Musí sa robiť revízia elektriny každých 5 rokov?

Dobry den, idem prerabat 1-izb. byt a v ramci toho som chcela vymenit skrinku na istice (pre mna vizualna vec, kedze v byte mam medene kable - aj ked budem musiet natiahnut "3-zilovy kabel" do izby, lebo tam nie je). Telefonovala som s dvoma elektrikarmi, obaja mi povedali, ze k tomu musia spravit reviziu, to je ok, ale prekvapilo ma, vraj sa to ma robit kazdych 5 rokov a ze ak ju nemam, tak mi vlastne neplati poistenie v pripade poziaru od mojej elektriny. Co som sa pytala ludi v okoli, nikto nerobi kazdych 5 rokov reviziu. Tak by ma zaujimalo, ako to teda je a ci to ludia robia / nerobia, a hlavne viem, ze ma vela elektrikarov problem spravit reviziu na elektrinu, ktoru sami nerobili. A ak je to potrebne kazdych 5 rokov, tak kto mi ju potom spravi? Nebudem predsa kazdych 5 rokov menit elektrinu. A zaroven ten elektrikar (aj keby to bol vzdy ten isty) nema zaruku, ze za tych 5 rokov sme tam nieco neurobili. Nerozumiem logicky tejto situacii a budem vdacna, ak mi to niekto vysvetli, ako je to myslene a ako to teda v praxi robite / nerobite
Odpovedať
1
2
@lienocka_a netusim, ako to je s tou reviziou, ale minule som presne toto pozerala v poistnej zmluve na dom a je v nej napisane, ze poistka nekryje poziar, ktory vznikne od elektriny.. Takze revizia je v pripade mojej poistky na dve veci.. Neviem, ako je to v inych poistovniach, to som neskumala..
Odpovedať
@lienocka_a sú dve veci revízia domu a revízia bytu. Pri dome je v kolaudacnom rozhodnutí napísané že obec schvaľuje nehnutelnost na trvalé užívanie za daných podmienok a bod jedna je ze vlastník bude zabezpečovať všetky pravidelne revízie technických zariadení. Takže nie len poistka ale aj stavebný zákon. Pri byte je situácia iná. Tam si robia ľudia zásahy hlava nehlava. Samozrejme pri každom zásahu by mala byť vykonaná revízia (zásahom sa myslí zmena vlastnosti a nie výmena kus za kus). V podstate sa revízia, aspoň čo som videl, vykonáva len keď to požadujú úrady (distribúcia, stavebný úrad, poisťovňa) a teda hlavne po rekonštrukcii. Podľa mňa ale nie je na škodu si sem tam dat rozvody skontrolovať nakoľko laik problém neodhali. Co sa poisťovne týka tak záleží na zmluve, ja som mal definované len vo výlukach že neplatí ak pri zásahu do vyhradeného technického zariadenia nedorucim reviznu správu tak je táto časť poistenia neplatná. Treba pozrieť zmluvu. Inak nie je pravda ze revizaci si chcú kontrolovať len svoju robotu. Skôr naopak... Inak malo ktorý elektrikár co robí takéto veci je zároveň aj revizak.
Odpovedať
@lienocka_a Ked to ma problem spravit elektrikar, tak si zavolaj revizaka. Ja co poznam reviznych technikov tak montaze vobec nerobia ..., ale neviem ci treba kazdych 5 rokov robit. Jeden telefonat do poistovne by to mohol vyriesit.
Odpovedať
@neutrino dnes má takmer každý byt v osobnom vlastníctve , takže podmienky sú rovnaké , len žiaľ málo kto ich dodržuje, ja som elektrikár i revízie no doma mi za to neplatia, opravujem ked ozaj treba
Odpovedať
@duzu poznám to, ja tiež hasim tam kde treba, ale niekde sa už ani hasiť nedá a ide len kompletná výmena. Normálne som videl el. inštaláciu v sieti TN-C a v ani jednej zásuvke nebol pripojený kolík. Rezerva na PEN bola taka krátka že ledva bola pripojená práva dierka, v danom byte všetky ističe B16A (aj na svetlá!) a zo svetiel napájané zásuvky v kúpeľni 😄
Odpovedať
@lienocka_a Ked meniš siet je potrebne urobit reviziu ale nieje tam nijaky cyklus.
Odpovedať
Poistovne su slavne vylukami. Kupis predlzovacku a si terorista a vyluka. Kupis chladnicku a si terorista vyluka. Preto nemam byt poisteny. Stacilo mi ked kradez kufra na vydajnom pase na letisku = vyluka. Lebo je to nestrazeny priestor. Nuz neviem co je strazenejsie nez letisko ale ok. Za tie roky co som byt poisteny nemal si teraz mozem kupit klimu s montazou. Zivot je risk.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino Mozes tu dat kolaudacne rozhodnutie napriklad z roku 1970 kde obec schvaľuje nehnutelnost na trvalé užívanie za daných podmienok a bod jedna je ze vlastník bude zabezpečovať všetky pravidelne revízie technických zariadení, staci odkaz, vdaka
Odpovedať
@yuri66 ja mam kolaudačné rozhodnutie z tohto roku a v roku 1970 som ani nebol na svete takže nemôžem 🙂. Každopádne to je len o stavebnom zákone, podmienky poistky ma každý iné. Takisto pri ohlásení rekonštrukcie definuje stavebný úrad a správca podmienky. Napr. pri ohlásení zmeny istenia chce aj správca revíziu, inak nevydá ju ani kladné stanovisko. Takéto mudrovanie nemá zmysel 🙂 lebo mam pocit ze ti vôbec nejde o vyriešenie problematiky 🙂. Každopádne keď je človek vlastníkom nehnuteľnosti je aj vlastníkom el. rozvodov za ktoré ma patričnú zodpovednosť. V prípade ze z dôvodu poruchy na jeho el. inštalácii vznikne škoda niekomu inému asi by musel preukázať že nevykonal žiadne neodborne zásahy, že VTZ pravidelne kontroloval a udržiaval atď. (aby to hradia poisťovňa z poistenia zodpovednosti). Ale výsledok takéhoto sporu by samozrejme musel dat až súd. Toto je môj laicky názor v oblasti právneho okienka 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino definuj blizsie - "pri ohlásení zmeny istenia"
Odpovedať
@yuri66 napr vyššie zaťaženie z B25A alebo 3 fázy. Správca dáva schválenie kde definuje podmienky kladného vyjadrenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino spravca coho ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Pockaj pockaj pomaly, aky spravca jedna sa o nejaky bytovy subjekt?
Odpovedať
Moje odporučenie je kontaktovať tvojho poisťováka e-mailom a riadne špecifikovať otázku. Následne klásť ďalšie doplňujúce otázky, až kým ti to nebude úplne jasné. Najlepšie by bolo, keby ti poslal aj odkaz na konkrétnu časť VOP, ktorým by svoje tvrdenia podložil. E-mailom preto, aby si to mala čierne na bielom. Predtým si tie VOP sama naštuduj. Ak ešte nemáš poistku, môžeš si VOP poisťovní (väčšinou) nájsť na internete a naštudovať. Popri tom môžeš tvoju otázku adresovať na informačný mail poisťovní. Následne sa rozhodneš, ktorá poisťovňa je pre teba najvhodnejšia. V súvislosti s poistením mi napadá ešte jedna dôležitá vec - neuzatvárať poistenie na vlastnú päsť, ale cez poradcu. Ale cez takého poradcu, ktorý ti aj pomôže s vhodným nahlásením poistnej udalosti, pretože často môže rozhodnúť aj detail o tom, či a koľko bude poisťovňa plniť.
Odpovedať
@yuri66 pri RD žiadam o súhlas a technické parametre distribúciu, pri byte žiadam najprv technického správcu objektu napr bytové družstvo, ktorý si tiež definuje podmienky ale človeče si totálne mimo tému 😉
Odpovedať
@yuri66 @bibiana177 však chlapi čítanie je základ. Hneď prvá veta celej témy "idem prerábať 1-izbovy byt" tak asi správca čoho...
Odpovedať
Dakujem vsetkym za odpovede. Urcite budem kontaktovat aj poistovnu. Len pri citani odpovedi mi napadlo ze teda ak chcem dotiahnut ten 3 fazovy kabel do izby tak to musim riesit cez spravcu. Pre mna to su vsetko novinky lebo teda prvykrat nieco prerabam. A teda asi hlupa otazka ale aj ked budem menit skrinku na istice potrebujem suhlas spravcu?
Odpovedať
@lienocka_a na zmenu počtu fáz požaduje distribúcia vyjadrenie správcu budovy (napr. družstvo) a následne sa poda žiadosť. Potom treba nahrať do systému revíziu prípojky pre distribúcii aby ta pripojili a správcovi treba dat revíziu celej el. instalacie. Co sa týka výmeny isticovej skrinky... Ak je rozvod starý tak to nedoporučuje lebo v modernej dobe mame oveľa lepšie ochrany ako voľakedy ale potrebujú trojzilove káble. Takže v skratke ak menis len rozvádzač (isticovu skrinku) je to údržba a nepotrebuješ nikoho súhlas. Ak menis kompletne rozvody v byte tak je to medzi ohlaskou a stavebným povolením a týka sa to stavebného úradu a samozrejme aj správcu ale nepotrebuješ súhlas. Ak sa mení prúdové zaťaženie resp. istenie tak tam je súhlas správcu vyžadovaný. Každopádne po hociktorej z takýchto akcií by som si revíziu zaplatil. V dnešnej dobe sú elektrikári kadejaké a tiež som mal párkrát problémy s elektrilarmi.
Odpovedať
@neutrino dakujem, nemam problem zaplatit reviziu, skor mam problem s tym, co vsetko su moje povinnosti, komu co hlasit (to som vobec nevedela, ze mam robit) a ze ci zozeniem niekoho, kto mi tu reviziu spravi (ale podla odpovedi v tom uz problem nevidim). V tomto byte je vela veci robenych svojpomocne (prerabka cca v roku 2005) a rada by som tie veci spravila spravne, tak preto si o vsetkom vela zistujem. Elektrina je pre mna vazna vec, takze urcite nechcem nic obchadzat. A kedze idem davat nove stierky, podlahy a kuchynu, tak to chcem vyriesit hned, nech mam pokoj. Tato odpoved mi ako laikovi uplne pomohla. Som zvedava, co povie elektrikar, ked otvori skrinku, ale dufam, ze ziadne nemile prekvapenia tam nebudu, rozvody su uz vymenene, teda ked mam medene kable, tak to tak povazujem za vybavene 🙂
Odpovedať
@lienocka_a som rad ze som pomohol. Inka nejde o materiál z ktorého je kábel robený (aj keď samozrejme aj o to), ale kľúčový je počet žil. V dnešnej dobe na správne fungovanie potrebuješ 3. Takže ak máš všade tri žily a každý kábel je privedeny od rozvadzaca tak by nemal byt problém. Revízia tak isto. Pri jesnoizbovom byte ta to vyjde cca 40 euro (revízia).
Odpovedať
@neutrino 40 eur? Ja som volala s dvoma elektrikarmi a obaja mi povedali cenu za vymenu skrinky 300 eur + 100 eur revizia + 50 eur za skrinku. Lokalita BA a samozrejme, ze to musia najskor vidiet, lebo ak by tam bolo nieco zle, tak to moze byt aj viac. V skrinke mam 4 istice. No, v tej izbe nemam 3zilovy kabel, ten musim dat dorobit. Ale v kuchyni a kupelni ich mam.
Odpovedať
@lienocka_a 100 eur za revíziu jenoizboveho bytu je veľa. Ak tam aj máš 4 ističe to sa zmení... Povinný je vypínač v byte, prúdový chránič, prepatovka a samozrejme na každý spotrebič ktorý berie viac ako 2kW ďalší istič. Treba ale jedným dychom dodať že nižšia suma môže platiť len v prípade ze sa bude jednať len o revíziu a ze revízny technik dostane od elektrikára všetky potrebné doklady. TJ. Vyhlásenie o vlastnej zodpovednosti za montáž, kusovu skúšku rozvadzaca, vyhlásenie o zhode, aspoň stručne za kreslené zapojenie (projekt). Lebo ak napr neviem ako je to zapojené a ktorý istič co istí tak sa to kontroluje ťažko 🙂 a musím si to riešiť sám.
Odpovedať
@lienocka_a používaš v izbe spotrebiče s zástrčkou s kolíkom?ak nie môže tam byť rozvod 2 žíl , spotrebiče s vidlicou sú bezpečné,lebo nemajú žiadnu vodivú prístupnú časť , ak sú vodiče v chráničke ,ľahko sa vymenia, no ak sú bez chráničky káble, treba to sekať
Odpovedať
@duzu áno revidovane podľa noriem z čias poslednej rekonštrukcie, ale ja by som to menil ak má na to čas a peniaze.
Odpovedať
@neutrino to máš o robotu postarané , lebo je ešte stále mnoho objektov len s normou TNC a platí stále , lebo rekunštrikcia všetkých v EU je tak nákladná , že to potrvá nevedno dokedy, tak isto ako rekonštrukcia elektrifikácie železníc na jednotnú normu, stála by viac ako vyššia spotreba s prevádzkou v stávajúcich, preto robia len najviac používané
Odpovedať
@duzu jeden znamy mi to pozeral a povedal, ze tam mam 2zilovy kabel, takze s tym pocitam, ze to treba vymenit. velmi ma to netesi, ale radsej teraz pri prerabke ako o 5 rokov znova sekat. Zastrcky mi menil oco este vtedy, ked som byt kupila, takze tam mam tie s kolikom
Odpovedať
@lienocka_a mohol ti meniť zásuvky, tie sú v stene, no zástrčku má spotrebič a ten sa zasúva do zásuvky
Odpovedať
@duzu aspon vidiet ako velmi sa v tejto teme nevyznam 😄 este raz som si to precitala a vacsinu spotrebicov mam s kolikom
Odpovedať
Profilova fotka
Ide o Vyhradené Technické Zariadenie - Elektrické (VTZ-E) podľa vyhlášky č. 508/2009. Prvá - východzia revízia sa robí vždy pred uvedením novej elektroinštalácie do prevádzky, čiže aj keď sa rekonštruuje byt a vymieňa sa stará elektroinštalácia za novú. Opakovaná revízia sa robí vždy po úpravách, opravách alebo zmenách predmetnej elektroinštalácie alebo v intervaloch stanovených v prílohe č. 8 vyhlášky č. 508/2009 - teda pre obytné murované stavby je to každých 5 rokov. Tieto revízie môže vykonávať revízny technik VTZ-E podľa §24 tejto vyhlášky.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino minule som robil revíziu dvojizbového bytu so siedmimi ističmi a dvoma prúdovými chráničmi a merania som robil pomaly celý deň + doma sedieť a dávať dokopy revíziu + mať merák za niekoľko stovák + mať normy za niekoľko stovák eur + školenie, štátna skúška, AOP - to sú peniaze, ktoré sa tiež premietajú do ceny revíznej správy. A keď niekto iný príde a povie, že však to je pomerané za pol hodinky, lebo robí merania iba Zs a nič viac a nechýbajú mu k tomu žiadne dokumenty a vypýta si neuveriteľných 30,-€ za revíziu aj s cestou, tak to potom hovorí niečo o tom revizákovi.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?