Zapojenie indukcie z 400V na 230V

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom zapojenia indukcie Electrolux EHH6240ISk. Za indukciou mám pripravený 3 polový sporákový vypínač s nasledovným zapojením. Z prava zem: zelenožltý, fáza: čierny, hnedý, šedý, nulák je prázdny. Inducia je na 230V a sú tam káble zelenožltý, čierny, hnedý a modrý. Vedel by niekto poradiť ako zapojiť indukciu do sporákového vypínača? Za rady vopred ďakujem
Odpovedať
Predpokladám že nijak, teda pokial správne rozumiem "nulák je prázdny", tj. nie je privedený modrý stredný (neutrálny) vodič. Správne zapojenie by malo byť v princípe farbu na farbu, šedý na vypínači nezapojený.
Odpovedať
A nedá sa zapojiť v ističi šedý ako nulák a potom v sporákovom vypinači tam zapojiť ten modrý?
Odpovedať
Technicky by to malo ist. Ci je to 100% v sulade s normami neviem zarucit. Urcite by som minimalne konce toho sedeho oznacil zmrstovacou modrou buzirkou.
Odpovedať
A nešlo by to rozdeliť takto v sporákovom vypínači aby som nemusel prepájať v skrinke?
Odpovedať
Najrozumnejšie bude na oboch koncoch preznačiť šedý na modrý a v rozvádzači pri ističi ho zapojiť na N svorku rozvádzača...
Odpovedať
daj fotku... Čo to znamená "nulák je prázdny" ? Určite si to nezapájaj takto sám ak nechceš poškodiť zariadenie alebo ohroziť niekoho zdriavie. Z toho čo si tu vypísal tam maš TNC-ko, preto tam más modrý vodič "prázdny", ten zelenožltý más vodič PEN ale aj to sa len domnievam, kedže z tohto opisu sa to dá len odhadovať.
Odpovedať
@andy221 pred tym ako sem pridu najvacsi odbornici a zjebu ta ze mas zavolat elektrikara lebo inak pozabijas pol rodiny, Ak nemas v dome rozvody s modrym tak si ho tam mozes spravit s tych chranicom ako pises, alebo mozes predsa spojit modry zo zltym - vsak to tak je v kazdej zasuvke pokial su starsie sustavy.
Odpovedať
Znamená to, že z ističa ide 4 žilový kábel 4x2,5. Nulák "N" v sporákovom vypínači nie je zapojený L1-šedý, L2- hnedý, L3-čierny, PEN-žltozelený. Momentálne nie som v dome, tak foto teraz neviem dodať.
Odpovedať
@andy221 mas stary di novy dom? V starom mas 3 fazy + zeleno zlty. V nocych ti do domu ide to iste ibaze v rozvadzaci "vyropbis" modry kabel pomocou prudoveho chranica.
Odpovedať
Je to starý dom
Odpovedať
@andy221 co znamena prazdny nulak? Odkial ten nulak ide?
Odpovedať
@andy221: Vsak to zapoj ako mas na tom obrazku. Fazy - farba na farbu (s tym, ze seda sa nepouzije, lebo doska potrebuje len 2 fazy). N a PE z dosky - oba na PEN vo vypinaci. Tym padom budes mat vo vypinaci prechod z TN-C na TN-S. Ak by si chcel prudovy chranic, tak je moznost pouzit sedy na N uz z rozvadzaca (jednoznacne prefarbit na modru na oboch koncoch, aspon izolackou!). Inak v tom nevidim moc zmysel.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sysell Krásne si to napísal. Už nebudem reagovať... :-) :-) :-)
Odpovedať
@sysell chlape, ja netusim, cim sa v zivote zivis,alebo co si vystudoval, ale tvoje rady v oblasti zapojenia cohokolvek elektrickeho su niekde na urovni, ako keby jeptiska, ktora je pannou isla radit nejakej mladej dievcine v oblasti sexualnych poloh pri prvom sexe.
Odpovedať
Neska som sa dozvedel že vlastne celý čas čo som chodil do školy a nasledne do roboty a na skolenia som tam chodil zbytocne. Az dneska som sa dozvedel že v TNC su modré vodiče, ci prudový chránič sa používa na rozdelenie TNC-S. A ja blbec som si myslel ze v TNC moze byt len PEN zelenožltým vodicom a RCD sa použiva ako doplnková ochrana pred nebezpečným dotykovým napätím. Dufam že ako sporakovy vypinač je použitý ten "správny" typ a odpaja aj PEN....
Odpovedať
@sysell mne ide už do domu 5 vodičov. A nemam tam ani RCD pri bode rozdelenia. To je aka sústava?
Odpovedať
@ondro81 a co je zle? Pouc ma @lukino55555 a o co ide? Presne o tomto som hovoril ze sem pride niekto kto bude mudrovat miesto tojo aby mu napisal. Co a ako. Je obdivhodne ako sa niekto potrebuje prezentovat aky je mudry
Odpovedať
@sysell zacat mozme napriklad tym,ze zjavne netusis, co je to prudovy chranic,ako funguje a kde sa pouziva.
Odpovedať
Treba to zapojiť tak alo keď zapájaš novú lampu do statej inštalácie. Čiže vodič pen privedieš najskôr na svorku PE a potom na N.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?