Skúsenosť Protherm Raja 12K

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Mate skusenosti resp ako ste spokojný? Pouziva niekto tento el. kotol ako ,,doplnkove" kurenie?
Odpovedať
Mam aj akumulacnu nadrz, tak asi to bude tym. Ale musim ho priskrtit, lebo je to otrava nahadzovat istic. 43A istic namiesto 25A mi isto ZSD neschvali.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
ahojte chcem obnovit temu ....mam 1rok v prevadzke RAjA 14k + zasobnik MB200 (ten väcsí 184l). Dom je plne elektrifikovany s vodnou podlahovkou zapadne slovensko. 150m2 tehla 38heluz + 18cm polystyren. Rovna strecha prízemie 40cm, poshodie 20cm PUR, okna trojsklo. Preddavky 170/mes vsetko (voda +el.) tarif DD2. Cakam za tento rok nizsie, kedze uz nejdu stavebne žruty na 380V. To je k teme. Teraz moja otazka pre niekoho kto sa vyzná. Momentalne ten 180litrový zasobník nevyuzivam naplno ...TUV mam nastavenu na 35° co je fajn ak prave zohrieva co ale robi nie vzdy ked to potrebujem....senzor reaguje ak klesne o 5° tj klesne pomaly na 29° co uz je studene ....nechcem zvysovať teplotu ohrevu TUV. Da sa na tomto kotly nastavit senzor "napustenia" ze by nenapustil 180l ale len napr. 80l?
Odpovedať
@brancoaalca žiadny zásobník nefunguje tak aby si menil objem, lebo musí byť stále naplnený,doplna -natlakovaný, teplá voda sa vypúšťa tak že ju vytláča studená, ohrev je v spodnej časti v strede je prepážka aby studená voda nemiešala teplú, snímač teploty je tiež v spodnej časti a dohrieva postupne, ak máš rozdiel 6 st je zrejme zanesený kameňom a reaguje neskoro objem sa vyberá dopredu podľa toho aká je spotreba, ak môžeš ohrievať nonstop, stačí menší s vyšším výkonom ohrevu sa rýchlo dohreje aj ked si ZSE máš spotrebu vyššiu ako 7-8Mwh /r vtedy sa už oplatí DD5 a na tak veľký dom i TČ ja mám 80l zásobník sadzba DD5 a stačil i pre 3
Odpovedať
@brancoaalca keď ohrievaš vodu TÚV na tak nízku teplotu, nebojíš sa legionelly?
Odpovedať
@megdesign co to je?
Odpovedať
@rado220 https://www.tatramat.com/blog/nebezpe...
Odpovedať
@megdesign nestraš pokiaľ nekapali Legionári 1978 nikto o tom netušil, dnes na to nezomiera nikto, je rozdiel žiť niekde v špatných podmienkach bez hygieny, ja zohrievam na 40 a všetci sme zdraví, no bojler malý rýchlo sa mení voda,
Odpovedať
@duzu aka prepazka ,to povujem prvykrat,yo fakt ,daj nejaky link,ci rez..
Odpovedať
@duzu vdaka za vysvetlenie...tym padom ma napada uz len kupit termostat ktory riadi podlahovku aj TUV zvlasť a nastavit si casy kupania 😞 .....alebo fakt ten mensí zasobnik ...........skusim este pozret to cidlo (zda sa mi ze zopinalo skorej a teraz ked pises ze to je dost tych 6° tak to pozrem) Mam pripravu na TC takze casom asi bude....zatial skusam elektro kotol (naklady, spotreba) @megdesign vies co ani ne.... ja som od malicka nauceny nepiť teplu vodu (neviem preco na to nasi dupaly ..asi ta legionela 😄 ) a to iste ucim svojich. Navyse mame kazdy den plnu vanu(210L) tak sa to vymiena dots casto...
Odpovedať
@brancoaalca tu nejde o to, piť teplú vodu.... Ale keď sa sprchuješ, čiastočky vody sú v ovzduší a hádam mi nechceš povedať, že pri sprchovaní nedýchaš... Rovnako si pri umývaní zubov asi nevyplachuješ ústa úplne studenou vodou...
Odpovedať
@duzu pokiaľ ľudia nekapali na rakovinu, tiež o rakovine nik nepočul....
Odpovedať
@megdesign ano zuby v studenej od malicka ako si vedel ...bratranec si to ty? 🙂 Ne teraz vazne a uprimne ... vdaka za tvoju starost a upozornenie na potencionalne nebezpecenstvo .... ak by sa ta voda nevymenila denne dva krat tak by som si mozno robil starost. inak v rodicovskej zahrade mame 30r taky zasobnik na vodu so sprchou zohrieva ho slnko (ako ma aj X dalsich ludi v okolí) zatial ziadne zle spravy ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@daralbajda tak si to pomenuj ináč napr. nie prepážka ale difúzor je to na konci rúrky so studenou vodou, alebo je po obvode s dierkami aby sa zabránilo rozvíreniu vody v zásobníku @megdesingn len dnes sa už dá zistiť na akú nemoc skončíš, za to môže vo väčšine každý sám,, či tam pôjdeš "zhumpľovaný" alebo zdravý, lebo nik nevie aký osud ho čaká
Odpovedať
@duzu podľa mňa normálne priteká studená voda dolu,a prepadom ide teplá von v ohrievaca,neviem o nejakých prekážkach,difuzoroch..
Odpovedať
@daralbajda podľa mňa si robíš srandu , kde je v tlakovej nádobe prepad? to by si prepadol v 7 tr. z Fyziky, prepad môže byť len v otvorenej nádobe
Odpovedať
@duzu pozri si konstrukciu stojatych bojlerov,uz som ich zopar opravoval.Studena voda /privod/ prichadza z dola .zdola ide aj tepla ,ta ale ide tak ze je z dola vyvedena az ku vrchu bojlera kde sa zhromazduje tepla/tepla stupa hore/ a proste akoby prepadom ide do rozvodu,niekedy zvykne tu plastovu ruru povolit,ci roztavit a potom bojler"nehreje". Pozri si rezy stojatych zasobnikov ty difuzer...a fyzik..
Odpovedať
@daralbajda teplá voda nejde prepadom, ale tlakom studenej vody, prepad je voľný pád ako pri vodopáde, zaujímavé ked si ich toľko opravoval že si tam vždy videl len studenú trúbku s dierou, ak by nemala žiadnu prekážku, tlak vody by hnal vodu až k vrchu a ihned by ju ochladil, takže si pozri lepšie obrázok rezu
Odpovedať
@duzu to si fakt pozriem, ja som len vymenil trubku. Tepla voda stúpa hore, tak sú robene všetky zásobníky TUV. fakt som v živote nepočul o prepazkach. Trúbka je ukončená pod vrchom boileru, z dola pri tečie zimná voda, teplá ide hore a do systému, žeby si vymyslel nejakú novú konštrukciu bojlera? Zaraz idem pozerať technické listy ohrievačov TUV a hľadať prepazky a difuzery.
Odpovedať
@daralbajda zadaj si cez google : difúzor v bojleri a ihned ti vyhodí stránku z popisom
Odpovedať
@duzu Elektrický ohrievač vody-princípMaloobjemové bojlerysa používajú na lokálny ohrev vody. Lokálnym ohrevom je dosiahnutý nielen komfort, ale aj nižšia spotreba elektrickej energie a vody. Tieto bojlery sa dajú vďaka malým rozmerom jednoducho zabudovať do kuchynskej linky alebo skrinky pod umývadlo tak, aby nebol narušený vzhľad interiéru.Veľkoobjemové bojleryje možné vďaka krytiu IP25 inštalovať v kúpeľni aj do priestoru nad vaňou. Fitingy na napojenie prívodu studenej vody a odvod teplej vody sú umiestnené v spodnej časti zásobníka, a preto je ohrievač ideálny na aplikácie, kde je nutné nahradiť staršie, dosluhujúce typy bojlerov. Je možné robiť ľahkúúdržbu a čistenie cez prírubu umiestnenú v spodnej časti ohrievača.Vnútorná tlaková nádrž je zváraná v ochrannej atmosfére a je vybavená vrstvou keramického smaltu. Kvalitná tepelná izolácia je vyrobená z polyuretánovej peny (hustota 40g/l). Ponorný elektrický vykurovací prvok (záťaž <9W/cm2) s O ́PRO radou (ohmická rezistencia) zaisťuje chemickú rovnováhu kovových častíc vnútri nádrže. Príruba je tesnená špec. gumovou manžetou s drážkou pre smaltovanú hranu zásobníka.Ochrana proti korózii je riešená pomocou vymeniteľnej magnéziovej anódy (zvýšenie životnosti).Magnéziová anódaVykurovací prvok Rúrka na odvod teplej vody je z nerezu a je zavedená až do vrchnej časti bojleru. Prívod studenej vody je vybavený difuzórom, ktorý zabraňuje premiešavaniu vody v bojleri.Zmyslom difuzóra rozprašujúceho vstupujúcu studenú vodu v nádobe je snaha predísť nekontrolovateľnému prenikaniu studenej vody s veľkou rýchlosťou a tlakom do vnútra nádoby, ktoré má za následok nežiadúce dynamické premiešavanie studenej a horúcej vody, ktoré značne zníži komfort teploty vystupujúcej teplej vody a bezprostrednú výkonnosť bojl
Odpovedať
@daralbajda och, ty papagáj my sa tu bavíme o bojleroch 80a viac litroch, nie o lokálnych ohrievačov 10l.mas všetko, len vlastný rozum nie...
Odpovedať
@daralbajda nedočítal si to do konca sú tam popísané všetke druhy i nad 80l,už od 4 riadka ty už ani nevidíš nie to že vieš premýšľať
Odpovedať
@duzu @daralbajda má pravdu. Žiadny difuzor tam nieje, ale je vytláčaná teplá voda studenou....
Odpovedať
@megdesign https://www.fenix.sk/sites/default/fi...
Odpovedať
@duzu takou rýchlosťou, ako tepla voda odteká, takou studená priteká. Aby prišlo k premiešaniu pritekajucej studenej do spodnej časti nádrže s teplou odtekajucou z hornej časti nádrže, by musel byť obrovský odber vody v krátkom čase. To je veľmi málo pravdepodobné.
Odpovedať
@megdesign takže v horeuvedenom článku si vymýšľajú
Odpovedať
@duzu to nikto netvrdí.
Odpovedať
@duzu daj ešte tu o prepazke v strednej časti.....zo 4.júla...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Profilova fotka
Zdravim mám Protherm Ray 18kw vykurujem dve domácnosti ale dom je ma 160m2 mám spálňi mám jedne radiátor na chodbe tiež mali jeden radiátor kúpeľni nemám namontované ešte kuchina spolu s obývačkou mám tri malé radiátorov kde mám spoj do druhých izbách kde bývajú rodiča tak isto majú ako ja len že nešlo to na 100% ím išlo iba kúpeľni a spálni ale už na chodbe a kuchyni nešlo studeni raditor už som osdusňoval vestko nič tak som zapojil plus jeden čerpadlo ku nim ale teraz mne nejde v kuchine tie tri raditori sú vlažné tiež som osdusňoval nič je to možné že čerpadlo od tiahne teplú vodu alebo na zle miesto som zapojil mal by som dať ku mne tam kde sa prenáša tepla voda od toho ,30 CM ďalej zapojiť čerpadlo alebo ku kotlom zapojiť lebo kotol má vlastni len nevládal tlačiť do 11 raditorov teplú vodu
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?