Spotreba elektriny na bývanie v dome

Zobraz úvodný príspevok
Mesiac bývame v dome, posledný týzden som si odpisovala spotrebu elektriny pre zaujimavosť, aby sme pri vyuctovaní nemoli prekvapení. Vychádza nam to na 15-20kWh na deň. Zdá sa mi to dosť veľa. Nemáme nic zapnuté celý den večer cca 2h televízor, raz za 1-2 dni umyvacka, varic indukcia, celý den som nepustala ani radio nic a spotreba rovnaká. Nebol rozdiel v den ked som prala, alebo sme neboli doma a spotreba 12kwh. Zaujímalo by ma akú máte spotrebu vy? a čo robit? ved to výjde za mesiac 540kwh. ak dobre rátam tak okolo 60e aj s vysokou tarifou
Odpovedať
@duzu je kludne mozne ze pri "starych kraksniach" a hlavne boxovych mrazakoch hej. Ale 2kwh za hodinu ? Mam omeramu nasu Americku LG 600l, prave finisujem s rocnym meranim a zatial to je okolo 500 kwh, za tyzden sa uz velmi cislo nehne. Papierovo mala byt spotteba 365kwh ( predpokladam nastavenie najvyssej moznej tt v mrazaku a chladnicke ) je to lrn A++.
Odpovedať
@jokraken musíš skúšať všetke jednotlivé ističe po jednom, i spotrebič s malým výkonom môže mať vyššiu spotrebu ,napr. znížený izolačný odpor len voči nuláku v obvode,alebo zvodový prúd- stačí že ja napr.znížený odpor vstupného filtračného kondenzátora,a časť prúdu ide nevyužitá mimo spotrebič pre funkciu
Odpovedať
@janopopovec fíha to tam máš poriadnu spotrebu, čo vie viac oproti bežnej? bežné majú priemer na deň 1 kWh i s menšou mrazničkou a po novom sú značené A,B,C., nie +++
Odpovedať
@duzu Co by mala ?, ved objem 600l dokopy, vydajnik vody, drte a kociek, napojenie na vodu, door in door otvaranie. Ale aj tak je skoro vzdy plna. Chceli sme kapacitu riesit jednou vacsou, nie 3 dalsimi. Asi som to nenapisal jasne rocna spotreba okolo 500kwh, denne okolo 1,4. Ked zopne kompresor okamzite odobera 85w ako max, bezne 75w., to ti pride vela ? Mrazak -20, chladnicka +4 st C
Odpovedať
@janopopovec ide o spotrebu udavanu vyrobcom a tvoju nameranu! Ako vzdy odrb na zakaznika, nikdy sa spotreba udavana vyrobcom nestretne s realnou vid auta kazdeho druhu i elektricke!@
Odpovedať
@duzu Nevsimol som si ze od 2021 je zmena znacenia, nic sme nekupovali 🙂. Kukol som NAY kombinovane chladnicke, volne stojace s mraznickou dole a nasiel som jedinu A ( 110kwh ) chladnicka 277l mraznicka 200l . Jedinu B 137kwh rocne chladnicka 277l mrazak 107l. Ostatne C 172kwh chladicka 277l mraxak 107l. Moja tr. F mrazak 207l chlacka 411l - 431kwh.
Odpovedať
@rkorba Nemozes povedat ze odrb, nevies za akych podmienok merania robili, nastavene teploty, oblozenost, pocet otvarani, dlzka otvorenia, vkladanie novych potravin, teplota v interiery a pod. So starymi sa neda porovnat. Dalej garancia nastavenej teplotu oproti realnej ( to bol kamen urazu kedy chladnicky nedrzali nastavenu hodnotu a oproti realnej bola aj o 3 st vyssia ) Za ten objem spokojnost. Objem mrazaku na dom a zahradu malo, budem riesit asi box.
Odpovedať
@janopopovec nebud vztahovacny a hned neobhajuj svoje rozhodnutie ;-) Ked ti bude fungovat aspon 10r bude to pri modernych spotrebycoch uspech. So spotrebou to je tak ako som pisal, daleko od deklarovanych od vyrobcu, ani keby si ju cely rok neotvaral :-D
Odpovedať
@janopopovec ved ste len 3 čo tam dávaš? ja som niekedy choval tak som mal veľký mraziak , teraz len to čo kúpim, neoplatí sa ani od farmárov tí dávajú viac chémie a označujú bio , stačilo mi čo som videl https://www.datart.sk/novinky/poradca... nečítaš správy? ja takmer denne
Odpovedať
@rkorba Ale ved neobhajujem, mam len taku osobitu formu prejavu. Ja som chcel hlavne ten vydajnik ladu ktory potrebujem ako chladenie do mojho laboratoria, a aby bola velka, mala vopred vyhradeny priestor. Ma linearny motor na ktory je zaruka 10 rokov, no skor si myslim ze odite nejaka blbost 🙂 Bola lacnejsia o 200 eur, a dnes stoji parafoxne o 300e viac.
Odpovedať
@janopopovec akú kapacitu bateriek chceš dať? to bude masaker ne? 😄
Odpovedať
@milan_toman Dnes som videl stiedac ist na max vykon o 13:00 🙂slight_smile: 8400w. Bezne su teraz denne produkcie od 30 -40kwh . Zacnem z lahka lebo to bude nakladne, povedzme 4 ks 3,6 polytech. Najdrahsie na tom bude 3x menice na kazdu fazu a tu mam dilemu ci dam 3 -4 kw alebo rovno 5kwh, ceny su tam dost rozdielne. Chcel by som touto kapacitou pokryt aj narazovy vyssi odber prudu , povedzme 15kw, aby sa nestalo ze zatazenim vsetkych faz pri plnych baterkach budem taha z vonku. Ono prinarne to pojde s FVE a pri nedostatku z bateriek. No vecer a noc nech neriesim, pracky, tuv, umyvacky, zavlaha najlepsie o 3 -4 rano a pod. Nepaci sa mi ake rupli polatky za ustice, znechucuju ma kazdym rokom viac, aj keby ze to kvoli predaju prebytkov nemusim riesit, aj tak ma to stve. Ked to bude fachcit odhlasim FVE so systemu, a zmenim zadzbu na DD2 -3 uvidim jde bude najnizsi poplatok za moj odber v zime. A urcite dam 2x vrtule, uz kukam po vhodnom mieste v zahrade , skoda ze som s tym neratal a nedal pripravu zo strechy, hreben he v 9,5m vyske. Je to moja vlastna vizia ktoru si plnim.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@milan_toman dnes sú všetke batérie masaker, preto zaviedli i Virtuálnu na tej ale zarába len distribúcia, lebo všade je len mesačné alebo 2 mesačné započítanie, nikde nie ročné a to im @janopopovec zdarma nedá, na to je dosť prefíkaný
Odpovedať
@rkorba Do mrazaku vsetko, rad robim zasoby potravin, preto u nas bezne v mrazaku najdes masla na kila, margariny , kopu mrazeneho peciva, divina, a hlavne mrazena zelenina, a ovocie, hyby a chlast. 🙂 . Vela susime v susicke a tak. Potraviny sa daju vyberat aj kvalitne, radsej mensie spektrum, ale overene. Napadol ma sialeny napad zaizolovat dodatocne komoru a rupnut tam nejake slabsie chladiarenske zariadenie. Vyjde ma to lacnejsie ako pivnica v zemi kvoli zelenine, lebo vsade vykurujeme a aj v garazi je 25 st, zemiakom to nerobi dobre a skoro odchadzaju. Uvazoval som o zakopanej plastovej pivnici, ale nie je najlacnejsia. Ked vyriesim elektrinu zadarmo nebude problem.
Odpovedať
@janopopovec jej čo tak to ísť zakopať na južný pol? to je zdarma, mne chladia a mrazia už len v obchode a radšej všetko čerstvé , doma ozal len minimum i pri corone najviac týždeň, v plastovej pivnici sa zráža voda zo zeleniny ovocia, zmokneš tam, darujem ti pivnicu už nič nepestujem, len ju nejde preniesť
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Viem ako funguje chladnicka a co to ma s mojim prispevkom? Btw, to aku ma plna a prazdna chladnicka spotrebu neovplyvnuje to ci funguje ako TC alebo inac. To ovplyvnuje len akumulacna schopnost vzduchu a hustejsej hmoty. Preto rozeraveny kus zeleza ochladi viac voda ako vzduch rovnakej teploty.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka 6 ludi v byte? Uf 🙂 Ale uz ste v dome? Tak to ste mali paradnu spotrebu popri MD. To si neviem predstavit ako sa tak da fungovat s tak malou spotrebou, to varenie asi robi velku cast.
Odpovedať
@stenli_trnik dobrých ľudí sa veľa vojde.... zlí sa potlačia 🙂 .... už sme v dome 🙂
Odpovedať
@stenli_trnik Ak mrazak naladujem 50kg cerstveho masa o teplote 20 st. tak spotreba kompresora TC bude priamoumerna mernej tepelne kapacite masa, jeho vstupnej teploty, a hmotnosti masa ( zanedbame teplesi vzduch ktory vnikne otvorenim dveri ). Po vyrovnani teplot masa uz len spotrebe ktoru musi kompresor vynalozit na dalsie vyrovnanie stavu sposobene prestupom tepla z okolia cez plast a izolaciu do vnutra. Nemyslim ze je v tom este nieco viac, ci ?
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec Vola sa to hmotnostna tepelna kapacita a priama umera tam urcite nebude kvoli stratam, ale riesili sme chladnicku nie mraznicku a hlavne nie ochladenie vlozenych predmetov, ale skor dorovnavanie zvysenej teploty pri castom otvarani chladnicky. Kym vzduch sa vie rychlo vymenit za teplejsi, pevne predmety ostanu v chladnicke a nevymienaju sa za teplejsie z vonku, spotreba chladnicky na udrzanie nastavenej teploty bude vzdy nizsia cim bude v chladnicke viac pevnych predmetov ako tam bude plynu/vzduchu.
Odpovedať
@stenli_trnik ach aké pevné predmety, do chladničky sa dávajú potraviny,niektoré bez obalu a niektoré z obalmi alebo v nádobe, píšeš:pevne predmety ostanu v chladnicke a nevymienaju sa za teplejsie z vonku-- a toto zas prečo? jednu potravinu vyberiem a inú môžem vložiť
Odpovedať
@stenli_trnik Ale moment, v absolutnom meritku nemas pravdu. Pretoze ak do chladnicky vlozim 20 prednetov X1 az X20 o roznej mernej tepelbej kapacite v sucte sa spotreba bude rovnat spotrebe kompresora na ochladenie tychto 20 kusov sumarne. Ak predmet X3 bude mat vysoku kapacitu napr voda o hmotnosti 2kg vyziada si na ochladenie od kompresora svoj diel "spotreby " , a ten moze byt daleko vyssi ako u predmetu x9 ( sacok s uzavretym vzduchom ). Teda kazde teleso z tychto 20ks si vyziada svoj diel spotreby a sumarne je to mozne vypocitat. Ako vsetky prednety vyrovnaju svoje teploty dalsim sposobom rovnovaznost sustavy neovplivnuju. Ak sa chladnicka neotvara jedina spotreba je iba netesnostou obalu, ci skor jeho odporom R. Len si treba uvedomit ze telesa s najvyssou mierou kapacity si tento energeticky dlh vypytali na zaciatku procesu chladenia vyssou mierou spotreby. Tak si polozme otazku ktora chladnicka bude mat v absolutom meritku najnizsiu spotrebu za casovu jednotku, teda vsetky prazdne a vychladene na rovnaku teplotu s vlozenim telies o rovnakej teplote. 1.plna rozkov 2. Plna flasi vody 3. Plna flasi s etanolom ? Po vlozeni ich az do ukoncenia merania neotvorim.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Nechapes rozdiel medzi pevnym tetrapakom s mliekom, pevnou mrkvou alebo pevnym hrncom s polievkou a medzi plynnym vzduchom ktory na rozdiel od pevnych predmetov unikne von z chladnicky? Alebo co ti nie je jasne?
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec Este raz a pozorne si precitaj vetu: Neriesime ochladenie vlozenych predmetov, ale skor dorovnavanie zvysenej teploty pri castom otvarani chladnicky. Teda cely tvoj popis je sice dlhy, ale zbytocny 🙂 Riesime preco ma plna chladnicka pri castom otvarani, aka realne pouzivanie chladnicky, nizsiu spotrebu ako prazdna chladnicka 😉
Odpovedať
@stenli_trnik to by platilo len ked chladničku otváraš a nič z tadiaľ nevyberieš alebo únik vzduchu netesnosťou no to sme už daleko od pôvodneho zadania chladnička aj ked ide denne má ročnú spotrebu max 360 kWh a to je v porovnaní s ostatnou pri kúrení len kvapka v mori
Odpovedať
@stenli_trnik Pri takom zadani to je urcite tak. Cim viac vnutorneho objemu nahradim pevnim telesom, teda zvysim mrtvy priestor, tym menej vzduchu pri orvoreni unikne, a to je mensia spotreba chladnicky. Vzduch ma zasa nizku hustotu, teda aj omhoho mensiu mieru "akumulacie" chladu, tak aby sa to nejako relevantne prejavilo 🙂
Odpovedať
@jokraken Prisli ste na to, kde je problem? Preco mate taky velky odber?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Profilova fotka
ahojte nebudem zakladat nove vlakno rovno to sem napisem.. prosim vas je tu niekto co ma dom v rozlohe cca 120m2 a kurenie ma podlahove ale na elektricky kotol ktory ohrieva vodu do podlahy? ak ano aku mate rocnu spotrebu v nizkej tarife a aku mate vo vysokej? mne to teraz vislo tak ze za rok som spotreboval v nizkej tarife 8835kwh vysokej tarife 349kwh dikes za info
Odpovedať
@rumy máme veľmi podobnú spotrebu. Akurát nie 120 ale 136m² dom. Spotreba NT 8350 a VT 530.
Odpovedať
@zltalienka kolko platite rocne za elektrinu?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?