Vyhadzuje hlavny istic

Dobry den. Hladam nejake rady ohladne probolemu s hlavnym isticom. Asi pred mesiacom z nicoho nic zacal vypadavat, vsetky istice v dome ostanu hore. Stava sa to pri minimalnej zatazi, aj v noci o 2:00 ked ide len chladnicka. Ak skusim vsetky spotrebice pozapinat a odber je skoro na max, vsetko funguje… Minuly tyzden som uz mal problem ten istic nahodit, vypadlo to par krat za sebou. Elektrikar zmeral odpor privodneho kabla, ten bol v poriadku. Taktiez sme vymenili vonkajsi istic 3x25 za novy kus. Dufal som ze to pomoze no po 2 dnoch opat vyhodeny hlavny istic, doma vsetko ostalo. Akym smerom sa vydat pri hladani chyby? Za kazdy radu budem vdacny.
Odpovedať
1
2
@eginko odpoveďou je odborná prehliadka a odborná skúška (revízia). Odpor kábla o ničom nehovorí meria sa x ďalších parametrov. Je kľudne možné že aj v nejakom spotrebiči bude problém a nie priamo v inštalácii.
Odpovedať
@eginko hlavny istic = vonkajsi istic 3x25A?
Odpovedať
@eginko A skúsil si už vymeniť ten hlavný istič, ktorý vyhadzuje.
Odpovedať
@eginko mal si tam "elektrikára" a on nič nezistil? foto toho hlavného ističa by nebolo?
Odpovedať
@cukrik25 ano, vonkajsi istic je 3x25 @chrobak7 ano, ten bol vymeneny @foox elektrikar meral odpor kabla, ten bol ok, odhadoval ze problem je vo vonkajsej 400V zasuvke, ktora je napojena priamo na hlavny istic a ma uz asi 10 rokov, tak ju odpojil.
Odpovedať
@eginko neviem preco meral odpor, ale budis...skor izolacny stav...a odpojil zasuvku od kabla alebo kabel od isticu?
Odpovedať
@cukrik25 odpojil vnutri kabel od istica a tak meral. A ano, bol to izolacny stav 🙂
Odpovedať
@eginko cize je to odpojene a stale to nieje ok? Tak? Potom treba zmerat kabel medzi hlavnym isticom a domovym rozvadzacom
Odpovedať
@cukrik25 aj ten bol merany a bol OK
Odpovedať
@eginko tieto kable su/boli dopojene priamo na hlavny istic? Alebo na svorkovnicu v elektromerovej skrinke?
Odpovedať
@cukrik25 v elektromerovej skrinke nebolo nic odpajane, iba vypnuty hlavny istic. Vnutri v dome bol privodny kabel odpojeny a nasledne merany
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Článok sa načítava...
@eginko mmnt, to co som napisal za kravinu? Sak z hlavneho istica je dopojeny elektromer Tak potom ostava patrat iba v dome, v rozvadzaci v dome mas hlavny vypinac?
Odpovedať
@mcsmekac hlavny istic, ktory vyhadzuje bol vymeneny @cukrik25 postupne skusam rozne spotrebice odpajat, ale vyhadzuje to stale Najhorsie je ze to nie je vzdy, sem tam to par dni nespravi nic. Spotrebice v dome bezne pouzivame denne, nieje tu nic vynimocne co by sa zapinalo len sem tam. A hlavne ta tendencia ze to vypadne v noci…
Odpovedať
@cukrik25 a ano v rozvadzaci v dome mame hlavny vypinac
Odpovedať
@eginko nemáš doma HDO??
Odpovedať
@eginko Nepohadal si sa so susedom a odvtedy ti zacal v noci vypadavat hl. istic?
Odpovedať
@robo28w skus este obist ten vypinac a sledovat @robo28w, sry myslel som @eginko
Odpovedať
@robo28w ano mame HDO, no zapina/vypina v inych casoch ako vypadava Ci myslis ze to moze mat nieco s tym? @u98e0052 ono to vypadne aj cez den, niekedy to nahodim a za 5 sec to vyhodi opat… @cukrik25 akoze v dome hlavy vypinac odstavit/vymenit?
Odpovedať
@eginko ked nastane ta situacia, tak zhod vsetky ističe v dome, ked ani vtedy nejde nahodit hlavny, treba hladat problem este pred hlavnym vypinacom Vypinac nemusis hned menit, zbytocna investicia, skusit to bez neho ( nehaj to radsej na elektrikara)
Odpovedať
@eginko len ma to napadlo ci ti to nevyhadzuje stykac, môže byť aj na čerpadle na vodu, na elektrokotol, tepelné čerpadlo atď.
Odpovedať
@robo28w cerpadlo je na istici ktory je na zimu vypnuty, elektorkotol normalne funguje, pocas VT sa vypne a potom zapne, to som odsledoval
Odpovedať
@eginko hlavný vypínač obíd, vstup daj ihned na výstup nechaj ho vypnutý, ked je vypnutý hl. vypínač , nie je žiadna spotreba ? bol správne zmeraný izolačný odpor všetkých vodičov, spotrebičov?, zmerať i hodnotu uzemnenia i po rozdelení na N a PE, nikdy nevyhodí z hlavným ističom ani jeden daľší?
Odpovedať
@duzu ok, dakujem za vstupy, zozeniem opat elektrikara a skusime. Pri vypnutom hl.vypinaci vnutri v dome nie je ziadna spotreba S hlavnym isticom vonku v skrini nevyhodi ziaden iny istic vnutri
Odpovedať
@eginko je možnosť že i vymenený hl. istič je vadný, s tým je problém lebo je plombovaný a stále volať distribúciu že ho odpojíš
Odpovedať
@eginko Pochopil som, že Ti to už vyhadzuje každý deň? Neviem či máš v dome nejaký aktívny 3f. spotrebič (napr. čerpadlo)... Ak nemáš, tak by som v dome v rozvadzači, normálne za hl. vypínačom, odpojil jednu fázu a čakal.... Potom postupne ďalšiu a ďalšiu, či náhodou neprídem na to, ktorá fáza blbne..... Ak by som náhodou objavil problémovú fázu, potom by som ju napojil naspäť a postupne vypínal ističe, aby som prišiel na to, ktorý okruh, ktorý spotrebič má poruchu.... Taký postup zaberie istý čas, ale asi nemáš inú možnosť 🙂
Odpovedať
@eginko Mali sme ten istý problém. Najprv vyhodilo 3x32A istič vo vonkajšej skrini raz za mesiac, potom raz týždnenne, raz denne a nakoniec "na stálo". Príčinou bol kábel v šachte, ktorý bol pri inštalácii poškodený a postupne sa na ňom podpisovala vlhkosť.
Odpovedať
@roberto1923 Ale veď autor písal, že keď vypne hlavný vypínač/istič v domovom rozvádzači, tak že je všetko OK.... Tak chyba na prívode po domový rozvádzač zrejme nebude.
Odpovedať
@petersd No,písal hlavne,že mu vyhadzuje len ten hlavný a ostatné ostanú nezhodené.To vyzerá na poškodenie izolácie na kábli medzi hlavným ističom a rozvodnou skriňou v dome.
Odpovedať
@dusan72 Asi som to nie moc dobre pochopil... Mal by sa vyjadriť @eginko a ešte raz to upresniť.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?