Aká predpríprava na nabíjačku elektromobilu je vhodná?

Dobry deň, sme vo fáze hrubej stavby, a chystáme sa na elektriku. Neviete poradiť, akú dať predprípravu na nabíjačku elektromobilu? Do budúcnosti, aby sa nemuselo potom sekať. Ďakujem.
Odpovedať
1
2
Potiahnite si tam kabel CYKY - J 5x4 a dajte si tam 16A istic C a zasuvku 16A - 5 kolik. Kabel je rezerva potom neni problem dat aj 20-25A istic a zasuvku na 32A
Odpovedať
@petvidrs Spravte si prípravu na cirkulárku, utiahne to aj elektromobil. Prečo chceš elektromobil? Je drahý, v zime má malý dojazd, batérie tvoria polovicu ceny auta a pri častom jazdení treba kúpiť nové za 2 roky, nenatakuješ hocikde na dlhej ceste, automatický pilot Tesly už zabil pár ľudí a navigácia po dedinách nemusí fungovať.
Odpovedať
V zadnej casti domu chcem dat, skrinku kde budu zasuvky 5-kolik, klasicka, istice. Da sa vyuzit aj tato. A netraba robit wallbox?
Odpovedať
@opicmajk To len ako rezervu do buducnosti. Ja som hlavne na benzin a manual :-)
Odpovedať
@petvidrs Benzín je jednoduchá, spoľahlivá tradícia. Benzín nesklame. :-)
Odpovedať
@petvidrs a chces tu predinstalaciu riesit v garazi ci pred domom? Tiez to riesim a davam do dvojgaraze na obe strany 400V 16A zasuvku. Aby som na dochodku mohol zbehnut elektromobilom za par centov do obchodu :-)
Odpovedať
@petvidrs na bežné dochádzanie do zamestnania, či obchodov stačí 16A 400V zásuvka na nabíjačku, ktorá nabije cez noc auto. Wallbox sa dáva tam, kde treba rýchlonabíjanie, prípadne kde je slabšia prípojka elektriny
Odpovedať
@rkorba ked ty budes na dochodku, tak budes nabijat invalidny vozik :-S Aj to nie je iste ci si spomenies co mas nabia a ak si spomenies ci trafis vidlicu do zasuvky
Odpovedať
@rkorba Vonku vedla parkovacej plochy. Garaz nemame.
Odpovedať
Tak potom bude stacit toto https://ema-elektro.sk/elektromateria..., pre zahradu, aj elektromobil.
Odpovedať
@opicmajk I ked som pocul, ze benzin len do zapalovaca ;-) , ale aj to ze nafta do traktora :-D
Odpovedať
@opicmajk ty mi akosi silno niekoho pripominas...aha uz vieeem...radopp Ty si nesmrteľný, teba oknom vyhodia a vratis sa kominom... Ze menit za dva roky...😁😁😁😁😁 Zaujimave, vo firme ho mame uz 8rok a furtik funguje a to ze denne nanom nabehame okolo 150-250km uplne stačí a na fajront sa dá vždy nabíjať a aj po 8rokoch je teraz tam na 90% kapacity, pretože pred 8rokmy ukazoval po nabití dojazd 350km teraz ukazuje tak 320-300
Odpovedať
Článok sa načítava...
vidim, ze hejteri, ktori maju za vagon vlastnych skusenosti ako @opicmajk sa najdu vsade. Vdaka Bohu je ich coraz menej. @petvidrs Velmi zalezi, aky elektromobil budes v buducnosti mat. Ak nieco starsie, jazdene s mensou baterkou, tak po prichode z prace do rana dobijes aj obycajnou zasuvkou cez 220 celu kapacitu. Ak sa bavime o Tesle, alebo nejakej Kii ci hyundai, ktory uz ma seriozne kapacity, tam bude wallbox plusom a budes potrebovat 32A istič. Protiotazka je, ci aj tu nebudes vediet uplatnit obycajnu 220V 16A zasuvku, lebo do roboty a spat to asi nebudes mat denne tych 400km co su dnes bezne dojazdy tychto aut :) Tym padom nabijas v noci len malu cast a opat to stihne auto aj s velkou rezervou.
Odpovedať
@zita19 o 5 rokov ;-)
Odpovedať
@autoholik Pravdu povedat, vobec nad elektromobilom zatial neuvazujem, len ked je zatial hruba stavba, tak ci to tam nedat, aby sa v buducnosti nemuselo improvizovat.
Odpovedať
@opicmajk drahy a naly dojazd ano, ale vdaka chorim magorom v EU to za chvilu ine nekupis, tak na to mysli ked pojdes volit. Tie nezmysly o zivotnosti 2 roky, offtopic autopilotovi a uplne kravinu o navigacii radsej nekomentujem. Tak isto o benzine ako jednoduchej klasike, ano mozno zaciatkom 90 rokov a tam to asi konci, Co je dnes jednoduche na benzine, pol litrove motory, oturbene, nadchadzahuce dpf... fakt uzas.
Odpovedať
@sysell Tak, tak, treba si este setrit a cicikat stare benziny :-)
Odpovedať
Vo štvrtok som bol na medzinárodnej automobilovej konferencii a zhruba jej dve tretiny sa zaoberali elektromobilitou. Prechod na čisté elektrá ešte nejakú tú dekádu-dve potrvá, ale plug-in hybridov príde už na budúci rok na trh kopa. A aj tie bude treba niekde nabíjať...
Odpovedať
na akuzasuvku je auto16 alebo 3 fazy
Odpovedať
Profilova fotka
Cyky 5*4mm istenie 20 ak by si si kupil auto lahko vymenis za vyssi plus by som ratal aj vatcsi prierez na privod do domu plus dotiahnut jeden utp kabel ak si date wallbox tak drviva vatcsina ma pripojenie na siet aby vam ukazal ako mate nabite auto
Odpovedať
Hlavne bude treba mať čím nabíjať...
Odpovedať
Ja som tahal od elektromera do garaze rovno 4x10 med. Ved co ak bude mat zena elektromobil, ja tiez, syn tiez..... :-D Holt, zostal mi taky kabel z privodu do domu, tak som ho pouzil aj na privod do garaze a vidim, ze som urobil dobre :-D :-D :-D.
Odpovedať
Tak asi necham, zasuvky co mame momentalne na elektromernej skrinke. Len ci sa to nebudeo potom "bit" s rozvodom v dome.
Odpovedať
Len pre zaujímavosť, k téme. Momentálne máme vo firme rezervovanú kapacitu na trafe 55 kW, ktorú celú využívame a potrebujeme nainštalovať 3 nabíjačky elektromobilov po 11 kW. Takže dokopy budeme potrebovať cca 90 kW, čo už súčasné trafo nezvládne, tak začínam riešiť nové...
Odpovedať
@jakino heh ja mám pre moj dom rezervovany vykon 21kW tak mi to snad aj na to el.auto bude stavit nie?
Odpovedať
@cvoky8 záleží na ostatnej spotrebe. Ak budeš mať napr. 12 kW elektrokotol, 2 kW bojler a elektrický šporák, tak to už asi 11 kW nabíjačku nezvládne
Odpovedať
@jakino ratajte k tomu aj sudobehost. Takze tak. Ked mate 22 kW x 0,5 to je 11kW. Ked je 11 kW x 0,5 to je 5,5 kW ja si myslim ze 32A hl istic max 40 musi stacit
Odpovedať
Este ten istic musite aj dostat. Mne v ziadosti 32A odignorovali a schvalili 25A.
Odpovedať
@jakino nie taky silny odber nemam,mam odporove káble, keby som aj vsetky pustil naraz tak je odber nejakých 7kW a bojler ma prikon 1200W (1,2kW) ono mi to projektant elektriky trosku predymenzoval v projekte, tak mi elektrarne dali vyzsiu rezevovanu kapacitu.
Odpovedať
@cvoky8 len máš ZSE a tam je platba pri vyšších sadzbách závislá od veľkosti ističa, u mňa zatiaľ nie, a batériu môžeš nabíjať i menším prúdom za dlhší čas aby mala požadovanú kapacitu
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?