Spotreba elektriny na bývanie v dome

Zobraz úvodný príspevok
Mesiac bývame v dome, posledný týzden som si odpisovala spotrebu elektriny pre zaujimavosť, aby sme pri vyuctovaní nemoli prekvapení. Vychádza nam to na 15-20kWh na deň. Zdá sa mi to dosť veľa. Nemáme nic zapnuté celý den večer cca 2h televízor, raz za 1-2 dni umyvacka, varic indukcia, celý den som nepustala ani radio nic a spotreba rovnaká. Nebol rozdiel v den ked som prala, alebo sme neboli doma a spotreba 12kwh. Zaujímalo by ma akú máte spotrebu vy? a čo robit? ved to výjde za mesiac 540kwh. ak dobre rátam tak okolo 60e aj s vysokou tarifou
Odpovedať
Profilova fotka
@zvalik nie som expert na elektrinu, napíšem ti moju spotrebu kWh. Od 15.9. 2018 do 12. 9. 2019 sme minuli 2539 kWh, šiže v priemere niečo viac ako 210 kwh na mesiac
Odpovedať
Profilova fotka
@topvideo Jasné, prepáč. Len my sme si dali mesačné splátky 25,- € /ako sme mali na byte/. Čiže musím to zvýšiť , lebo príde podľa všetkého nedoplatok. Díky.
Odpovedať
Mne vychadza 400kWh na mesiac (zima). Z toho TV (plazma+veci okolo) 90, rack+veci okolo 60, stara chladnicka v garazi bez otvarania 40, nova chadnicka 40, pracka 25, susicka 12, plynovy kotol 12. Zvysok bude hlavne asi vera varenia na indukcii, pecenie v trube a sem tam mikrovlnka a umyvacka. Svetla (vsetko LED) a zvysok neviem vyhodnotit.
Odpovedať
a kurenie v žlaboch nič?
Odpovedať
@panak no na to ze to je len ee bez kurenia je to dost vela.
Odpovedať
@janopopovec Je. Ale aj v byte som mal vela. Home Office a skoro stale zapnuta plazma spravi svoje. Co kolko zozerie je rozpisane.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ahojte ...potrebovala by som poradiť...kúpili sme novostavbu,no je problém s elektrikou vraj bude kým sa budeme sťahovať no ja tomu neverim, byt predaný a my sa budeme musieť vysťahovať možno do domu bez elektriny.Da sa toto nejako riešiť? Nejakým náhradným zdrojom? Máte niekto skúsenosť ,bývania v dome bez elektriny? Či hľadať rovno podnájom kým ju nezavedú?
Odpovedať
@pagacovci Distribučka nerobí problém s pripojením, ale vaše pozadie neviem , aby tam nebol nejaký zdrhel. Treba si zistiť tam či sa oplatí riešiť alternatívu, ak máte zavedenú obecnú vodu problém nebude a dá sa chvílu existovať bez eletriny aj o studenej vode / ak nemáte dieťa/ variť sa dá na prenosnom variči na plyn dočasne. Dá sa kúpiť eletrocentrála ale čo s nou potom, existuje služba prenájmu elektrocentrály roznej sily a výkonu ale to nebude tiež zadarmo, platí sa prenájom na den + palivo. Kamoš čo má benzínku toto riešil ked robili plánovanú odstávku eletriny, služba mu dotiahla masívnu eletrocentrálu na vozíku s výkonom 90kw prepojila cez hlavnú rozvodnú skrinu na tri fázy a nebol problém, ale cena za ten den bola nejakých 400- 500€, no v jeho prípade výpadok tržieb je vačšia strata.
Odpovedať
Ahojte, máme problém s vysokou spotrebou elektriny. Drevodom úž. plocha 108m2, bývame 4. rok podlahove vodné kúrenie ročná spotreba 14 306 kWh. Všetko na elektrinu v letných mesiacoch spotreba za mesiac je napr. v júni NT 311kWh a VT 63 kWh. Zato napr v Januári NT 2261 kWh a VT 148kWh.
Odpovedať
Profilova fotka
@elza7148 Ak mate zdroj kurenia elektrokotol, vymenit za TČ, navratnost pri tej spotrebe dost rychla, dom je novostavba alebo postaveny skor, chcelo by to zlozenie podlahy ci nekurite do zeme
Odpovedať
Áno je to elektrokotol Buderus , bol to dom na kľúč ale stavaný fakt pofidérnou firmou myslíme, že problem je kotol lebo susedia maju podobné spotreby len im sa to zdá Ok, mne ale príde že nízkoenergetický dom2 dospelí 2 deti a mesačná platba za elektriku 178€? A pritom sami si vypíname kúrenie lebo nemáme termostaty, sused mal termostaty a doplácal ešte viac.
Odpovedať
Kúrime fakt minimálne lebo v dome je dosť teplo a drží sa dlhú dobu. Lebo keď vidím tú zimnú spotrebu akoby kotol bežal stále a pritom si ho vypiname.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@elza7148 pohladajte v projekte zlozenie stien, podlahy a stropu, pripadne energeticku narocnost budovy, nejaky certifikat
Odpovedať
@elza7148 pri 108m2 taka spotreba, ten dom musi stat za to aby som presiel zo 100m2 4 izbaku do podobneho domu za cenu porovnatelneho najmu. Hmm. Mna by len zaujimalo ci vam to projektant aj dopredu odhadol a na kolko st C kurite, popripade ci mate rekuperacium Snad ten vybeh na pozemk a umiestnenie stoja za to. Aspon ze si dal vodnu podlahovku lebo vymena za TC je volba rozumu, ledaze si prachami za zenitom a platby nevadia ( no to by di asi nestaval drevodom zo 108m2)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojte, mozno blbost ale opytam sa aj ja. Ideme z bytu do domu (iba elektrika) takze to bude pre nas nieco uplne nove, a nie sme si isti kolko € si mesacne nastavit aby sme nemali velky nedoplatok. Mozno to ma niekto podobne a poradi. Novostavba bungalov, uzitkova plocha 125m2, zatepleny, podlahove kurenie a tepla voda- elektrokotol. 2 dospeli+2 male deti Viem ze zalezi ake spotrebice (ako casto sa pustaju a aku maju spotrebu a energ.hodnotu), indukcna doska (momentalne budem este 3 roky na materskej doma takze varit budem 🙂 ) ale vezmime taky standard, priemer 🙂 Ako mate nastavene mesacne pausaly? Dakujem
Odpovedať
tak 100-150 ratat treba. zavisi ci budete nieco kurrit drevom napr
Odpovedať
@stefan222 aj tak ratame, myslela som ze aj viac bude treba. Teda vo vykurovacom obdobi asi toho bude viac, ale ako sa asi pohybuje spptreba v lete? Krb/piecku budeme kupovat az na jesen buduci rok, i to asi vykuri iba kuchyno-obyvacko- jedalen a ostatne izby nie- prieduchy nemame
Odpovedať
@sofkabarbie daj si 150 pricom v lete pokial nemate bazen si nasetrite na vykurovaciu sezonu. Prvy rok ukaze, nikto nema vestecku gulu :-)
Odpovedať
@rkorba nie bazen nebude este, este len sa stahovat budeme o chvilu, bazen o rok az v lete, nie najblizsie leto, ak vobec.. Ano, uvidime co ukaze prvy rok, budeme si to sledovat, len by sme neradi velky nedoplatok preto som sa chcela poradit, nehovorim ze mi musi niekto z gule vyvestit ale aspon poradit kto je na tom podobne 🙂
Odpovedať
tak ked mozte dajte si 150 mesacne platby. preplatok stale potesi 🙂
Odpovedať
@stefan222 preplatok pri plne elektrifikovanom dome s takym osadenstvom asi nehrozi, ale mozno je to fakt dobre postavene :-)
Odpovedať
@rkorba tak idu visnoce a nechcem ich majitelke pokazit 😄 sle vazne teraz. mozno sa vojde ale treba mysliet na vodu+20 na net+20, a neaky fond oprav si spravte aspon 20-30€ mesacne aby ste neake to prasiatko mohli rozbit casom
Odpovedať
inak od nového roku majú ísť ceny elektriny dole o 20 až tuším 27%.
Odpovedať
@sousedekovci89 to sú ceny plynu... elektrika pôjde možno o 9 % (len komodita)
Odpovedať
@praktikman máš pravdu elektrina vlastne iba 9% plus ešte chcú zásadným spôsobom prekopať nevýhodne odkupovanie zelenej elektriny čo by mohlo ušetriť ešte niečo. Ráno však v rádiu to prezentovali tak akoby o toľko čo plyn mala ísť aj elektrina.
Odpovedať
Zdravim.Poprosím vás o radu.Elektrokotol alebo Tepelné čerpadlo?nacenili mi to s rozdielom 5tisic €,tak neviem či sa to oplatí?má niekto s týmto skúsenosť?že ake sú tam mesačne poplatky,približne. Dom 100m2 tehla+polystyrén 20cm+na strope striekana izolácia.dakujem za odpovede
Odpovedať
@adamleco záleží od toho čo si môžeš dovoliť. ak máš dobre zateplený dom do všetkých strán a máš na TČ, jednoznačne choď do TČ.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Trochu ma zarazilil porovnania spotreby elektriny v bytoch. Robim z domu nonstop (PC s pridavnym monitorom ide skoro nonstop), vsetko na elektriku okrem kurenia, umyvacka, indukcia, OLED, velkde domace kino, TV ide cez HTPC, komplet LED aj s okrasnymi nasvieteniami, akurat mam okno v kupelni co setri trochu za svetlo (9W) a mam rocnu spotrebu pre 2 osoby 850kWh, mesacne naklady 17e. Neviem si predstavit ako by som sa vedel dostat na 50-55e mesacne 🙂
Odpovedať
@stenli_trnik uplne normalne. Kolko členná rodina? Koľko peries? Máš susicku? Máš umývačku pripadne 2 mraziak? Asi nie. Preto tych 17 euro 😉
Odpovedať
@stenli_trnik to máš 2,35 Kwh na deň, no neviem skús rátať čo všetko máš pustené a aký to má asi odber, ale možno umývačku nepoužívaš ( cyklus 0,8-1,2 Kwh), práčku tiež možno denne nie ..... koľko žerie pc s monitorom denne pustenené skoro nonstop ?mne notas s monitorom 14 hod cca 1 KWh
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?