Má nejaký zmysel fotovoltaika?

Zobraz úvodný príspevok
Uvažujem na fotovoltaike. To znamená žeby som mal bojler ktorý by mi ohrieval fotovoltaický panel ale z toho bojlera by som mal aj podlahovku na kurenie. Cez deň pri slnečnom svite by mi to nahrievalo bojler a zároveň kuril by som. Po minuti vody nahriatej fotovoltaikou by sa zapla špirala na klasických 230 V a nahrievalo by to dalej. Dokázal by som nahriať ten bojler tak, aby som sa vedel osprchovať (plus ďalší 2) a zaroveň dodávať teplo do podlahovky ktorá by mi vykurovala dom do rána? Ráno by sa tento cyklus opakoval. Asi by bola vhodná aj dobra alebo dosť veľká akumulačná nádrž. Je to vôbec možné takto nahriať ten bojler? Má to vobec nejakú rentabilitu? Ďakujem za vaše postrehy, nápady a skúsenosti
Odpovedať
@y2k to financne nedas, treba tazit na FV cez slnecny den a vecer a zamracene dni na DS. Spocitaj si kolko by si potreboval baterii podla slnecnych dni v tvojej oblasti a este i tu kapacitu navysit. O prepanelovani na vychod, juh a zapad ani nehovorim. Mas velke oci 8-)
Odpovedať
Aký výkon kWh v paneloch je optimálne zapojiť na menič GW5048EM?
Odpovedať
@dominik_galaba Ja mám systém 3.2Kw orientovaný na 202° tj trošku viac k západu od juhu a uhol strechy cca 25° s tým že mi nikde nič netieni. Od kedy som systém spustil 15.5.2020 mi to vyrobilo cca 2550kW. Podľa máp ktoré vyrátajú po zadaní dát ročný priemer mi to vychádza na 3200kW Uvidím akých bude nasledujúcich 55 dní koľko to vyrobí 🙂 Časom plánujem pridať aspoň 3kw na 110° aby som cez vedel "chytiť" slnko od východu. Zatiaľ hrejem vodu v bojleri a vodu v akumulačke ale už som rozhodnutý objednať hybridný menič aj s ongrid ktorý bude ale zatiaľ pracovať ako offgrid a bude pokrývať spotrebu domu a nabíjať batérie. Zatiaľ olovo ktoré už mám 24V/1100Ah (budem ho meniť za 48V/600Ah cca investícia cca 300€) Menič bude 5kw 1f. tj prehodím na to všetko okrem indukčnej dosky, čerpadla na vodu, trúby. Mal by vedieť si z siete pricucnúť energiu ak bude mať nedostatok energie z panelov alebo batérii.
Odpovedať
@007tomams pre 300 Eur /ročne za 3200 KWh by som sa s tým ja netrápil, no ako koníček je to vždy lepšie ako to len tak niekde minúť
Odpovedať
@duzu poviem ti takto: Zatiaľ som za systém dal 1500€ s tým že robotu nerátam lebo si to robím sám lebo sa tomu venujem. tj pri pôvodnej investícii do toho sa mi to vráti za cca 4 roky čo je fajn. Ak teraz do toho dám cca 1000€ tak sa mi to predĺži na 7 rokov s tým že ak bude výpadok EE tak dokážem fungovať v závislosti od obdobia pár dní prípadne dlhšiu dobu. Taktiež si logicky znížim mesačnú preddavkovú platbu a nebudem platiť cca 700€ ročne za elektriku ale napr o polovicu menej. Časom plánujem kúpiť trubicový kolektor na ohrev vody pre letné prikurovanie a tým pádom budem mať teplej vody neúrekom.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba nemam velke oci...len matika, ja nevravim ze to tak bude...len sa chcem zorientovat na mojom priklade
Odpovedať
@janopopovec veď už je dvojmesačná virtuálna batéria. Bez obmedzenia.
Odpovedať
@boris46 tak dvojmesacna alebo bez obmedzenia?
Odpovedať
@profistavbari dvojmesačná bez obmedzenia množstva energie ktorú si tam uskladnite. Pokiaľ teda ide o rodinný dom. Firma zatiaľ nemá virtuálnu batériu. Ale mala by už byť ročná virtuálna batéria a aj pre firmy
Odpovedať
@boris46 posledne info co mam tak je ze magna dava dvojmesacnu ale spotrebovat mozte len od 0:00 do 6:00
Odpovedať
@profistavbari Magna dáva dvojmesačnú a čo ja viem môžte čerpať z nej podľa potreby . Magna je najvýhodnejšia aj čo sa týka elektrickej energie má ju najlacnejšiu a dáva záruku 30 rokov na panely. Môj známy pre nich robí. Keď treba pomôžem
Odpovedať
@boris46 zatiaľ je na ich stránke len toto: https://www.magna-energia.sk/novinka/... takže len jednomesačné vyúčtovanie, ani 2 mesačné neprinesie žiadnu výhodu, pokiaľ nebude celoročné je to k ničomu pre vykurovanie a teplú vodu nie je pravda že má Magna najlacnejšiu el energiu, no má ju najlacnejšiu v noci cez víkend, ale najdrahšiu cez deň pon-pia
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu jednomesačne vyučovanie ale dvojmesačná virtuálna batéria. Máš tam garantovaných 8 mesiacov zadarmo a štyri si prikupuješ no nie viac ako 50 percent. A záruka 30 rokov hovorí za všetko. Kto má 30 rokov? ZSE dáva 2 roky
Odpovedať
@boris46 daj sem odkaz na ich stránke to nenájde vyhľadávač
Odpovedať
@duzu ty to chceš na rodinný dom či firmu. Ak sa smiem spýtať odkiaľ si? Keby si mi dal tvoju ročnú spotrebu dal vypočítať
Odpovedať
@s_laskou_kleofas ahoj. Ak by si chcel môžem ti s tým pomôcť. Teda skôr môj známy. Fotovoltanika má určite zmysel. Má to viacero ľudí čo poznám. Dôležité je od koho ju máš. Robia to na kľúč máš tam dvoj mesačnú virtuálnu batériu a tridsať rokov záruka čo máš aj zazmluvnené tak to hovorí za všetko si myslím. Financovanie je rozdelené buď keš alebo 60-40 alebo naopak a môžeš to aj splácať 72 mesiacov a nepreplatiš tam veľa. Je to národný energetický projekt. Všetko máš zazmluvnené žiaden ojeb
Odpovedať
@boris46 koľko to je taka investícia a koľko je návratnosť?
Odpovedať
@neutrino záleží aký máš odber. A či to chceš na rodinný dom či na firmu
Odpovedať
@neutrino akú máš ročnú spotrebu?
Odpovedať
@boris46 "záleží aký máš odber. A či to chceš na rodinný dom či na firmu" Aky je v tom rozdiel? DPH?
Odpovedať
@boris46 ja chcem vedieť kde nájde bežný smrtelník také info ako sem dávaš, ked to na stránke nie je, najviac energie potrebujem na zimu na vykurovanie cez deň, no vtedy to nezískam z panela ani z virt. bat. ktorá má mes. vyúčtovanie , takže na kúrenie to nie je a na bežnú spotrebu to nikdy nesplatím
Odpovedať
@supiiik firma nemá virtuálnu batériu. Len čo vyrobí tak to minie. Ostatné ide do siete
Odpovedať
@duzu pokiaľ je len dvojmesačná virtuálna batéria tak to na vykurovanie nie je vhodné. Vyúčtovanie je každý mesiac ale batéria je dvojmesačná. FV je vhodná na bežnú spotrebu v domácnosťi máš tam garanciu 8 mesiacov že pokrije sto percent no v zimných mesiacoch musíš dokupovať čo panel nestihne vyprodukovať
Odpovedať
@boris46 strecha ma 150m2 na východnú a južnú stranu cca 90m2. Ročná spotreba netuším ešte tu nebývam rok. Ale tak štandardná spotreba... Kurime plynom varíme elektrikou, dve klímy ale zapnuté sú minimálne. Inak nič specialne. No chcel by som vidieť nejaký reálny výpočet návratnosti a nie len odhad. Koľko je cena ak by sme zvážili že ročná spotreba je 2MWh?
Odpovedať
@neutrino spotreba 2MWh/rok je z DD2 max 250 Eur, od dodávateľa, ked to budeš brať z virt. baterie zaplatíš len distribúciu tá je tak 50% a viac podľa distribúcie čiže 125 Eur a úspora tiež 125/rok za 10 r. 1250, za 20r. 2500 Eur
Odpovedať
@duzu a cena realizácie je koľko? asi aj viac ako 2500 euro 😄 nie?
Odpovedať
Pri spotrebe 2M/rok je prevadzkovenie fve iba konicek. Pokial sa teda bavime o projekte na kľúč od firmy.
Odpovedať
Profilova fotka
Nazdar páni a dámy. Uvažujem o stavbe pasívneho domu. Oplatí sa riešiť fotovoltaika v takomto prípade?
Odpovedať
@kasius_dvadsat_sedem komercne riesenia cez firmu urcite neoplati. Pod rukou zohnane a ako konicek urcite ano :-D
Odpovedať
@kasius_dvadsat_sedem To je ako keby si sa spýtal: budem chodiť do roboty. Mám si kúpiť auto? Však upresni: Akú máš podľa projektu očakávanú spotrebu? čím budeš kúriť? zohrievať vodu? rekuperácia, klimatizácia, tepelné čerpadlo??? budeš mať dačo z toho?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?