Podružny rozvádzač

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím vás. Potreboval by som poradiť ohľadom podružneho rozvádzača v garáži. Rekonštruujem dom a neviem akým (hlavne bezpečným spôsobom) spraviť odbočku z rozvádzača v dome do garáže. Dom klasika, elektromer v zadu v dome, takže robím komplet elektrickú rekonštrukciu. Zo stĺpa 4x16 AYKY do novej skrine v plote 25A istič, odtiaľ 5x10 CYKY do rozvádzača v dome s 20A ističom, a odtiaľ sa potrebujem paralelne ešte pred 20A ističom v dome dostať do garáže s 5x10 CYKY kde bude rozvádzač s 20A ističom. V prvom rade otázka, či je to správne podľa normy, rozdeliť za 25A kábel rovnakého priemeru pre dva rozvadzače? A ak áno, akým spôsobom? Použiť odbočovacie svorky, ktoré budú umiestnené v prvom rozvádzači ešte pred 20A? Alebo je nejaká iná bezpečná možnosť? Vďaka za odpovede
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@shepky "Zo stĺpa 4x16 AYKY do novej skrine v plote 25A istič, odtiaľ 5x10 CYKY do rozvádzača v dome s 20A ističom, a odtiaľ sa potrebujem paralelne ešte pred 20A ističom v dome dostať do garáže s 5x10 CYKY kde bude rozvádzač s 20A ističom." bohato ti stačí jeden hlavný istič pri elektromery B25/3 v dome ti stačí už len použiť hlavný vypínač pre dom, z pred tohto vypínača môžeš viesť ten istý kábel do garáže, kde tiež ti stačí použiť namiesto hlavného ističa hlavný vypínač
Odpovedať
Profilova fotka
@shepky ak ti ide o spojenie viacerých hrubších vodičov, tak môžeš použiť aj túto svorkovnicu https://velkoobchod.conrad.sk/rozboco...
Odpovedať
@bmolnar k čomu presne?
Odpovedať
@bmolnar tiež by som to ťahal od RE... V dome nie istič na privode, ale vypínač 40A. Ak to pôjde silou mocou z RD, tak žiadne "odbočovacie" svorky (WTF?!) Ale normálne dať pod prívod vypínača odvod pre garáž... Ostatné som nečítal...
Odpovedať
@rkorba "to co mas na plote si daj i v dome cize 3x25A" - toto už nikomu neraď. Bude to v prípade poruchy zhadzovať na striedačku + nieje dodržaná selektivita. Do RD vypínač, nie istič.
Odpovedať
@megdesign Vypínač dávam 63A. Je lacnejší. :-)
Odpovedať
@shepky "Určite som nemal v plane dávať dva drôty pod jeden istic (2x10 by sa mi tam aj tak nezmestili)" Na prívod istica môžeš, ako by si asi rozfázoval ostatné ističe buď hrebeňom alebo klémami, všakže... (nemôžu byť dva vodiče na odvode ističa...) a vojdú sa v pohode. Evidentne tomu tak nerozumieš, ako píšeš... 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign k tym perlam co tu niekto pise ale vlastne si sa uz vyjadril
Odpovedať
Profilova fotka
@shepky
Odpovedať
@bmolnar @shepky Ked uz si ma oslovil, V prvom rade je blbosť davat 20A istic do hlavneho rozvadzaca, degradujes si istenie. Daj to prec a daj tam vypinac, vyzera ako istic ale funkcia je ina. A su 2 moznosti, bud daj do elmer rozvadzaca svorkovnicu HLAK a odtial chod do garaze a do domu, bude to nezavisle, istene 25A isticom. Druha moznost daj do hlavneho rozvadzaca HLAK svorkovnicu a odtial do garaze a v garazi vypinac. Vypnes zvlast garaz a zvlast dom, aj tak viac ako 25 ti to nepusti.
Odpovedať
Tak, ako Ti už písali. vymeniť istič v rozvádzači za vypínač a CYKY 5x10 do garáže vytiahnuť za vypínačom (hrebeň). V podstate je to to isté ako povedal @merak (dal vývod spred vypínača) , ale takto môžeš vypnúť garáž v dome a nemusíš ísť do elektromerového rozvádzača. Vyhneš sa svorkovniciam a nikde nemáš spolu 2 vodiče .
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?