Fotovoltaika - virtualna bateria alebo predaj?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den chcem sa spytat co s prebytkami? spravil som si FVE a neviem zatial co s prebytkami co je lepsia alternativa predavat do siete alebo zriadit si virtualnu bateriu? co poradite dakujem za kazdu odpoved
Odpovedať
@jano93 To som si veru nezistoval, kvoli FVE mám intaligentný merač. Počas stavby sme mali DD2 a pre Tepelné čepradlo sme prehlásili na DD6 , nikto vtedy nezistoval skutočný stav, tak dúfam že nebudú ani teraz. Vdaka FVE baterkám a turbíne sa budem vedieť dostať na minimum, je mi jedno čo ma to bude stáť. Niekto si kúpi kus železného šrotu na 4. kolesách za 60k€, táto hračka je účelná a lacnejšia./ aspon si budem pestovať jedlo vo vyhrievaných skleníkoch ) ...
Odpovedať
@jano93 vždy je to možné podľa VOP, stačí uviesť že budem mať iný odber, akurát častejšia zmena je možná až po roku,napr. v SSD je dokonca podmienka aby si mohol mať DD5 nemôžeš mať vyššiu spotrebu vo VT viac ako 16% ináč ti zmenia na DD2, tú môžeš mať vždy, vyššiu len ak splňaš podmienky, aj ked splňaš dostať nemusíš
Odpovedať
@duzu Pri SSD sú spoločné podmienky pre D5-D8: -maximálne 16% podiel spotrebovanej elektriny pri sadzbách D5 a D6 ( 33% pri sadzbe D8 ) v čase blokovania tepelných spotrebičov z celkového mesačného objemu spotrebovanej elektriny v troch alebo viacerých mesiacoch v období od 1. októbra do 30. apríla, -predloženie „Správy o odbornej prehliadke a odbornej skúške“ od predmetných elektrických obvodov s uvedením typu a výkonu priamovýhrevného vykurovania pri sadzbách D5 a D6, prípadne na dokladovanie príkonu v akumulačnom kúrení pri sadzbe D8, - umožnenie fyzickej kontroly plnenia podmienok pre pridelenie príslušnej sadzby. pripojenie elektrických tepelných spotrebičov pomocou nepohyblivého prívodu na samostatný elektrický obvod so stýkačom ovládaným povelom HDO, prepínacími hodinami alebo systémom IMS, - prívody vykurovacích telies tohto obvodu musia byť inštalované napevno – bez zásuviek, -Nesplnenie aspoň jednej z týchto podmienok bude znamenať preradenie odberného miesta odberateľa do sadzby D3. (teda nie ti zmenia na D3 nie D2 - to je zásadný rozdiel) Áno podľa VOP je možné meniť tarifné sadzby, no musia byť dodržané podmienky. A to je kameň úrazu pri diskusii s @janopopovec
Odpovedať
@jano93 kto to kontroluje? tento rok bude 30r ako mám dvojtarif, no žiadna kontrola ak nerátam výmenu EM, no pri tom nekontroloval nič
Odpovedať
@jano93 @duzu Tiež si myslím, my sme VSD a tu na to každý kašle, keď som menil sadzbu z DD2 bol som v zákazníckom centre a pani to bez problemov zmenila na DD6. Inak chlapi, v poslednej dobe mi hlavne večer bliká jedna fáza v dome / LED svelto ale aj ine na tej fáza/ Predtým to nerobilo. Preťaženie vylučujem, toto mám spravené dobre, a nemám ani vysokoodberové spotrebiče TC je na 3N a každá si berie tak 600 -700w. Je možné že to je transformátorom, ulica sa rozrastá, nie sme síce koncový ale ak beriem hustotu pred našim tak aj ano . Nedávno robili plánovanú opravu na transformátore s odstávkou 4h., No a posledne bola aj porucha len na tejto jednej fáze / celá ulica/ Čo sa s tým dá robiť?
Odpovedať
@janopopovec ked na celej ulici jedine všetko prekontrolovať, môže to spôsobovať hociktorá prípojka, dať na prívod sledovanie napätia fáz, niekto môže mať veľký spotrebič, nepodniká tam niekto? nevypadne úplne fáza?ak je dobré zemnenie tak to musí byť veľká záťaž
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec prehod ten okruh na inu fazu a uvidis ci pomohlo. Komplexnejsie riesenie neviem ale porozpravat sa zo susedmi a zistit ci badaju nejaku zmenu ta mozno ukludni.
Odpovedať
@wyrky ,@janopopovec , ak svetlo ktoré bliká prehodí na inú fázu pôjde OK,to by musel zmeniť všetke svetlá, elektronika z pulzným zdrojom vypne pri krátkom poklese má len malé elektrolity, to ti nepadá?
Odpovedať
@janopopovec @duzu 1) Vo všetkom je niekedy istá miera benevolentnosti - áno, po pripojení to už nejak extra nekontrolujú. Ani mne neprišli počas 15 rokov D5 kontrolovať stav. Tiež nie som ideálny zákazník pre sadzbu D5. Mám D5, mám el. kúrenie, no nepoužívam ho. Mám spotrebu len cca 3 MWh. No spĺňam podmienky a tak nemám zámer D5 zmeniť, lebo ma vyjde najlacnejšie. Keď som si prepočítal zmenu na D2, platil by som cca o 10€ viac. Navyše, keby som sa raz rozhodol opätovne vykurovať, mal by som starosti zo zmenou. 2) Ja som uviedol podmienky pre SSD, inde som sa nestretol s toľkými bodmi, možno je to inde jednoduchšie. Každopádne, ja som musel dokladovať pre pridelenie D5 revíznu správu. Keby som chcel teraz D2, musel by som prerobiť časť elektroinštalácie, ktorá bola na HDO (u mňa je toho na HDO dosť, aj iné, nie len kúrenie). Ako som spomínal, nedozvedel som sa doposiaľ, aké podmienky treba dodržať, aby odberateľ s pôvodnou D5 a vyššie, mohol prestúpiť nadol na D2. 3) @janopopovec , s tou fázou... môže to byť len kontakt, bliká len u teba, či aj u suseda)? Ak je to problém rozvodu distribúcie, treba požiadať o meranie kvality elektriny (norma 50160) a sú povinní meranie nasadiť a vyhodnotiť. Odberateľ má na to právo a bezplatne.
Odpovedať
@wyrky @duzu Tí uplne koncoví mali dosť poruch, aj na spotrebičoch, od vtedy pribudlo cca + 10 domov. Robí to večer ked už skoro nič u nás nebeží, ta nemá dovod. Obehám susedov. Sem tam vidím niedke na stlpe takú čiernu škatulu veľkosti malého vedra, vyzerá ako veľký kondenzátor, som myslel či toto nerieši to kolísanie. Minulý rok listom upozornovali na zvýšenie poplatkov za A hodnotu a doť rapidne z 5,7 - 10,5/M, domy sa stavajú a trafo už nemusí stíhať. Súčet A hodnot ističov celej ulice by mal zabezpečiť hladkú dodávku, ale kto vie ako sa to kontroluje. Ja mám 32A a nedal som si nižšiu. Nakoniec ta moja FVE može pekne stabilizovať sieť.
Odpovedať
@jano93 minulý rok som robil prepočet a predel bol pri 3,6-4MWh i pri najlacnejšom dodávateľovi, takže platíš v DD5 isto viac prečo si blokuješ i ostatné spotrebiče? vieš kedy je VT to sa takmer nemení aspoň u mňa
Odpovedať
@duzu nemáte pravdu, možno pre Váš prípad, nie pre môj, záleží, aký máte pomer VT/NT, od toho sa odvíja platba pri D5. Tiež si robím prepočty (už dlhodobo). V zmysle nových cenníkov 2022: Mám D5 - spotreba VT 200kWh, spotreba NT 2500 kWh. - platba 515€ s DPH. Keby som prešiel do D2, spotreba VT 2700 kWh - platba 520€ s DPH. Mimochodom, nemám najlacnejšieho dodávateľa, mám SSE, Najlacnejší by bol Utilis, a úspora by bola 6€ ročne, takže zmena mi za to nestojí, nakoľko SSE je aj dodávateľ poslednej inštancie, 6€ ročne mi stojí za využitie tejto služby. Áno, časy VT viem presne. No mne je výhodné si blokovať spotrebiče, ktoré viem, potom mám nepatrnú spotrebu vo VT. Aktuálne tam mám zavesené navyše 2 mrazničky, chladničku, domácu vodáreň.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jano93 pozeral si asi podľa kalkulačky na webe, teraz som urobil prepočet a pri 4 MWH tiež mám v VT len 200 kWh/rok, v DD2 je o 4 Eur lacnejšie , ako v DD5 od najlacnejšieho Energie2 cenník B Utilis ťa nezoberie, a tu si tikáme
Odpovedať
@duzu No vidíš, a pre +- 10€ nie som ochotný nič meniť. Vyhovuje mi SSE aj D5, neviem, kedy budem vykurovanie potrebovať, tak si D5 budem držať - lebo mi je stále výhodnejšia. Cenníky SSD + SSE mám spracované v exceli (oddelene dodávka + distribúcia + ostatné) aj minuloročné, aj nové. Tvoje hodnoty 200 a 3800 by pre mňa (od SSE) boli pri D5 - 674€ s DPH a pri D2 - 718€ s DPH (dodávka 348€ D5 pre 200VT a 3800NT a 389€ D2 pre 4000VT)
Odpovedať
Ahojte, využijem túto tému na otázku k realizácii elektrárne. Na novostavbu s ročnou spotrebou 5000 kWh by som rád nainštaloval fotovoltaiku. V ZSE mi ponúkajú výkon 3,4 kWp v cene 4990 E, pri využití dotácie 3990 E. Má zmysel oslovovať lokálne firmy, ktoré sa zaoberajú montážou, alebo cena vzhľadom na ponúkaný produkt a služby je primeraná. Predpokladám využitie virtuálnej batérie, avšak prebytky v letnom období by som teoreticky vedel smerovať do elektromobilu. Ďakujem za rady
Odpovedať
@epdv18 K Vašemu zámeru sa len veľmi ťažko vyjadriť, uvažujete všeobecne, tak skúsim dať aspoň nejaké všeobecné info. 1) ZSE má pomerne dosť nadhodnotené ceny (+- o tú dotáciu), sú si vedomí, že službu VB ponúkajú len pre od nich realizované FVE. Treba si zvážiť, či chcete u nich ostať, nakoľko iní dodávatelia ponúkajú výhodnejšie možnosti pre službu "VB". Je to však Vaše rozhodnutie. Pri čom Virtuálna batéria (VB) je dobrá služba, ušetríte aspoň niečo na prebytkoch (ktorých budete mať cca do 50% v hrubom odhade) 2) FVE je jednofázová, takže spotreba v reálnom čase bude ešte nižšia, to si treba uvedomiť. Ja vždy odporúčam 3f riešenie (čo je však drahšie). Ideálne je 3x1fázové striedače (čo je najdrahšie - cca +1500-2000€ ), no týmto sa dá legálne "obísť" nemožnosť pripojenia 3fázového striedača s asymetrickou dodávkou do fáz. 3) Pokiaľ plánujete elektromobil, Vaša spotreba bude vyššia ako predpokladaných 5000 kWh (kľudne aj dvojnásobok, záleží ako jazdíte). Prebytky (v reálnom čase) na nabíjanie elektromobilu budete môcť využiť len pri nabíjaní z jednofázovej zásuvky (kde pracuje FVE), čo počas dňa obmedzí iné spotrebiče na tej fáze, môžu nastať problémy, no všetko sa dá riešiť. Pri 3-fázovom Wallboxe (6/9/11 kW) už realita, že to ide z FVE sa stráca na minimum (a využívate už len cez VB). 4) Môj všeobecný názor, pokiaľ chcete FVE ako investíciu, a očakávate zisky, nechoďte do toho, sú omnoho efektívnejšie spôsoby, ako investovať 5000€. Ak chcete FVE ako technológiu s ohľadom na zvýšenie podielu využívania OZE, je to dobrá voľba, no vtedy "neškrečkárte", že či to stojí 4000 alebo 5000€, pretože je to technológia, nie "tovar" To máte ako s autom/notebookom/mobilom --> keď chcete funkciu/výbavu, tak sa pripláca.
Odpovedať
Profilova fotka
@jano93 tak to zas prrrrr 1000€ rozdiel pri cene fotovoltiky je teda brutalny rozdiel v dlzke navratnosti investicie 🙈🙈🙈 Ci nieco stoji 4000€ alebo 5000€ to je narast ceny o 25% 🙈🙈🙈
Odpovedať
ZSE ponuka VB aj pre cudzie montaze, nemusi byt od nich. Prave riesim papierovacky s legalizovanim a pripojenim a chystam sa to vyuzit. Zatial prave od ZSE.
Odpovedať
@jano93 Ďakujem za zaujímavú odpoveď. Začnem netradične od konca. 4. Fotovoltaiku chcem ako technológiu a nie ako zdroj zárobku, nechcem však niekoľkonásobné navýšenie investície. Priplatiť si 1000 - 1500 EURO za trojfázové riešenie je z mojej strany akceptovateľné. 3. Elektromobil využívam už dlhšiu dobu, paradoxne ho doma nabíjam minimálne, preto som nad wallboxom neuvažoval. Trojfázový wallbox nie je problém domontovať, problém je ten, že v časoch kedy by fotovoltaika vyrobila najviac elektrickej energie auto stojí zaparkované v práci. To je ale asi normálny stav u každého pracujúceho človeka. 2. Aké výhody okrem možnosti trojfázového nabíjania elektromobilu mi použitie fotovoltaiky s trojfázovým striedačom ako laikovi môže priniesť? 1. Virtuálna batéria od ZSE by mala byť aplikovateľná aj pre fotovoltaiku od iných dodávateľov. Čo sa týka výberu dodávateľa el. energie tak celý život som mal len ZSE a vždy som bol spokojný, neviem však, či pôsobia na celom Slovensku. Ak by som využil ponuky firiem, ktoré sa zaoberajú montážou fotovoltaiky dokážu mi ponúknuť komplexné riešenie (montáž, administratíva, prípadna dotácia) tak aby som nemusel nič riešiť?
Odpovedať
@epdv18 3-fazove riesenie je zapriplatok zhruba 200Eur (ked porovnavam 5kW fronius primo vs symo) a na slovensku ti neprinesie absolutne nic, kedze mame suctove elektromery. Jediny rozdiel je ten, ze oficialne sa da jednofaza pripojit max do vykonu 4.6kW. Nad tuto hranicu uz treba 3 fazovy.
Odpovedať
@supiiik Ak som to správne pochopil v prípade potencionálneho zvyšovania výkonu mojej fotovoltaiky v budúcnosti pri jedno fázovom riešení som limitovaný max výkonom panelov 4,6 kWp?
Odpovedať
@epdv18 Presne tak. To je jediny dovod dat si 3-fazove riesenie. A je to zaroven velmi dobry dovod. Ak uz raz FVE mate, tak zvacsa dospejete k tomu, ze chcete stale viac a viac panelov, je to ako droga 😄
Odpovedať
@supiiik Rozumiem, takže 3-fázové riešenie beriem ako nutnosť. Čo sa týka výkonu 3,4 kWp pre spomínanú spotrebu 5000 kWh ročne je ideálne riešenie? Elektromobil zatiaľ do toho nezahŕňajme. 🙂
Odpovedať
@epdv18 To sa neda jednoducho zodpovedat. Zalezi to od toho, ci chcete pokryt celorocnu spotrebu (s pouzitim VB napr.) alebo len leto, ake je umiestnenie panelov, atd. Treba dat aj pozor na minimalne poziadavky 3 fazoveho menica. MPPT trackery tychto menicov maju vyssie startovacie DC napätie a preto nie je mozne na zaciatok dat maly vykon panelov, lebo to nemusi spolu fungovat. Moja elektraren vyrobi rocne zhruba 1.2 nasobok jej vykonu. Orientacia JV+JZ 27° sklon.
Odpovedať
@epdv18 to by si musep mat zazracne panely Ja mam asi B grade a toto je moja spotreba za menicom, cize by teoreticky vyrobilo i viac, ale fyzicke baterie boli nabite (fungoval dom na ne 19-8h) cize max 11h na slnko a 13h na baterie! PS stitkovy vykon panelov 11,5kWp!
Odpovedať
Profilova fotka
Inak spytam sa tak trochu pomimo, treba instalaciu fotovoltaickych panelov nahlasovat na stavebny urad? Nieco ako deobnu stavbu alebo netreba nic riesit s tymto? 🤔
Odpovedať
@zipsuliak Mne je to jasné, čo sa týka návratnosti, je to veľmi biedne. Práve z toho dôvodu som písal bod č. 4. Ak to chce niekto ako investíciu, nech si hľadá niečo iné. Pokiaľ si to nevie urobiť svojpomosne, bez dotácie a omnoho lacnejšie, hľadať v projekte "na kľúč" ekonomickú návratnosť je nereálne. Toť vsjo.
Odpovedať
@supiiik Strecha je plochá, s orientáciou 10 panelov by nemal byť problém. Myslel som, že pri fotovoltaike sa rieši celoročná spotreba domu, resp. čo znamená pokryť letnú alebo celoročnú spotrebu? Tých 5000 kWh je vrátaane kúrenia, ohrevu TUV, keďže ako jediný zdroj je elektrická energia. @rkorba Myslel som, či ten navrhovaný výkon postačí, či to reálne dokáže vyrobiť to mi je jasné, že nemusí byť pravda. Ten obrázok je spotreba domácnosti, alebo je to hodnota koľko elektráreň vyrobila v daných mesiacoch?
Odpovedať
@epdv18 vyrobene spotrebovane za menicmi s vypnutym hlavnym isticom bez bazena 🙂 Pozri si moj fotoalbum.
Odpovedať
Profilova fotka
@jano93 jop presne pre to si tento rok idem riesit 5kWp 3f svojpomocne 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?