Virtuálna baterka od ZSE - zvažujete niekto?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Zvazujete niekto sluzbu virtualnej baterky od ZSE? https://www.zse.sk/sk/Uvod/Domacnosti...
Odpovedať
@janopopovec ja som ti tlieskal, nie je tomu inac i dnes 🙂 Uz sa tesim na slnecne dni, nech mam na rozdavanie 🙂
Odpovedať
@janopopovec Konkrétne by ma zaujímal ešte apríl a máj. Keď som sa tak pozrel bližšie na strechu, tak by sa mi na južnú stranu pomestilo 15 ks 375 Wp panelov. čo by bolo 5,625 kWp
Odpovedať
@ruren Nech sa páči. Niekedy je juzna strana menej vyhodna ako rozlozenie na zapad a juh, popripade juhozapad. Produkcia sa tak rozlozi k veceru. U nas 23 zapad, 7 juh . Inak ani tie zimne mesiace nie su az tak celkom o nicom ked uvazim ze pri slabej zime mi na teplotu v dome 25 st treba okolo 10kwh do TC. No bez beteriek to nepojde.
Odpovedať
@ruren Pridavam najproduktivnejsi den v roku, raz som tu pisal ze cez 60kwh , aby mi verili, vtedy som nemal apku. Su tam aj orientacne casy s vykonmi rano , poludnie, vecer ( teplota panelov vedie k nizsiemu absolutnemu vykonu)
Odpovedať
@ruren nejde len o plochu strechy, ale i o odstupy od bleskozvodu, tiene strechy, alebo okolitych objektov a v neposlednom rade sklon strechy. Druha najdolezitejsia strana, je zapadna, kam treba taktiez hodit dake panely 🙂 PS 5625kWp mozno tak v laboratoriu, realne do 5kWp pri zapocitani strat na vedeni, istiacich prvkoch... a konverzii DC/AC 4kW na vystupe.
Odpovedať
@rkorba na tej strane strechy bleskozvody nie sú, vlastne na žiadnej starane strechy nie sú. To je valbová strecha a vodiče idú po hrebeňoch. Tienenie žiadne, objekty žiadne. O sklone som sa už zmienil. 25° orientácia 7° na juhuzápad.
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím, nebudem zakladať novú tému, keď tu je o tom dosť silná diskusia. Má niekto skúsenosť s FVE od spoločnosti envirotherm.sk, alebo to má preštudované? Sľubujú návratnosť 5 rokov a životnosť (aj záruku) 25 rokov. Oplatí sa to? Napríklad nám, čo teraz keď kúrime máme spotrebu okolo 900kWh za mesiac a keď nekúrime tak cca 150kWh (začali sme vo vykurovacej sezóne,tak to len odhadujem)? Ponúkajú FVE s výrobou cca 3500kWh ročne.
Odpovedať
Profilova fotka
@venusa915 4-5 rokov je nezmysel - musela by domacnost spotrebovat 100% vyroby ihned alebo do baterii. Bezne sa fotovoltika hybe niekde okolo 9-11 rokov. Samozrejme mozes mat navratnost 10 rokov, otazka znie ci sa toho system s tou cenou a garanciou dozije.
Odpovedať
Profilova fotka
@turbot ponuku ti nespravi na tie iste komponenty, spravi ti ponuku na lacnejsie panely, lacnejsi menic a bez optimizerov - a nakoniec ta presvedci ze ZSE je drahe ... Treba cumiet na zaruku. O tom sa uz malo hovori ...
Odpovedať
@venusa915 Ak ti to zmluvne bude garantovať a po 4-5 rokoch ti preplatí rozdiel, medzi realitou a sľubmi, možno by som do toho išiel. Pozri si ich na finstat-e, pripadne si pozri na orsr v akých spoločnostiach, bol a je konateľom. Z toho si vieš približne spraviť úsudok, či ti bude vedieť niečo ešte garantovať trebárs po dvoch rokoch.
Odpovedať
@marelektro dnes garantovať môže každý , no už zajtra môže zrušiť firmu, takže vyberať spoľahlivú ktorá funguje už roky, návratnosť záleží na ročnej spotrebe, čím vyššia spotreba tým rýchlejšia návratnosť, dnes pri A0 nemusí byť návratnosť nikdy, najlacnejšie je len činná elektrina, niekto už dnes vykuruje len 2 kW bojlerom
Odpovedať
Profilova fotka
@marelektro do tohto sa ja nerozumiem moc, má pár firiem, všetko podobného rázu...neviem no, aj tak asi ešte počkáme
Odpovedať
Článok sa načítava...
@venusa915 zapametaj si, ze v dnesnej dobe nikto nikomu nic negarantuje! Ked vidim ten klamlivy inzerat chce sa mi grcat. "Zaruka poskytovana vyrobcom" to je co za drist? Vyrobca tu uz davno nebude a urcite nebude riesit s koncovym zakaznikom reklamacie ked prostrednik "co zarobil viac nez vyrobca" uz nic negarantuje a na 99% uz neexistuje! Uz ma to nebavi omielat stale dookola, co je doma to sa pocita a nie je to ani virtualna bateria ani dotacie, ale to len pri podmienke sikovneho domaceho majstra ktory si to postavi a udrziava doma sam, pre vsetkych ostatnych konzumentov len dotacie a ine virtualne sracky.
Odpovedať
@dominik_galaba ved prave. Dat lacnejsiu ponuku je jedna vec no dat lacnejsiu ponuku s tym istym co ponukaju ZSE aj so zarukou je druha vec. Zatial mi ponuku dotycny nedal, asi to boli len kecy
Odpovedať
Profilova fotka
@turbot v pohode, nevahaj sa na nich obratit aspon budes vediet na com si 🙂 @rkorba ver ze mas zas pravdu, len ta opravim ze termin navratnost nikdy neexistuje, je tazko pretavitelny do cisel. Vzdy to je o tom ze z mala masa hustu polievku nenavaris. Cize nie je vsetko o tom aby to bolo co najlacnejsie. Nech ti tvoja FVE dlho sluzi ! 👍🏻
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@janopopovec Takze za elektriku ste platili 850€ ale vratili vam 650€ takze ak to spravne pocitam za pomoci virtualnej baterie ste schopny usetrit cca 75% nakladov za elektriku?
Odpovedať
@jozef_trubac len ta poopravim, jano predava EE do DS zazazmluvnene ceny, ktore su uz nedosiahnutelne.
Odpovedať
@dominik_galaba az teraz som si vsimol tvoju reakciu. Doplnil som FV o solarny second hand plot 🙂 (3,5kWp za 450E) pripojil treti 5kW menic na 1 fazu a uz sa nemusime limitovat, lebo dosiahnut odber 10kW na faze dokazala zena ako nic, ale 15kW nedokaze 🙂
Odpovedať
@jozef_trubac Ja nemem virtualku ale klasicku zmluvu o vykupe z roku 2018 na 15r. za pevne stanovenu sumu. Vsetko co poslem ako prebytok sa mi za rok spenazi. Ale technicky to je ako VB 😉.
Odpovedať
@rkorba aj 10kw na fazu je dost, priznaj sa co doma ozaj robite ! 😀😀🤣🤣🤣
Odpovedať
@janopopovec je idealne mat rezervu ci uz vykovonu, alebo menicov 😉 Ked ide menic na 50% namiesto 100%, tak by mal dlhsie vydrzat a ked sa jeden pokazi, stale som online len s mensim vykonom.
Odpovedať
Profilova fotka
Vie mi niekto povedať koľko % nákladov na elektriku dokážem ušetriť s virtuálnou batériou? Kúrim elektrinou a moja priemerná mesačná spotreba je okolo 1000kwh. Plánujem zapojiť cca 10kw pole. Bývam v okolí TT. Viete niekto koľko % z nákladov na 1kw sú distribučné poplatky? Je to okolo 30% ?
Odpovedať
Profilova fotka
@jozef_trubac ty nemas cenniik od zse? Alebo si ho nevies vygooglit? 🙈🙈 Ved v cenniku je krasne rozratane kolko je distribucny poplatok za kW a kolko je cena elektriny atd atd….
Odpovedať
@jozef_trubac koľko chceš ušetriť pri VB sa nedozvieš zo žiadneho cenníka od ktoréhokoľvek dodávateľa nie len od ZSE, lebo najviac ušetríš ak zmeníš využívanie spotrebičov v čase, čo najviac energie spotrebovať z vlastného zdroja, podľa toho zvoliť výkon zdroja aby sa ti nestalo že budeš niekomu dávať energiu zdarma, potom pozri podmienky a ceny od jednotlivých dodávateľov a porovnaj ktorý bude pre teba najvýhodnejší, lebo každý má iné podmienky
Odpovedať
Profilova fotka
@zipsuliak áno ale je tam milión položiek a neviem ktoré patria pod distribúciu.
Odpovedať
Profilova fotka
@zipsuliak našiel som cenník zsdis. Má iba skromných 28 strán. Na konci som našiel kategóriu pre moju sadzbu D5. Je tam suma 0,003984 €/kwh. Ale nepíšu či to je cena s dph. Plus na to cena za elektromer. To mi príde dosť lacné. Takže virtuálna batéria by sa mohla oplatiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu najväčšia spotreba je v zime na kúrenie. Moja predstava bola taká že v lete budem mať nad-produkciu a kwh si presunieme z leta na zimu a zaplatím iba za distribučné poplatky smerom k sebe. Iba som chcel počuť od niekoho reálne skúsenosti s virtuálnou batériou.
Odpovedať
@jozef_trubac zober si staršiu faktúru a poriadne preštuduj , je tam zvlášť cena za silovú energiu a zvlášť distribúcia a ostatné poplatky no platí to len pre DD5 u teba, ak prejdeš na FV budeš musieť zmeniť sadzbu na DD2 lebo bude pre teba výhodnejšia, platíš všetke distribučné poplatky za odobratie požičanej, nie je to tak že nadprodukciu môžeš spotrebovať kedy si želáš, lebo ju spotrebovávaš denne, vždy najskôr odoberáš požičanú , čiže už hned od toho večera, naviac tie podmienky sa menia takmer stále, nevieš si dopredu nič naplánovať, pozri to video a zbadáš že celá FV je viac ako koníček samotný zhotoviteľ to najviac využíva na nabíjanie auta
Odpovedať
@jozef_trubac aby si nemusel študovať x strán od distribúcie @jano93 tu vytvoril tabuľku pre všetke domácnosti pre všetke tarify https://www.modrastrecha.sk/forum/ele...
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Dakujem. To je velmi napomocne. Takto vyzera moj vypocet: Rocna spotreba = 12 MWh Rocna vyroba = 12 MWh Distribucne poplatky za 1 MWh pre DD5 = 40.9336 € Distribucne poplatky za rok = 491.2 € To nieje take zle v porovnani s tym ze teraz platim 170€ mesacne. ZSE vravi ze nad-produkcia sa da prenasat z leta na zimu - hned prva otazka v ich FAQ https://www.zse.sk/fotovoltika-virtua... Este stale zvazujem tepelne cerpadlo ale chcel som sa poradit s ludmi co realne maju solar ze ci je moj vypocet spravny. Keby sme tak mali net metering a clovek by sa vedel dostat na 0. Keby trebars aj clvoek musel vyrobit 120% ale vysledna faktura by bola 0 to by bola parada.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?