Zapojenie elektriky surneee 🙃

Dobry den Viete mi niekto poradit so zapojenim??? Ako mam zapojit privod , svetlo, vypinac ,,,,, v krabici ,tak aby to fungovalo ako maaa ,,,, Neviem zapojit tie hnede kable aby to vypinacom fungovalo Dakujem za radu
Odpovedať
@janci0802 Mozno by pomohlo popisat,ktory kabel kam ide.Jeden urcite do svetla,jeden je privod ee a ten treti?Alternativa?Alebo pokracovanie vedenia niekam inam?
Odpovedať
@marcel714 ten treti ide do vypinaca
Odpovedať
@janci0802 ved nevies ani popisat co tam mas, sak privod svetlo a treti do akeho vypinaca, sak toto co vidime je vypinac nie? Ak tam mas z toho napajany "dalsi vypinac" tak ten spoj s privodom, zltre spoj tka ako modre a cez vypinac co vidime zapoj predsa hnedy privod a hnedy svetlo
Odpovedať
Hnedý prívodný s hnedým do vypínača, modrý (preznačený hnedou izolačkou) od vypínača s hnedým od svetla. Modrý prívodný s modrým od svetla. Zelenožlté všetky spolu. Na vypínač hnedý a modrý (preznačený)... :-)
Odpovedať
@dedo758 ked pijes tak nepis rady
Odpovedať
@dedo758 ale čo je cieľ. Keď sú tam dve fázy smerom na svetlo jedna sa o dvojvypinacoch, alebo paralelne zapínanie svetlá z dvoch miest. Nestačí popísať co tam je ale ako to ma fungovať 🙂
Odpovedať
z obrázku to ani svätý Peter nezapojí správne. Môžeme sa iba domnievať, že jeden je prívod, druhý svetlo a tretí vypínač. Ktoré dva vodiče sú použité na kontakt vypínača si môžeme iba tipnúť. Bude to hnedý a....? Krivo odrezaná fxp, káble oholené kuch. nožom a nesprávne zvolené farby k vypínaču vo mne vyvoláva pocit utekaj rýchlo preč od toho 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@janci0802 tak to vyzerá, že zasa raz niekto natiahol nesprávny kábel do vypínača, namiesto CYKY-O použil CYKY-J. Jednoducho babrák a fušer. Treba pozrieť, ktorý kábel ide do vypínača a pozrieť, ktoré vodiče sú v ňom zapojené a ako sú zapojené.
Odpovedať
@sysell Čítaj s porozumením - “ Ako mam zapojit privod , svetlo, vypinac ,,,,,” - jednoducho tak, ako som napísal. Ktorý kábel kam ide musí vedieť domáci, takže tak... ;-)
Odpovedať
Do vypinaca idu modry hnedy zeleny Vsetko je to privedene do krabice a tam mam problem to zapojit aby vypinac fungoval
Odpovedať
@janci0802 Postup som napísal, ďalšia polemika zbytočná...
Odpovedať
@janci0802 Do vypinača ide faza hnedy a vracia sa faza hnedy alebo čierny.Vypinač nieje vhodne uzemnovat zeleny a nema ani svietit modry. či 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@janci0802 otvor vypínač a sprav foto a daj ju sem.
Odpovedať
@merak Na 100% bude vo vypínači-Hnedý, žltozelený, modrý... :-(
Odpovedať
Profilova fotka
@technik007 to mi je jasné, ale ktoré z nich budú zapojené a ktoré nezapojené? žeby zelenožltý a modrý? 😎
Odpovedať
@merak Všetko je možné.. ;-) I tak še dá, jak hutoria vychodzniare.. :-D
Odpovedať
@dedo758 Dakujem velmi pekne za radu,,, zapojene ,funguje 👍👍
Odpovedať
@janci0802 Za málo... 8-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@dedo758 Dobry den, vedeli by ste mi, prosim, podobnym sposobom, ako ste poradili Jancimu, ako este do tejto krabicky pridat dalsie 2 vypinace? Vsetky vypinace by mali zapinat a vypinat ine svetlo, t.j. funogvat samostatne. Dakujem.
Odpovedať
@domrek ked tam vidim prepojeny hnedy s modrym tak by som si daval sakra pozor!
Odpovedať
Podľa počtu a farieb vodičov máš teraz zapojené presne to, čo voľkedy janci0802. Na pridanie druhého a tretieho vypínača, ktoré budú ovládať ďalšie dve svetlá, je v krabičke málo voľných skrutiek - a hlavne málo tých správnych. Odporúčam existujúcu svorkovnicu nahradiť Wago-svorkami a to nasledovne: Najprv bezpečnosť - vypni istič! Odskrutkuj svorkovnicu z krabičky a vytiahni ju čo najviac von. Modré horné vodiče odskrutkuj, konce očisti aspoň na 11 mm a spoj do 4-násobnej Wago svorky Takisto horné zelenožlté vodiče spoj do 4-násobnej Wago-svorky Ľavé hnedé vodiče tiež spoj do 4-násobnej Wago-svorky. Dolný modrý s hnedým spoj do 2-násobnej Wago-svorky, ale ešte predtým hnedou alebo čiernou izolačkou preznač modrý vodič. Nemusíš úplne na koniec, aby vošiel do Wago-svorky. Pravý zelenožltý nepripoj nikam - to je z kábla k vypínaču, neplní účel Svorkovnicu odlož. Nové káble k vypínačom by si už mohol použiť také, aké majú byť - t. j. CYKY-O 3x1,5, v ktorom sú iba hnedý, čierny a šedý, t. j. fázové vodiče. Ak sa dá, vymeň aj ten terajší k vypínaču a budeš to mať tip-top 🙂 K svetlám je použitý dobrý kábel - CYKY-J 3x1,5, taký istý použi aj ty. Hnedý vodič z kábla k vpínaču spoj s hnedými, čo boli v svorkovnici vľavo. Čierny od vypínača spoj s hnedým od svetla 2-násobnou Wago-svorkou. Modrý od svetla spoj s modrými, čo boli v svorkovnici hore, zelenožltý so zelenožltými 🙂 Ostane ti pripojiť druhý vypínač a druhé svetlo, ktoré pripojíš rovnako. Šedé od vypínačov nikam nepripájaš; necvakaj ich, len ich schovaj na spodok do krabičky. Ešte zostáva zapojiť vypínače, tam pripojíš hnedý a čierny, šedý zasa zostáva stočený a nepripojený. Spolu teda 3 ks 4-násobné Wago-svorky a 3 ks 2-násobné. Ulož pekne do krabičky a - ak máš namontované aj svietidlá, zapni istič... Ja som sa hral s niečim podobným cez víkend. Veľa zdaru...
Odpovedať
@dedo758 Dakujem krasne.
Odpovedať
@rkorba zapajal nam to elektrikar, co je na tom zle?
Odpovedať
@domrek To, čo som tam aj ja písal - k vypínaču ide farebne nesprávne použitý kábel. Teraz je tam CYKY-J a treba CYKY-O, teda bez (z nem. ohne) zelonožltého vodiča...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?