Fotovoltaika - virtualna bateria alebo predaj?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den chcem sa spytat co s prebytkami? spravil som si FVE a neviem zatial co s prebytkami co je lepsia alternativa predavat do siete alebo zriadit si virtualnu bateriu? co poradite dakujem za kazdu odpoved
Odpovedať
@quakdafak vzdy to spravys na 2,3,4... krat inac sam dobre vies 🙂 Ja by som len vymenil zamodernejsie menice, ktore su na trhu a ked som staval ja, tak neexistovali, ale mam to modularne a co kolvek mozem kedykolvek nahradit prerobit doplnit.
Odpovedať
Zdravim, uz sa to tu urcite rozoberalo ale podmienky sa stale menia. Ak predavate prebytky kde to predavate? Zakaznicke linky ma prepajaju hore dole a tvrdia ze nikto nic nikdy nevykupoval ani nevykupuje jedine distribucia. Ale zial mam len maly system 3,5kwp na RD a tam by bolo komplikovane. Zevraj prebytky vykupuje aj ZSE aj VSE aj SPP ale ziadny kontakt. Do energie2 sa bojim dost vela neg. recenzii. (VSDS) A este mozem poprosit cca odhad vyroby na rok 3,5kw systemu sklon 22* orientovana JZ cca 240*. Vopred diky Pekny den/vecer
Odpovedať
Výborný seriál o fotovoltike aj pre úplných laikov, síce české podmienky, ale u nás je to +/- rovnaké. Žiadna nadsázka, len krutá realita 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=9nkCF...
Odpovedať
@tybyt viac čítaj aj toto vlákno je tam všetko čo potrebuješ, čo chceš predávať z 3,5?nespotrebuješ to do roka?
Odpovedať
@duzu no teoreticky mi to vyroby 4mw za cely rok a spotrebu mam ani nie 3mw. Chcel by som to este kus rozsirit neskor. Ale asi som limitovany sptreba * 1,5.
Odpovedať
@tybyt potom ti je to k ničomu, také malé prebytky môžeš predávať tak susedovi,
Odpovedať
@duzu ok nebudem radsej studovat 😄 ani reagovat 😄 som si myslel ze to dokazes zobrat z humorom 😄 odporucam dostudovat humor 😄 😄 😄
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte. Skúšal som vyhľadať (určite ste sa o to tu už bavili, ale nenachádzam), že: Teraz vybavujeme virtuálnu batériu od ZSE (6,5 kWh) - dobre si myslím, že ročné vyúčtovanie je fixne v auguste, a to neviem zmeniť? - tým pádom stratím svoju nadvýrobu, alebo nie? Vopred ďakujem za "objasnenie" 😉
Odpovedať
@shyksa1 pokial viem tak ziadne vyuctovanie nevies zmenit datumovo, ci je to poistka, voda, plyn, elektrina... nie, ze by sa to nedalo technicky 🙂 Takze najlepsie je si aktivovat VB od novembra po feb.-marec , ale to by bolo lepsie si precitat VOP ZSE. Pripadne si pozriet Magnu a jej podmienky.
Odpovedať
Vyuctovanie nezmenis a predsa tu el za august a dalsie mesiace si prenesies do dalsieho obdobia nie? Ako nemali by sa ti stratit nikde tie mesiace
Odpovedať
Profilova fotka
@mambo11 Neviem, dúfam. Vraj prebytky sa nedajú preniesť na ďalší rok (ale už neviem, odkiaľ to beriem). Vlani v novembri som prešiel z mesačného na ročné vyúčtovanie, a dostal som takú faktúru (viď. fotku). Prečo?! :I
Odpovedať
@shyksa1 urobil si chybu, nechal si sa dobehnúť, neprečítal si novú zmluvu ktorú si podpísal? vyúčtovacie obdobie v ZSE je už 1x do roka , nie kalendárny rok, ale od začiatku zmluvy,ak si začal v 11/21 nemáš čo presúvať do daľších mesiacov, lebo spotrebuješ viac ako vyrobíš, a v týchto mesiacoch vyrobíš viac , no nebudeš to mať kedy vybrať, ideálne je začať novú zmluvu od apríla a to si už prepásol v Magne sa dá presúvať stále pokiaľ neskončíš, no ich cenník pre rôzne zariadenia nevyhovuje každému
Odpovedať
Článok sa načítava...
@shyksa1 čítal si toto?: https://www.zse.sk/fotovoltika-virtua...
Odpovedať
@shyksa1 ZSE to má zámerne takto nevýhodne pre zákazníka. Zúčtovacie obdobie máš 1x ročne, vtedy sa ti zúčtuje aj účet Virtuálnej batérie. Číže ak máš zúčtovanie v auguste, tak prebytky do augusta sa ti neprenášajú do ďalšieho obdobia. V septembri je účet VB na nule. A účet VB nemôže ísť do mínusu, že by sa ti spotreba cez zimu kompenzovala s prebytkami v lete. Termín zúčtovania nevedia(alebo to skôr nechcú) zmeniť, takže jediné riešenie je Magna. Tam nemáš časové obmedzenie dokedy musíš tie prebytky vyčerpať a prenášajú sa ti aj rok-dva.
Odpovedať
@duzu takze sa v konecnom efekte viac oplati magna 🙂
Odpovedať
@quakdafak ale nie pre každého,pozri jej cenník za energiu ktorú dodáva,má ich niekoľko máme viacerých ktorý poskytujú VB ale každý má iné podmienky a nie každému vyhovuje každý, vždy záleží aké máš veľké žrúty a kedy ich budeš používať
Odpovedať
Profilova fotka
@shyksa1 Ako písala @silviad podľa verejno-obchodných podmienok VB u ZSE sa na konto VB pripočítáva el. ktorú dodáš do siete a zároveň odpočítáva el. ktorú zo siete odoberáš, pričom virtuálne konto nemôže ísť do mínusu. Teda musíš si najskôr uložiť než vyberieš. Na konci zúčtovacieho obdobia sa virtuálne konto vynuluje aj keď tam máš ešte niečo uložené. V tomto je to nevýhodné. Ale ak to porovnáš s tým, že nemáš žiadnu VB a prebytky dávaš do siete zadarmo, je to lepšie ako nič. Aj na jeseň aj v zime - lebo: bežne, počas dňa keď vyrábaš (a je to jedno či je leto alebo zima) a nenastavil si celé fungovanie rodiny podľa fotovoltiky, máš minimálnu spotrebu, takže ukladáš na konto virtuálnej batérie. Keď prídeš večer domov, všetko pozapínaš, z virtuálneho konta čerpáš až kým neminieš čo si si cez deň našetril, potom ideš klasicky zo siete (v zime). V lete zase našporíš viac, ako stihneš minúť a toto ti prepadne na konci zúčtovacieho obdobia. Ale v porovnaní so situáciou bez VB by si mal straty o dosť väčšie - teda väčšinu roku by si vyrábal do siete bez svojej spotreby v tom čase (alebo by si nastavil všetko a všetkých aby si spotrebovával vtedy keď vyrábaš). Otázka teda je, či sa ti zníženie týchto strát oplatí za tie 2 €/mesačne a pocit krivdy, že by bolo lepšie zúčtovacie obdobie na jar 🙂 resp. či sa ti chce prestavovať, programovať a presviedčať všetkých, že treba prať, umývať riad a chladiť keď si v práci.
Odpovedať
Súhlas, pri normálne navrhnutej FVE je VB v pohode, lebo prebytky by si mal vedieť spotrebovať v priebehu pár dní - týždňov. Zásadne to vylepšuje návratnosť FVE a eliminuje potrebu bateriek. Najmä keď sa teraz znížil pomer ceny za distribúciu na cca 40% ze celkovej ceny elektriny. Problém je to v prípade FVE nadimenzovanej tak, aby prebytky z leta mali byť využité pre tepelné čerpadlo v zime.
Odpovedať
Uz som sa to tu pytal davnejsie, ale mozno sa medzicasom nieco zmenilo - kurenie elektrickymi foliami v podlahe + VB alebo tepelne cerpadlo? Ja som si spravil zopar prepoctov, kde som ratal s tym, ze priamo vyuzijem 30% elektriny a 70% z VB a vychadzalo mi to takmer uplne rovnako, co sa tyka mesacnych platieb. Ratal som so spotrebou 10 MWh rocne a 10KWp FVE. Investicne naklady su taktiez +- rovnake. Ale pri FVE + VB nie je ziadna poruchovost (zivotnost TC je kolko? 20 rokov?), ziadne cerpadla, ziaden hluk, prezije ma to, moznost v buducnosti nabijat auto atd. Problem akurat vidim v 2 veciach: -moze dojst k zruseniu VB (ale moze nastat aj opak a bude tu net metering) -velmi silne krupy Inac nevidim zmysel preco si vlastne dat TČ a nie kombinaciu FVE/VB a kurenie elektrickymi foliami v podlahe.
Odpovedať
@vincuro mno ak budes mat na streche 15-30kwp v amorfnych paneloch tak mozno tu podlahu v zime vyhrejes cez tie odporove dratiky (cez den) ale silne pochybujem inac pojdes pekne z NN-ka 😄 za dalsie tie menice tiez nie su nesmrtelene, napr. victron dava zaruku 5r. a to je jeden z tych lepsich vyrobcov : )) najlepsia varianta je TC + FVE/FB+VB len je enem trochu draha 🙂 tu to vidim skor na oblast priorit 🙂 radsej ozeliem nove auto ale budem mat energeticku prevadzku prakticky za facku... toz otazka priorit 😛 To vodne medium na ohrev vodu ktora ti ohrieva podlahu, je najvsetstrannejsie riesenie, pretoze to vies zapojit na TC, El.kotol,Plynovy kotol, tuhe palovo, solar(vodny)... iny zas nevidia zmysel si davat odporove kable do podlahy 😛
Odpovedať
@quakdafak len pri VB môžeš mať max10MW a len na dome,či inej stavbe @vincuro ale skôr by si splatil ak by si využil z FV čo najviac priamo i 70%- do vody to môžeš dávať denne a len 30% do VB, všade zdražela i distribúcia od tohto roku a tú platíš ked berieš požičané, pre kúrenie z FV neuvažuj, to by si nesmel brať mimo vykurovania veľa a to nejde, lebo sa berie denne ako prvá
Odpovedať
@quakdafak tak to je nepochopenie. Ja som netvrdil, ze v zime pokryjes spotrebu priamo z FVE. To nie je pointa toho, co chceme dosiahnut. Pointa su nizke mesacne naklady, bezstarostnost, trvacnost. V zime budes brat elektrinu z VB, nahromadenu z predoslych mesiacov. Cize budes kurit s ako keby 50% zlavou, po novom dokonca 60%. TČ s podlahovkou je univerzalnejsie, ale ako som pisal - cenovo to mesacne vyjde +- narovnako. Takze aj pri el. foliach + VB mas mesacne naklady prakticky za facku. A to som bol velmi konzervativny pri pomere vlastna spotreba/ulozenie do VB. @duzu - ano, to suhlasim. To by este viac naklonilo vysledok v prospech elektrickej podlahovky a VB. Akurat kusok nechapem to ohladom kurenia a FV. V com je vlastne problem? Ratajme rocnu spotrebu 10 MWh, plne elektricky dom a poriadne zatepleny. FVE vyrobi 10 MWh za cely rok. Napriklad 3 MWh spotrebujes hned a 7 MWh sa ti ulozi priebezne do VB. Tie potom palis hlavne v zime pri kureni. To, ze sa denne berie ako prva elektrina z VB nie je ziaden problem, ved to matematicky nijako nemeni vypocet. Ci to zoberies hned v ten den alebo o mesiac. Stale ide o to kolko dokazes hnes spotrebovat (cize elektrina zadarmo) a kolko ulozis do VB a nasledne tahas hocikedy (elektrina za cca 50% ceny, co je distribucia).
Odpovedať
@duzu @quakdafak - este som sa pozrel do cennika od Magny na tento rok. Distribucia je 0,0655 €/kWh v mojom pripade (DD5, VSDS). Na kurenie + vodu + spotrebice za rok spotrebujes 10 MWh. FVE o vykone 10 kWP vyrobi za rok 10-11 MWh. 3 MWh z FVE spotrebujes priamo, elektrina zadarmo. 7 MWh si potiahnes z virtualnej baterie. Rocne naklady teda budu: 7 000 kWh x 0,0655 € za distribuciu = 458,5 €. Mesacne si teda na 38 €. Neratam poplatky za istic, odborne miesto atd. lebo tie platis vzdy, nech si das hocake kurenie. Vypocet pri TČ. Ratajme optimisticky COP 4. Ten isty dom. Na spotrebice ratajme 2 MWh, voda a kurenie je vdaka COP4 stvrtina z 8 MWh, cize 2 MWh. Cize taky dom ma rocnu spotrebu 4 MWh. Cena elektriny, aj s distribuciou, je 0,1345 €/kWh. Rocne naklady su teda - 4000 x 0,1345 = 538 €. Mesacne 44 €. Takze pri TČ platis este viac mesacne 🙂. Mozeme sa bavit este o vyssom COP a inych detailoch. Ale to nespravi velky rozdiel, lebo pri vypocte s FVE som bol velmi konzervativny, ratal som len 30% okamzitu spotrebu. Ak by to bolo vyssie cislo, pripadne by bol doma elektromobil, tak to je uz uplne jednoznacne. Cize TČ je drahsie riesenie a zaroven platis mesacne viac + teoreticky vyssia poruchovost. Pri FVE moze odist menic, ale to je mala polozka oproti TČ.
Odpovedať
@vincuro 3MWh mám len na bojler do roka a čo ostatné žrúty, indukcia , sušička,práčka,sleduj si mesačnú spotrebu ked sa nekúri, ja mám od 200-300 kWh podľa toho koľko sme doma a nakoniec pozri si poplatky len za distribúciu pre VSD len za mesiac a len 1MWh je 65 Eur pozri si cenník tu. jano to vytiahol pre všetke https://www.modrastrecha.sk/forum/ele...
Odpovedať
@duzu Bojler a ohrev vody sa nerata do klasickych spotrebicov. Ten je zahrnuty v tych 8 MWh. 2 MWh je na ostatne spotrebice. Nechapem ohladom tej ceny za distribuciu. Ved ja som to presne v mojom prispevku napisal, citujem: "Distribucia je 0,0655 €/kWh v mojom pripade (DD5, VSDS)." Takze to je uplne presne to iste. A teda to nijako nemeni vypocet.
Odpovedať
@vincuro Máš tam chybné predpoklady. Ak je spotreba tepla 8MWh, tak rátaj, že 90% z toho pripadá na polovicu roka, kedy FVE vyrába málo. Takže reálne nebudeš mať nikdy 30% spotrebu z FVE, ale cca 15%. A zabúdaš na cenu FVE roztopenú do kWh vyrobenej elektriny. To nie je nula. Rátaj +- 0,05 EUR za kWh. (cca 1300 EUR/kWp na 25 rokov, uprav si to podľa vkusu) Čiže ideál je FVE+TČ+VB. S tým, že vďaka TČ neotrebuješ 10 kWp FVE, ale stačí ti 4 kWp.
Odpovedať
@vincuro ja mam spotrebu elektriny 7Mwh rocne : ) ale elektrikou veru, ze nekurim 🙂 v plyne mi to vychadza 13Wwh (UK-TUV) za tych 7Mwh dam rocne 1320,- (110/m) v dd2, za 13mwh v plyne 600 (50/m) 🙂 Pises, ze ked ti klakne menic tak je to relativne mala polozka, v mojom pripade je to cca 1800, to mi tak malo zas nepride 😄 V prvom rade sa na to skus pozerat inou optikou, hlavne pri novostavbe. Radsej ozeliem nove auto k baraku aby som sa ukazal pred kolegami a kamaratmi aku maslu som si uviazal na krk 😛 Tie peniaze za to auto by som radsej investoval do FVE + FB + (VB) + TC nie je momentalne lepsia alternativa. Pri FB vykrijes vecernu spotrebu (urcitych vybranych spotrebicov v zavislosti od kapacity baterie a moznosti menica/ov) VB si znizis platby za to co nevykryjes cez FB, resp. ak by nahodou nastal stav, ze FB potrebujes dobit tak ju dobijes lacnejsie, to sa moze lahko stat ak ti zle niekto navrhne system. Urcite by som isiel z kWp kolko ti distribucia umozni a to je 1.5 nasobok tvojej spotreby, z coho to vypocitavaju v distribucke pri novostavbe nemam predstavu 😄 Co sa tyka kWp tak ja som za predimenzovanie, napr. @silviad ti odporucil 4kWp ja by som k tomu pridal min. dalsie 2kWp zalezi od rozpoctu. Pri tej FB to ma vyhodu, ze ti to bude lepsie dobijat baterku. Dalsia vyhoda tej FB je ta, ze ked legislativne upravia VB (ako kolvek), teba sa to dotkne vyrazne menej 🙂 +- autobus TC+FVE(6kwp+FB14.4kwh+VB) by ta stala tato sranda cca 25k eurosekelov, bez prac a bez dotacii 🙂 Ak budu dotacie aj pre BA kraj take ktore pokryju aspon 60% nakladov tak mozno vymenim aj ja plyn za TC. Ja si FVE robim z dvoch dovodov, bavia ma taketo hracky a znizi mi to prevadzkove naklady, teda dufam 😄 😄 😄 V kazdom pripade ak budes chciet stavat FVE s tym, ze ju budes vediet rozsirit v buducnosti o FB, tak velmi dobre uvazuj a rozmyslaj co si zvolis, k SolarEdgu od ZSE je mozne sice dohodit bakterie, ale to riesenie je take nanomFasa, ze ked zhasne distribucia tak zhasnes aj ty 😛 Takze mas take aj onake hybridy.
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak To su čo za jednotky - Wwh ? skus si to po sebe čitat skor kym to tu das, tento server uz klesol poriadne na dno ked si tu kazdy pise kraviny a nieje nikto kto by to tu korigoval a opravoval, spravcu tu zaujima nejaky magazin
Odpovedať
@yuri66 tých skratiek je viac nejasných FB, FVE, neviem čo značia v tomto vlákne, kto to môže korigovať či opravovať?
Odpovedať
FB - bude asi fyzická batéria FVE je fotovolt.elektráreň
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?