Fotovoltaika predpriprava v novostavbe

Dobry den Najde sa tu nejaky odbornik, ktory ma skusenosti s instalaciou fotovoltaiky? Onedlho zaciname stavat rodinny dom a v buducnosti by sme radi instalovali fotovoltaicke panely pre nabijanie akumulatora (napr. od Tesla Powerwall, Mercedes Benz). Rad by som sa spytal, na co presne musim prihliadat pri predpriprave? Nerad by som v buducnosti dodatocne bural, prerabal. Dakujem za odpoved
Odpovedať
Fotovoltika sa väčšinou skladá z panelov na streche a meniča s akumulátorom v garáži. Prepojené je to dvoma alebo štyrmi káblami. Ako predprípravu by som dal maximálne nejakú rúru medzi povalou a garážou, aby nebolo neskôr treba sekať prechod na káble
Odpovedať
Profilova fotka
mal by si vediet, kde budes mat menic s baterkami ( ja ho mam v technickej miestnosti), potom potrebujes priviest kable od FV panelov k menicu ( ja som mal pripravenu kablovu chranicku priemer 50 mm cez zelezobetonovy strop). Dalsie kable potrebujes priviest od menica k el. rozvadzacu. tam som tiez mal pripravenu chranicku cez strop ale nakoniec som to tahal nad sadrokartónom v chodbe.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Odporúčam nachystať medzi strechou a plánovaným miestom umiestnenia meniča, batériami nachystať chráničku o priemerne 35mm to bohato stačí na zvod 2,4,6 káblov zo strechy ak budú panely na viac stringov. Medzi plánovaným miestom umiestnenia meniča a batérií natiahnuť do hlavného rozvádzača kábel 2x 5x2,5mm alebo 5x4mm v závyslosti od plánovaného výkonu FVE (radšej mať rezervu a dať silnejší ako slabší a banovať) potom k meniču natiahnuť aspoň 2x ftp kábel smerom k plánovanému umiestneniu racku( k routru switchu) pripadne jeden, dva do rozvádzača(keby náhodou). Taktiež k fotovoltaickým panelom je nutné potiahnuť aspoň 16mm2 - 25mm2 medený drôt z dôvodu územnenia do HUS-ky.
Odpovedať
Ja mam FVE 3 fazovy system striedac Fronius , vykon 8,55kw. Cez servisnu sachtu komina 4 fotovoltaicke kable pre 2 stringy ku striedavu v garazi. Od striedaca k hlavnej domovej skrini 2x 5x2,5mm. Jeden je pouzivany na 3 faz ongrid , druhy ako predpriprava k baterkam do buducnosti + 1 kriklavozlty hruby zemniaci od striedaca ku domovej skrinke. Pre nabijacku do garaze od domovej skrine rezervovat 1x 5x2,5mm , tesla pojde do celeho domu, nie je treba riesit od nej nabijanie. Pre moznost asymetrickeho striedaca s vyhradenymi spotrebicmi 1x 5x2,5mm do domoveho rozvadzaca od striedaca naviac. Ako komunikacia 2x FTP ku striecu.
Odpovedať
Profilova fotka
@007tomams @mcsmekac - moje skusenosti su odlisne. chranicka 35mm je tak akurat na srandu kralikov. Medzi strechou a menicom potrebujes aspon 2, idealne 2x 40mm a viac. K stringom ide bezne kabel 6mm a aviac, casom stringy doplnis az ti zostane plna strecha. Medzi menicom a baterkou ide tucny kabel. U mna 2x50mm. Ak planujes wallbox pre Teslu, rovno si natiahni 2x chranicku aspon 2x40mm medzi miestom s baterkou./invertorom a miestom kde bude wallbox (parkovisko). Idealne 3x 40mm, 2x na silovinu a 1x na oddelene FTP kable pre manazment.
Odpovedať
Ked mas na taku blbost ako tesla power wall tak mas urcite i na firmu ktora ti spravi projekt, podla ktoreho budu robosi robit predpripravu. Zatial ti najlepsie poradil @mgx ktory si celu fv elektraren postavil od podlahy. Treba mysliet na silovu DC cast, ktora sa riesi CYA kablami 16-50mm2, signalnymi kablami ftp a ked ti ide do domu cyky 5x16 a ty si od menicu das 5x2,5 k domovemu rozvadzacu, tak je to malo....
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@mgx každý máme skúsenosti iné, ja som hovoril o trase z strechy k plánovanému umiestneniu meniča/nabíjača. TJ som predpokladal dajme tomu 4 strigy TJ 8 vodičov 6mm +PE. Nie káble od batérií, balancerov, a iných veci.... 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, skusim obnovit diskusiu. Do buducna by som rad riesil fotovoltaicke panely a tak si chcem pripravit to najpotrebnejsie. Poprosil som strecharov nech mi urobia hore nejaku prechodku, aby som neskor nemusel robit dieru. Dali mi tam pomerne velku prechod, ale zda sa mi to zbytocne velke, vid foto. Co myslite? A este jedna otazka. Strecha komplet zaizolovana, tepelna izolacia 40cm+ a zrazu takyto prechod, ktory nie je vobec izolovany. Mam obavy, ze izolacia strechy zbytocna ked cez tuto dieru tam bude prudit studeny vzduch. Je mozne to niecim zaizolovat, aby som to neskor nemal problem vyuzit? Velka vdaka
Odpovedať
@jamur Podla typu strechy predpokladam,ze ten prechod ti ide rovno do technickej.Nastriekaj do rurky PUR penu a v pripade potreby ju vysparas....
Odpovedať
@jamur Podla typu strechy predpokladam,ze ten prechod ti ide rovno do technickej.Nastriekaj do rurky PUR penu a v pripade potreby ju vysparas....
Odpovedať
Kedze su planovane FV panely na streche, urcite by som zvazoval konstrukciu bleskozvodu tak aby raz v buducnosti boli panely v jeho ochranom uhle a v bezpecnej vzdialenosti zberaca a zvodov. Pri navrhu kablovej trasy (tie rezervovane chranicky, ktore sa tu spominali) z panelov do technickej miestnosti je vhodne mat tu trasu co najpriamejsiu (podla moznosti), zhora az po uzemnovaciu svorkovnicu. Neviem ci techn. miestnost bude niekde v suterene, - kde pravdepodobne mate uzemnovaciu svorkovnicu alebo na inom mieste ale ak bude techn. miestnost na vyssom poschodi ako je svorkovnica, bude potrebne mysliet aj na ochranny vodic smerom dolu. Ten tiez moze/nemusi byt pouzity aj pre zvodice, ktore chrania panely a vstup kablov cez strechu do domu pred prepatim. Dost zavisi akym sposobom ma FV elektraren fungovat - bude to ostrov, alebo sa bude manualne prepinat - ostrov/distr.siet... Alebo oboje bude fungovat na zvlast kabelazi ? Lebo ak to bude fungovat neprepojene s distr.sietou, tak potom sa napriklad daju pouzit jednosmerne rozvody maleho napatia - 12, 24 alebo 48 V - podla baterie. V tom pripade si premysliet, ake spotrebice sa budu pouzivat atd.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Bolo by mozne dat 3 fazovy menic na fasadu hned pod strechu, aby na to neprsalo/nesnezilo ? A potom od menica to zapojit nie do rozvadzaca v dome, ale toho na plote ? Dik
Odpovedať
@jarosujo Aj je vyrobok urceny na to, ze moze byt montovany aj vonku, tak ano. Ale ak to v navode vyslovene nie je uvedene -tak tiez ano, avsak je to na vlastne riziko a v pripade revizie zariadenie by revizak nemal dat peciatku. Pre vlastne dobro, menic vonku nedavajte ak na to nie je urceny.
Odpovedať
Nic proti, ale ziadnemu menicu nesvedci vystavenie mrazu. Minimalne koli kondenzatorom co su v tom menici.
Odpovedať
@jarosujo asi nie.. mal som 2 meniče .. jeden vonku pod strechou, druhý v miestnosti kde sa vôbec nekúrilo ani nebolo zaizolované.. a oba postupne odišli...
Odpovedať
No toto by mal byt taky exterierovy, praveze by mu skor vadilo, keby bol bol v lete na slnku, kedze to hreje ako radiator 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, chystám sa robiť na pozemku elektrickú prípojku. Je potrebné zohľadniť FVE / solar už pri kúpe elektromerovej skrine, ktorá je na hrinici pozemku? (RE) Alebo mi stačí prípravu riešiť až v rámci domových rozvodov? Neviem, či FVE / solar niekedy budem riešiť, ale nech to mám pripravené v prípade potreby. Zatiaľ to v projekte nemám. Dík za radu.
Odpovedať
Profilova fotka
@somecheck s elmer skrinou fve v zaklade nema nic. Co si treba premysliet (nepoznam dispoziciu), kde chces mat v buducnosti wallbox. Ak chces byt pripraveny na vsetko, tahaj medzi elmer skrinou a domom velku chranicku (DN80?) do ktorej napchas co chces. nemusi byt korugovana, kludne hladky povrch.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od somecheck:

Ahojte, chystám sa robiť na pozemku elektrickú pr…
@somecheck az pod vlastnou strechou pripojka s tym nic nema pokial uz nemas FV a nepotrebujes vymenit elektromer.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@somecheck s elmer skrinou fve v zaklade nema nic…
@mgx Predpokladam, ze ak bude, tak v technickej miestnosti. Cize treba mysliet aj na prechod medzi domovym rozvadzacom a technickou miestnostou - dobre rozmyslam? Medzi TM a strechou mi je to jasne.
Odpovedať
Profilova fotka
@somecheck ak umiestnite FVE v TM, medzi elmerom a domom netreba nic, len bezny CYKY kabel. Ale ani srnka netusi co chces, ak tam das chranicku (co najvacsiu) si pripraveny na vsetko :). Medzi domovym rozvadzacom a TM si treba pripravit veci podla projektu. Pripadne 2 tucne chranicky, jedna na slaboprud a druha na signalizaciu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?