Výmena elektroinštalácie v 3 izbovom byte

Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom toho koľko približne bude stáť výmena elektroinštalácie v 3 izbovom byte (74m štvorcových) v panelákovom dome. Byt je v pôvodnom stave. Za informácie vopred ďakujem.
Odpovedať
1
2
@teodorhlic Keby sa Ti chcelo tak prezrieš "archív MS" prerábka elektroinštalácie v 3.izb. byte nájdeš odpoveď a nemusíš zakladať novú diskusiu..Nemáš za čo :-D
Odpovedať
@technik007 áno, zistil som, ospravedlňujem sa som tu nový, hňeď to vymažem
Odpovedať
Ahoj , v Kosiciach od mojho znameho pytal elektrikar za 3 izbovy byt na kvp 3000e komplet nova elektrika + vypratanie celeho bytu- rezanie drazok do panelu prasnost...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Profilova fotka
Mňa vyšla nová elektrina 1500 eur - materiál + všetká robota (61m)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@teodorhlic Ahoj, prosim Ta ako si dopadol s celkovou cenou ? Ja som tu hladal ale nenasiel som prispevok z nejakeho aktualneho datumu ? Dakuje
Odpovedať
Ahojte, prosim dnes som dostal cenovu ponuku na prerabku elektroinstalacie 3 izbovy byt 62 m2 4700 eur - vychod SR. Co si o tom myslite ? (Bude sa drazkovat panel)
Odpovedať
@kompletprerabka čo je obsahom, aký je materiál? Je tam kompletaz vrátane vypinacov, zásuviek? Je tam dátová inštalácia? Prípadne smart home? Je súčasťou prívod do bytu, ak áno v akej vzdialenosti a aký kábel? Je súčasťou ceny dokumentácia STD podľa vyhlášky 508/2009Z.z. príloha 3 (teda vyhlásenia o zhode, kusova skúška rozvádzača, revízie). Proste tá otázka musí byť položená komplexne. Lebo inak to má asi takú váhu že je cena 1000 euro za nový počítač veľa alebo nie? Keď neviem aké má parametre tak je odpoveď na túto otázku úplne bezpredmetna.
Odpovedať
@kompletprerabka je veľký rozdiel materiál XBS alebo SCHRACK či EATON. Takže treba aj kusovo. Chránič je typy A alebo AC? Osobne by som si AC nedával ale je lacný. Treba vedieť aj koľko je okruhov a ako sú rozdelené. Elektrikár nemôže povedať zákazníkovi spravím to za 4700. Vždy keď niekomu idem niečo robiť dotyčný dostane polozkovy rozpočet a iba tak sa dá povedať či je tá ponuka dobrá alebo nie
Odpovedať
@neutrino Ahoj, dakujem pekne za odpoved, ja sa ospravedlnujem za svoju neznalost, ale ja poznam elektrinu cisto okrajovo a tak sa posnazim odpovedat co viem. Problem je v tom ze mi neposlal rozpis uplne co bude kolko stat polozkovo, stretli sme sa iba raz vcera a hovoril som ze nechcem nejake najlacnejsie zasuvky,v ypinace atd. ale nieco kvalitne, znaciek mal na vyber viac (legrand,atd.), a ukazoval som mu kde co chcem aby mal predstavu kolko metrov kabla a ake to bude zlozite. K otazkam: Jedna sa o byt ktory je hned vedla elektro-skrine na chodbe, cize sa len prevrta a hodi dnu kabel, hovoril ze to bude max 2 metre privodneho kabla, v cele bytovke je nova elektroinstalacia takze hlavnym dovodom vymeny je prechod na 3-fazy koli varnej doske v kuchyni. - Dokumentacia STD je v cene (bez revizie, ale tu som chcel dat aj tak urobit niekomu inemu aby to nezavisle skontroloval) - Je to komplet vratane vypinacov, zasuviek - Nie je to smart home, nebudu datove kable Jedna vec co ma trosku zaskocila, ze ma chce velmi dotlacit to toho aby v celom byte okrem kupelne a zachodu boli znizene stropy, co je u mna 50 m2 stropov, to mi prida vyraznu sumu k tej elektroinstalacii a musel by som si na toho niekoho noveho zohnat, co chapem ze mu ulahci robotu, ale za to mi povedal sumu 4000 eur. Cize aj s drazkovanim cca do 5000 a do znizenych stropov 4000. Kazdopadne dakujem za odpoved a v Pondelok obvolam aj ine firmy ci sa mozu prijst pozriet a spravit mi dalsie ponuky aby som si spravil nejaky obraz, kedze chapem ze tu sa to odhaduje velmi tazko ak nedodam presne znacky, kolko metrov kablov atd.
Odpovedať
@kompletprerabka ok rozumiem. Poviem vám tak že ak tam bude aspoň 2 chrániče (A), prepatovka, nejakých 12 okruhov, trojfázové zapojenie tak len rozvádzač týchto parametrov s materiálom SCHRACK môže stať cca 600 euro bez montáže (oproti tomu napr. XBS okolo 200). Čo sa týka drazkovania to sa berie za meter, ale odhadom by som bral za prácu drazkovanie plus uloženie káblov cca 500 euro. Ak sa budu robiť aj nové krabice tak 10 euro za kus. Samozrejme potrebujete materiál vypínače zásuvky (4-8 euro kus pre Legrand Valena / Niloe) to isté platí pre zásuvky. Dokumentácia ďalších 150 euro ale tam by som dal veľký pozor na to aby tam bolo všetko - jednopolova schéma, kusova skúška, vyhlásenie o zhode a technická správa) následne revíziu spraví niekto iný. Kábel je tiež dosť drahý (je to med) no a montáž + kompletaz. Navrhujem vám spraviť si s ním zmluvu o dielo aby v prípade že revízny technik nájde nejaké nedostatky aby to odstránil. Najlepsi je dohodnúť sa že poslednú platbu dostane až po kladenej revízií od vami (alebo náhodne) vybratého revizneho technika. To je uplne najlepšie. Takže aj sám vidíte že tie ceny môžu byť veeelmi rozdielne hlavne v závislosti od materiálu. No a ďalšia vec je koľko si on zoberie za prácu. Ja osobne za prácu by som vzal pri 3i byte s veľmi veľkým odhadom bez znalosti nehnuteľnosti 1500 euro vrátane dokumentácie a revízie (ale v tom môže byť +/- nakoľko neviem koľko je zásuviek, vypinacov, svietidiel, okruhov)
Odpovedať
@kompletprerabka a ešte detailik 🙂 do znížených stropov by som nešiel. Jeho drážky navyše vyjdú par stovák, ale znížené stropy pár tisíc.... Aj keď samozrejme je to výhoda pre neho, bude mať len pár metrov drazok, pri bodovkach tam vie schovať trafaky a v budúcnosti sa to dá aj lepšie servisovat (napr. výmena trafa), ale cena je veľká hodnota na myske váh.
Odpovedať
Tyzden dozadu my ukoncil elektrikar 3 izbovy byt 72 m2. Privodny kabel od hodiny k isticom cca 2 bm. Nasledne vstupna chodba, kupelna a wc svetla tahane po strope nakolko ide sadrokarton, alebo napinany strop-este som sa nerozhodol. Izby a kuchyna vsetko frezovane v potery a v betone nakolko isli nove omietky a nivelity. Samozrejme vsetky istice v novej skrinke. Vypinace a zasuvky v dolnej cenovej hranici Anya alebo nieco podobne-byt ide na prenajom takze legrandy a smakocinky som neriesil. Potiahnuty datovy kabel Antik do obyvacky cca 8 bm a zapojenie zvonceka na vstupne dvere bytoveho domu. Cena 1500 s materialom a montazou zasuviek a vypinacov.3 dni montaze. 1 den frezoval s Hilty, 1,5 dna tahal kable a zmontoval skrinku. 0,5dna nahadzal vypinace a zasuvky v pocte 25 ks. Bez reviznej spravy a vsetkych skusok a papierov nakolko som to nepotreboval. Lokalita daleky vychod SK. Svietidla som montoval sam. Mozno Vam to pomoze. Fotky vypinacov dole.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@fasadnik to či nepotrebujete revíziu vám povie poisťovňa keď sa niečo stane 😛 alebo polícia ak nájomníka prizabije. Každopádne keď pán ktorý sa to pýta mení počet fáz, alebo hlavný istic tak revíziu potrebuje odovzdať aj distribúcii. Každopádne prerabka elektriny spadá pod odhlášku a niekde aj stavebný úrad resp. domovy správca vyžaduje revíziu. No a čo sa týka u vás 1500 euro. Nie všade sa drazkoval však máte prichytene káble o strop a veľmi nápomocné by bolo vidieť ako vám urobil rozvádzač. Dajte sem fotku 🙂 rozvádzača otvoreného. Lebo ak dal za materiál 300 euro za prácu má 1200.
Odpovedať
@neutrino Dakujem velmi pekne, nechal som si to ulozit v hlave, zavolal som znamemu ktory robi stavebny dozor a postavil mnoho bytoviek, a povedal mi to iste, ze naco znizene stropy, ked ich sam nechcem, ze ja mam taku dispoziciu bytu (poslal som mu kompletny nakres) ze pre elektrikara je to dost dobre. Napisem o nejaky cas koho som nakoniec zohnal, kolko to stalo, a co to obnasalo v mojom meste, aby aj ostatni mali informacie. (a hlavne kolko sedivych vlasov mi odvtedy narastlo 🙂 )
Odpovedať
ked sledujem tie palky, za ktore robia elektroinstalaciu tak lutujem, ze som sa tomu nezacal venovat a isiel som robit nieco ine. 😞
Odpovedať
@miselito nech sa paci, nik ti v tom nebrani, môžeš vystudovat odbor elektrotechnik, dostanes 21tku, potom ta mozno zoberie pod kridla nejaky ostrielany fachman, ktoremu budes robit spinavu robotu za par drobnych, kym ziskas prax, potom skusky na 22jku, nakupis vercajch, meraky, zodpovedat si za svoju prácu, lebo elektrika aj zabija a mozes zacat brat tieto nehorazne prachy....
Odpovedať
@miselito sa vám to zdá veľa? Elektrikár má pomerne veľké náklady ale rozpocitajme to 1500eur za cca 7 dni náročnej práce. To je zárobok cca 4500 eur mesačne - dane / odvody - náradie - ostatné náklady a ste na 2500 eurách keď vám idú zákazky za sebou. K tomu beriete za to zodpovednosť na 5 rokov do vykonania ďalšej periodickej revízie (ak to robíte oficiálne). Taktiež musíte chodiť na školenia, občas zvýšiť paragraf, lekárske prehliadky a ak chcete aj skúšky na revizneho tak 250 je len školenie a ďalších 150 eur skúška. Nehovoriac o meracích prístrojoch. Ja sa našťastie elektrikou neživim aj keď by som sa mohol. Robim elektriku len znamim a venujem sa Smart Home (+ mám ešte tpp zamestnanie). Držím palce všetkým profi elektrikarom ktorí robia naozaj poctivú robotu, lebo ani z ďaleka to nie je zlatá baňa a je tam poriadna dávka zodpovednosti za ŽIVOTY používateľov.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac však preto som mu napísal že by ma celkom zaujímali fotky 😄. Ja by som za 3i byt prácu pýtal 1500 eur na kľúč a dokumentáciou... +/- 200 eur podľa okolností... Kamoš mal cenu bez dokumentácie za 1900 eur s materiálom ale kamarátska cena (vrátane doku a revízie).
Odpovedať
a vyborne ...zase to tu je ... 😄 robit ci nerobit elektrikara ... nuz ale k teme, sak to zalezi na vas ci chcete podhlad ci nie ...samozrejme vam to moze odporucit zo svojeho dovodu, ze drazkovat a sekat strop nieje ziadna zabava ... zvislo steny a pod este ok, ale drzat to nad hlavou ...len vrtat dieru je vesele ... v povodnom stave ? takze komplet rekonstrukcia ?
Odpovedať
@mcsmekac stou cenou za material je tazko ... niekto do toho bere komplet aj vypinace a zasuvky, kde ked ich mas dost to naskace na par sto eur ... ked kable a rozvadzac takze bez isticov atd ? inak hodne zavazi, kde chces mat ten rozvadzac 🙂 ono sa to nezda ale ked mas tahat kable, tak to potom naskakuje 😄
Odpovedať
@mcsmekac@neutrino Zopar fotiek pre Vas. Neviem ohodnotit ci bola cena 1500 malo alebo vela ale ja som bol spokojny. Je tam 20 zasuviek 10 vypinacov 2 datove zasuvky +telefon Znacka Schnider. Istice uz viete Vy co sa rozumiete.
Odpovedať
@shadowmilan Zdravim, ano komplet rekonstrukcia. Ja znizene nechcem, ani som to neplanoval. Uz som aj oznamil elektrikarovi ze dakujem a rusim to. Chapem ze je to tazka praca, a zodpovedna, a ja od nikoho nechcem aby to robil za par supov, na tohoto cloveka som dostal dobre referencie a viem ze robi ozaj kvalitne, ale takisto ked ja mam nejaku predstavu nemam rad ked ma niekto tlaci do niecoho co nechcem ked na to nieje dovod, vsetko som este konzultoval so znamym ktory pracuje ako stavebny dozor, aby som neurobil chybu a suhlasil so mnou. Pre mna, to nie je nic osobne, ked mi niekto povie ze nechce sekat, alebo ze to nerobi tak budem hladat dalej. Nehovoriac o tom, ze mam ako kazdy urcity rozpocet, cize ak mi toto iste spravia dalsi 3ja remeselnici co budu nasledovat, tak to mozem zastavit v 3/4 prerabky, kedze ja nepokladam +-1000 eur za 1 cast prace za malu polozku, dajme si +1000 eur viac krat a uz to leti......a ako mi bolo vysvetlene dnes, je pravda ze material isiel hore, akurat si to niektori ludia vysvetlili tak, ze kazde povolanie v stavebnictve si prihodi zrazu 1000 eur navyse na svoju pracu, a pri tom jeho material na byte ako mam ja plochu 62m2 isiel hore o 150 eur. Ale to je uz ina rozpravka 🙂 Drzim palce vsetkym co to robia poctivo obdivujem vas, ja hladam dalej.
Odpovedať
@fasadnik celkom pekná práca pri tej cene 🙂 samozrejme keby to mal ešte zlegalizovať tak by to bolo možno +300€ (STD podľa vyhlášky, nejaké tie výkresy a samozrejme revízia ale tá je súčasťou STD). Rozdiel medzi vami a dopytovatelom je aj počet fáz ale samozrejme u neho rozsah netušíme. Samozrejme by sa ešte dalo polemizovať že či pri montáži do horlaveho podkladu boli použité správne krabice, ďalej či nemala byť prepatovka atď. Ale ako hovorím pri tej cene pekná práca. A samozrejme u vás mal menej drazkovanie nakoľko máte aj znížené stropy.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac prepatovka dosť ale závisí od uzemnenia, ak to nemá kam pripojiť tak jej zmysel sa stráca. No a s jedným prudovym to tiež nie je úplne zle. Riešil som to aj s väčšími expertmi, nikde v norme nie je napísané že musi byť viac. A aj ta jedna chyba nesmie spôsobiť výpadok celej inštalácie nie je úplne jednoznačne napísané. Budem ale rád ak tu poskytneš presnú referenciu na normy aspoň číslo článku z ktorého by jasné vyplývalo že v jednej inštalácii musia byť minimálne dva chrániče. Budem vďačný.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac to samozrejme ja mam doma 4 😄
Odpovedať
@neutrino prepatovka bez HUS vyrovnava potencial v ramci distribucnej siete, cize mimo doby, ked vonku lietaju blesky jej pouzitie zmysel ma.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?