Rack (+switch +NAS +kamery +záložný zdroj)

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, plánujem si v našom novom domčeku nainštalovať rack a doň priamo niekoľko zariadení, no nakoľko väčšina z nich je pre mňa niečo totálne nové, radšej by som počul názor od skúsenejších, či mi niečo neuniká alebo či si nemám dať na niečo pozor. Najprv ale zhrniem vstupnú situáciu: - cca v strede domu (bungalov) mám technickú miestnosť - a do nej pritiahnuté ethernet káble zo všetkých izieb, 8ks - ethernet káble od budúcich kamier 4ks - čierny ethernet 2ks (1x zo strechy, 1x z ulice pre budúcu optiku) - coaxial 4ks rozvod do izieb + 1ks zo strechy (ale to neplánujem vôbec riešiť) Čo plánujem kúpiť: - 7U 19" rack, 450mm hĺbka https://www.alza.sk/legrand-evoline-n... - 16-portový switch https://www.alza.sk/tenda-teg1116p-16... - https://www.alza.sk/legrand-evoline-2... - náhradný zdroj https://www.alza.sk/cyberpower-brics-... - NAS +2x disky doň https://www.alza.sk/synology-ds220j-d... - wifi access point https://www.alza.sk/ubiquiti-unifem-u... - vonkajšie kamery https://www.aliexpress.com/item/32810... Idea: - rack by som chcel usporiadať štýlom, že úplne dole switch a nad neho tú poličku na ktorú uložiť záložný zdroj a NAS - myslíte, že 7U bude stačiť na výšku? - switch podporuje PoE, čo chcem využiť pre kamery a AP - switch môže byť zapnutý v 4 módoch, pričom plánujem využívať vlan mód - ak tomu chápem správne (prosím poraďte ak máte niekto prehľad), tak do jedného portu privediem internet a ostane mi 14 portov pre lokálnu sieť - do tých portov teda napojím izby (8ks), kamery (4ks PoE), NAS (1ks), AP (1ks PoE) - čo sa týka umietnenia AP, neviem prečo, ale intuícia mi hovorí, že zavrieť to do plechovej skrine nebude dobré pre wifi signál - zvažoval som to teda primontovať zvonku na spodok racku - ale rád si vypočujem aj názory ostatných - rack samotný bude takmer pri strope a je umiestnený viac menej v strede domu, čiže dať AP do jeho blízkosti mi fakt dáva zmysel - dané NAS som vybral okrem iného aj pre možnosť doinštalovania https://www.synology.com/en-global/su... a teda ukladanie záznamov z kamier a preto nemusím riešiť samostatné NVR - máte niekto skúseností s tým?
Odpovedať
1
2
@tataris môj rack v RD, je to 7U a hĺbka 45cm. Je to dosť obmedzujúce ale dalo sa.
Odpovedať
@neutrino nemáš tam teplo? Ešte aj keď ventilátory nemáš nahodené....
Odpovedať
@megdesign je to technická stále sa tam vetra zadná strana má len istič a par svoriek... V rozvádzači meriam 37 stupňov počas najhorších možných podmienok (teply letný deň a ešte zapnutá sušička a práčka), pracovná teplota všetkých inštalovaných zariadení je 40-45 st. C. Samozrejme keby bol teplotný alarm tak do inštalujem ventilatori, ale samotná skrinka ma veľa prieduchov aj na boku aj z dola aj z hora.
Odpovedať
Ahojte, tak aj vzhľadom na vaše rady som trocha obmenil svoje plány. Začnem asi "topologiou" siete. Router TP-LINK Archer AX20 (vstupný bod pre celý internet), do 4x LAN portov pripojené: 1) Switch (D-Link DGS-108/E, 8x LAN port) - doň potom idú ethernet káble z izieb 2) NVR - doň idú ethernet káble z kamier 3) NAS 4) alarm Ten router sa mi celkom osvedčil. Ako spomínal @rkorba, bál som sa či len "dosvieti" a net pôjde na prd pomaly, ale z teoretického maxima 600 Mb/s od ISP mám 590+ na kábli na PC v izbe, 400-500 na wifi po celom dome, 100-200 na terase a 50 na najhoršom konci záhrady (najväčšia vzdialenosť a najviac stien v ceste). Čiže na jednu stranu áno, pri meraní je vidieť pokles rýchlostí. Ale na druhú stranu nie je ho cítiť - najvyšší ping ktorý som nameral bol 6ms a aj tá rýchlosť 50 Mb/s bohate stačí na stremovanie videí, čo je asi najviac bandwidth-heavy vec, ktorú v reálnom živote budem v tých končinách potrebovať. Inak len pre zaujímavosť, reč bola o downloade, upload je všade rovnaký a dosahuje 90-95% z teoretického maxima od ISP. Čo sa týka racku, dal som si povedať a nakoniec vyhral 12U. @ralf364 Kamery teda riešim cez samostatné NVR, pričom vyhral hikvision set, kde samotné NVR má 4x PoE ethernet porty. @tomcok NAS som chcel kvôli iným úloham, tie kamery mali byť ako nice2have 1) domáci storage pre dokumenty so zdieľaním do vonku (taký osobný google drive) 2) zálohovanie počítačov skrz time machine 3) home media storage (plex) A záložný zdroj práve kvôli tomu NAS - aby v prípade výpadku prúdu sa náhle nevypol a nepoškodili sa dáta - ten Cyberpower a Synology sa dajú pekne prepojiť USB káblikom a záložný zdroj dá NASku vedieť kedy vypadne prúd a ide z baterky a teda NASko sa pekne pokojne vypne samé a v kľudovom režime.
Odpovedať
@tomcok ak je podľa teba záložný zdroj blbosť alebo máš pocit že je to zbytočných investovaných cca 100-150€ tak choď bývať kdesi na dedinu kde občas vypadne elektrika pár krát do mesiaca a uvidíš či sú to zle investované peniaze keď ti časom prdne disk alebo samotné zariadenie.... alebo variant 2. Príde špekulant zlodej a vyhodí ti hlavný istič a pôjde sa ti obšmietať okolo chalupy v "domnení" že ho nič nenatáča....ale opak bude pravdou...Nehovoriac o tom že ak NAS tak treba ho mať v RAID aby dáta boli duplicitne. Už sa mi stalo že mi jeden disk odišiel....
Odpovedať
@007tomams A pritom si ten zlodej da kapucu siltovku a kamery su ti naprd, aj tvoje nasko s raidom, ak si ho odnesie pod pazuchou 😀 aj tu upsku si pribali... Tak Tebe sa sa stalo ze Ti JEDEN disk odisiel 😀😀😀 co nemas v cloude alebo na node mimo sledovany objekt,ako by si nemal.. dost detinske rozumy mas, to si mozes dat tak na chatu 😀😀😀
Odpovedať
@kejsix Keď tú kameru namontuješ 5m nad povrch tak sa nečudujem 🙂 potom vidíš fakt trt.....neviem kde žiješ ty ale u nás som nepočul o prípade žeby ktosi ukradol aj celé záznamové zariadenie prípadne ešte cloud..... Nehovoriac o tom že zväčša máš záznamové zariadenie alebo nasko kdesi v technickej, alebo kdesi k nemu potrebuješ minimálne stoličku ak nie čosi vyššie a pri kombinácii s alarmom bude dotyčného minimálne trápiť nejaké nasko a záznamové keď vie že je maskovaný a bude mu za zadkom húkať siréna na fasáde tak bude hľadať to kvôli čomu tam šiel nie? 😄
Odpovedať
@007tomams Hore píšeš, že príde zlodej a vyhodí istič... to je prvá vec, na ktorú má reagovať alarm v zaarmovanom objekte! Ok, odteraz viem, že pre zlodeja je problém dať si pod rack v technickej stoličku 🙂 Pozri nejdem to tu ďalej pitvať, lebo motáš jedno cez druhé. Diskov som vymenil viac, než si Ty videl kedy po kope. Mal som klienta, ktorý sa napriek môjmu presviedcaniu spoliehal len na vlastné disky v raidoch, až mu raz vybrali firmu aj so servermi a bol z toho dosť smutný. Preto píšem, že žiješ v realite zabezpečovania chatiek a nie majetku reálne. Tam sa postupuje trochu inak..
Odpovedať
@kejsix Keď sme pri tom tak o alarme sme sa vyššie takmer vôbec nebavili keď sme pri tom tak neviem čo tu na mňa útočíš... Keď navrhujem kamerový systém tak vždy k tomu odporúčam mať kamerový systém alebo aj opačne. Lebo je pekné že mám kamery ale keď ktosi pôjde do objektu tak o tom nevie nikto lebo notifikácie z kamier na základe pohybu sú chabé....Od toho je tu alarm aby okamžite informoval majiteľa/SBS/políciu o tom že sa čosi v objekte alebo s objektom deje a je to certifikované zariadenie a hlavne mal by byť montovaný kvalifikovaným pracovníkom.... Keď si mal klienta čo mu ukradli aj server tak to mal očividne veľmi chabé zabezpečenie objektu.... takže preto si "mal" klienta ho lebo už nemáš? Diskov som videl a aj menil dosť ale nejdem sa tu s niekym hádať kto ich koľko vymenil.... asi si jeden z tých čo všetko videl a všetko robil najlepšie a všade si bol však? A ďalšia vec. zadávateľ sa tu pýtal na vhodné zariadenia na domáce použitie aby mu to fungovalo na úrovni a bol s tým spokojný a ty tu pletieš zabezpečenie dát pre firmu čo mi príde trošku uletenie do inej dimenzie...
Odpovedať
@007tomams Ty si začal do toho motať alarm ako prvý 😀 k zvyšku sa nejdem vyjadrovať, lebo som to ani nedočítal...
Odpovedať
@kejsix spomenul som ho okrajovo. A to je zle? Napísal som niečo zlé podľa teba? To že ty uvažuješ ako keby si zabezpečoval chod jadrovej elektrárne alebo medzinárodnej firmy je síce fajn, ale pre bežnú domácnosť trošku cez nemyslíš?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@megdesign @kejsix Ahojte, chcem sa spýtať. Idem práve riešiť Rack v technickej. Mám k nemu privedených 24 káblov CAT5E FTP a 8 káblov koax. Teraz idem riešiť len čísto LAN kabeláž. Moja predstava patch panel, switch, ruter od provajdera. Toto bude teraz tvoriť základ a následne chcem rozširovať o NAS, a záložný zdroj. Plus neviem či separátne alebo to potom dáko prepojiť Ďalší patch panel + switch s POE na 4ks kamier + k ním dáke záznamové zariadenie. Prosím na čo si dať pozor, prípadne čo tam ešte treba aby to fungovalo? Je úplná blbosť mať oddelené switche na sieť v dome a na kamery či je toto riešenie ok? O takomto riešení som začal uvažovať kvôli cene switchu keďže veľa portov ešte aj Poe na napájanie kamier = veľa peňazí. Ďakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palo18 Switch pre kamery zvlast od zvysku siete je praveze idealny stav. Alebo rovno kupit nvr s integrovanym poe a z patchpanelu (alebo aj bez neho) ist kamerami priamo do nvr. Zalezi od topologie a znacky, moze to byt lacnejsie ako nvr+poe switch (ak si napr nvr nejdes poskladat z alika a pod.).
Odpovedať
@palo18 ja mám zariadenia v dome na jednom Switchi ne-poe a kamery na druhom poe. Mám to v jednej sieti. Nebadám nejaký problém.. Patch panel môžeš podľa mňa úplne vynechať... Ja ho síce mám, lebo ho mám zadara a mám aj narezavacie kliešte, ale podľa mňa zbytočnosť doma. Iné je to vo firme...
Odpovedať
@megdesign Ahoj, jedna siet dva switche ok, ale u soho switchov ked nasekas vsetko na jeden, tak stane sa ze napr. z NASu solis nejaku zalohu cez gigabit a zacnu lagovat kamery 😅 Ako jasne, v domacich podmienkach sa pre to neobesis, ale tie lowend soho switche opres o strop ako nic 😅
Odpovedať
@kejsix urcite si nejdem nic skladat z alika. Na aliku som si nekupil ani ponozky zatial a neplanujem zacinat. Ono tie kamery ja moc nerisim lebo som neni ani presvedceny ze ich chceme. Zato napajnie cez POE lebo sa chystam nechat v podhlade Lan kabel keby nahodou. Ano toto riesenie ma tiez napadlo len NVR z rozumnou kapacitou stoja nehorazne peniaze. Aspon co som tak zbezne pozeral. Kazdopadne dakujem @megdesign ty mas aj NASku k tomu, tie kamery napr sa ti ukladaju tam? Ja chcem NAS len na domaci disk pre multimedia a dokumenty. Ty to mas rovnako, ze? Ja mam tiez zatial nepoe switch. Dokonca ani manazovatelny nie je. Decka maju 4 a 1 takze pokial pride doba ze bude treba manazovat tak sa aj tak posere. 😄 Dakujem
Odpovedať
@palo18 Mozno by si bol prekvapeny, kolko veci sa da rozumne a lacno na tom aliku ulovit 🙂 Co je to rozumna kapacita nvr? Ved kupis bez disku... na styri kamery pri motion-detect snimani a x265 aj v 8k na 1TB disk toho vlezie kopec a taky stoji drobne..
Odpovedať
@palo18 Synology... Teda xpenology... Ale beží tam DSM 6... Domáca výroba. Mám tam 8 tera, čiže placu dosť. Kamery majú vyhradený pľac na mesiac každá... 😀 Inak kamery mám z Ali za 25€/ks. Spokojný. 😉 Na NAS mám všetko, deti dokumenty do školy, scanovanie zo sieťovej tlačiarne do priečinkov (každý má svoj), filmy, SW úložisko,...
Odpovedať
@palo18 😀
Odpovedať
@kejsix @megdesign za to píšem, že si nechám poradiť. Toto nie je moja šálka práve.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?