa v DD2 je Magna zaplatíš 1675 Eur v VSE je to 1821 Eur v DD2 najlacnejší v DD5 Utilis1429 Eur vo VSE 1511 porovnanie podľa vyhodnaenergia ročná spotreba 10 000 kWh v DD2, alebo 9800 v NT a 200 Vt v DD5
Odpovedať
@yakuza ta D6 sa proste pri tych mesacnych cenach za istic neoplati. Az by si jeden myslel, ze tie ceny nemozu byt realne take vysoke, ze tam musi byt niekde chyba....
Odpovedať
@yakuza Halooo. 1,32+0,3545x35=13,7275 a nie 58.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?