Vysoká spotreba elektriny - skúška elektromeru

Zobraz úvodný príspevok
dovoľte aby som sa podelil so skúsenosťou ZSE. Na základe vysokého nedoplatku som si začal zapisovať stav elektromeru 2 x denne a to 08:00 a 20:00 elektromer vykazoval dennú spotrebu cca 28kWh čo je pre našu domácnosť príliš veľa. Tu je nutné podotknúť že v čase od 20:00 do 08:00 pribudlo na elektromere 15Kwh a cez deň od 08:00 do 20:00 "len" 13kWh je absurdné aby počas noci keď všetko spí bola spotreba vyššia ako cez deň! Po týchto zisteniach som si zapožičal meracie prístroje a začal som merať spotrebu priamo v zásuvkách pri jednotlivých spotrebičoch. Chladnička, mraznička, tv, počítač, mikrovlnka atd aby merania boli čo najpresnejšie zmerali sme prívod elektriny do domu v rozvodnej skrinke v každej fáze pres ističom. Po spočítaní všetkých spotrebičov atd som sa (aj so značnou rezervou) nevedel dorátať že miniem za 24 hodín viac ako 10kWh (mne vyšlo cca 7,5kWh/deň, čo majú aj susedia v okolí) teda naskytá sa otázka kde je tých zvyšných 21kWh ktoré mi elektromer každý deň natočí?!?!?! Samozrejme som podal reklamáciu s priloženou tabuľkou v Exceli a certifikátom skúšajúceho elektrikára. Moja reklamácia bola zamietnutá nakoľko ZSE vychádza len z odpočtu stavu na elektromeru. Teda opíše číslo a pošle faktúru, či je elektromer v poriadku to nerieši. Samozrejme som požiadal o výmenu elektromeru a zaslanie pôvodného do štátnej skúšobne. Toto sa aj udialo, elektromer bol vymenený a opis stavu som si opätovne začal robiť tak ako pred tým. Nastala však veľká zmena. Elektromer vykazoval stav od 08:00 do 20:00 6kWh a od 20:00 do 08:00 1kWh až 2kWh teda denný stav sa zmenil z pôvodných 28kWh na 7kWh až 8kWh Bolo teda samozrejmé že som očakával že štátna skúšobňa pošle záver o skúške v zmysle že môj pôvodný elektromer bol chybný. To sa však nestalo, prišiel list kde mi vysvetľujú že elektromer meral správne! Toto je teda takpovediac vlastný gól, čo má obyčajný človek robiť? mam protokol kde píšu že elektromer meral správne, na druhej strane mi namontovali nový elektromer a ten meria o 21kWh denne menej ako pôvodný. Ja som si naozaj myslel ze skúška elektromeru musí jednoznačne dopadnúť v môj prospech a ze skúška bude objektívna a nezávislá. Neviem čo si mám o tom myslieť, naozaj som si myslel že vyjde protokol že elektromer mal poruchu, veď to sa predsa môže stať a pri takom obrovskom množstve elektromerov je to aj samozrejmé. Alebo sa skúškou ani nezaoberali a len tak si napísali čo chceli?!?! Ja mám jediný dôkaz ze nový elektromer meria PODSTATNE menej. Podám teda ešte podnet na obchodnú inšpekciu, už len pre to aby aj iný mali ponaučenie. Rád sa podelím s vašimi skúsenosťami.
Odpovedať
Ahojte ja som riešila tiež niečo podobné, velmivysoky nedoplatok, najprv,reklamácia u zse, potom kontrola elektromeru u distribucnej , následne nový elektromer, reklamaciu neuznali, vraj elektromer meria správne a museli sme zaplatit. Dokonca mi ani nrdaku splátkový kalendar, lebo som raz zaplatila neskor ... s nimi sa nevyhadas..keď si zmyslia že ti dajú platiť tak musíš aj keď je pravda niekde inde!
Odpovedať
@nonaa teraz a 12 KW? mne stačí i 1-2, kotol nie je vhodný spotrebič na zistenie spotreby , lebo je ovládaný termostatom musela by byť nastavená teplota na ktorú nevykúri,vypína a zapína, musíš skúsiť na spotrebiči ktorý má stále rovnaký odber,obyčajná žiarovka má po ohriatí rovnaký odber, bola spotreba vyššia ako 13,2 kWh, ak áno treba odmereť presnú hodnotu napätia na jednotlivých fázach, ak je starší kotol bol uvádzaný príkon pre napätie 220 V, teraz by malo byť 230 V+-10%, čiže od 207V -253 V asi každý el. ukazuje len v KWh no 1 kWh = 1000 Wh a ešte jedno nie je na teba niekto napojený? bývaš v samostatnom dome?
Odpovedať
@duzu nie je nik na mna napojeny...to preveroval ich technik...a kotol mi siel vkuse celu hodinu...bola som pri nom ...aby siel stale...za jednu hodku spalil viac ako 14 kW...tak mi aspon ukazovai hodiny...kotol ma 4 roky ...myslim ze nie je chybny...pretoze mi ho vyberal kurenar a podla papierov je kvalitny....
Odpovedať
@dusantt bezne s nim kurim...pred 2 romi bola sptreba 28oo...po zatepleni klesla spotreba na 23oo...a hned po tom ako dali nove hodiny 75oo a to len za 11 mesiacov....ale ich hodiny su v poriadku...na porazenie...vazne😢
Odpovedať
Ahojte...takze elektromer vzali na statnu skusku a dali nahradny zatial....no cuduj sa svete...ten meria ovela menej...dalo sa to cakat....pockam si na vysledok skusky aj ked si myslim ze povedia ze skusany meral spravne.myslim ze tento nahradny zamknem v skrinke a uz ho nedaaam😂hlavne ze som prisla o 1000euro...pre nich malina.nie?dam vediet vysledok.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Zdravím všetkých, so starým otcom riešime teraz podobný problém. Spotreba cca 16 600 kW za posledný rok. Predchádzajúce roky okolo 1500 kW. Elektrohodiny brali dňa 01.06. na preskúšanie. Teraz mu bol doručený list s dátumom vystavenia 02.06. aj s výsledkami z overenia meradla, že meradlo meria správne. Ich rýchlosť je chvályhodná, ale jemu to nepomôže. Niekomu sa už vôbec niekedy podarilo úspešne reklamovať vysokú faktúru? Mimochodom sused dosť veľa robil na dome, ale ako spätne zistiť či bral elektriku od starého otca...a 15 000 kW sused pri prerábke domu nemohol spotrebovať, predpokladám. Za preskúšanie meradla pýtajú až 200€, nedoplatok 1800€... Niekto skúšal osobne v ZSE?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@nonaa ako si dopadla ? teraz som spustil na dome chladničku a iné veci, a dáva mi na deň 9 Kwh, kúrenie plynové. chladnička berie 0,6 KWh denne, kotol s čerpadlovkami podobne, meral som meračom spotreby. žiarovky väčšinou LED, bezdá sa mi to reálna spotreba
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojte, aka je bezna spotreba iba kurenia (prip.temperovania) iba tepelnym cerpadlom, ak sa v dome este nebyva? Aky je denny prirastok kWh? Ci mesacny? Neviete niekto? vdaka
Odpovedať
@virnik27 ale ja sa pytam tych, co si to sleduju.. Chcem to porovnat.. Je norma 250kwh tento mesiac? Nebyva sa, nevari sa, nesvieti sa.. Iba tepelne bezi.. Ak to dobre vidim, resp "citam" z elektromera? Cisto kurenie..
Odpovedať
@virnik27 mam nastaveny automat, cize podla vonkajsej teploty to prisposobuje... Ked nebyvas, 8kWh denne je ok? Ak byvas, kolko ma byt? Okolo 20kwh/den?
Odpovedať
@hroma spotrebu má každý inú nie je žiadna norma neuviedla si aká je TS domu či je už vysušený , trvá to i 2 r ak tam nebývaš je zbytočné to vôbec temperovať, stačí na +5 ak je tam voda aby nezamrzla , ak vodu odstavíš netreba kúriť vôbec stačí vetrať ak sa to suší, od jari sa vysuší zdarma
Odpovedať
Profilova fotka
Ak sa môžem zapojiť do debaty, my mame podľa môjho názoru obrovskú spotrebu, január v podstate ešte len začal a mat cez 950 kW už spotrebovanú h nato ze kurime plynom je dosť. Otázka znie ako to znížiť že? Máme rekuperaciu, kamery, a všetky PC zapnuté stále keďže robíme z domu, práčka sušička, chladnička, TV... Ako ono sa to nezdá, ale sa to nazbiera raz dva. Preto uvažujeme bad fotovolaikou hoci sme chceli solar ale spotreba nás prekvapila a uvažujeme týmto smerom.. Aký máte názor?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@nonaa prosím vás kam ste písali aby vám prišli prekontrolovať elektromer ako sa to žiada? Dakujem
Odpovedať
@sisiatko12 ak kuris plynom, tak spotreba ele 950kwh za 17 dni je BRUTALNE vela (pokial teda nepestujes konope v pivnici 8-) )
Odpovedať
@sisiatko12 Fuha to je poriadna spotreba, my sme tolko nemali za cely december , a to aj z kurenim a pripravou TUV cez TC. Niekde je urcite chyba.
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 - o kontrolu elektromera poziadas svoju distribucnu spolocnost, tzn. ZSE-D, SSE-D alebo VSE-D. Sluzba je spoplatnena, napr. cennik SSE-D https://www.ssd.sk/buxus/docs/dokumen... Predtym, ako to urobis mozes urobit rychly test. zhodis vsetky istice za elektromerom (nie pred nim) a pozries, skontrolujes, ci mas nejaku spotrebu. Ak nie, elektromer bude asi OK a treba zistit, na ktorom okruhu je "zrut". To sa da urobit viacerymi sposobmi, bud merac do zasuvky a merat okruh po okruhu alebo kliestovy ampermeter. Idealne zavolat nejakeho znameho elektrikara, praca na 30 minut. Najcastejsie ludia nechaju zapnute vselijake rozmrazovacie kable, elektrospotrebice atd. Ak by totiz tvoja denna spotreba bola 950kwh/17 dni= 55kwh/24= znamena ze priemerna hodinova spotreba je 2.32kwh=stale tahas niekde 10A. priemerne. Ak si odfotis elektromer najdes jeho typ, je k nemu aj manual a da sa pozriet aj okamzita spotreba (na kazdom inak). Napr. poctom bliknuti, alebo ukazuje palicky. treba pozriet typ a na internete navod. a denne treba odpisovat spotrebu do zosita, aby si potom na konci roka neplatila 1000e nedoplatok. Bezna spotreba domacnosti na plyne je okolo 10kWh, zavisi od miery pouzitia elektropristrojov. @hroma - 8kwh denne bez ludi v dome je OK, ak ide TC na nejaku utlmovu teplotu. v podstate je to malo, priemer je okolo 20-30kwh den.
Odpovedať
Profilova fotka
dalsia moznost je vlastny kontrolny elektromer. Od 50e/cina po 150e s prenosom dat a certifikaciou.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx ďakujem pekne
Odpovedať
Náš najväčší žrút elektriky je elektricky bojler,nasleduje kúrenie( podlahové elektrické) a potom zvyšok. Máme celý dom na elektriku a mesačne nas to vychádza cca. 110-120€. Dom 130m2.
Odpovedať
Za posledne dva mesiace to mam 15kw denne bez kurenia. Tiez sa mi to zda dost. Test s elektromerom bol negativny 😄. Po vypnuti poistiek v dome blikat prestane a nenabieha nic. Dal som merace na chladnicku a bojler, ale ani z daleka tolko neberu. Chladnicka 0.8kw, bojler 2kw a ostatok mi niekde lieta. TV a LED svetla ten zvysok nezozeru.
Odpovedať
Profilova fotka
to je priemerne spotreba 600W. Dost ale nic neobvykle, staci 2 pocitace (nemyslim notebooky), nejaka pracka, susicka, umyvacka a je to. Da sa ist aj po obvodoch, odstavovat jednotlive istice alebo ich skupiny. Alebo si kupit za 50euro vlastny elektromer, ktory ukazuje okamzitu spotrebu (bez blikania) a vec je jasna. Alebo si zavolat elektrika s merakom (staci uplne kliestovy ampermeter s trueRMS) a vec vybavena.
Odpovedať
u nas bolo vyučtovanie elektriny 4500kwh (tolko isto aj minuly rok), mesačna platba 70€, poviem Vam tak ze sa mi to zda vela. v domacnosti mame rekueraciu umyvacku, susicku, chladnicka, mraziak, povedzme standartne spotrebice vsetko nove. kurime plynom.
Odpovedať
Ja počítam spotrebu elektriky ako sme sa nasťahovali a priemerná spotreba elektrickej energie je do 8 kW denne a to idú 2x TV, bežné spotrebiče, myčka ide tiež každý deň, práčka pomerne často, jedine sušičku ešte nemáme. Varenie na inducke a kúrenie je plynové kde vychádza denná spotreba plynu do 4m3 denne. Takže asi tak.
Odpovedať
Profilova fotka
@roberttom pros vás a kurite plynom nepretržite napr. na 22 stupňov?
Odpovedať
@sisiatko12 kurili sme na 22,5 ale kvôli covidu (mali sme celá rodinka) som zvýšil teplotu na 23.5 a teraz nám vychádza spotreba plynu 4m3,ked sme kurili na 22.5 tak sme mali dennú spotrebu 3 m3 cca.Zrušil som aj nižšiu nočnú teplotu, stále ma vykurit na 23.5.... Zabudol som prirátať 0,5m3 plynu co zhruba vychádza na TUV denne.
Odpovedať
@kukiak daj kontrolný postupne na všetke fázy, lebo EM meria zvlášť spotrebu každej fázy, v 2 môže správne, no v tretej nemusí
Odpovedať
Profilova fotka
nie je lepsie si kupit 3 fazovy elektromer, ktory mera vsetko (+ osobitne kazdu fazu?) Cinan 50e, bulhar smart 100e, holandsky s MID acejchom a MOdbusom 150e
Odpovedať
@tino2 dopadla som tak, že skúšané hodiny boli v poriadku..namontovali naspäť.. prišla som o 120euri a ende...kupila som piecku a kúrim drevom... tú ich novú elektriku🤗 totižto ako samoživiteľka nezvládnem...asi tak na Slovensku.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojte, mám rovnaký problém. V novembri kúpený holo dom a zapnutý elektricky kotol na ohrev vody plus podlahy. Dom 100m2 bez iného el. zariadenia. Nechali mi pri prepise stavebný prúd tak to vysvetľuje cenu ale ide mi o tie kWh. Nedoplatok je 2000 EUR pri 25 eur zálohách a spotrebovane vraj za polrok 11300 kWh. V pondelok to idem riešiť a uvidím že čo.
Odpovedať
@komimathew to urcite mozes len pre zaujimavost napis potom vysledok. Este by ma zaujimalo ci je zateplene a teplota na aku kuris. Inak tarif za teba nikto menit nebude.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?