Vysoká spotreba elektriny - skúška elektromeru

Zobraz úvodný príspevok
dovoľte aby som sa podelil so skúsenosťou ZSE. Na základe vysokého nedoplatku som si začal zapisovať stav elektromeru 2 x denne a to 08:00 a 20:00 elektromer vykazoval dennú spotrebu cca 28kWh čo je pre našu domácnosť príliš veľa. Tu je nutné podotknúť že v čase od 20:00 do 08:00 pribudlo na elektromere 15Kwh a cez deň od 08:00 do 20:00 "len" 13kWh je absurdné aby počas noci keď všetko spí bola spotreba vyššia ako cez deň! Po týchto zisteniach som si zapožičal meracie prístroje a začal som merať spotrebu priamo v zásuvkách pri jednotlivých spotrebičoch. Chladnička, mraznička, tv, počítač, mikrovlnka atd aby merania boli čo najpresnejšie zmerali sme prívod elektriny do domu v rozvodnej skrinke v každej fáze pres ističom. Po spočítaní všetkých spotrebičov atd som sa (aj so značnou rezervou) nevedel dorátať že miniem za 24 hodín viac ako 10kWh (mne vyšlo cca 7,5kWh/deň, čo majú aj susedia v okolí) teda naskytá sa otázka kde je tých zvyšných 21kWh ktoré mi elektromer každý deň natočí?!?!?! Samozrejme som podal reklamáciu s priloženou tabuľkou v Exceli a certifikátom skúšajúceho elektrikára. Moja reklamácia bola zamietnutá nakoľko ZSE vychádza len z odpočtu stavu na elektromeru. Teda opíše číslo a pošle faktúru, či je elektromer v poriadku to nerieši. Samozrejme som požiadal o výmenu elektromeru a zaslanie pôvodného do štátnej skúšobne. Toto sa aj udialo, elektromer bol vymenený a opis stavu som si opätovne začal robiť tak ako pred tým. Nastala však veľká zmena. Elektromer vykazoval stav od 08:00 do 20:00 6kWh a od 20:00 do 08:00 1kWh až 2kWh teda denný stav sa zmenil z pôvodných 28kWh na 7kWh až 8kWh Bolo teda samozrejmé že som očakával že štátna skúšobňa pošle záver o skúške v zmysle že môj pôvodný elektromer bol chybný. To sa však nestalo, prišiel list kde mi vysvetľujú že elektromer meral správne! Toto je teda takpovediac vlastný gól, čo má obyčajný človek robiť? mam protokol kde píšu že elektromer meral správne, na druhej strane mi namontovali nový elektromer a ten meria o 21kWh denne menej ako pôvodný. Ja som si naozaj myslel ze skúška elektromeru musí jednoznačne dopadnúť v môj prospech a ze skúška bude objektívna a nezávislá. Neviem čo si mám o tom myslieť, naozaj som si myslel že vyjde protokol že elektromer mal poruchu, veď to sa predsa môže stať a pri takom obrovskom množstve elektromerov je to aj samozrejmé. Alebo sa skúškou ani nezaoberali a len tak si napísali čo chceli?!?! Ja mám jediný dôkaz ze nový elektromer meria PODSTATNE menej. Podám teda ešte podnet na obchodnú inšpekciu, už len pre to aby aj iný mali ponaučenie. Rád sa podelím s vašimi skúsenosťami.
Odpovedať
@nicearty zateplený je a teplota 19-21°
Odpovedať
@komimathew nevyhadas ani prd. oni si dali minimalne mesacne platby, celu stavbu si tam kurili elektrikou na tvoj ucet a teba prislo rocne zuctovanie. Proste to zaplat a pripis si to ako zivotne ponaucenie, ze druhy barak si postavis sam 😉
Odpovedať
@rkorba ročne by som možno prekusil ale toto je za pol rok. Nejde mi do hlavy ta spotreba, ved to by musel ist kotol na full pol roka...
Odpovedať
@komimathew je to krute ale asi bude mat @rkorba pravdu.
Odpovedať
@komimathew no co ti mam na to povedat elektrokotol + novostavba = energeticky pruser. Dufaj ze ti ako tak vyschla stavba a na buduci rok si nastav platby na 150 aby si nemal velke nedoplatky.
Odpovedať
@komimathew pol roka november - april? Cize prakticky cela vykurovacia sezona? Ako je to dost, ale za druhy pol rok maj - oktober to bude ovela menej, ved prikurovat zacnes niekedy v oktobri.
Odpovedať
@komimathew žiaľ, takto to býva. Viacero ľudí tu bolo v podobnej situácii s elektrickým kúrením.
Odpovedať
@komimathew problém si si spôsobil sám v novom si hned na začiatku všetko skontrolujem,zmluvu s dodávateľom, vhodnú sadzbu, občas vždy pozriem stav, po pol roku môžeš tak platiť, za neznalosť sa platí, chytrí si to naštuduje , net je i na to aby si to zistil dopredu, nie písať až ked je neskoro
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
zdravim,ja som zacal riesit spotrebu vlaste teraz,ked tu strasia ludi,ze budu musiet setrit 15perc.Od zaciatku roka mi vychadza denna priemerna spotreba 9KW.Kurenie a ohrev vody je plynom.Nezdalo sa mi to,tak som zacal kazdy spotrebic merat zvlast,umyvacka riadu 0,9kw cyklus.mrazak 0,5kw 24hod.chladnicka0,8 KW 24 hod.televizor 170w za hod,pc 140 w za hod,elektricka truba,1,8KW za 3 hod pecenia.pracka+ susicka 2 prania a susenia po sebe 1,7kw.wifi router 4w,digi skrinka10W,to su minimalne spotreby.mikrovlnka digestor ,kanvica za den urcite nespotrebuju viac ako 1KW.Denne je zapata umyvacka,budem to zaokruhlovat.1KW,chladicka+mrazak1,5,TV ide nech 6 hod 1KW.PC priemer 2 hod denne.obcas kanvica,mikrovlnka.nech to je 4KW dokopy co sa urcite spotrebuje za den.svetla vsade led,minimalna spotreba..v lete sa v podstate ani nesvieti doma.mam elektromer,ktory neukazuje aktualnu spotrebu,ale len cele KW.tak doslovne som si pockal kym preskoci cislo.vsetko povypinal a pustil len umyvacku..na hodinach zaratalo 2 kw,cyklus umyvacky bol 0,9 KW.nedalo mi to,zapol som naspat chladnicku a mrazak,.vsetko ostatne vypate.siel som na 2 hod von,vratil sa a dalsi kW natoceny..vychadza mi z toho,ze elektromer proste meria vacsiu spotrebu ako realne je.keby aj denne idu vsetky spotrebice- pracka susicka,truba,v podstate vsetko,neexistuje aby vychadzala denna spotreba 9KW.takze ak len 2kw denne prihodi co je aj viac,tak za rok je to minimalne 700KW co zaplatim naviac..neni to extrem,orpti tomu co som ciatl ine prispevky,ale aj tak..ked to je u kazdeho spotrebitela tak nastavane tak sa zaraba....
Odpovedať
Profilova fotka
@Martin_Klingacik 10kwh na den je uplne bezna spotreba realneho domu. Nic ti nebrani nechat si namontovat svoj kontrolny elektromer, ktory ti ukaze aj okamzitu spotrebu
Odpovedať
@martin_klingacik spotreba sa mení stále i u spotrebiča ktorý má stále rovnaký odber, lebo sa mení i napájacie napätie podľa strát na vedení a odchýlka môže byť i 20%, naviac všetke spotrebiče čo si uviedol majú v každom okamihu inú spotrebu, napr. umývačka najskôr musí vodu zohriať vtedy najväčšia spotreba, iné množstvo riadu atd. pre presnú kontrolu potrebuješ zmerať celú elektoinštaláciu, môže byť niekde zvod a spotreba je i ked je všetko vypnuté, tak isto u spotrebičov môžeš si zohnať niekde presný kalibrovaný elektromer ako podružný a kontrolovať údaje, niekde ho požičiava i distribúcia
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu umývačka riadu ide každý deň,za 7 dní mi priemer vyšiel 0.9kw televízia 170W na hod.pracka s chladničkou takisto majú svoju stabilnú spotrebu .práčka sušička tiež.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@mgx keby všetky spotrebiče išli každý deň.tak nepoviem ani slovo,že mi vyjde spotreba 10 Kw za deň .ten elektromer predpokladám ,že musí prísť zapojiť nejaká firma?či?
Odpovedať
Profilova fotka
ja si zapisujem spotrebu v dome odkedy sme sa nasťahovali t.j. november 2019... všetko je na elektriku vrátane kúrenia a ohrevu túv... v letných mesiacoch, keď sa nekúri je spotreba 250 - 300 kwh z toho ohrev vody (ktorý meriam posl. mesiace aj osobitne) berie cca 100-110kwh/mesiac takže spotreba spotrebičov tvorí: 150-200kwh ... v našom 100m2 dome , 100% elektrickom je tak spotreba nasledovná: -priemerne tak 6 kwh/deň tvorí spotreba spotrebičov, elektroniky, osvetlenia a varenia - 4 kwh/deň tvorí ohrev TÚV - kúrenie berie 5-6kwh v prech. obdobiach , a v zime aj 10-15kwh/deň záver: najväčšie žrochy elektriny sú kúrenie a ohrev TÚV , spotrebiče žerú málo ... takže tam sa aj ťažko hľadá úspora, dnes sú už väčšinou všetky spotrebiče min. A+ a žiarokvy všetky väčšinou LED
Odpovedať
@dexter89 Len pre poriadok - žiadne A++++ už neexistuje https://akourobit.sk/energeticke-stit...
Odpovedať
@martin_klingacik čím to meráte?
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_klingacik nie, hocijaky elektrikar. Montuje sa to az za distribucny elektromer. Mam overene 2: SDM630 https://www.elektromery.com/product/e... alebo INEPRO380 Alternativne este shelly, ale to viem ze nemera presne, je nutna kalibracia https://shop.shelly.cloud/shelly-3em-... SDM630 cca 115e, Shelly cca 120e, INEPRO 160e.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_klingacik a akou metodikou si to meral? sledoval si to min. 24 hod. každý spotrebič? či si len pozrel koľko to berie aktuálne? lebo ako hovorí @duzu spotreba sa ti mení aj v priebehu času aj u spotrebičov
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 samozrejme celý cyklus..u chladničky a mrazničky 7 dňový priemer. U práčky a sušičky takisto celý priemer za pranie a sušenie.mera to presne
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 keď budem mať zapatu 24 hod len chladničku a mrazák,ostatne vypaté,nemôžem mať väčšiu spotrebu ako 2 Kw.a toľko mi pretoči od22 do - rána.ked spíme,všetko vypaté.
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_klingacik tak môže byť, mne príde tiež spotreba na 10kwh denne dosť len na spotrebiče ... jak som písal, mne to vychádza 5-6 kwh/deň keď odrátam kúrenie a ohrev vody... a to žena je doma s dieťaťom, vkuse ide počítač, TV, mám 3 klimatizácie a toho roku aj sa chladilo zopár dni počas horúčav , umývačka, rúra, varenie na elektrike ... tak nejak mi nesedí žeby ty si mal až 10 predpokladám že aj varíš na plyne, ale i tak... tak vyskúšať kúpiť ten sukromny elektromer dobre skalibrovany a dať si to ako kontrolu ...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 aj varenie je na plyne .sú dni ,keď fakt celý deň nikto není doma,ide len tá chladnička a mraznička,večer sa ešte zapne na chvíľu tv a tá umývačka .bolo by mi to jedno,ale keď nás tupci chcú presviedčať aby sme šetrili akože,by ma zaujímalo ako🙂keďže mne to vychádza tak,že hodiny mi natočia viac ako ja realne spotrebujeme a predpokladám,že som není jediný
Odpovedať
mozno je aj dobre, ze tato situacia vyprovokuje mnozstvo ludi, aby si preverilo, co sa vlastne meria a uctuje, mozno nakoniec prideme na to, ze z ich strany to nie je koser. je pravda, ze najlacnejsia elektrina je ta, co sa nevyrobi, ale je tiez pravda, ze idealne zo strany vyrobcu a distribucie by bola taka situacia, ze co sa vyrobi sa aj preda (alebo nauctuje) spotrebitelovi.
Odpovedať
@martin_klingacik A ake mate vlastne hodiny?
Odpovedať
dnes článok v pravde o šetrení, redaktor tvrdí že najväčší žrút je chladnička, mraznička, alebo výmena 100W žiarovky za led moja chladnička s mrazničkou má dennú spotrebu 0,75kWh, bojler asi 5kWh 100 W žiarovky sa nevyrábajú už roky, ale tvrdí že výmenou za led ušetrí 90% energie
Odpovedať
@capzahradnik čo sa vyrobí , to sa pri elektrine nikdy všetko nepredá, lebo sa nedá ukladať do zásoby ako plyn, musí sa spotrebovať okamžite, ak by chýbalo len málo padne celá sieť a nepredá nič
Odpovedať
@duzu nuž… niečo na tom bude. Ja mám zapnuté dve chladničky, alarm, router, 2x repeater, a kotol a klíma v stend by. A za 10 dni som mal natočených 37kWh. Nič iné nešlo, keďže sme boli preč. Btw 100w žiaroviek by som doma našiel ešte hromadu. Svokor ľúbil nakupovať vo veľkom
Odpovedať
@capzahradnik Elektrická energia sa nevyrába do zásoby. Čo sa vyrába to sa spotrebováva. Ak si myslel straty pri distribúcii tak neboj, takú položku majú distribučky v cene elektriny zarátanú a platíme im za to.
Odpovedať
pozri ,ci nejde aj pri vypnuti isticov a zapis si
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?