Elektrika v byte

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, potreboval by som radu. Idú sa v byte ťahať nove elektrické rozvody. Takto bude rozloženie: 1. izba - 1x vypínač , 4x zásuvky , 1x dvojzásuvka. 2. izba - 1x vypínač , 4x zásuvky , 1x dvojzásuvka. 3. izba - 1x vypínač , 3x zásuvky , 2x dvojzásuvky. Kúpeľňa - 1x dvojvypínač , 3x zásuvky, ventilátor. Wc - 1x vypínač, ventilátor. Chodba - 2x vypínač, 1x zásuvka, 3x dvojzásuvka. Kuchyňa - 1x vypínač, 1x dvojvypínač, 8x zásuvka, elektrická varná doska 7500w, elektrická rúra 3500w. Obývačka - 4x zásuvka, 1x dvojzásuvka. Dostal som popis, že potrebujem: 7-krat 16A istič 3-krat 10A istič 2-krat 20A istič ( tie pojdu na varnu dosku a este na ruru) a este prudovy chranic 1 fazovy 40A alebo ked taketo nevies kupit tak staci 25A prudovy chranic Je to všetko v poriadku? Ďakujem
Odpovedať
1
2
@arcticcode Pamätám si to. Vyplo aj celú našu ulicu v Sliači... :-) :-) :-)
Odpovedať
@megdesign Tak neviem ako ostatní elektrikari (ja vlastne ani nie som elektrikar, len sa na neho hrajem mwhaha), ja vždy keď robim rozvadzač, tak privod z vonka vždy idem na akoby "hlavny istič", ktory ma najvyššiu ampericku hodnotu (to už je vnutri v rozvadzači v byte/dome, ako prvy istič) a až z neho potom idem na ostatne ističe a prudovy chranič a prepäťovky a ostatné blbiny. A neriešim, či kable idu priamo z cievky z priehrady, alebo či je tam ešte desať inych ističov cestou. :D Ale to je môj "lifehack", ostatní to zrejme nerobia. Podľa mňa ale dobre, viackrat sa ľuďom stalo, že im vyhodilo napr. ten "hlavny" istič v rozvadzači doma a vonku pri elektromere ostal zapnuty, takže sa nemuseli nikde trepať.
Odpovedať
Profilova fotka
@patriky a vieš prečo sa tam dáva ten 16mm2 vodič na prepojenie zvodiča typu B s HUS?
Odpovedať
@arcticcode no, keď máš "vonku" pri elektromeri napríklad 3P B25A, aký dávaš ten "akoby hlavný" istič do domového/bytového rozvádzača? Koľko ampér?
Odpovedať
@arcticcode naco istis 2 x vedenie? To je ako keby si si dal na cicinu 2 kondomy @merak kvoli prudom a norma. Nikdy som sa nejako nad tym nezamyslal. ked som bol na skoleni Saltet, tak oni mali 2 priklady napr. Saltek Maxi dat pred hlavne el. hodiny a do bytu potom dat pekne C, alebo druhy pripad dat do bytov Saltek Maxi B+C, ale tam v novych bytoch je napriklad natiahnuta pasovina cez stupacku ktora ide od MET, takze neni problem si to spravit, pripadne na chodbach je MET z tejto pasoviny a odtial si potiahnes do bytu. V tychto starych bytoch je to problem, lebo to sa nerobilo a nemyslelo sa nato.
Odpovedať
@megdesign b25A. @patriky radsej dva kondomy ako ziaden
Odpovedať
@arcticcode a to ma aký význam? Budú padať "haj-buj".... Raz jeden, neskôr druhý... Na striedačku, nepravidelne. To by si musel mať tak, že vonku B25A a dnu B20A - selektrivita. Ale tým pádom degraduješ prípojku. Preto sa dáva dnu vypínač... Ja dávam 40A.
Odpovedať
@volt Dobre hovoris,ale zaroven vyhodi aj istic na danom okruhu,takze nahodim hlavny,a ostatne okruhy svietia a mozem ist hladat chybu.
Odpovedať
@arcticcode Sak ano,tvrdy skrat vyhodi aj istic pred elektromerom,ale zaroven aj ten,na ktoreho obvode je ta chyba,a ostatne svetelne okruhy pojdu,a takze nahodim hlavny a idem hladat,ktora paskuda to sposobila.Ja mam na dome 4 svetelne okruhy istene B6A.
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode tak to radšej si daj pred hlavný istič čo máš pred elektromerom ešte poistky, je to predsa len istejšie a spoľahlivejšie ako mať hlavný istič pred elektromerom a potom ešte aj v rozvádzači P.S.: neviem ale prečo mnoho ľudí dáva povinnosť o stupeň silnejší vypínač oproti predradenému istič a tak isto aj RCD o stupeň silnejší oproti predradenému ističu, keď stačí byť hodnotou rovnaký ako je predradený istič
Odpovedať
@merak mudro vravis ale napr hl vypinac 25A neni, 32A alebo 40A. Ja davam tiez 40A RCD aj ked je 25A hl istic. Ked do buducna navysis istenie tak nemusis vsetko menit a za dalsie vieme dobre ze 25A nevypne pri 25 A ale skoro pri 30A
Odpovedať
Profilova fotka
@patriky 1.- tých modulárnych vypínačov s hodnotami 25A je kopec 2.- je lepšie a lacnejšie to prispôsobiť tak, aby si si to z jednofázy vedel jednoducho prerobiť na trojfázu, než navyšovať hodnotu jednofázy a tak zbytočne platiť za vyšší istič distribučke 3.- to, že istič nevypne pri 25A ale pri vyššej vedia v prvom rade aj výrobcovia a tak tie vypínače aj konštruujú, veď to tak aj norma popisuje ohľadom tých vypínačov a hodnôt, stačí si dať do gúglu a nájdeš kopec vypínačov: https://www.google.com/search?q=modul...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Otázka pre skusenných elektrikárov,hlavne na meraka,ktorý ako vidím,má veľmi dobrý prehľad.V zahraničí som robil el.inštalácie(swiss).Konkrétne v bytoch,kde sa robia okruhy na izby a nie svetlá zvlášť a zásuvky zvlášť ako tu na svk.Samozrejme ostatné spotrebiče ako u nás.Príklad:Jedna väčšia alebo dve menšie izby sa dajú na 13A kombichránič spolu zásuvky aj svetlá(k tomu sa dávajú aj mot.žaluzie).Dáva mi to logiku.Otázka:ak by som to tu na svk robil,schváli mi to revizák a aj projektant?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@zoldnier je to mozne, ale treba dbat na vypinace, musia to vediet zvladnut, nemali by byt 10A a istené na 13A
Odpovedať
@zoldnier nie.
Odpovedať
@zoldnier ""Príklad:Jedna väčšia alebo dve menšie izby sa dajú na 13A kombichránič spolu zásuvky aj svetlá(k tomu sa dávajú aj mot.žaluzie).Dáva mi to logiku.""" Tebe to dáva logiku??? 😠 Ak áno tak na SK zabudni na RT aby Ti dal správu že je to OK... Na SK MUSÍŠ mať istené obvody príslušným ističom príslušný obvod !!!!
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?