Skúsenosti - ročná spotreba elektrickej energie v kWh

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, zaujíma ma akú máte ročnú spotrebu el. energie v novostavbách, zrekonštruovaných RD, prípadne RD v pôvodnom stave. Pre objektívnosť porovnaní prosím o uvedenie základných údajov, tzn. načo všetko sa el. energia využíva, aký zdroj sa používa na kúrenie, TÚV a počet obyvateľov domácnosti. Stretávam sa s rôznymi spotrebami, rád by som si to porovnal. Ďakujem
Odpovedať
@majkoj niečo sa patrí odrátať lebo za 1/2 roka 2018 som mal teiž preučotvané , toto je čisto bilancia za r. 2019
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec o spocitaj si co tych 13k v hypo na 20-25 ? rokov stoji :) a nepatri sa odratat nic, to s navratnostou nic nema. Podstatne je co to stalo a kolko priemerne rocne usetris.
Odpovedať
@majkoj Chápem že prepočet je zložitejší ak a má zarátať uplne všetko. V každom prípade sa nedá brať tých 13k v hypo naviac ako pevná suma. Dom skutočne tak veľa nestál, tuším som rátal metrák výstavby holodomu na 650€ / za dom A0 / a navyše som som niekde ubral a niekde pridal podľa vlastných priorít. Miesto drevených podláh som dal lamimát, chápeš ako to myslím. ... Navyše mám výraznú ee v zálohe do budúcnosti ktorá sa určite spotrebuje / infra a parná sauna ., Jakuzza... atď / progrsmové nahrievanie TUV, chladenie.....
Odpovedať
Profilova fotka
@epdv18 Všetko na elektriku. Rozloha 170m2 z toho vykurovacia plocha 130m2.Kurenie a ohrev tuv: tepelne cerpadlo 5kw vzduch-voda,300l akumulacka Komín je krb nie Vykurovana teplota 23C Vlhkosť v dome 60% novostavba Bez rekuperacie Chladenie klíma 3.5kw Pocet obyvatelov 2+2 Celkova spotreba 5 812kwh/rok 2018-2019
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Dobrý den Pocet obyvatelov 2 mame bungalov 105 zastavena a 85 uzitkova plocha, oblast POPRAD mur je itong 30cm plus 10 polystyren okna trojsklo, strecha sklenena vata nebol som ked ju davali tak hadam je aspon 180 medzi klestinami a na nich je este polozena asi 150 to neviem posudit všetko je na elektrinu sadzba DD3 - vysoká a nízka tarifa podlahovka - voda, elektrina - kotol ATTACK výkon 15kw kotol na vodu 143L (sprchovanie 80percent po 20hod pri nizkej tarife ) prikurovanie kachlami- 8kwh kazdy den ked sme chceli vyhriať obývačku rýchlejšie a teraz to zacne bývame uz 3 zimu teraz je 2023rok, fotím si spotrebu elektriny min. kazdy koniec mesiaca niekedy aj 2 krat v roku 2021 sme zistili zle zapojeny nulak v hlavnej skrinke bol uz čierny 🤔 posledne fotenie dnes vysoka tarifa 6324kwh a nizka tarifa 59159kwh za 3roky 🤔 !?! prvy rok platba nastavena na 80e po prvej zime sme doplacali 1000e (beriem prve kurenie domu a zle nastavene kurenie nizka platba), druhy rok platby na 120e po zime sme doplacali 700e teraz mame nastavene platby na 175e a cakame opat ze budeme doplacat 😬
Odpovedať
Profilova fotka
@milos6335 niekde bude problem ske nechapem ze to zacinas riesit az po 3 rokoch 🙈 My mame 160 zastavanu 115 uzitkovu vsetko elektricke aj podlahovka su kable… prvu zimu sme kurili v celom dome podlahovkou a bolo tu 24-25 stupnov Za cely rok bola spotreba 12MWh (DD2) Teraz sme pred zimou presli na kurenie klimou a podlahivka ide len v kupelke 🙂 v dome je prijemnych 22stupnov a spotreba klesla o 500kWh / mesiac 🙂 Preddavky mame tiez 175€ mesacne… Este dodam ze nemame krb vsetko je tu len na elektriku… a tento rok budeme niekde na 9-10MWh / rok… Kks 60MWh za 3 roky to je uplny brutal 😳😳😳 tu vasu spotrebu nechapem este ked mate aj krb 😳😳🙈
Odpovedať
Profilova fotka
@milos6335 keby som to zobral veeeelmi na hrubo tak prvy rok ste zaplatili 1960€ za elektrinu tj. Zhruba 16,300 kWh spalenej elektriky Druhy rok ste zaplatili 2140€ za elektrinu a spotreba zhruba 17,000kWh To je dokopy len na hrubo nejakych 33,000kWh takze to znamena ze tento rok ste niekde prepalili okolo 30,000kWh 😅🙈😳😳😳 to ak by som aj ratal nejaku hodne nizku cenu za elektrinu vychadza na nedoplatok tak 2000€ 🤣🙈 Kolko ti tam pre boha mesacne pribuda? Hovoris ze to sledujes kazdy mesiac dva krat… to ti fakt neprislo dovne este k tomu v tak prtavom dome? 😳😳😳 Akoze ano cena elektriky stupla zhruba o 2 centy za tie tri roky ale pre boha sak ty mas rok co rok vyssiu a vyssiu spotrebu 🙈
Odpovedať
Ved byva pri Poprade. Tam je zima aj v lete ako sa hovori 🙂 Bol som tam na vojne na PeSke a to aku zimu som tam zazil od aprila do juna som nikdy nezazil. Brrrrr
Odpovedať
Profilova fotka
@bksl zima je ok ale prvy rok vravel ze nemali este nastavene kurenie tj. Ocakaval by som ze dalsie roky to bude s elektrikou lepsie a nie horsie 😅 Ps: 17MWh je pri 85m2 uzitkovej ploche a dvoch ludoch brutal vela aj na poprad 😉 a tento rok mu to vychadza cez 30MWh to je sialene
Odpovedať
Ci boha! Nemate tam napojeneho suseda? Kamarat tak mal, ale to kupoval hotovy dom… Mega vela
Odpovedať
@milos6335 v prvom rade by som sa pozrel do technickej dokumentacie ake tepelne straty su vyratane a pri akej konstrukcii domu. 30cm ytong plus 10 EPS nie je ziadna slava, a v tom strope 33 cm vaty tiez nic moc, ale urcite by ste nemali mat az taku velku spotrebu. Zvlast ked si este dokurujete kechlami. Overit si kolko vaty je v tom strope a ci je to vobec dobre spravene by nemalo byt aj take tazke, staci vyjst na povalu a pozriet sa. Ak tam mate zaklop, tak dajte ho dolu a skontrolujte si to a zaroven pozrite ci vata nie je mokra, ci vam to niekde nevlhne. Kedze pisete ze si fotite spotrebu kazdy mesiac, tak si spravte priemernu spotrebu za JUN - JUL - AUGUST. To by ste mali mat mesacnu spotrebu na beznu prevadzku domu okrem kurenia. Nasledne si Viete vypocitat kolko elektriny cca miniete cisto na kurenie. Nasledne mozete hladat kde Vam to teplo unika. Vyhodou je ze mate vodnu podlahovku a teda mozete lahko zmenit zdroj tepla v pripade, ze by ste uniky tepla nevedeli zaplatat. Ak chyba nie je niekde inde. Len pre info, ja byvam pri trencine, zastavana plocha 140m2, uzitkova 115m2. Tehla 38cm+15eps. Zelezobetonovy strop + 36cm vaty. Kurenie tepelnym cerpadlom. Spotreba za dva roky a 4 mesiace byvania vratane spotreby pocas stavby (to bolo 1000 kWh) okolo 15500 kWh.
Odpovedať
@milos6335 My máme domček 260m2, dve podlažia, prízemie plná tehla 45cm, vrch kváder, zateplená severná fasáda 5cm polystyrén, strecha a podlaha pôjdu 20cm minerálna vlna medzi klieštinami. Okná plastové, dvojsklo. Kotol kondenzačný Viessmann 20kW, bojler ním ohrievaný 120l, radiátorov 14ks. Dve klimabedne každá po 5kW. Krb teplovzdušný. Pri -13°C vonku a na izbovom termostate nastavenou teplotou 19°C s výstupnou teplotou vykurovacej vody 53°C sa kotol zapne na pol hodiny, potom sa vypne na pol hodiny. Z toho mi vychádza že ak by bol kotol 10kW tak by šiel v kuse pri tých -13°. Čiže tepelná strata domu pri -13°C je okolo 10kW. Spotreba energie za rok - plyn 21830kWh, elektrina 1952kWh, 2 prm dreva. Na to, ako máš barák zateplený a s 2,5 x menšou podlahovou plochou máš fakt nepomerne vyššiu spotrebu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@milos6335 v prvom rade ako Ta napadlo pri poprade a pri elektrickom vykurovani, zaizolovat 10 cm EPS a mozno 33 na strop. Dufam ze v podlahe stacilo tak 8 - 10 cm a zaklady nic. max 3 cm na vyrovnanie? Ja mam sklad z 20 cm ytongu a zaizolovany 6 cm, vratane zakladov a teplota skoro stale nad nulou. Ma pobavilo "8kwh kachle kazdy den ked sme chceli vyhriať obývačku rýchlejšie" to Vam tam tak rychlo klesne teplota? Tak to musite mat potom derave - nefuka niekde okolo okien, digestor a pod? To zeby si nakladal do tych kachli aj skoro rano... aby to cez den vydrzalo. Odporucam skontrolovat strop - dokupit 20 cm vatu na rozlohu 100m2 je to nic... z rozlorovat ju hore. Otestovat ci nefuka napt. popod parapety, alebo okna netesnia, digestor, vetranie v kupelni. Plus nebude sa Ti to pacit, ale doplnit EPS zvonku +15 cm, techlologicky ci uz stiahnut omietku alebo nalepit aj na nu... to uz neviem. Nezabudnut na zaklady. Inak 56 MWh nemame ani za 8 rokov co tu byvame - bungalov 180(145 uzitkova), cisto elektrina, ziadny komin, 4 osoby, permanentna praca z domu, za 8 rokov cca 52-54MWh.
Odpovedať
@milos6335 ja starý 65r dom,len čiastočne zateplený čo vôbec ešte išlo , akurát má pomerne veľké tep. zisky zo slnka cez južné okná,vonkajšia priemerná teplota za rok porovnateľná BR ,všetko na el. a el. kotol, tiež už len 2 takže vykurujem len 80m2 priamo z celkovej 135 m2 , v letných mesiacoch spotreba do 200 kWh v zimných dec jan feb najviac cez 1 MWh, takže ročne najviac okolo 5 MWh, lebo teraz sú veľmi teplé zimy túto len február asi 10 dní od -10--20 st ,ináč teploty najviac -5 a na to mi stačí výkon po 90% času len 3 kW, radiátory majú teplotu od 30-40 st len ked je -20 majú asi 50 st musíš mať niekde veľké tep. straty, požičaj od niekoho mobil ktorý to meria, alebo máš niekde el.zvod - to je spotreba do veľkosti ističa, skontrolovať všetke okruhy so všetkými spotrebičmi
Odpovedať
nebol som tu dlho tak co mam tabuľku som si ju prešiel a prerátal koľko som spotreboval za dané roky neviem ci dobre ale asi áno 1.1.2021 VT- 4722 NT-39721 kwh 1.1.2022 VT- 5500 NT-49361 rozdiel/spotreba - VT- 778 a NT- 9640 kwh 31.12.2023 VT- 6194 NT-57430 rozdiel/spotreba - VT- 668 a NT- 8069 kwh Dá sa povedal ze je to trosku reálnejšie či?Spotreba za rok. A mam merak iba na podlahové kúrenie - odber : prvy udaj je z 18.7.21 spotreba 0.17 kwh druhy udaj je 7.1.22 spotreba 2604,06 kwh tretí udaj je 26.2.23 spotreba 9043,33 kwh len ide o to ci je to tou sadzbou DD3
Odpovedať
@milos6335 podlahové a DD3 to kúriš len v noci do veľkej nádrže?oveľa výhodnejšie je DD5 , niektorý dodávatelia majú dokonca rovnakú cenu , ale v DD5 máš všetko počas 20hod /denne v NT meranie spotreby len podlahovky je k ničomu, lebo každý má iné spotrebiče , hlavne veľké žrúty ktoré všetku energiu menia len na tepelnú, ak varíš, sušíš, umývaš,ohrievaš na el. , všetko to teplo nakoniec ohrieva celý vnútorný priestor a to ešte nepočítam slnečné zisky a iné pasívne z domu, takže aj keby si mal 2 identické domy na rovnakom mieste celková spotreba je vždy iná
Odpovedať
@milos6335 niečo sa mi na týchto údajoch nezdá: píšeš že máš ročnú spotrebu elektriny počas VT 668 kwh a že máš tarifu dd3, teda 16 hodín vo VT. Ja mám tarifu dd5, teda iba 4 hodiny vo VT a podobnú spotrebu ako Ty za 16 hodín. U mňa vo VT nejdú veľké žrúty elektriny (kúrenie a ohrev vody) a poväčšine ani tie menšie žrúty elektriny (práčka, myčka, sušička). Príde mi to nereálne..veď to by si za 16 hodín spotreboval spolu ani nie 2 jej elektriny...to je desne málo. Nemáš vymenenú VT a NT?
Odpovedať
@milos6335 Príde mi to nereálne..veď to by si v priemere za 16 hodín z dňa spotreboval spolu ani nie 2kwh elektriny.... či naozaj počas VT skoro nič nepoužívate? Beží len chladnička, mrazák a nič viac? Aj cez víkendy?
Odpovedať
RD z r. 1970, zatepleny 5cm, okna povodne, 3 lidi, spotreba elektriny 180kWh/ mes., kurenie a TUV plynovy kondenzačny kotol, spotreba klesla, predpoklad cca do 30000kWh...
Odpovedať
nadmorská výška 500mnm. starý zrekonštruovaný nadstavený dom, 160m2 (prízemie + poschodie), spodok kamenné múry, zateplenie 10 cm, strop netuším, možno je tam iba sadroš 😄 kúrenie väčšinou klímami, iba v obývačke piecka Jotul F3 (vykúri akurát obývačku, inde teplo ide minimálne). inak všetko na elektriku, aj voda zo studne. teplotu máme radšej nižšiu ako vyššiu (klímy cez deň na 21, v noci off). Ročná spotreba el. kúsok cez 6MWh. 8kwp fotovoltaika v procese 😎
Odpovedať
@zltalienka zrejme má DD5 @rudy2501 ročná spotreba 30MWh? to už nepatrí pod kategoriu RD, ale priestor na podnikanie a úplne iné ceny za kWh aspoň u nás
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som teraz meral v 66m2 staršom tehlovom byte, kde mame plyn. turbokotol, tak za týždeň spotreba 50m3 plynu ohrieval som z 11°C na 21°C a zožralo to za 2 dni 30m3 plynu čo je 324kwh , takže celkom dosť... v dome máme takú spotrebu za mesiac pri kúrení klímami ... takže celkom ma výsledok šokol ale zas veľa energie sa spotrebovalo na podchladené 50 cm múry, čo trvalo nahriať teda to aj požralo kopu plynu ... rozmýšľam že aj tam na prechodné obdobia drbneme jednu klímu
Odpovedať
@duzu kurenie ide aj cez den nizka tarifu mame takto 9:00 do 10:00 11:00 do 17:00 18:00 do 19:00 20:00 do 8:00
Odpovedať
@zltalienka koncovy stav ku 1.1.2021 VT- 4722 NT-39721 kwh koncovy stav ku 1.1.2022 VT- 5500 NT-49361 rozdiel/spotreba - VT- 778 a NT- 9640 kwh koncovy stav ku 31.12.2023 VT- 6194 NT-57430 rozdiel/spotreba - VT- 668 a NT- 8069 kwh A ako som písal nizka tarifu mame takto 9:00 do 10:00 11:00 do 17:00 18:00 do 19:00 20:00 do 8:00
Odpovedať
@zltalienka to je spotreba do toho datumu za cely rok
Odpovedať
@duzu nie nie mam DD3
Odpovedať
@milos6335 máš presne tie isté časy pre NT ako mám ja. Ktorý dodávateľ dáva v tarife DD3 pre NT 20 hodín a pre VT tým pádom iba 4 hodiny?
Odpovedať
@milos6335 od 9-10 a 18-19 máš asi VT takže máš NT 22 hod , to je tarifa pre TC DD6, od VSD ked si spišiak @zltalienka je úplne jedno aký dodávateľ , čas v sadzbách určuje distribúcia adresne a ked spočítaš jeho čas má NT 22 hod to je pre TC DD6, akurát ZSD má len DD5 aj ked má niekto TC
Odpovedať
@duzu milos6335 má 20 hodín NT (intervaly už napísal) a teda 4 hodiny VT a to 8:00 - 9:00, 10:00 - 11:00, 17:00-18:00 a 19:00-20:00. Presne ako ja, v DD5. Neviem prečo stále píše, že má DD3, keď počet hodín NT/VT má ako pre DD5. Dodávateľ/distribúcia...máš pravdu 😉
Odpovedať
@milos6335 ano presne tak 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?