Zapojenie elektromotora 3 kW, 2860 ot/min, 400 V

Prosím poradte ako zapojiť elektromotor z týmto štítkom. Do hviezdy alebo trojuholníka, alebo je to jedno.
Odpovedať
1
2
Lepsie foto by nebolo? Ja tam neviem precitat takmer nic.
Odpovedať
@danculd už je večer, tak asi nič lepšie neurobím, ale ak si to priblížiš, tak to ide pekne čítať.
Odpovedať
Dá sa aj tak, aj tak, záleží, čo má poháňať.
Odpovedať
áno, dá sa použiť aj hviezda, aj trojuholník. Na štítku máš uvedený výkon pri jednotlivých zapojeniach...
Odpovedať
@viktor811 3kW motor.. ja by som rozmýšľal nad zapojením s prepínačom Y/Δ.
Odpovedať
@viktor811 hlavne sem pridaj lepšie obrázky, lebo takto len strielame od boku. Mne to nejde zväčšiť na čitateľnú veľkosť alebo som už slepý 8-)
Odpovedať
@danculd @peterkob tabuľku som prepísal a vypadá takto. Podľa mňa sú tam zmätočné informácie, napr. v riadku dva 690 Y atď. Myslím, že prepínač hviezda-trojuholník do 3 kW nie je potreba.
Odpovedať
@viktor811 je to bežný 3f motor, je možné ho zapojiť do hviezdy s 1/3 výkonu alebo do trojuholníka s plným výkonom údaj 690V znamená, že pri takom napätí pri zapojení do hviezdy by bežal na nominálny výkon 3kW
Odpovedať
@ragnar vďaka za radu. Idem to už tretí krát prešrobovať. Totiž pri zapojení do trojuholníka sa mi veľmi zohriala kotva. Na konci hriadeľa som neudržal ruku, ale stator bol v poriadku. Možno to bude od tej tesniacej manžety, lebo hreje sa to aj na hviezde.
Odpovedať
@viktor811 Nie sú tam zmätočné informácie. Posledný riadok môžeš úplne vypustiť, ten neplatí pre našu sieť. 3kW je hraničná hodnota pre priame pripojenie motora na sieť, aby pri rozbehoch nevznikali prúdové a momentové rázy. Tie prúdové spôsobujú negatívne javy v prenosovej sústave, tie momentové sa môžu podpísať na životnosti tvojho stroja. Stále nevieme, čo to má poháňať, či sa rozbieha naprázdno alebo do záberu... prepínač Y/Δ < softštartér < frekvenčný štartér < frekvenčný menič
Odpovedať
@viktor811 prepínač hviezda trojuholník je potrebný vtedy ak je rozbeh naprázdno -bez záťaže , napr. cirkulárka, hobľovačka , no nutné pri väčších výkonoch, čo s ním poháňaš?ked sa hreje má slabý výkon na záťaž
Odpovedať
@peterkob @duzu bude to poháňať menšiu cirkulárku, priemer kotúča do 400 mm. Odskúšal som to na voľnobeh.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@viktor811 ten motor vyzerá byť nový, je to tak? ak nie tak sa môže hriať od ložiska, ak je nový môže byť ešte nezabehnuté hriadeľové tesnenie
Odpovedať
@viktor811 keď sa ti to prehrieva pri voľnobehu, tak niečo nebude ok. Zapojenie do Δ. Pri takej domácej hobby mašinke je softštart drahá položka, ale toto je zrovna z tých strojov, ktoré sa často vypínajú/zapínajú..
Odpovedať
kamart stolar ma na motore ten frekvecny menic a to je dobra maŠinka ztym sa da dajte to a bude pokoj
Odpovedať
Dnes mi prišla aj klinová remenica, ktorú som si objednal na internete. Nie je to drahé, sedí ako uliata a na hriadeli sa doťahuje na kuželové puzdro. Robil som to takto prvýkrát, tak ma to veľmi potešilo, že existuje takáto skladačka.
Odpovedať
@viktor811 jo. Samosvorné puzdro... Ja mám ale iný problém. Kúpil som starsi podomácky robený kompresor bez vzdusnika. Jikov. Ten som zrepasoval. Bol tam ale motor /prirubovy/ z čerpadla chladiacej kvapaliny z nejakého kovoobrabacieho stroja. /2COA 10-27 - 7547/ Chcem tam dať nový motor, ale na 230V. Nikde sa neviem dopátrať, koľko kW/A má ten pôvodný motor. Viem len, že je 1480ot/min. Dilema...
Odpovedať
@megdesign s ujom googlom sa nebavíš?
Odpovedať
@peterkob bavím. Ale ja na štítku nemám údaj A. Mám tam len l/min. A tých typov bolo xy... :-) Doma odfotim...
Odpovedať
@viktor811 Kedze na slovensku mame trojfazovu sustavu 400V/50Hz,tak je jasne,ze ma byt zapojeny do trojuholnika.Kedze ho chces pouzivat,na cirkularku,a pila ma znacny zotrvacny moment,mohol by ti pri rozbehu zhadzovat istic.Bolo by preto dobre kupit prepinac hviezda/trojuholnik.Cize rozbeh na hviezdu,potom prepnes na trojuholnik.Pri prevadzke natrvalo vo hviezde ti zhori bezohladu na nazory roznych pseudoodbornikov na MS.
Odpovedať
@peterkob tak ampere tam nakoniec su. Som vyčistil štítok. :-D :-D :-D
Odpovedať
@megdesign úplne iný typ ale nevadí :-D
Odpovedať
@peterkob veď toto....
Odpovedať
ak vyroba cca cechoslovakia tak 3kw je do hviezdy-------ta tabulka rukou pisaná je pre novsie motory z dovozu toto plati pre 3 f motory
Odpovedať
@vrajmantak citaj riadne otazku.On prepisal uidaje zo stitku motora.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 Motor zapoj do trojuholníka a nedávaj prepínač hviezda-trojuholník. 3kw nie je výkon,pri ktorom treba riešiť prepínanie. Ps: Mohol by si mi poslať stránku,kde si objednával remenicu ? Ďakujem.
Odpovedať
@zmrzlina_sk mám to v trojuholníku, prepínanie zatiaľ neriešim, môže byť že neskôr áno. Tá stránka je https://www.components.sk/
Odpovedať
dusan. pišeš hovadiny , tým,čo nerozumeju situlacii
Odpovedať
ak udaje pisane rukou su od tvojho motora tak zapojiť do trouholnika , ak vyhodi istič, potoč pilovým kotučom v smere rezania a veci pomožeš aj sprevodovanim do pomala cinkular bude silnejsi a pozor na dovolené otačky píly ,aby ťa nezabila
Odpovedať
@vrajmantak to rozkrúcanie cirkulára rukou sa mi nejako nepozdáva, ale ako je to s tými remenicami. Pokiaľ zmením pomer priemerov remeníc, tak v tom istom ale nepriamom pomere sa mi zmení aj výkon na cirkulári?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?