Klasická inštalácia + Fibaro Home Center

Profilova fotka
Ahojte, budem robiť inštaláciu v novostavbe. Plán mám zatiaľ taký že sa spraví klasická elektroinštalácia. a tá sa doplní o Fibaro Home Center + dotykové vypínače, ktoré budú komunikovať prostredníctvom protokolu Z-Wave. Nechcem mať všetko "inteligentné". stačí mi osvetlenie, ext. žalúzie. Preto by sa sa rád vyhol ťahaniu množstva káblov do rozvádzača ako pri inteligentnej inštalácii (Inels, loxone....) Nakoľko som tu nič podobné nenašiel chcel by počuť názor na takéto riešenia.
Odpovedať
@cowboy ja to mám spravené podobne, malinko sme upravovali elektroinštaláciu ale v podstate to je bežná + Fibaro. Treba dať hlboke krabice aby sa do nich zmestili fibaro moduly a dotykove vypinače, nakoľko tie majú zvacsa väčšiu hlbku ako klasicke
Odpovedať
@cowboy - par rad ti dam kludne aj ja 1) ako pisal skoki, vsade by som dal v prvom rade hlbsiu krabicu. Ja mam tusim 9cm vsade 2) rozmysli si ci pouzijes z-wave dotykove vypinace, alebo obycajny vypinac + fibaro modul. Neviem ako su na tom s kvalitou dotyku tie vypinace (ked som to riesil ja, bolo to nic moc), + vec sa ma tak ze fibaro je fajn v kombinacii s vacsinou fibaro zariadeniami. Ak totiz pouzijes bezne (ne-fibaro) zariadenie, nebudes mat k nemu "driver" a okrem klasickeho on/off bude konfiguracia akychkolvek inych parametrov trosku obtiazna. Budes si musiet hladat v navodoch prislusny kanal a riesit hodnoty ktorym tento kanal zodpoveda. Mal som aj niektore generic z-wave zariadenia, casom som ich vymenil za fibaro (napr. zle reportovanie spotreby elektriny, atd.) Alternativne vies pouzit aj Fibaro Walli vypinace, no tie su cenovo dost uletene. + kombinacia Fibaro HC + fibaro moduly = pripadny upgrade FW v zariadeniach nebude problem. 3) ked ti budu elektrikari riesit kabelaz, a v krabiciach budu wago svorkami spajat L, N, nech ti tam nechaju nejaku tu rezervu (mne casto dali napr. na spojenie 2 kablov len 2-ku wago, no na pripojenie napr. fibaro modulu (ak sa pre to rozhodnes) budes potrebovat L, N, ... samozrejme, da sa to aj dodatocne, ale preco nie 4) Urcite nech mas v krbiciach hlavne N. V niektorych kde som ho potreboval (lebo som tam daval modul) som ho nemal, nastastie bol na opacnej strane steny v inej krabici tak som si ho natiahol odtial. 5) pre fibaro moduly plati ze tam kde mas len 1 vypinac, tam ide modul (single switch pre 1 vypinac, double switch pre 2 vypinac). Avsak ak mas schodiskovy vypinac (pripadne 2, 3, 4, ...), plati, ze tam ide (single/double switch) do tej krabice od ktorej sa zapaja ziarovka. Cize pozor napr. ak mas 2 vypinace na vonkajsie svetlo, idealne je aby bola zapojena ziarovka z toho vnutorneho, lebo tam budes musiet dat modul (a mat tam nulak) a stalu fazu. Osobne to mam tak ako to chces ty - vsetky svetla (on/off, ziadne stmievace) + zaluzie mam na fibaro. Pouzivam s beznymi ABB Swing vypinacmi. A k tomu este nejake zaplavove senzory, zasuvky s meranim spotreby energie (pracka, umyvacka, chladnicka, 2 kombo rebrikove radiatory s vypnutim po nejakom case). K tomu este otvaranie garazovej brany. Keby mas otazky, pytaj sa.
Odpovedať
Profilova fotka
@mmjoy99 @skoki elektriku si budem robiť sám.... Čo sa týka tých praktických rád ako hlboké škatule a podobne to mi je jasne. Takto z odstupom času nebanujete že ste išli týmto smerom a nie klasikou inteligenciou? Niekedy mi prídu také výčitky že chcem ísť ako keby proti "prúdu" 🙂 Vypínače by tam mali ísť tieto, majú už v sebe relátka 1 až 6 výstupov. https://www.heltun.com/z-wave-touch-p... Samozrejme nie do všetkých miestností (garáž, technická miestnosť, sklad....)
Odpovedať
@cowboy Nebanujem. Zas co je "klasicka inteligencia"? Panuje tu taky nepisany nazor ze v novostavbe jedine kabel, jedine loxone a neviem co este. Toto nie je o nic horsie. Vzdy je to len o jednotlivych clenoch ktore vies pospajat a dat im teda tu logiku. Osobne nie som fanusik prilis preautomatizovanej domacnosti. Uplne mi staci zopar scen a moznost ovladat zariadenia na dialku.
Odpovedať
@mmjoy99 Ma moznost merat fibaro aj 3F spottebice ? Napr. Infukcna platna6,8kw alebo trebars elektrokotol 8,8kw ? Co sa tyka tych krabiciek, do kladickych to nepojde instalovat ? Pisali ze tie moduly su male a zmestia sa.
Odpovedať
@cowboy ja by som dal ako prípravu aspoň kábel jysty v kruhu do celého domu do voľnej krabice a prekryť bud krytkou alebo prázdnym vypínačom. Cenovo je to do 50 euro a ked v budúcnosti nevyužijes tak prídeš o 50 euro to je celé. Aspoň mat prípravu a máš na výber napr aj pri podlahovou kúrení. Žalúziami by sa hodilo napr aj automatické vyťahovanie od veľkého vetra atď. Sú to možnosti. Aj ja čiastočne používam WiFi ale kábel je kábel. Zatiaľ ho tam tiež mam len položený....
Odpovedať
Fibaro je len centralna jednotka, ktora komunikuje z-wave protokolom (HC3 aj zigbee, bluetooth, zatial ale bez podpory). Ano, ma moznost merat aj 3F, je to vsetko o tom ake si kupis "akcne cleny". Oproti wifi je vyhoda ze stale napajane zwave zariadenia vytvaraju mesh siet, takze pri beznom dome s vypinacmi nebudes mat problem so signalom. A zaluzie - ved to vsetko ide spravit aj cez fibaro (vytiahnutie zaluzii pri vetre, atd.). Je jedno ci je to fibaro alebo ine. Vzdy ide len o to odkial ziskas data - ci uz je to nejaky online zdroj pocasia alebo senzor rychlosti/smeru vetra, pripadne dazdovy senzor.
Odpovedať
Ja absolutne nelutujem, že som sa rozhodol pre Fibaro. Obrovská výhoda je v tom, že nikto na začiatku nevie povedať keď v danom dome ešte nebýva čo , ako a odkiaľ bude chcieť ovládať. Pri Fibare si kedykoľvek rozšíriš, prestaviš, doplníš... Rozhranie je veľmi prehladné, ovládať a nastavovať sa to naučí každý kto trošku robí s PC. Tiež som zástancom káblov pokiaľ to je možné. V prípade inteligencie by som to ale uplne otočil, ťahať kilometre káblov a mať následne problém dom prispôsobovať potrebám je cesta proti prúdu a minulosť. Samozrejme že káblové systémy tu ešte budú ale určite ich bezdrátové riešenia budú veľmi vytláčať
Odpovedať
@skoki ale aj ostatné riešenia ako taphome alebo free@home majú svoje WiFi riešenia takže obava o nemožnosť rozširovania nie je oprávnená. Fibaro nepoznám, čo sa Wifi týka teraz sa hrám so shelly a sonoff a ich pripojenie do openhab takže aj to sa dá. Možno musim naštudovať co to fibaro dokáže.
Odpovedať
Povazujem sa za IT znaleho cloveka, ale skusal som z nudy OpenHAB 3 a pripadalo mi to strasne neprehladne. Na druhej strane ma viac moznosti co sa tyka integracie roznych veci ako fibaro. Fibaro je fajn nakolko je to take "plug and play" riesenie aj pre menej pocitacovo znalych. Wizard, next, next, hotovo. To GUI na HC2 je uz trosku zastarane. Nevyhoda (celkovo z-wave) su pomerne drahe cleny (switche, senzory, ...) Oproti napr. Shelly. Je to kvoli Z-wave certifikacii.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino v dome bude sadrokartónový strop a medzi stropom a škatuľou vypínača budem dávať chráničku. Proste aby bola možnosť ten kábel odtiaľ vytiahnuť alebo doplniť nejaký navyše. V mojom prípade to nebude až tak komplikované lebo stupačkou sa zo suterénu dostanem nad sadrokartón a odtial to už bude brnkačka 🙂
Odpovedať
@cowboy dobrý plán akurát ak sa jedná o elektrikársku chranicku (vrubkovanu) tak to nie je reálne to natiahnuť aj keď v strede bude lanko. No a v prípade ze chcete dávať v budúcnosti aj nejaké termostaty tak treba nechať aj voľnú krabicu pod omietkou. Ale fakt je ten ze ten kábel sa do tej chranicky dá dostať na celom kuse iba keď je vystreta. Takže by ste potrebovali HDPE chranicku (ako sa používa na optiku) ale ta je riadne drahá. Taktiež len upozorni chranicku treba dat pod parozabranu aby ste ju nemuseli rozrezavat. Rozumne viesť chranicku aby nekondenzovala voda. Good luck
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?