Fotovoltaika - virtualna bateria alebo predaj?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den chcem sa spytat co s prebytkami? spravil som si FVE a neviem zatial co s prebytkami co je lepsia alternativa predavat do siete alebo zriadit si virtualnu bateriu? co poradite dakujem za kazdu odpoved
Odpovedať
@maxxxo Medzitym uz aj Magna ma neobmedzeny prenos, zrejme reagovali aj na ponuku Greenlogy. Co je ale pre mna celkom zaujimave je ten prenos kreditu na Greenway nabijacky (nie je to sice uplne najvyhodnejsi pomer, ale keby mam nepomerne vacsiu FVE, ze neviem co s prebytkamy, tak preco nie).. https://www.magna-energia.sk/pozicovn... "Môžem prenášať elektrinu z Požičovne z leta do zimy? Ak áno, čim je to obmedzené. Platí to aj pre zákazníkov, ktorí už Požičovňu využívajú? Áno, nespotrebované prebytky vyrobenej elektriny sa Vám prenesú do nasledujúceho mesiaca a odpočítajú sa ako prvé z Vašej faktúry. Ak v nasledujúcom mesiaci opäť vygenerujete prebytok, nespotrebovaná elektrina sa Vám u nás v požičovni kumuluje. Ak nám teda v máji požičiate 100 kWh a v júni odoberiete iba 20 kWh, ale požičiate nám ďalších 100 kWh, v požičovni budete mať spolu 180 kWh elektriny, ktorú môžete spotrebovať v nasledujúcich mesiacoch. Takto si elektrinu viete prenášať prípadne aj do zimy. Služba nie je nijak spoplatnená a platí aj pre existujúce platné Požičovne elektriny bez ďalších administratívnych úkonov. Elektrinu v požičovni môžete využívať kým budete našim zákazníkom."
Odpovedať
Profilova fotka
Virtuálna batéria - platí už celoročne, čiže z leta si objem zákazníci prenesú aj do zimných období. Len tak pomimo. 😉
Odpovedať
@dominik_galaba nie platí, ale faktúra má ročné zúčtovanie zatiaľ to mal nedávno len jeden predajca, prebytky z leta si vyberieš v zime no je tam určené max množstvo a rôzne mesačné poplatky,
Odpovedať
@supiiik k čomu je dobré prenášať len do druhého mesiaca? v lete máš stále veľa a v zime zas málo a nemôžeš mať väčší výkon ako 10 kW, teraz zarobia akurát bane, za zatvorenie majú zdarma FV na veľký výkon, len neviem čo budú dodávať ked tam príde búrka na celý týždeň, pre auto sa najlepšie oplatí Magna bezkonkurenčná cena v noci, víkend
Odpovedať
Vedel by mi niekto prosim poradit ktore riesenie by bolo najvyhodnejsie pre mna? Precital som si vsetky prispevky v tejto diskusii, fakt vela zaujimavych informacii, ale jednoducho som si stale nie isty co by bolo to naj prave pre mna. FTV mam namontovanu asi 2 tyzdne (3,06 kWp), on-grid system, nespotrebovana energia ohrieva vodu v bojleri. Napriek tomu cez IMS system vidim, ze stale nejaku tu energiu dodavam spat do siete. Doma mam elektricke vykurovanie (infrapanely). Sadzbu mam DD5. Primarny ucel FTV samozrejme nie je aby mi to potiahlo el. vykurovanie v zime. Ale paci sa mi ta moznost uchovania prebytocnej energie v lete a nasledne vyuzitie/spotrebovanie na kurenie v zimnom obdobi. Na zaklade prispevkov v tejto diskusii sa teda rozhodujem ci ist do Magny alebo do Greenlogy (program Green VBattery STANDARD). Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Virtuálna batéria od ZSE sa už po novom vyúčtuje ročne, a zákazník si prebytky môže kumulovať počas celého roka v rámci ročného vyúčtovania za spotrebu elektriny. Vyrobíš prebytky veľké napríklad v Júni, Júli, Auguste, a v septembri a v októbri ich spotrebuješ (ak ich je veľa, tak aj v nasledujúcich mesiacoch). 🙂 Samozrejme Virtuálnou batériou môžeš vykrývať len objem ktorý spotrebuješ v rámci vyúčtovacieho obdobia. @sanoba - rozhodne ZSE.
Odpovedať
@dominik_galaba preco ZSE? Co maju lepsie oproti Magne a Greenlogy?
Odpovedať
@duzu Pozicovna od Magny sa už po novom vyúčtuje neobmedzene, a zákazník si prebytky môže kumulovať neobmedzene pocas celej doby, po ktoru je ich zakaznik. Vyrobíš prebytky veľké napríklad v Júni, Júli, Auguste, a v septembri a v októbri ich spotrebuješ (ak ich je veľa, tak aj v nasledujúcich mesiacoch). 🙂 Samozrejme Pozicovnou môžeš vykrývať akykolvek objem ktorý spotrebuješ v rámci daneho mesiaca a to bez mesacnych poplatkov... @sanoba - rozhodne Magna. @dominik_galaba Co takto si konecne prestat klamat a priznat si, ze zo vsetkych 3och variant je ta v ZSE najhorsia... 😄
Odpovedať
@supiiik OK. Vies mi prosim aj napisat preco Magna a nie Greenlogy? V com je Magna lepsie, resp. Greenlogy horsie riesenie? Dakujem.
Odpovedať
@sanoba To zial neviem. Greenlogy vobec nepoznam. Mam skusenost len s Magnou a pred tym ZSE (ked som este nemal FVE). Mozem ale povedat, ze k ZSE by som uz s5 nesiel. Nepacia sa mi ich obchodne praktiky a ponuka Virtualnej baterie oproti konkurencii tiez neoslni. Prebehol som si stranku Greenlogy a teda velmi ma to neoslovilo. Moznost cerpat z VB len v urcenu dobu (pocas zamraceneho dna smola), mesacne poplatky za sluzbu,... Mne Magna vyhovuje aj z pohladu dodavatela, resp. viem si spotrebu nacasovat na pasmo najnizsej tarify a tym hlavne v zime usetrit nemaly peniaz, hlavne teda nabijanie auta v noci, kurenie, TUV,...
Odpovedať
@supiiik Vraj magna ma aj cashback.Nevies o tom nieco?
Odpovedať
@supiiik Greenlogy ma 3 baliky VB. Pri mojej vyrobe a spotrebe by mi zrejme postacoval najnizsi balik ECO, za ktory sa neplati mesacny poplatok. Moznost cerpat prebytocnu energiu v noci by mi az tak moc nevadilo, vyuzil by som to na ohrev vody v bojleri. Pozeral som aj Magnu, len sa neviem nejak vysomarit v tom ich cenniku za kWh, prilis vela informacii na mna 🙂. Kazdopadne ci Greenlogy ci Magna, sa zda, ze su celkovo lacnejsi ako SSE.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sanoba riešim, rozhodujem sa presne nad tým istým. V cenníku od Magna som sa aj ja stratil. Ešte je možno rozdiel že v Greenlogy je zmluva bez viazanosti. Kedykoľvek sa dá odísť. Inak v magme je tiež poplatok 🙂 Žiadne fixné poplatky Neplatíte žiadne fixné poplatky. Účtujeme Vám iba službu prevzatia zodpovednosti za odchýlku za každú kilowatthodinu vrátenú z požičovne. Cena tejto služby je pre fotovoltiku 3,75 EUR za 1 MWh elektriny, ktorú ste si u nás "odložili" a následne aj odobrali. Na priemernú domácnosť so službou požičovňa tak poplatok vychádza na necelé 1 EURO mesačne.
Odpovedať
@burzuj Magna má viacej cenníkov podľa toho na čo energiu najviac používaš, základný je pre každého no má VT i NT v rovnakej cene,len o niečo nižšia cena ako v DD2 daľší je tiež pre každého čo ale má IMS tam je 8 rôznych časov za týždeň, bezkonkurenčne najlacnejšia energia v noci a víkend, zvlášť cenník pre TC a zvlášť pre elektromobila nakoniec pre tých ktorí využívajú ako VB a nakoniec to naj. pre každú distribúciu sú rôzne poplatky ale i cena za VT či NT, takže koncová cena pre každého odlišná
Odpovedať
@marcel714 O tom som nepocul. Ako to funguje? @sanoba Je pravda, ze cenniky magna su na prvy pohlad dost chaoticke, ale ked sa v tom zorientujes, tak potom uz nie je problem a zistis, ze ak si vies nacasovat najvacsich zrutov energie na noc, tak usetris 10ky percent. Pri FVE by som riesil ohrev bojleru prave cez den, ked svieti slnko. Vtedy je to uplne zadarmo. Cez noc to sice ide z VB, ale platis distribucne poplatky! Ja to riesim tak, ze cez leto najvacsich zrutov casujem na den a v zime zase na noc. @burzuj Ano, je pravda, ze v Magne sa plati zodpovednost za odchylku. U mna to za rok vyslo na asi 8Eur. Zistil by som si ale, ci prave tento poplatok sa neplati aj u ostatnich...
Odpovedať
@supiiik cashback na stránke to nemajú vysvetlené ale zrejme to funguje tak isto ako u niektorých iných internetových predajcov alebo bánk mám to i cez Mbank pri nákupe vo vybraných dostávaš určitú zľavu tak , že pri daľšom nákupe ju môžeš použiť, kde koľko za čo nikdy nevieš dopredu vždy sa to mení niekedy i celkom lukratívne ponuky, napr. pri kúpe zájazdu v Magne asi zľava na daľšie obdobie
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik ved ani nevieš odpovedať na jednoduchú otázku, či Magna alebo GreenLogy... pri tom ZSE nie, lebo si neni spokojný. 😄 Len ty máš skúsenosť len s Magnou, tak magna je samozrejme top. Ja sa zas staviam k tomu tak, že nech si výrobca vyberie ktorúkoľvek firmu, nepochodí určite zle. Magna nevýhoda toho, že sú ich cenníky proste neprehľadné. Ľudia majú z toho chaos ... v systéme požičiavania a variabilného cenníka a podobne ... 3,75 € za 1 MWh v rámci prevzatia zodpovednosti za odchylku je pekna kravina 😄 len vymysleny poplatok... radsej to mali nazvat administrativnym poplatkom. Zas nie každému sa chce do podrobna študovať cenník a hodiny kedy je taka a taka cena ... proste ak niekto chce, tak ok. Ak niekto chce na pohodu mať transparentny cenník s vopred danou cenou pri takom a takom množstve energie odovzdanej do siete, tak treba isť inam ... su aj ine možnosti... ZSE - máš virtuálnu batériu ktorá má rovnakú hodnotu ako keď kupuješ elektrinu, pre niekoho môže byť nevýhodou 2€ mesačne - administrativny poplatok za VB... ale platí počas celého roka od vyúčtovania po vyúčtovanie ... žiadne variabilne cenníky a systémy požičovne. odložím pri D2 - 1 MWh ktorý spotrebujem, a viem, že za každý 1 MWh mám vo vačku 74 €... (magna ? nevieš, netušíš ...) Greenlogy ak som správne pochopil tak je tam nejaké ohraničenie v rámci slnečných a neslnečných častí dňa ... poplatok mesačný je tiež. Je to maly a malo znamy dodavateľ s neistym zazemim a technicko / zakaznickou podporou ... netusim, nepoznam, nesudim - neviem. Problém je ten, že nemáš argumenty, len prázdne slová o nejakej zlej skúsenosti a obchodných praktikách ktoré tebe nevyhovujú ... dôležité je to, že tam kde si teraz, si spokojný 🙂 Ja sa denne stretám so zákazníkmi ktorý VB využívajú a nemajú najmenší problém .... tak isto stretnem XYZ klientov ... vždy je nejaký podiel kto je nespokojný alebo má nejaký problém. Ale problémy sú na to, aby sa riešili... pre niekoho je lepšie keď pred nimi utečie ... ale to je už raz tak. Sme ľudia 🙂 Možno si sa so špinavými obchodnými praktikami nestretol pri tvojom dodávateľovi ... ale ver, že do týždňa ich počujem pár desiatok... Je ľahšie schovať sa do "zákazníckej zidealizovanej bubliny" 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba @supiiik inak na Magnu sa asi vykaslem. V tom cenniku sa asi nevyznaju ani oni sami. Volal som im aby mi povedali aka je cena pre NT a VT. Pre mna ako vyrobcu (FTV) plati jeden z tychto produktov: https://www.magna-energia.sk/variabil.... Nemam ani elektromobil, ani tepelne cerpadlo, takze pre mna by bol program UNIVERZAL. Ironiou je, ze pod obrazkom s tymi 3 programami je napisane toto: "Všetky ceny sú uvedené bez DPH a nezahŕňajú distribučné poplatky. Kompletné informácie o cenách nájdete tu." Odkaz je zas na ich standardny cennik. Takze aka cena vlastne plati pre mna? Ak uz mam niekde prejst, tak chcel by som vediet kolko presne budem aj platit. Uz som sa v zivote naucil, ze ked je nieco brutalne neprehladne a komplikovane, tak to vacsinou nestoji za to... A volal som aj dnes SSE a pri informacii, ze chcem zmenit dodavatela mi ponukli 5% zlavu + ma informovali, ze tiez planuju spustit produkt virtualna bateria do 2 mesiacov. Takze mozno nebudem mat ani dovod na zmenu...
Odpovedať
Profilova fotka
@sanoba toto SSE hovorí zákazníkom už asi 1,5 roka ... 🙂 ak by si chcel viac info ohľadom VB-ZSE, kľudne sa ozvi ... Všade platíš distribúciu, nakoľko žiadne virtuálne úložisko využívajúce distribučnú sieť, nie je oslobodené od distribučného poplatku za každú kWh. 😉
Odpovedať
@dominik_galaba Greenlogy vs magna som popisal vyssie. Nemam proti nim nic (narozdiel do ZSE), ale ich aktualna ponuka ma momentalne neoslovila. Dovody hladaj vyssie... K ZSE tolkoto: Nie raz som mal od nich otravny telefonat s ponukou na viazanost, poistenie, elektrikara poruke a neviem co este. Niekomu takyto sposob jednania vyhovuje, mne nie. Dalsia vec su ich podmienky VB, ktore boli este donedavna nejednoznacne a bavil som sa s ludmi, co uz mali VB par mesiacov a netusili, co a ako im bude uctovane. Boli v tom, ze maju rocne uctovanie a teda mozu presuvat usetrene kWh na zimu. Vlastne az ty si to tu ozrejmil pred casom... Dalsia vec bol ten ich kvazi monopol na VB, ktoru boli ochotny aktivovat len pre ich zakaznikov, ktorym montovali FVE a aj to len tym novym... Toto su moje dovody, preco ZSE nie, toto nepovazujem za seriozne jednanie voci zakaznikovi. Musim ti ale dat za pravdu, ze cenniky Magny su velmi neprehladne. Drviva vacsina ludi sa straca uz aj pri vyuctovani zo ZSE, kde ma rozdelenu dodavku a distribuciu. Viem si predstavit, ze pre 99% ludi musia byt cenniky Magny spanielska dedina. Ja tieto ceny nemam problem citat a vidim v tom vyhodu, lebo vdaka tomu viem, kedy mam najnizsie ceny a mam moznost usetrit. Clovek, co sa v tom neorientuje, da si 1, alebo 2 tatrif a neriesi. Zaplati sice na fakturach viac, ale ma o starost menej s citanim cennikov... Tie ceny a podmienky ma Magna mozno trochu komplikovane oproti konkurencii, ale nic nezamlcuju a vsetky podmienky a ceny mas u nich na webe. Len si treba dat trochu namahy si to cele nastudovat.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik skutočne ti vadí marketingový smog ? daj si zablokovať marketingové čísla alebo požiadaj ako zákazník o ukončenie marketingových kampaní ... nič zložité. A že sa nevyznáš v tom ako VB funguje ? ZK má v rukách zmluvy, to, že nie je ochotný ich čítať nie je problém dodávateľa služby. Každý kto uzavrel zmluvu na VB má obchodné podmienky v ruke ktoré musel svojim podpisom potvrdiť. To, že bola VB určená v rámci testovacieho obdobia len pre klientov ZSE, je snáď vecou majiteľa tohto produktu / služby (ZSE). Či mýlim sa ? Berieš to celé katastroficky a pri tom netušíš čo je na pozadí 🙂 A nie ... nesnažím sa zmeniť tvoj názor ... 😉
Odpovedať
@dominik_galaba Je dost mozne, ze mas pravdu, beriem to katastroficky. Jednoducho ma ZSE sklamalo. Ked som chcel VB, tak mali take podmienky, ake mali. Potom prisla magna a to bol impulz, ktory ma nakopol a FVE som si postavil. Magna bola prva, ktora to priniesla pre siroku verejnost. ZSE to robili hlavne pre to, aby zarobili na predaji FVE, kludne si to nazvi testovacim obdobim... "A že sa nevyznáš v tom ako VB funguje ? ZK má v rukách zmluvy" ja ako potencialny zakaznik predsa nepojdem ziadat o zmluvy, chcem vidiet jasne podmienky verejne dostupne a na zaklade toho sa rozhodnut, koho sluzbu vyuzijem. Pozri, je to asi aj tak jedno. Moj nazor na ZSE to urcite nezmeni. Keby hned daju lepsiu ponuku ako magna, tak k nim nepojdem. Ibazeby prisli s net-meteringom 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik v poslednej vete si si sám potvrdil, že problém nie je v ZSE. 🙂 nech ti FVe slúži 🙂
Odpovedať
Ahojte chcel by som vás požiadať o radu : mám toto riešenie : INŠTALOVANÝ VÝKON 6,12 kWp( 18*340Wp) Fronius symo hybrid 5.0S Baterky BYD BOX HVP 10,8 kW denná spotreba počas júla, ešte pre inštalovaním FVZ - 20 Kw/deň) - klíma, bazénové čerpadlo, vyhrievanie bazéna, rekuperácia. el. bojler, el. kúrenie -fólie) v zime sauna etc. mesačne pre ZSE 200,- euro Fyzickú batériu naplním už o 12:30 (keď svieti slnko) a ta mi vystačí na celu noc plus dopoludnie. Už po 4 dňoch vidím, že viem vyrobiť prebytky, i keď menič koriguje následne výrobu. Čo s nimi ? Magna alebo Greenlogy ? ďakujem za radu už vopred.
Odpovedať
@ladiokra Mna od Greenlogy odradza hlavne to, ze nie je mozne cerpat energiu z VB pocas dna. Ak mas fyzicke baterie, tak je to o to vacsi problem. Nocnu spotrebu ti pokryju prave tie a VB by si vedel vyuzit hlavne cez den pocas zamracenych dni, alebo ked je nejake dazdive pocasie niekolko dni po sebe. Ale treba pozriet aj cenniky pre dodavku hlavne pre zimne obdobie. Magna ma viacero tarif pocas dna. Niekomu to vyhovuje, inemu nie.
Odpovedať
v ZSE je zmena od 1.4.21, mala byť asi všade, zrušilo sa mes i dvojmesačné účtovanie faktúr, no fígeľ je v tom že najskôr sa dáva zápočet každý deň, až ked ho spotrebuješ nakupuješ a platíš podľa času odberu, kumuluje sa , a presúva sa dalej , vždy tak záleží od kedy uzavrieš zmluvu, ak od jari do zimy sa kumuluje, no ak až na jeseň si denne v mínuse, zápočet je len do max spotreby do roka, ak dáš viac majú to tak zdarma
Odpovedať
https://www.urso.gov.sk/urso-vyrazne-... A je to tu, zdrazuje najdolezitejsia komodita, ktora postihne vsetkych.
Odpovedať
@rkorba Pisal som to tu uz davno, pojde len hore, ale niekto povie ze 15% vela nie je. Hlavne ze top kurenie je priamotop. 🙂slight_smile:
Odpovedať
Otazka do plena - povedzme, ze v dome ide vsetko na elektrinu (teplo, TUV, spotrebice - praca z domu) a rocna spotreba je povedzme 10-11 MWh. Cisto teoreticky mi dava zmysel dat maximalnu moznu velkost FVE, cize 10 KWp, ktora mi rocne vyrobi tych 10-11 MWh. Je mi jasne, ze v lete to bude robit brutalne prebytky a v zime aj tak bude nedostatok. Ale na druhu stranu - skrz virtualnu bateriu budem mat vdaka tym letnym prebytkom aj v zime kurenie za prakticky 50-60% ceny. Kedze budem platit len poplatky za prenos. Takto by mal byt system rentabilny aj ak tam dam 10 KWp. Je v takomto uvazovani chyba? Nebyt virtualnej baterie, tak by som uvazoval maximalne tak 4-5 KWp, ale virtualna baterka mi papierovo robi rentabilne aj dvojnasobny vykon. Ist teda do 10 KWp + virtualna bateria pri spotrebe 10-11 MWh rocne? Alebo je to prestrelene?
Odpovedať
@vincuro ahoj, teoreticky by to malo a mohlo takto fungovať. ktorého doávateľa si vybral ?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?