Fotovoltaika - Co s prebytkami

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte Uvazujeme o FVE, solarne panely na streche a menic+baterka v garazi. Z ekonomickeho pohladu nic moc, ale ocakavame od toho istu autonomiu a zaroven aj funkciu UPS kedze casto mame vypadky siete. Moja otazka sa vsak tyka prebytkov (vyroby ktoru nedokazeme spotrebovat ani ulozit v bateriach). Ak ma niekto osobnu skusenost bol by som rad, precital som asi vsetko co tu na fore je ale bud je to stare alebo teoreticke 🙂 1. Je moznost davat do siete prebytky? Ak ano akou formou? Moznosti realizacie ktore zvazujem su: A. Vlastne peniaze a predaj do siete B. Dotacia a prebytky "zadarmo" do siete 2.B Pri vyuziti dotacie musim platit ten poplatok za vyrovnavanie 0.00375 EUR/kWh ked dodavam do siete? 3.B V akom rozsahu mozem dodavat do siete? (samozrejme ze max 10kW, ale myslim ci neije nejaky limit max 5% instalovaneho vykonu alebo podobne) 4.A Ako je zlozite byt vyrobca? Vsecia ma od toho odradzuju? Prevadzkuje to niekto doma? Ake s tym ma realne skusenosti? 5. Ako je to s autonomiou (menic GoodWe ET - 10 kW)? Zatial som v kontakte s "odbornikmi" a vsecia tvrdia ze to ma backup vystup ale nikdy ho este nezapajali a nevedia ako to funguje, nerozumeju preco chcem vyuzivat backup vystup menica ked vsade inde zapajaju na normalny vystup menica (=ziadna autonomia, ked vypadne siet nejdem ani ja aj ked mam plne baterie) Moznost virtualnej baterie som zavrhol pretoze sa musim zaviazat k odberu z tejto spolocnosti a ta ma drahu elektrinu, navyse to co vezmem z baterie je za polovicnu cenu a nie zdarma ako rozpravaju vyplatilo by sa to ak by som dokazal do baterie dobit minimalne 1/3 toho co vezmem zo siete. Rovnako som zavrhol moznost systemu bez dodavky do siete, koli vysokym pociatocnym nakladom. Ake mate skusenosti s Vasimi instalaciami? Dakujem
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@mgx ano, ale prave preto ze viem ze moja UPS technologia je vela rokov stara tak som myslel ze nieco moderne existuje, ale moderne hybridy (napriklad ten GoodWe) nedokazu zabezpecit prevadzku celeho domu na backupe. Victron to papierovo asi dokaze ale na celom Slovensku som nenasiel nikoho kto by to mal takto namontovane. Inych vyrobcov som nepozeral.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@peter_novotny ak budes mat ten barak 1F tak to z jednym victronom spravis, to co chces, ak potrebujes viac faz, tak viac victronov. Ale z tych ich datasheetov som nenasiel kolko dokaze poslat 10kva mupltiplus na fazu z backupu... 5kva by mala vediet pokryt 4.4kw z backupu, cize 10kva by mohla pokryt 8.8kw na fazu z backupu, ale to som sa nedozvedel. Victron ES5kva z 5.8kwp a 14.4kwh v baterkach vies kupit materialovo cca za 8-9K (len HW), ak to prezenies cez 4q (po projekte,revizii etc.) tak "moc" nemusis prekopavat RS, ked tak si urcis ktore prvky chces mat na backupe a tie prekopes v RS. Plus ak budes mat prebitky tak ich mozes posielat do VB, nemusis, mozes. Riesim nieco podobne, co ty, ale cez svojpomoc, to co nemam dostudovane je legislativa a papierovacky okolo ZSD (projekt a revizia, problem nie je) skor ten administrativny balast. Ano som drzgros a nedam dalsich 10K niekomu za to ze mi to namontuje : )
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte tu Peter Novotny, nejde mi povodne prihlasenie, takze mam novy nick. Dlhujem vysvetlenie ako to cele dopadlo. Po dlhom pocitani zlava, sprava a zvazovani vsetkych argumentov sme sa rozhodli pre Victron 3xmultiplus 5000 + 12kW baterky + 16 panelov (8.1 kW). Vedeli sme ze to nieje ekonomicka varianta ale vyzerala ako najkomfortnejsia, pretoze mala poskytnut aj zalohu baraku. Menice, panely... vsetko okrem baterky bolo namontovane v Marci, ale kedze nebola baterka system stal az do minuleho tyzdna. Prve skusenosti su nasledovne: 1. Victron ignoruje nastavenu minimalnu uroven baterie a vybija ju dalej 2. Po vybiti baterie pod nastavenu uroven ju nabije zo siete a takto ju neustale cykluje (ignoruje ze ma zakazane nabijanie zo siete) 3. UPS nefunguje, zatial bol jeden vypadok ktory udrzal, jeden ktory neudrzal a vypadol aj dom a jeden ktory sposobil sam (za plneho slnka, siet dostupna, ale menice svojvolne odpojili dom od elektriny) Za mna kompletne zle vsetko! Jedine co funguje podla ocakavania su panely. Ano je moja chyba ze som si dosledne neprestudovat vsetky dostupne materialy, pretoze to ze Victron v reale UPS funkcionalitu nezvlada som mohol zistit dopredu. Ostatne je ale vylucne zavada Victron. Momentalne riesim s dodavatelom ako dalej. Dalsie pozorovanie je ze vlastna spotreba Victron nieje 30W na menic ako je v datasheete, ale cca 100W na menic. Vlastny odber zostavy je podla Victron portalu medzi 100W a 2000W. V reale je priemer okolo 300W, co mi pride pomerne dost (aby prezili noc samotne menice potrebuju 3kWh - to je skoro jeden clanok baterie a to nehovorim ze aj dom by chcel nejaku elektrinu), keby to bola online UPS tak to beriem, pretoze tam realne maju kde vzniknut straty, ale na offline UPS je to priserne vela. Edit: A este mi vadi to cyklovanie baterky, okrem toho ze je to ignorovanie nastavenie je to plytvanie elektrinou (=peniazmi, pretoze za elektrinu zo siete platim) a znizovanie zivotnosti baterie (=peniazmi). Za mna najvacsie sklamanie za poslednych 20 rokov a vyhodenych kvanta penazi zbytocne :'-((( Riesil som s Victronom, ten povedal ze sa tym nemieni zaoberat a prehral to na predajcu... Ako som pisal pracoval som aj s UPS, a situacia ked UPS prerusi privod pre zariadenia v case ked je pritomna siet je absolutne neprijatelna a jedina ospravedlnitelna pricina je ze z UPS slahaju plamene. Inak pri akejkolvek zavade musi byt zachovana dodavka pre zalohovane zariadenia. Z mojich pozorovani a skusenosti by som si dovolil 'kvalifikovany' odhad ze Victron pouziva 'open circuit switch' (neviem ako sa to preklada v Slovencine) a tieto UPS dokazu udrzat zataz iba v pripade ze dojde k skokovitemu preruseniu napajania na vstupe a zaroven sa zvacsi odpor na vstupe (co je statisticky menej casty priebeh vypadku), vacsinou je priebeh vypadku taky ze dojde k vlneniu, poklesom, spickam a nasledne k vypadku s minimalnym alebo nulovym odporom na vstupe UPS. Toto sa vacsinou oznacuje ako 'closed circuit switch' alebo 'short', takto sme aj v praci UPS testovali, mimochodom bolo to velmi efektne 😉
Odpovedať
@jbulda smutne citanie, d7fam ze to dodavatel doriesi inac nech si to demontuje a ty si tam das cinsky menic a budes spokojny okrem nadmernemu hluku 😞
Odpovedať
@jbulda kto ti montoval victrony? nebude chyba v inštalácii?
Odpovedať
Profilova fotka
@jbulda dumal si dumal si, az si vydumal. ak si chcel mat nizku standby spotrebu, tak 100W na 3 menice (30W na 1) je uplne normalne. Zle nastavenie nekomentujem, nedodaval som to... ale je to tak, ked si vyberies dodavatela len podla ceny. Prajem vela trpezlivosti.
Odpovedať
Ja som na jar tiez rozsiroval FVE o victron multiplus. Sice iba 1ks 3000kVA, ale vsetko funguje krasne. Baterka sa nabija/vybija tak, ako ju nastavim, VenusGX komunikuje so vsetkym naokolo (MQTT), po pripojeni Victron nabijacky system hned vidi, co sa deje a taktiez vidim v systeme aj Fronius menic. Po odpojeni napajania MP spotrebice zapojene na backupe ani nemrknu, vsetko bezi dalej. U mna absolutna spokojnost. Jedine, co by som mu vytkol ze pri urcitom vykone je ventilator dost hlucny. Skor by som hladal pricinu v zlej konfiguracii.
Odpovedať
Par noviniek... Zistil som ze cely dom bol odstaveny od elektriny cca 1h po tom ako si CZ/SK zastupenie Victron vyziadalo pristup do Victronu (o dovodoch odpojenia si moze kazdy urobit zaver sam, ja mam svoj a respektujem tych ktory s nim nesuhlasia). Najskor mi volal pan co to instaloval ze mu volali z CZ/SK zastupenia ze je neschopny a ze zakaznik si na neho stazoval (co je absolutne klamstvo a naopak je to velmi schopny, ochotny a vzdelany clovek ktory vie co a ako, na rozdiel od CZ/SK zastupenia, ktore je ukazkovo neschopne). Nasledne som volal na CZ/SK zastupenie kde pan nedokazal uverit ze ho niekto obtazuje a ze by mal dokonca aj nieco urobit. Hrozne chovanie. Ziadne prepacte ospravedlnujeme sa ze nam to nefunguje... nic. Okrem toho ze si postazoval ake je neuveritelne ze si ho zakaznik dovoluje obtazovat neurobil vobec nic a zlozil! To ma dost vytocilo, takze som si stazoval v EU centrale v Amsterdame. Narazil som na velmi schopneho a sikovneho pana, poslal som mu vsetko co chcel a este v ten isty vecer (od 19 do 23) to zdiagnostikoval. Na posledny test sme potrebovali odpojit kable a to som radsej dal urobit niekomu kvalifikovanemu, predsa len nechcem si znicit zariadenie za niekolko tisic takze po odpojeni kablov to druhy den rano o 7:30 skontroloval a jeho zaver bol ze menic je zly (rovnaky zaver ma aj firma co mi to instalovala). Zo zaverom ohladom menica som znovu kontaktoval zastupenie CZ/SK ktore ma ignorovalo a ani neodpovedalo, urgoval som to v Amsterdame a zrazu odpovedali za par minut ze im mam poslat menic a uvidia. To sa mi zdalo trochu pritiahnute za vlasy, diagnostikovala to montazna firma, Victron zastupenie pre Europu, obaja s rovnakym vysledkom a CZ/SK zastupenie ktore celu dobu ani prstom nepohlo bude hrat hru kto dokaze dlksie zdrzovat? Ako uz mozno tusite zase som si stazoval v Amsterdame ako je mozne ze 2 ludia nezavysle diagnostikuju menic (ktory vydrzal bezat menej ako 7 dni) ako vadny (jeden z toho je europske zastupenie Victron) a CZ/SK zastupenie ktore doteraz nepohlo ani prstom nevie ci je vadny. Potom prisla iba kratka sprava z SK/CZ zastupenia ze menic poslu, bez upresnenia kedy, bez tracking cisla.... Uverim az dorazi. Nebyt CZ/SK zastupenia mohlo to byt v klude a pohode vyriesenie za chvilku. Ci su menice Victron dobre neviem posudit kedze zatial u mna byvaju 8 dni a z toho bezali 5, ale podpora z CZ/SK je priserna (velmi zdvorilo povedane), silne zvazujem ci Victron u mna zostane. Verim ze 5 dni prevadzkova doba nieje standardtna poruchovost, ale predstava ze ked sa nieco pokazi budem zase musiet absolvovat cvicenie cez Amsterdam, alebo v horsom pripade pocuvat toho (neda sa slusne pomenovat) z CZ/SK zastupenia ako je neuveritelne ze si ho zakaznik dovoluje obtazovat mi dviha adrenalin uz teraz. Inak zapojenie (ako tu niektory poznamenali) je vraj dobre az na to ze baterka je mala - to vieme bola objednana 3 nasobna, ale kedze je nedostatok bateriek prisla iba jedna zatial. @mgx mohol si to robit kludne ty, kontaktoval som vela dodavatelov nikto nechcel robit 3F a nikto nechcel robit s Victronom. Dokonca aj chlapci ktorych tu mam za kopcom a tvaria sa ze Victronu rozumeju, ked som im povedal aby mi ukazali aspon jednu instalaciu Victron ktoru robili a funguje tak sa uz neozvali 🙂 Ak to niekto docital az sem tak este par postrehov z tych 5 dni prevadzky zvladne. 1. Udrziavanie minimal SOC je podla victron comunity naozaj take ze sa klesne z minSOC na minSOC-5% a potom sa zo siete nabije na minSOC+3%, tato funkcionalita je aktivna aj ked sa zakaze nabijanie zo siete a neda sa nijako vypnut (prilozeny obrazok) 2. Hlucnost - cca od 1000W odberu sa spusta ventilator, priblizne to ma zvuk ako startujuci Boeing, mam to v garazi a odber cez 1000W je vacsinou cez den tak to nevadi, problem je to nocne nabijanie pretoze 4kW znamenaju ze v garazi mam 3 startujuce boeingy a to uz v noci pocut cez cely barak 3. Backup je off-line obcas sa chyti obcas nie (znovu potvrdene aj na victron fore) 4. Self consumption 100W na menic je normalna robil som aj testy s meranim pomocou 15min intervalov oficialnym meracom elektrarni a vychadza to takto pri zvysovani vykonu stupa primerane, max self consumption zatial som zaznamenal 2kW 5. Pozor, nema bypass, ako clovek odchovany na UPS som to automaticky ocakaval - moja chyba, ale ak by to ocakaval este niekto tak ocakava marne, to znamena ze lubovolna zavada znamena odstavku celeho systemu
Odpovedať
Ja mám tiež Multiplus 48/5000 a vlastná spotreba je okolo 40W a pri tom režime vyhľadávania záťaže AES ešte omnoho menej. Ale bežím v ostrove 7kWp panely a 30kWh LiFePO4. Nerozumiem ako ti to môže žrať 100W naprázdno. S českou podporou som komunikoval keď som ho zapájal a nevedel si s niečím rady a nemôžem na nich povedať zlého slova, vymenili sme si veľa mailov a maximálna ústretovosť, ale to bolo pred vojnou a teraz asi majú práce nad hlavu, lebo každý chce FVE. V prípade dobíjania zo siete tak ako je to na obrázku nad týmto príspevkom nie je ale len vlastná spotreba meniča, ale beží aj nabíjačka, čo je dvojnásobné konverzia z 230v na 48V a potom na 230V do domu a tam je vlastná spotreba pochopiteľne dvojnásobná. Ak odpojíš ACIN a pôjdeš ostrov a následne odpojíš ACOUT, určite ti to nebude žrať 380W ale max 120W. Pri pripojení domu samozrejme začne vlastná spotreba rásť ako % záťaže. Druhá vec je, že nikde v manuále a datasheete sa nedozvieš, že v hybridnom režime je spotreba dvojnásobná, všetky údaje hovoria iba o meniči, nie o menič + nabíjačka.
Odpovedať
Doplnam aktualny vyvoj situacie mozno niekomu pomoze, par infomacii k Victronom ktore som sa naucil/dohladal pri rieseni tohoto problemu: 1. Zataz uvadzana v type modelu je max 30 min co znamena ze cont v datasheete treba citat ako max 30 min (od 16:59 https://youtu.be/4SXtGIx0x5w "We had the inverters named after what they can handle in 30min, that means if you have a 5 kilowatt unit you can not use it 24/7 at 5 kilowatt because the unit eventually will heat up, so if you have a 5 kilowatt unit you can use it for 30 min under normal ambient temperature." 2. Pri akomkolvek alarme sa vypnu vsetky victrony ktore tento alam vidia. Prakticky som vyskusal prevadzaku 3F, 2F, 1F vo variantach ESS, Virtual switch a bez specialnej konfiguracie. Akonahle chybny menic poslal alarm ziaden menic sa nespustil. Na fore victronu som nasiel podobne info (viem je to iba forum) 3. Pri vypnuti je AC-IN a AC-OUT rozpojene (!) vsetky pripojene spotrebice su bez napajania a neda sa to nijako zmenit softwarovo (vzdialene) jedina moznost je osobne prist a bud prekablovat AC napriamo, alebo odpojit alrmujuci menic z Vbusu a prehrat nastavenie ostatnym (tie sa nespustia kym sa neprihlasia vsetci ktorych poznaju takze preto ich treba prestavit) 3. LED Overload znamena v skutocnosti "Unknown error" Clovek od Victronu co to vymyslel by mal dostat dvojnasobne premie 🙂 Ono pretazit menic 5kW ktory sam dokaze potiahnut 100% pretazenie + 100A zo siete to mame spolu ~33kW na fazu, to by sa skor odparili kable 4. Zastupenie Victron CZ/SK nemieni ziadne problemy riesit, takze ste v tom sami, pripadne s tym kto vam to instaloval, ako pisal ferko je mozne ze to je sposobene tym ze maju teraz vela prace a ak stravia na telefone 30min s niekim kto kupuje menice tak je to pre firmu prijem, ked 30min riesia problem "unknown error" tak im to nic neprinesie, inak povedane v aktualnom solarnom boome ich chapem, aj ked stale nesuhlasim s takymto postupom 5. Ventilatory su hlucne, aj ked boli menice v garazi, ked sa spustili vsetky 3 jednotky naraz v noci bolo to pocut (preco viz dalsie body) 6. Minimalny SOC (stav baterky) sa udrzuje tak ze sa baterka vybije -5% pod nastavenu hodnotu a potom sa nabije na +3% nad nastavenu hodnotu, inak povedane baterka neustale cykluje (samozrejme cim vacsia baterka tym dlksie trva jeden cyklus), nabijanie prebieha MAX prudom ktory dovoli BMS a neda sa to nikde nastavit 6.1 Podla mna je to pre baterku nevhodne 6.2. Nabijanie max prudom pri relativne nizkom soc este zhorsuje nevhodnost cyklovania 6.3. Nabijanie max prudom sposobuje ze vsetky ventilatory nabehnu na MAX otacky = max hlucnost 7. UPS funguje s nasledovnymi obmedzeniami: 7.1. Jedna sa o OFF-LINE UPS (reaguje az po detekovani vypadku) 7.2. Detekcia vypadku + prepojenie zataze znamena ze sa moze stat ze niektore spotrebice vypadnu (Victron to nema v datasheete jasne napisane, moje chapanie je ze 20ms je prepinanie a detekcia vypadku je dalsich ?10? ms) 7.3. UPS nema bypass (aj ked papierovo ma passthru relay = bypass), teda akakolvek aktivita menicov ina ako bezna prevadzka (zavada, upgrade SW, zmena nastavenia, udrzba...) je aktivita sposobujuca vypadok zalohovanych spotrebicov 8. Vlastna spotreba mi vychadzala cca 100W na menic v priemere, minimum som videl cca 40W na menic a max bolo okolo 500W na menic (nemam profi pristroje na meranie, merane za pouzitia Victron webu a elektromeru) 9. Victrony aj pri zastavenych ventilatoroch vydavaju pocutelny a pomerne hlasny brum 10. EU zastupenie je pomerne rozumne, co bolo nutne to pomohli, potom ma vsak uz odkazali na distributora (= bez pomoci) nakolko nemozu supportovat kazdeho zakaznika samostatne (co chapem) a to je praca distributora pre CZ/SK, ktory to nerobi a EU zastupeniu to asi je jedno (co uz nechapem preco si tam neurobia poriadok) Nakoniec vsetko demontovane a nahradene za GoodWe A. GoodWe je potichu B. GoodWe ma nizky vykon a backup vystup je na bezne pouzitie silne poddimenzovany (=nepouzitelne resp velmi obmedzene pouzitelne) C. Asymetriu vacsiu ako cca 50W som zatial nepozoroval, takze hovorit o asymetrickom menici je asi trochu prehnane, zvlast ked viem co je na ktorej faze zapojene a udavany 'load' tomu vobec nezodpoveda D. Vykon MPPT (porovnavane na nezavysle meranie solar radiation), pri solar radiation (neviem aky je slovensky ekvivalent) od 50 do cca 300 W/m2 je GoodWe lepsi, medzi 300 a 700 je to +- to iste a od 700 vyssie su lepsie MPPT trackery Victronu E. Obmedzene az nemozne rozsirenie systemu (vykon, backup, kapacita baterie, solarne panely) - Victron bezkonkurencne vedie Teraz este zohnat baterky... pretoze kazdy system ma ine ze ano 🙂 Cold start (bez pritomnosti vonkajsieho napajania som nedokazal otestovat ani u jednej zostavy takze neviem povedat ako to funguje v tomto pripade.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Prisiel mi dotaz aka je aktualna skusenost s Goodwe (10kW hybrid) tak pripajam par postrehov: 1. Namontovany cca v SEP/OCT? tak nejako. Takze skusenost vacsinou z menej slnecnych dnov 2. Naozaj bezhlucny a ani sa moc nehreje, ale realitu uvydime az v lete ked pojde naplno 3. Jednoduksia montaz, menej kabelaze 4. Ovladaci program pomerne tragicky, dlhe nahravacie casy, omeskanie proti reallite cca 3 min 5. Pozor pri nastaveni v ovladacom programe to sice napise nastavene, ale prenasa sa to na pozadi aj niekolko sekund este takze po tom ako napise nastavene pockat aspon 10s kym clovek vypne aplikaciu, telefon a odide 6. Vykon na backup vystupe je zalostne maly, 2kW cerpadlo + 300w drobnych spotrebicov v baraku spolahlivo vyhodi overload, zakupil som transfer switch, ale zatial nieje namontovany (predsa len hovorime o dost amperoch, pre elektrikara ktory tomu rozumie je to mala zakazka a ako amater do toho nechcem hrabat 😞 ) 7. Nefunguje (!) poriadne komunikacia s baterkou limit na minimal SOC sa nedodrzuje, pylontech tvrdi ze sa jedna o chybu goodwe a goodwe tvrdi ze sa jedn ao chybu pylontechu... Moc to neriesim (nevenujem sa tomu dostatocne intenzivne) pretoze UPS ma aj tak maly vykon a transfer switch zatial nikto nezapojil 8. Vlastna spotreba mi z elektromeru a goodwe portalu vychadza okolo 30W na fazu, v loade sa dost zhorsuje 9. Z cisel mi vychadza ze pri slabom oziareni (cca 800W) ma o trosku (5%) lepsie vytazenie panelov, cca 4kW su na rovnako a pri vyssom vykone uz vytazenie z panelov zaostava voci Victronu o cca 10% pri 6kW, je to pocitane (odhadnute) z toho ze mam merac slnecneho ziarenia takze viem porovnat kolko pri danom zlnecnom ziareni bolo vyrobene, problem je ze merac slnecneho ziarenia je presne skalibrovany na juh, zatial co panely su otocene na vychod a zapad, takze velmi zalezi na dennej hodine, dni v roku atd, snazil som sa najst co najpodobnejsie scenare, ale je to tazke, takze ak neikto tvrdi ze to co som v tomto bode napisal nieje pravda hadat sa s nim nebudem - dokonca ani sam zo sebou nesuhlasim (!) (viz moj predchadzajuci prispevok), strasne tazko sa to pocita 10. Existuje polo-legalna varianta ako sa priamo menica dotazovat na aktualny vykon a ostatne parametre v realnom case, aktualne na tomto pracujem, aby som ho vedel zapojit do home automation pretoze uz neverim ze by sa dokazal najst niekto kto to spojazdni v UPS mode 11. Obmedzene az nemozne rozsirenie systemu Zaverom hodnotim menic zatial pozitivne, ale s vyhradami (pre moje pouzitie): silne poddimenzovane UPS (vazna vyhrada) a dost 'blba' aplikacia (pre hracickov a pri nastavovani zavazne, inak no problem da sa nahradit pripojenim do home automation) Snad to takto staci, ked tak sa pytajte som obcas na nete 🙂
Odpovedať
Pridavam foto k tomu problemu s bateriou. Nastavene je ze ma drzat 20%. Su tam 2 obrazky, ked ma menic dobru naladu a ked ma zlu naladu. Myslim ze kazdy na prvy pohlad odlisi ktory je ktory 🙂 Vraj by mohol pomoct restart baterie a nasledne menica ale nemozem to 100% potvrdit, obcas sa zda ze to zabralo, obcas sa zda ze sa nic nezmenilo. V spojeni s tym ze sa to objavuje nahodne nemozno potvrdit ani vyvratit tuto teoriu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?