Spotreba elektriny tepelného čerpadla

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, Poprosím tých čo majú Tepelné čerpadlo - najlepšie vzduch/voda chcel by som sa opýtať na pár vecí, resp. na jednu - akú máte ročnú spotrebu elektriny v RD??? Môžete rozpísať aj každý mesiac ak si niekto značí. :-p Ide mi o porovnanie, dajte prosím vaše údaje do stĺpcov: - material stavby (tehla, ytong, drevodom...) - izolácia (podlaha, strop, ext.steny) - aké TČ máte (názov a výkon) - vykurovacia plocha - okná (trojsklo, dvojsklo, drevené, plastové...) - spôsob kúrenia (podlahovka alebo radiator alebo niečo iné...) - lokalita (Z,S,V Slovenska) - používate aj iný zdroj vykurovania (napr. krb a ako často) Ak máte ešte niejaké doplnujúce info, kludne napíšte... Ďakujem :-D
Odpovedať
Tak pani asi som prisiel na zadrhel. Hovoril som dneska este z technikom a hovoril ze mam nadstavenu nizku teplotu v dome. Bol som na chalupe dnes nadstavil som termostat na 19 stupnov a dalsia vec bola v nadstaveni elektrickeho dohrevu. Medzna hodnota na zapinanie spiral bola nadstavena na +10 stupnov!!!!!! To som stiahol na -14 tak uvidim ked tam pojdem zajtra cinsa nieco zmeni. Dufam ze tato teplota je ok s cerpadlom a niekde nieco nezamrzne a nerotrhne nieco.
Odpovedať
@asdfb uz su nove ceny na 2022? Som zvedavy ked ich precitam cinmi nevyhodi istic v hlave aj na dome....
Odpovedať
@mischo1990 > Nove cenniky su len za silovu cast elektriny. Zatial za distribuciu som nevidel.
Odpovedať
@matosl tak toto je paradny prehlad, vsetka cest. Ja mam TC Fujitsu 8kW. Teraz v oktobri to bol rok co sme byvali. Bohuzial ja mozem iba odratat udaje z elektromera, ale celkovo mi vychadzaju velmi podobne hodnoty ako aj Vam. Za jeden rok celkova spotreba elektriny cca 6400 kWh, co je okolo priemer okolo 530 kWh na mesiac. Ale mame iba 140m2, obvodove steny tehla Heluz 38 + 15cm EPS, betonovy strop a na nom 36 cm vaty. Straty napocitane pri -12°C na 5kW.
Odpovedať
@mischo1990 Ako pises "mozna hodnota" pri instalacii to spackali ked nechali tuto hodnotu takto (bivalentny bod). Drzim palce aby to zabralo, verim ze to bude len vo vyladeni. Inak my sme na vysusanie stavby pouzivali specialny program na to urceny v TC, boli to toky pamatam - myslim ze okolo 40kwh denne. (2x 120m2). Teraz berie od 10-14 kwh pri miernej zime, ked prituhne na -8 aj 20kw. ( kurime na 25 st)
Odpovedať
@u98e0052 nemam srotovnik, nic nevybruje ani pazvuky nevyraba, ale vonkajsia jednotka nieje na otvorenom priestranstve. sused ma urcite 2skla a stare 12rocne tesnenia, tak urcite nieco pocuje
Odpovedať
@jozik123 Tak to je pekna spotreba. Dufajme, ze sa nam TC nepokazi tak skoro a usetrene mesacne platby nam ako tak vykompenzuju pociatocne naklady 🙂
Odpovedať
Ahojte tak ma zaujimala aj 24hodinova spotreba,ked tu davate 50kw za den.Kokos by som asi ani nespala.tak som sla teraz kuknut denny 8788 a nocny 3223.Denna spotreba 12kw a nocny 2kw.A kotol na plne obratky,tak moc nepapa.
Odpovedať
Moja spotreba. VPC 20cm, Sedy polystyren 30cm
Odpovedať
bez plochy, lokality a vnútornej teploty je porovnávanie to porovnávanie ako hrušky a jabĺčkovice
Odpovedať
Jednopodlažný dom, 117m2 úžitková plocha, okolie Nitra/Topolcany, Zatial bez rekuperacie, Bez krbu
Odpovedať
@janopopovec uvidím bol som teraz 4 dní na sluzobke tak sa idem na dom pozrieť ako to kúrenie beží. Vcera v noci bolo asi -16 tak s zvedavý či to vykurilo na tých nadatavenych 19° a za akú cenu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@mischo1990 ta daj vedieť jak to dopadlo teraz dosť mrazy aj u nás včera -14 a dnes -12 v noci v takých podmienkach som kukal zožerie TC za 24 hod. 13 kwh ale to mám len obyčajný vzduch -vzduch bez špirály 4 kw
Odpovedať
@mischo1990 @dexter89 U nas posledne dni den -5 noc -9, efektivita COP 3,3. Ale nevadi, v takych mrazoch aspon zapalime do teplovodneho krbu. Ja sa skor obavam o zamznutie vody pri necakanom vypadku prudu. Jednotka all in one. Uz raz sa mi to stalo, musim do okruhu napumpovat nemrznucu, no kedze mame AN + podlahovka bude to mastne. (bez prudu si riadiaca jednotka nevie ofkontrolovat teplotu vo vonkajsom potrubi a neotoci ju, skor ci beskor by napriek izolacii aj tak zamrzla)
Odpovedať
@dexter89 aku plochu ta klíma vykuruje? Celý byt/dom?
Odpovedať
Profilova fotka
@hockto ne je to "len" 4 kw ako zvladne aj cely dom 100m2 ale na jeseň keď je okolo 0 až +5°C a nechcem ju dreť a aj keď sa tam teplo dostane, komfortne to neni je to najďalej od jednotky... rozhodne pre komfort chcem domotovať dve jednotky resp. 1xmultisplit aby sa teplo po dome šírilo rovnomerne z 3 bodov , čím dosiahnem rovnomerne ohrievanie celého domu + zrejme omnoho lepší komfort a zrejme aj úsporu lebo jedna jednotka nepôjde zrejme nikdy na plný výkon, ale navzájom si budú vypomáhať... el. podlahovku chcem úplne odstaviť a ponechať len ako záložný zdroj momentalne tou jednotkou vykurujem 3 izby asi 70m2 @janopopovec no ja efektivitu neviem ale ako predvčerom bolo u nás -14 a v papieroch mám že klíma kúri do -15 °C potom vraj už účinnosť klesne resp. odstaví ju? neviem ešte sa to nestalo dokázala udržať pri nastavení 22°C celú noc v dome cca 23,5°C
Odpovedať
@dexter89 mi tie hodnoty prídu dosť zvláštne. Pri -14 musí byť efektivita klímy dosť nizka a mala by teda ísť na silnejší výkon, aby dosahovala požadovanú teplotu, pričom ty máš priemernú spotrebu 0,55kWh, čo je tak polovičný výkon u takej jednotky. Ďalej píšeš ze klíma je nastavená na 22stupnov a ty máš v dome 23,5? Tak tomu už vôbec nerozumiem 🙂 ved klíma po +-dosiahnutí požadovanej teploty "vypína" a nekuri, čo ti tu teplotu dvíha o 1,5stupna? Teoreticky by som to chápal cez deň, že nejaké slnečné tepelné zisky, varenie, "ľudská energia" atď, ale v noci? Zaujimave
Odpovedať
@janopopovec a to Ti ukazuje COP (aktualny) ? Alebo ako vies tak presne ten udaj?
Odpovedať
Profilova fotka
@hockto priemerna spotrebu mi ukazuje za 2 hodiny keď je pod -10 cca 1,2 kwh takže hej za hodinu je to cca 0,6 kwh neide na plný výkon nemusí, je to inverter takže nevypína nikdy, iba otáčky kompresora prispôsobuje aktuálnej potrebe, ak dosiahne nastavenú teplotu , napr. 22°C, zníži výkon aj otáčky kompresora a vyfukuje menej teplý vzduch, keď klesne teplota vzduch ide teplejší, to zrejme spôsobuje (že vzduch ide vždy relatívne letný aj pri nízkom výkone), že teplota je o stupeň vyššia ako nastavená teplota čo mám odsledované spotreba aj efektivita s nižšou teplotou je cca stabilná paradoxne väčšia spotreba je keď je vysoká vlhkosť vzduchu vonku, jednotka často namŕza a defrost žerie v podstate najviac... posledné dni, čo som si všimol neni namrznutá vôbec vzduch je síce chladný, ale extremne suchý , takže defrost ani za celý deň nezapína, max. na minútu odmrazí jemnú srieň, 3-5x do dňa, takže menej defrostov zrejme tiež dvihlo efektivitu , keď je 0°C a 90% a viac rel. vlhkosti odmrazuje priemerne aj každé 2 hodiny aj 5 - 8 minút čo znižuje efektivitu a aj dvíha spotrebu
Odpovedať
@matosl ako vies, ze COP mas take ake tam je uvedene, to pocita ta masina/jednotka, alebo ako sa to pocita, prosim? 🙂 Pytam sa preto, lebo mne vyrobca udava 3, ale ja som nenapocital ani 2.. Snazim sa prist na pricinu, ktorych moze byt neurekom.. COP 5-6 co Tebe pise ta tabulka, je neuveritelne.. Ale chyba mi tam este 1 udaj a to.. elektrospotrebice, resp to tam vidim 350kWh mesacne v priemere.. cize 10kwh denne.. To je pomerne velka spotreba, aj ked sam mam viac. Mas lepsie izolovany dom ako ja, mas lepsi COP ako ja, mas mensie platby ako ja, ale nieco mi nesedi. Dec2021 sa dobre pocita, lebo je tam 20 dni, a 1Mwh = 50kWh tepla denne do takeho domu, to mi nesedi 🙂 Mozno ak by bolo nadmerne vetranie a 25C teplota v interieri a cely cas zle pocasie.. V novembri mas 30kwh/den produkciu energie, plus ale tych 10kwh na elektrospotreice je 40kwh/den energie do domu. bojler som tam nepocital. Ten ma cop 3, tam mi to dava logiku, 5kwh denne na bojler je tak akurat, pre 3-4clennu rodiinu podla sposobu zivota.. Ale to kurenie a COP 5, si si naozaj isty, ze je to spravne? 🙂 Pre porovnanie, ja dodavam do domu 30kwh denne pri priemernej vonkajsej teplote 2C a vnutornej 22C a 60% dni je zamracene. Male okna na juh...
Odpovedať
@dusantt Udaj celkove vyprodukovane teplo vs prikon. Zvlast pre kurenie aj TUV. Urobil som par uprav, obmedzil horny vykon kompresora ( nemusi nakurit rychlo ), obmedzil som max teplotu topnej vody) mam AN kedy ide na velmi dlhy tah. COP 5,1 mam pri +A7/W35, tento parameter je viazany na urcity konstantny vykon TC. Preto ked napr. znizis tt topnej vody na 31,5, znizis vykon z 10w na 5,5kw dosiahnes lepsie COP. Nutna rezerva vykonu a nizke straty tepla Moj model nechava za urcitych podmienok pusteny vetrak aj po vypnuti kompresora, v plusovych tt roztopi kondenz bez defrostu, v minysovych lad ciastocne odsublimuje.
Odpovedať
@dusantt ano je to vystup z tepelneho cerpadla a predpokladam, ze to je +/- v poriadku. Viem z neho vytiahnut detailne COP zvlast na kurenie, ohrev vody a chladenie. Teplotu v dome mame 24C v priemere pocas celeho roku. Pocas tychto poslednych tyzdnov mavame otvorenu garaz, ktora je sucastou domu, kvoli psovi, aby sa tam chodil aspon trosku ohriat. Tam v podstate kurime tak povediac do luftu a kvoli tomuto priestoru TC dokuruje, to co cez podlahovku unikne von.. Moje cerpadlo ma COP: Kit KIT-AXC09HE8 Heating capacity (A +7°C, W 35°C) kW 9,00 COP (A +7°C, W 35°C) 4,84 Heating capacity (A +7°C, W 55°C) kW 9,00 COP (A +7°C, W 55°C) 2,94 Heating capacity (A +2°C, W 35°C) kW 9,00 COP (A +2°C, W 35°C) 3,59 Heating capacity (A +2°C, W 55°C) kW 9,00 COP (A +2°C, W 55°C) 2,21 Heating capacity (A -7°C, W 35°C) kW 9,00 COP (A -7°C, W 35°C) 2,85 Heating capacity (A -7°C, W 55°C) kW 9,00 COP (A -7°C, W 55°C) 2,02
Odpovedať
Ja mám riešené tepelné čerpadlo vzduch voda + mám kotol na pevné palivo + 1000l akumulacka. Teraz som vykuril na 21° a zakuril som do kotla. Akumulacka už bola vyhriata na hornej hranici 40° a dolnej 20° za chvíľu tepelné čerpadlo hlásilo chybu príliš vysoká teplota na výstupe 😄 kontaktujte inštalatéra tak si hovorím fajn. Našťastie po poklese teploty sa to vyresetovalo. Spotreba bola teraz vysoká nakoľko som potreboval vykurit z 13 na 21 tak som zvedavý koľko to bude zrat teraz. Špirale sú povolené od -14 nižšie
Odpovedať
@mischo1990 ta akumulacka je brutal 🙂 , kolko vas je? Ten nabeh teploty a chybovu hlasku sposobil ten kotol predpokladam, nie?
Odpovedať
@matosl sme traja. Ešte by som sa opytal myslím že inštalatér úplne odflakol nastavenie a vyladenie systému. Je tam inštalovaný regulátor adex comfort r teplota vnútri je nastavená na 19° vnútorným termostatom. Dneska som bol na chalupe teplota vnútri 21.6 a čerpadlo do podlahy stále bežalo a svietila vločka ako protinamraza neviete ako to treba nastaviť a vyladiť?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Vyznam tepelneho cerpadla je podla mna diskutabilny. Ja kuri priamo elektrinou , kotol + infrared panely, 160m2, novostavba a pri 4 ludom platim 110€ elektrinu vratane ohrevu vody etc... Spotreba dost zalezi aj od prekurovania, standardne mame 21 C v priestoroch kde sa pohybujeme , 18C kde sa spi. Idem rekonstruovat dalsi dom s podobnymi parametrami a rozdiel v pociatocnej investicii cca 5k€ + je tak 10r + ak invetujem 5k€ do akcii etc., tak je tam dalsi potencial na lepsie zhodnotenie ako TC. Podla mna to ma vyznam pre enviromentalnych fanatikov, ale pokial nie je navratnost investicie do 5r-6r max tak nema zmysel uvazovat.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
len pripojím moju skúsenosť. TC IVT air x 130 2 poschodia + garáž (tam je podlaha uskrtena na minimum) vykurovať sa začalo september (dovtedy bolo TC úplne vypnuté) doteraz spotreba okolo 6000kw) bez ohrevu vody. Ideme sa sťahovať za týždeň predpokladám spotrebu komplet celéj domácnosti na cca 12000kwh/rok. Čo pri súčasných cenách je okolo 130€/mesiac. Dom podlahová plocha 14x8 2 poschodia cca 168m2 (par krát sa kúrilo v kotli na pevné palivo keď boli silné mrazy) + je plán na krbové kachle v obývačke (30cm poroterm zatiaľ nezateplene)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?