Sadzby za elektrinu - ktorú zvoliť?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, dúfam že som trafila kategóriu, ale chcela by som sa opýtať, či mi vie niekto poradiť, akú sadzbu zvoliť pri odbere elektriny. Bývame v novostavbe, čerstvo skolaudovanej a ideme na seba prepísať energie. Študovala som si všetkých 5 sadzieb, ale neviem sa rozhodnúť medzi DD3 a DD5... Máme viacmenej všetko na elektrinu, teda aj bojler, aj vykurovanie, elektrické zaliate v podlahe, indukčnú varnú dosku... Tá 5ka vyzerá celkom dobre, ale pochopila som to tak, že je tam vyžadované blokovanie spotrebičov a teda si myslím, že napr ak bude akurát VT, tak mi zablokuje iné zariadenia? (že napr. nebudem mocť zapnúť práčku, alebo trúbu, lebo má vyššiu spotrebu)... chápem to správne? Hádam sa nájde dobrodinec, ktorý mi to lepšie vysvetlí, logiku chápem, ale prax dáko uniká... ďakujem :)
Odpovedať
1
2
@veronika_4 ja som tu nic nehadzal,ja tu len sem-tam pisem somariny. 3x230/400V je ze mas doma trojfazovy prud,tri fazy. 3x25A je hodnota hlavneho istica tazko ti poradit presnejsie ked neviem ake mas kurenie,aku mas vykurovanu plochu.ak mas maly domcek a si setrna a nekuris na 25 stupnov urcite ti staci 3x25A a sadzba dd2.nema vyznam sa kvoli 20euram rocne obmedzovat kedy budem prat,piect alebo kupat sa.a predpokladam ze mas dom A1 (cierne na bielom) :-D
Odpovedať
@sonau tak už v tom začínam mať jasno :D no a teda kúrenie mám elektrické podlahové, bojler elektrický, ale úžitkovú plochu mám len asi 84 m2, akurát že dom máme vraj tak B podľa "odborníkov" :D tak to predsa vsadím na tú DD2, utvrdil si ma v mojom rozhodnutí :D
Odpovedať
Profilova fotka
@veronika_4 ja mam uzitkovu plochu 80m2 cca, kurenie teplovodne (ohrievane elektricky) + bojler (je to raja 9kw) a mam energeticky certifikat A1. takze tady "odbornikov" su nie vzdy to prave ;) mame DD5 sadzbu
Odpovedať
@veronika_4 sadzbu mozes menit zadarmo raz rocne,zapisuj si mesacne spotrebu,po roku si to daj do karkulky a sama uvidis ci bude potrebna zmena alebo je vsetko ok.kedze si sc tu je furt teplo,sneh uz len na obrazku.
Odpovedať
@dorwin aku mas rocnu spotrebu?
Odpovedať
Profilova fotka
@sonau neviem kurim len od februára a aj to som kúril na nejakých 18, keďže ešte staviam.
Odpovedať
Profilova fotka
@sonau za februar a marec mam mesacny priemer 700kwh, ale nemam dvere a podlahovku nemam nastavenu. neviem ci je to vela alebo malo...
Odpovedať
@sonau @dorwin Ďakujem, tak ja som mala myslím za mesiac prvý okolo 300kwh, ale to už nešla podlahovka, kuchyňu ešte nemám, ale svietili sme celú noc (ešte sa tam nebývalo)... obávam sa, že mi to potom stúpne, najmä v zime aj na 1000 kwh, ale snáď nie :) zatiaľ si dám tú DD2
Odpovedať
@veronika_4 s tym rataj ze december-februar budes cez 1000kwh.nemozem chciet mat spotrebu za rok 3600kwh.
Odpovedať
@dorwin predpokladam ze po dvoch rokoch ked uz bude ustalena spotreba prehodnotis vyhodnost sadzby
Odpovedať
@sonau tak ale aj keby som v zimných mesiacoch "spálila" tak veľa elektriny, tak sa mi to v podstate rozráta medzi zálohové platby a nebude to také hrozné... dala som si tú DD2 na dva roky a zálohu 120€, tak by to nemuselo tak bolieť pri prvom vyúčtovaní...
Odpovedať
Profilova fotka
@sonau jasne, jednak este nemam doladene okruhy v podlahovke a tiez nemame interierove dvere a nebyvame tam (aj ked to mame ako vikendovy/letny domcek..) . takze tipujem 2-3 zimy aby sa to doladilo. a tiez mam na kotly pripojeny aj interierovy termostat a (momentalne odstavene) exterierove cidlo na teplotu. to je kombinacii strasne vela...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@veronika_4 120eur je ok,ak neprekurujes (male deti) myslim ze bude preplatok.Ak mas murovanu klasiku chvilu potrva vysusenie,az potom sa spotreba ustali.
Odpovedať
@dorwin ja v taketo inteligentne riadenie neverim.mam klasicky termostat,ked sa dvihne teplota slnkom,varenim tak sa vypne.
Odpovedať
@sonau noo malé deti nemáme, a keďže som zo severu, tak skôr preferujeme chladnejší interiér , čo je naša výhoda :) dom je murovaný, zateplený a prvú zimu sme ho už presúšali, elektrika bola natiahnutá, tak sme to využili a teraz už máme vlhkosť okolo 55°, takže pohoda.. ďakujem za pomoc :)
Odpovedať
Profilova fotka
@veronika_4 Myslím, že to už zaznelo hneď v úvode. Ak sa chcete správne rozhodnúť pre akú tarifu, treba si to hodiť do kalkulačky na stránke ÚRSO : http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Ag... a budete mať jasno. Pri dvojtarife treba počítať cca 1/6 VT a 5/6 NT. Inak my máme tiež všetko na elektrinu v tarife D2 a platíme mesačne 140 eur a z toho nám ročne vracajú od 200 do 300 eur. Je fakt že my sme na západe a Vy na východe, čo je trošku rozdiel v cenách, ale zase veľmi nie.
Odpovedať
@stevig noo tak s tou kalkulačkou si musím aspoň rok počkať, aby som mala prehľad o mesačnej spotrebe, ktorý zatiaľ nemám, keďže bývame niečo cez mesiac... ale zatiaľ to nestúpa tak brutálne... a ešte aby som poopravila, vravím, že som z východu, nie, že tam bývam... Bývam v Bernolákove, takže platím západné ceny...
Odpovedať
Profilova fotka
@veronika_4 Tak sa ospravedlňujem, nepostrehol som to. A inak ako popisujete ten Váš dom a kurenie a ostatné veci, tak ja osobne by som si dal sadzbu D2, pretože si myslím, že Vaša spotreba nebude až tak veľká, aby ste museli použiť D4 alebo D5. Ak si skutočne pozriete tú kalkulačku a porovnáte trebárs spotrebu 8000 kWh, čo predpokladám že asi budete mať, tak Vám dokonca vychádza v D2 spotreba nižšia ako pri D4 alebo D5. Ale záleží skutočne len na Vás. Ešte raz sa ospravedlňujem za ten Východ.
Odpovedať
@stevig v pohode, chyba v komunikácii 8-) ja som z východu, len som sa musela presťahovať kvôli práci.... na východe predsa šicko porobeno :-D Dostali sme aj blok v SPP na zapisovanie mesačnej spotreby, tak to plne využijeme a budeme si to sledovať... zatiaľ nemáme ani kuchynskú linku, ani telku, ani sa nekúri, takže tie kw/h vyzerajú veľmi pekne, uvidíme čo prinesie september/október :) Ďakujem za pomoc
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@veronika_4 Ahoj ako si po 2 rokoch spokojná s D2? Vybrala by si si radšej niečo iné?
Odpovedať
@pytagoras1 ahoj, tak prvý rok sme mali asi 9 000 kw/h a tento rok sme na 8 500 kw/h, tak sme ostali na DD2 🙂
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?