Nová elektroinštalácia v panelovom byte

Prosím vás potrebujem poradiť, rekonštruujem starý panelový byt. drážky na elektriku si režem sám, ale robota je to na hovado. Nová elektrika bude natiahnutá komplet v kuchyni a kúpeľni plus na TV v obývačke a v izbe na PC. Len rozmýšľam že v obývačke a v spálni nechám pôvodnú kabeláž (hliník) na zásuvky a svetlá. Zásuvky budú využívane max na nejaké svetlo na stolík, nabitie telefónu a notebooku. Je to v pohode nechať na tieto zásuvky a svetlá pôvodnú kabeláž?
Odpovedať
@lukasond nie, nie je to v pohode. Zatni zuby, venuje tomu ešte jeden deň navyše, nech to je tak, ako to má byť. Ten hliník môže mať aj 50 rokov, vozil by si sa na tak starom aute? Asi nie
Odpovedať
Profilova fotka
Ja by som to vymenila. Po skúsenosti, že sme chceli vymeniť iba tie plastové vonkajšie krabičky a vytiahli sme zo steny aj kus sádry a bolo to všetko zapečené, by som to nenechávala. Potom budete zasa dávať celý byt hore nohami? 😞
Odpovedať
Profilova fotka
Nerob to. Daj si tu namahu a dosekaj aj obyvacku na nove kable.
Odpovedať
@lukasond Ani o tom neuvažuj že vymeniť len časť.. Neskôr zbadáš že si urobil chybu a budeš to robiť znova.. Teraz máš bordel aj tak, tak to urob raz a poriadne.. ;-) Požičaj si z požičovne frézu a budeš to mať hotové ani sa nenazdáš.. ;-) :-D Viem aká je to robota, hlavne ak Ty s tým nemáš skúsenosti.. :-(
Odpovedať
inak pozor na hliníkové káble niekedy môže byť problém ich aj napchať do nových druhov zásuviek a vypínačov, ktoré na ich priemery nie sú navrhnuté a nakoniec by si ich aj tak bol nútený vymeniť 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 Al vodič do vypínača alebo zásuvky problém?? Aký?? Predsa /neviem či to niekto aj má/ 4mm2 /zásuvkový/ nebudeš pchať do vypínača...a 2,5mm2 vodič som doteraz dal bez nejakých problémov do vypínača,tiež do zásuvky 4mm2 ;-) .. že sa mi pár krát zlomil, tak to je ale už druhá vec ]-( ]-( ..
Odpovedať
@technik007 no svojho času keď mi elektrikár v istých priestoroch menil vypínače - boli tam ešte hliníkové vodiče- tak nadával že mal čo robiť aby sa mu podarilo zapojiť zásuvky a vypínače zo série Legrand Valena na tie vodiče lebo tam vraj vošli LTT nasilu.
Odpovedať
@lukasond Tá otázka v roku 2020 vôbec nemala položená. Samozrejme vymeniť na komplet. TNC sústava a ešte aj 30+ ročné hliníkové káble už nemajú čo robiť v budovách. A ďalšia vec je to ,že medzitým je niekoľkonásobne viac spotrebičov v domácnosti ako bolo v čase výstavby toho bytu.
Odpovedať
@dusannnn iste, do spalne teda tych spotrebicov pribudlo 😄 ja to mam tiez tak ako to planujes ty ale nerobil som to ja, zdedil som tak byt a osobne si tiez myslim ze ak budes menit vypinace alebo zasuvky tak ako, budes na hlinik pindat jak chora vrana, tak ako ja, ale vo vysledku to je fuk ak ti z toho hlinika neubudlo a nemas to polamane tak bez problemu porovnavat vodic s autom ...nuz, gratulujem k takej logike 😄 ale je pravda, ze ak mas bordel tak to urob a budes spokojnejsie spavat osobne sa zvysok nechystam prerabat a ani nemam nato najmensi dovod
Odpovedať
@shadowmilan v roku 2020 v spálni sú bežné dve malé lampy pri posteli, dve nabíjačky na mobil popr. televízor a set-top-box. Ale veď predlzovačka z Lidla za 4,99€ to vyrieši, že 🤔🤔🤔
Odpovedať
@dusannnn wtf nabijacka na telefon je kolko w ? 30 ? fuh, tie rozvody sa pritom zapotia mame 1 lampu ktora je zapnuta ...minimum ... na kazdej strane postele mam po 2 zasuvke a oproti dalsiu takze netusim preco tu trepes nieco o predlzovacke ze settopbox v spalni ...v dnesnej dobe sa to da riesit uz aj inak ... nuz aj keby mali byt 2 nabijacky na mobil, 2 svetla, tak to je do 100w pri led ziarovkach, tv cca 100w a settopbox 10w ... no fuh ...spotreba hodna vw fabriky a rozvod tu zataz nezvladne ... vravim ale, osobne by som to tiez prerobil keby som to robil a mal moznost, financne to tak narocne nieje urcite sa do toho nebudem pustat len kvoli tomu ze novym trendom je med ...ma to svoj vyznam, ale hlinik obcas skontrolujes, dotiahnes spoje ak mas srobovacie a hotovo zas z toho nerobte taku katastrofu ale tiez neviem naco by to robil, usetrit tym neusetri, pri prerabke bude mat bordel aj tak vsade aj ked pozakryva dokonale 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?