Prudovy chranic problem

Zobraz úvodný príspevok
Neviete co by mohol byt dovod kazenia sa prudoveho chranica? Vsetko ok, potom zrazu tuk...a ked ho nahodim naspat, tak ho lubovolny odber znova vyhodi. Lubovolna zasuvka, Lubovolny okruh, lubovolny istic, proste uz vyhadzuje prudovy chranic kazdy vacsi odber. Na spotrebici nezalezi. Po vymene prudoveho chranica za novy vsetko funguje zase ok par mesiacov, pokial sa znova nepokazi (zatial 2x ale je to imho uz divne) (vyrobca pch stylo) cim by to mohlo byt?
Odpovedať
@dzamino z toho co pises mi vychadza jedine. nabehnut k tomu tvojmu znamemu s reviznymi meracimi pristrojmi a do dvoch az troch hodin by on sam mal zaujem stretnut sa s jeho "elektrikarom" ktory mu instalaciu robil a vazne sa s nim porozpravat
Odpovedať
@dzamino a určite ste prekontrolovali celu instalaciu vratane chraniča. Mimochodom treba myslieť aj na princíp funkcie chrániča. On tiež nevypína pri každej poruche. Pravidelné overovanie stavu instalacie tiež ťažko robíte však to zakon exaktne neprikazuje tak načo.
Odpovedať
@lukino55555 koľko % ľudí si dá vôbec niekedy spraviť pravidelnú revíziu?, vždy len vtedy ak niečo nejde , smrteľný prúd ktorý pretečie cez ľudské telo je nad 100 mA,stried. pri čase pôsobenia cez 10-ky sek.odpor ľudského tela je závislý od veľkosti napätia, pokiaľ je to pár V je až 10k , pri napätí 500 V je to len 1 K, najväčší odpor má len koža a to má každý inú hrúbku a naviac závislý od vlhkosti. pri suchých rukách môže byť pri 230V len pošteklenie, no pri mokrých už smrteľné
Odpovedať
@duzu sak potom to aj tak dopadá a vyzerá. Ano taky prud je považovaný za smrteľný ale bezpečný prúd je desatnásobne menší. Prúdy nad 30 mA spôsobujú také kŕče že osoba sa sama nie je schopná vyslobodiť. Prudy cca s hodnotou 50 mA sú schopné spôsobiť fibrilaciu srdcového svalu a v konečnom následku smrť.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu sieť TN-S v bytoch a domoch je povinná len od 1995 (STN 33 2130 Z2 1995), sieť TN-C nie je zakázaná, ale chcem ťa vidieť ťahať všade vodič PEN o priereze 10mm2 (STN 33 2000-5-54:2000 a novšie) do svietidiel, zásuviek, atď. P.S.: ja som si v byte robil elektriku nanovo pred 5 rokmi, mám tam 3 RCD, a iba raz mi vyhodilo RCD, aj to iba pri poruche stolnej lampy
Odpovedať
Profilova fotka
@lukino55555 zákon ti neprikazuje, definuje ti to vyhláška 508/2009 Z.z., ako často robiť revízie elektro inštalácie
Odpovedať
@merak ano ale v rodinnych domoch kto ju robi? Nikto to extra nekontroluje. Problem by mohol byť pri poistnej udalosti ci neakom probleme spôsobenom vašou elektroinstalaciou.
Odpovedať
Profilova fotka
@lukino55555 tak tak, toto je už na samotných ľuďoch
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Včera večer mi vyhodilo prúdový chránič. Zistil som to tak že mi nejdú stropné svetlá v izbe a ani vo WC a kúpeľni. Všetko ostatné v byte fungovalo, dokonca aj klíma v chodbe. Avšak chladila asi 4 hodiny vkuse, takže neviem či to má súvis. V každom prípade príde elektrikár a pozrie sa na to 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@kremlo mozete po roku povedat aky to bol problem, u nas je to podobne momentalne, akurat to zacalo po silnej burke a blizkom zasahu blesku 😞
Odpovedať
Profilova fotka
@petali nemáš navonok vyvedeny niaky kábel z tohto chrániča čo oprsal?
Odpovedať
@micjak mam 2 pary svetiel a uz som to kontroloval, mam to vsetko pod terasou, kde vobec neprsi, este je vonku priprava na el. pohon brany ale je to ukoncene v krabicke IP65 a nie som si isty, ci to je na tom istom chranici. Musim pockat na elektrikara, nech to postupne poodpaja, no bude to nadlho, lebo 1-2 dni nic a potom vecer neviem nahodit prudovy chranic. Pritom cca 3 dni neprsalo. Pripadne prudovy chranoc zapnem a vypne po zasvieteni niektorej izby, alebo len tak po 2-10 minutach sa odpoji, hoci nic sa nepripojilo. Robi to len na svetelnom okruhu...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@petali ""na el. pohon brany ale je to ukoncene v krabicke IP65 "" Ja som minulý týždeň menil v studni /šachta/ svorkové krabice "čisto nové" tiež IP 65 viď foto...Tiež "občas" svork. krabice "zhadzovali" ističe... 😉
Odpovedať
@petali ..zabudol som Ti poslať "najkrajšiu svork.krabicu".. 🙂
Odpovedať
@technik007 A práve pre take prípady to treba zaliat nevodivým gelom a nesetriť tých 7e
Odpovedať
@kollega Možno by bolo stačilo keby môj "predchodca" poriadne dotiahol PVC matice a tým by aj utesnil káble 😉 no žiaľ nestalo sa tak.. Voda "kondenz" pekne zatekala okolo káblov do krabice... 😞 No ale čo už 🤔
Odpovedať
@technik007 tak tu krabicku som nakoniec tiez pozrel lebo mi nedalo, zhrdzavene to este nebolo ale voda tam bola + tie kable/svorky sa zvnutra dotykali stien krabicky. Tak som sa potesil, ze som nasiel pricinu, krabicku vymenil za novu a isiel skusat. Este to tusim 2-3 dni parkrat vyplo chranic ale zatial je to uz cca 2 tyzdne bez vypadkov pri zasvieteni. Pocasie ako na hojdacke, tak netusim, ci to bolo v tom alebo nie.
Odpovedať
@petali Ja som to zvykol ak nemením komplet svorkovnicu, tak poriadne vysuším krabicu na 100% "suchoty" potom zapojím vodiče nazad..Ty si ju vymenil, lebo stačí ozaj "malý"zvod a prúdový chránič "reaguje" nemusí hneď, ale zreaguje...To sú tie závady ktoré sa "ťažko" hľadajú..Ja som menil /foto/ svorkovnice v šachte /studňa je inde/ a závada sa "zmenšila" raz za týždne zhodený istič... Tak včera zhodou okolností bolo zistené že frekvenčný menič, ako aj čerpadlo odišlo do večných lovíšť..Čerpadlo 7 ročné a FM tiež...Takže výmena.. 😉
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?