Osvetlenie schodiska

Ahojte. Určte tu niekto staval 2 podlažný dom preto si idem po radu ohladom osvetlenia schodiska. Ako to je vo vašom prípade máte podsvietené schody led pásikom ale bodové svetla v stene, ktoré svietia na schody ? Budem rád za každú praktickú radu/ skúsenosť. Dakujem 🙂
Odpovedať
@mateu mame bodove svetla teraz, staviame podkrovny dom a opat ideme do nich. su uplne postacujuce a nerusia, ked su zapnute.
Odpovedať
@leatea Dakujem. Neuvažovali ste nad led pásikom pod nášlapom ?
Odpovedať
@mateu nie. mame led pasik v kupelni teraz a je nejaky vadny, tak ma to odradza. navyse bodove svetla osvietia viac schodov naraz. neviem ako je to riesene pri pasikoch, ci musia byt na kazdom schode.
Odpovedať
@leatea ano väčšinou na každom schode. Dakujem Vám za nazor a informacie 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@mateu ja som daval led pas do kazdeho schodu pekne zafrezovat a som max spokpjny nemenil by som mam tam aj stievac a na cidlo ze ked stupim na prvy zhora alebo z dola tak sa rozsvietia pride mi to prakticke ziadne vypinace atd
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea takto
Odpovedať
@mateu V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chcete nechať schody dlhodobo podsvietené a hlavné svetlo na schodišti zapínať len v prípade, že príde svokra na návštevu, alebo len na dobu prechodu. V prvom prípade by malo mať osvetlenie čo najmenšiu spotrebu. Led pásiky pod stupne stačí dať 10 cm pod každý - 16x0,1mx5W=8W/h. Ak by ste podsvietili celé stupne 16x0,9mx5W=72W/h je už za noc dosť. Svietidlá do steny majú 1W a dávajú sa na každý druhý až tretí schod (obyčajne sa napájajú cez trafo). Ak ich dáte menej zostanú niektoré schody neosvetlené. LED svietidlá rýchlo starnú vplyvom častého vypínania, takže je lepšie svietiť celú noc v kuse! Lustrík do schodišťa potom vyberie manželka, aby ten vysoký priestor nezostal "holý".
Odpovedať
@juraj351 Z praktického hľadiska je to výborné riešenie. Nie je ale pekné, hlavne keď je schodisko spojené s obývačkou. Keď to nesvieti, je to len čierna diera a to pekné drevo je potme.
Odpovedať
Profilova fotka
@ernesttyukos tak v tomto pripade plati stare zname sto ludi sto chuti mne to absolutne nevadi ked to nesvieti v noci / vecer mam aj tak zapnute ambient light co osvetluje obyvacku a aj to schodiste a na tom led ovladaci sa da nastavit aj to aby to svietilo stale na povedzme 1% cize by tie len tak presvitali co sa mi nepacilo lebo to vyzeralo ako cinske ledky na aute 😄
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@juraj351 dobry den, mne sa to osvetlenie schodiska velmi paci. Mala by som ale otazocku - da sa to riesit aj dodatocne alebo to treba nejak navrtavat do steny ? technicke riesenie mam na mysli. a prakticka otazka na Vasu partnerku - neni tam vidno potom prilis prach na tych schodoch, ked su priamo stupnice nasvetlene ? 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@sasenka1103 technicke riesenie bolo take ze sa vsetko nakablovalo dopredu este pred tym ako sa samotne stupnice nalepili. Pot sa hz len prevrtal malinkynotvor v rohu zazdeho schoda a naletoval led pas a vlozil do profilu v pripravenej drazke. Taka prplacka a ano schody si vyzaduju castejsie cistenie teda hlavne vysavanie 😄 ale nic hrozne minutka s malum rucnym vysavacom a hotovo. V zivote by som nepovedal ze pri podlahovke bude tolko prachu na podlahe 😉
Odpovedať
@juraj351 my teda podlahove kurenie nemame, prerabame kocku zo 70.tych rokov. Interier je hotovy, vsetko na kompletku prerobene, uz je aj vymalovany, ideme teraz riesit schody. nikto nam nepovedal,v akom poradi mame co robit a preto sa nam casto stava, ze nieco riesime v opacnom poradi 😄 Preto ma zaujimalo, ze ci sa tie kable, ako pisete, nemuseli davat pod omietku.... ? ci uz na to nie je neskoro v tejto faze - vsetko je, iba schody ideme obkladat nanovo a zabradlia robit.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sasenka1103 Asi to nie je nemožné, ale určite sa na to na tvare miesta musí pozrieť niekto, kto to vie urobiť. Ten vám môže dať jednoznačnú odpoveď.
Odpovedať
Profilova fotka
@sasenka1103 ku led pasom ide tenka 2linka v pohode ju schovate do listy alebo niekde v rohu ju nebude ani vidiet treba ju dotiahnut k stmievacu a k trafu potom uz klasika aspon 3x1.5 med ja som si dal 5zilu vsade keby nahodou rgb 😄 v buducnosti horsie ak to chcete na senzory a nemate tam kable potom uz moze byt problem ale zas keby clovek myslel na uplne vsetko ze raz mozno tak len v elektrike nataha v pohode 20 - 30km kabla a aj tak mozno nebude na vsetko nachystany ja som minul asi 15 😄 a rozmyslam ze by sa mi este hodil nejaky 😄
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch

Odpoveď na príspevok od juraj351:

@leatea takto
@juraj351 dobrý deň takéto osvetlenie aj ja chcem na schodisko, ako ste ho riešili? Čo to za keď pasy?
Odpovedať
Unas takto
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?