Musí byť istič k vývodu 380V v kuchyni?

Ahojte modraci :-), neviete mi poradit s elektroinstalaciou do kuchyne? Nas developer tvrdi, ze nie je standard k vyvodu 380V v kuchyni davat istic so spinacom - momentalne to v byte (viac menej holobyt) nemame ... Na druhej strane kuchynske studio - resp. ich elektrikar nam tvrdil, ze by to malo byt, lebo oni inak nemozu napojit sklokeramicku dosku... :-S :-S :-S Neviete ci to tam musi byt, alebo nie? Dakujem za radu ;-).
Odpovedať
1
2
6
Uz som si nasla na nete, ze to tam musi byt podla normy stn 33 2130 (inak super clanok -> http://www.ssagitarius.sk/pdf_dokumen...) ... len teraz neviem ci to musi zabezpecit developer (ti co stavali byt) alebo az kuchyniari ... :-S
Odpovedať
My mame v dome pripojenie na varnu dosku,ale väčšina kvalitnych varnych dosiek ma možnost pripojenia aj na 230V,a to je aj naš pripad,tak prajem dobry vyber.
Odpovedať
Pravdu ty mas :-) ... aj nasa vybrata doska sa da... tak nas domylil ten kuchyniar... mozno nam to teda netreba, hej? :-)
Odpovedať
My mame pripojenie aj na 380V,ale kedže ta doska bola aj na 230V,tak sme to dali na 230V,ale je to na Vas,my sme ju mali už v projekte domu tak už sme to nechali tam.
Odpovedať
Ano da sa to, ale som pocula, ze to je lepsie predsalen to dat na tych 380 ... uvidime, ako dopadneme ;-)
Odpovedať
Ano je to lepšie na 380...nie je to také preťažené pri zapnutí všetkých platní naraz.No a to istenie určite áno.malo by byť v poistkovej skrini zvlášť na všetky spotrebiče nad 1500 watov.My máme istené zvlášť pračku.umývačku chladničku a dve dvojité zásuvky v linke na kuch spotrebiče tiež zvlášť.(kávovar, mikro, kuch robot, rýchlovarná, hriankovač,fritéza) to sú kilowaty a keď povedzme máme návštevu a raňajkujeme na raz 6-8 osôb tak sa používa skoro všetko naraz...Istiť to treba a poriadne.Stalo sa mi v predošlom dome že mi začala horieť v stene krabica lebo šiel sporák na 230 v + rýchlovarná + pračka...
Odpovedať
Na elektricku varnu dosku jednoznacne 380V :-)
Odpovedať
Ale my mame indukčnu varnu dosku.
Odpovedať
Profilova fotka
my máme tiež indukciu a na stene v kuchyni máme istič k 380V, pokiaľ viem, tak indukcia sa pripája iba na 380, 230V nestačí .. a možno nie je ten istič úplne estetický, ale radšej ho tam budem mať :) .. inak elektrikár sa ma ako prvé pýtal, čí tam máme na 380 istič, keď som mu volala, aby nám to prišiel zapojiť
Odpovedať
to danulienka7: a indukcna varna doska ide na aky zdroj energie??? Na naftu???????? :-D
Odpovedať
no istič nie je pekný...ale keď ho šupneš za linku... ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
no ja som ho mala na stene medzi doskou a hornými skrinkami presne v strede :) no a ked mi prerabalil elektriku, tak som to nejako neriesila a nechala ho tam .. hlavne ale ten jeho tvar je ako pred 50 rokmi, taky smiesny mi pride :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
majitom: samozrejme ,že na naftu!!!!!,ale mne to v pohode stači
Odpovedať
danulienka7: nemas doma smrad z tej nafty??? :-D
Odpovedať
Profilova fotka
Nám keď elektrikár robil pripojenie na varnú dosku, tak jednoznačne že 380, lebo rýchlejšie sa zohreje a celkovo je to silnejšie ako 230. ?y sme prerábali komplet byt v 50 ročnej bytovke a bola tu možnosť 380, tak je mi divné, prečo by to mal byť problém v novostavbe? Možno elektrikár si chce zjednodušiť robotu?? Istič máme samozrejme samostatný k varnej doske taký trojitý ;-)
Odpovedať
Ahojte mi uz mame po čiastočnej prerabke, už chcem len vymeniť linku + spotrebiče. Chcem poloindukcnu (2 x indukcne, 2 x elekticke ) Nechcem uz opat sekat do steny kable, poradite resp. opisete ako sa zavadza tych 380. Este na linke mam "trafo", za plnynovým sporakom zasuvku s novymi rozvodmi, nove zastrcky ....
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
a jejej co to tu citam. ja chcem indukcnu dosku vstavanu ale len s 2 varnymi zonami. myslel som ze to ma klasicky kabel ktory strcim do zastrcky ako beznu elektricku dvojplatnicku. to budem musiet koli tomu v byte spravit co /stara bytovka-cca 30-40 rokov/? tahat novy kabel a robit novy istic? vybavovat povolenie, platit reviziu?
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
vie mi niekto poradit prosim pri kupovani sklokeramickeho sporaku... pomozte mi,co presne znamena napatie 230/400V....to akoze mozem zapojit sporak aj na 230 aj na 400V?
Odpovedať
kabel musí byť zaistený v rozvádzači, pri sporáku musí byť vypínač @andika79
Odpovedať
@rytram je to mimo normy
Odpovedať
Profilova fotka
@andika79 Presne tak ako pises.Ak to pripojis na 230v pozri ci tam mas istic C/16A. Ak to bude niekoho zaujimat ten vypinac na 400v je dostupny aj v takomto prevedeni http://www.hagard.sk/elektroinstalacn...
Odpovedať
každý el. sporák sa dá pripojiť na 230V t. j. na jednu fázu, no má odber asi 7 kw na komplet, čo ale ide málo kedy a na 400V to sú 3 fázy tým sa to rozdelí a nezaťažuje sieť nerovnomerne a pripojený na pevno, pri sporáku stačí mať vypínač a v rozvode na jeden istič samostatne.
Odpovedať
Profilova fotka
musi... tiez tu ostaru mam v kuchyni ale nepomozem si, bez toho by som nemala reviznu spravu a poistovna by mi neschvalila poistku na domacnost a poziar...
Odpovedať
Profilova fotka
@lagozosa naozaj super článok
Odpovedať
Už dlhšie hladam a doposiaľ som nenašiel žiadnu relevantnú informáciu o zapojení 7,2kW indukčnej varnej dosky na 230V Výrobcovia to uvádzajú, že sa dá. Matematika a norma že nie. Viem o jednom technickom riešení, kde to možné je, avšak výrobcovia to neuvádzajú takto. Len napíšu, že áno aj 230. Ba dokonca v montážnom návode Siemens sa ani neuvádza potrebné istenie a prierez.. Nič. Takže ja inštalujem pre istotu 5×2,5ku, ale zatiaľ len jedna fáza pobeží a 16A istenie.. teda štandard a ak to nestačí a bude mu to vyhadzovať, tak si užívateľ dotiahne ku rozvádzaču novú trojfázovú prípojku. Viac neriešim. Ozaj. To spomínané technické riešenie je jednoduché. Káždá varná doska používa PWM reguláciu. Na vstupe elektonika podla fázových posunov hravo zistí, či beží na jednu, alebo dve fázy. Ak dve super, nič sa nedeje, všetko beží ako má. Ak len na jednu tak spustí obvody, ktoré zabránbia zvýšenému odberu. V čase ak PWMko reguluje obyčajným časovým multiplexom rozdeľuje výkon. Užívateľ teda dokáže normálne používať naraz všetky dosky. akujrát, že nejdú na plný výkon. avšak indukčný ohrev má tak veľkú účinnosť, že ani štandardne nemusia ísť na full výkon a PWM regulácia obmedzuje výkon aj pri prevádzke hoci len jednej dosky. Teda užívateľ nemusí postrehnúť stratu výkonu pri prevádzke všetkých dosiek naraz. A tým sa vlastneiba účinnejšie rozdelí zataženie fázy pri pulznej šírkovej modulácii výkonu. Tot. technické riešenie je na svete už dávno, nič nové pod slnkom avšak- fungujú dnešné varné dosky na 230V presne takto???? To je to že to nikto nikde neuvádza. Ak áno, tak naozaj s kľudným srdcom pripojím varnú dosku 7,2kW na 230V/16A...
Odpovedať
Vidim, aki ste tu odbornici... Rozhodne neodporucam pripajat na 10A vypinac indukcnu dosku, ktora ma trojfazove istenie 3x16A!!!: Valena - 774403 - spínač trojpólový 10A/400V - (radenie: 3) lubo_s: Ked to pripojis na 230V/16A, tak ti to pojde na cca polovicny maximalny vykon, to si rovno kup indukcnu dvojplatnicku. Alebo to pripoj podla navodu na 230V/32A istic, ale taky asi mat v byte/dome nebudes. Potrebujes ale kabel minimalne 4mm2, zalezi to aj od ulozenia kabla. Vseobecne: Nechapem, co tu spekulujete. Napajanie treba riesit este pred kupou dosky, a nie, ze kupim dosku a potom to nemam kam pripojit. Alebo potom vyberat taku, aku mozem pripojit na existujuce napajanie. Vyrobca by mal jasne uviest v tabulke, ako a na ake napatie a prud moze byt vyrobok pripojeny. Malo by to byt sucastou dodavky dosky.
Odpovedať
A dalsia vec, pripajat indukcne dosky by mal clovek s odbornym skolenim, resp. vzdelanim s prislusnou vyhlaskou. Predpokladam, ze ti, co si to pripajaju, take veci maju.
Odpovedať
Profilova fotka
http://obchod.edison.sk/index.php?act... http://www.obzor.cz/cz/19-eshop/1-/18... http://www.iqmarket.sk/sk/Produkty/Vy... Su aj ine typy to som tam vlozil len tak aby ti co to nepoznaju vedeli ze su aj krajsie prevedenia ;-)
Odpovedať
jano2011 Ak to bola len ukazka, tak potom je to OK. :-)
Odpovedať
1
2
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?