DC špirála 500 W

Zdravím, nájde sa niekto čo má skúsenosť s touto DC špirálou. http://www.solariss.sk/DC-24v-spirala...
Odpovedať
@gf565 ake skusenosti mas na mysli? Klasicka spirala.
Odpovedať
Napojil by som fotovoltický panel na túto špirálu, strčil ju do suda kde by mi zohrievala vodu. Nič len kábel vhodné panely a špirála, fungovalo by to takto? Prípadne ešte nejaký termostat, ktorý by vypol napájanie, aby sa voda neprehriala. Mne sa to zdá takto jednoduché, ale nie som odborník.
Odpovedať
@gf565 Fungovalo by to pri plnom osvite panelu,ktory je schopny dat 500W pri 24W.Kedze ale slnecny svit je premenlivy,musi sa medzi panel a spiralu zaradit regulator,ktory bude panel udrziavat v optimalnom pracovnom bode,teda do spiraly pusti iba taky prud,aby napatie na paneli nespadlo mimo prevadzkove,lebo potom sa prudko znizi jeho ucinnost.
Odpovedať
asi sa netreba bať prehriatia a spirala je taka ked menej voltov ,menej tepla tak ake regulatory a ked sud neni 5 l kandla tak ohriatie nehrozí
Odpovedať
@dusan72 @vrajmantak Páni, ďakujem za reakcie, začal som tak jednoduchšie, teraz skúsim troch zo širšia. Mám aku. nádrž 1000 l v nej plánovaný výmenník pre solár, keďže sa začala viac presadzovať fotovoltika a mne by tiež viac vyhovovali FV články, začal som uvažovať že do AN nedám výmenník pre solár, ale hore spomínané DC špirály. Mám AN ktorá je otvorená, kde na vrchu je veko a nad ním izolácia. Práve toto veko by sa navŕtalo a do priestoru hada pre TUV čiže do vrchnej štvrtiny AN spustili takéto špirály, keďže sú na kábloch, ktoré môžu byť ponorené vo vode nebol by problém s hĺbkou ich ponorenia experimentovať. Zaujímalo by ma či to niekomu takto funguje.
Odpovedať
@gf565 Ked mas lacno fotovolticke clanky a ,,bizuteriu ,,okolo toho tak fotovoltiku ale co sa tyka ucinosti ,vykonu na m stvorcovy to je v neprospech fotovoltiky oproti solaru
Odpovedať
Profilova fotka
@gf565 potrebujes pripojit nejaky regulator (MPPT), ktory ti nastavi pracovny bod podla ohm. zataze a podla osvitu. Idealny pre teba je oplockeho regulator, sam som ho 3 roky doma uspesne pouzival, kym som nepresiel na svajciarsky Studer. Combi boljer som pouzival Drazice LX ACDC/M+K so suchou spiralou.500W je tak na srandu kralikov, zacal by som s 2kw a 48v. schema: http://oplocky.cz/Strana_6.htm Pivo za radu mi mozes poslat cez internu spravu :)
Odpovedať
@mgx Ďakujem veľmi pekne, ja by som zašiel len po tade kde tomu rozumiem ;-) ostatné by som nechal na odborníkov. S realizáciou AN som sa dostal do bodu keď kúrim a beriem TUV z AN, teraz som sa zasekol, riešim či fotovoltiku, alebo solar, zatiaľ je to podľa priloženej schémy, len bez DC špirál, tieto špirály preto, že nemôžem vŕtať do AN z boku, môžu byť len zavesené z vrchu a tam sa mení výška hladiny podľa toho koľko sa odparí, takže práve tieto sú ideálne.
Odpovedať
Profilova fotka
@gf565 - zavesenie spiraly je potencionalne rovnaky pruser ako strcenie kavovej spiraly do pohara bez vody. Ohmicka zataz nema rada, ak z nej teplo nevies odoberat, co bez vody nevies. Ak chces mat zavesenu spiralu (IMHO blbost), musis zabezpecit plavakom, ze ti voda neklesne pod hornu urovne spiraly, vtedy je nutne spiralu odpojit (co zasa nemaju radi panely a urcite ani regulator, ak by si pouzil nieco riadene FETmi, tak ti skacu po izbe.). Urcite jednoduchsie je vyvrtat naspodu AN dieru a nechat urobit prirubu, resp.pouzit suchu spiralu. Ak by som to vzal v globale, idealne si kupit rovno AN s prirubami. Ono priruba nie je nic zlozite (verim ze tu pritomni strojari ma opravia), je to v podstate diera v AN s tesneniami a kusom a protikusom (na zavit). Dalsia moznost je nechat rovno urobit zavity do AN, ale tymto sposobom by som asi nesiel.
Odpovedať
@mgx Ubezpecujem ta,ze co pri co i len trocha seriozne navrhnutom regulatore nemozu FETy skakat po izbe.
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan72 samozrejme ze nie, lebo seriozne navrhnuty regulator ma v manuale odpojenie baterii explicitne zakazane (VICTRON, STUDER, Siemens atd...). Pripoj regulator na panely, odpoj baterky aj ohmicku zataz a nastane horeuvedeny jav. A to si myslim (pri vsetkej ucte) ze vyrobcovia sa s tym vysporiadali naozaj seriozne. Skratka, neodpajanie ohmickej zataze (bez pripojenych inych bateriek, co je tiez ohmicka zataz na vystupe FETu) je jedno zo zakladnych pravidiel, aby regler prezil nielen dni/tyzdne, ale roky. Regulator uvedeny hore nema baterky, takze "zalozna cesta" na vybitie FETu odpada, preto ta vystraha. aky mas regler doma ty?
Odpovedať
@dodik13 más toto tvrdenie aj nejako podložené, alebo len JPP.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mgx nad oplockeho regu uvazujem aj ja... Vyrobil si, ci kupil hotove? Alebo je lepsie ist po profi rieseniach? Bavime sa o 2-4kW. Ako si spoko so Studer-om?
Odpovedať
@sneko že je lepšie vodu zohrievať priamo ako cez fotovoltaiku?
Odpovedať
@igigi účinnosť solaru oproti fv
Odpovedať
@sneko no tak to aj čierna hadica má vyššu účinnosť na ohrev ako solar :D :D solár má tak 10% možno. A časom sa zmenšuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix - oplockeho som mal kupeneho, po 3 rokoch som predal (za skoronakup). so studerom som spokojny, tiez ho mam asi 3 roky (mam ich viac).
Odpovedať
Keď tu čítam zložitosť ohrevu vody v AN slnkom, asi zostanem pri ohreve kotlom aj v lete. Raz za týždeň nabijem AN, drevo mám skoro za darmo a aby mi FETy lietali po izbe....... :-)
Odpovedať
@igigi Pri svojich odpovediach používaš techniku "keď neviem pomôcť, tak aspoň maximálne popletiem". Myslím, že nemá viac zmysel s tebou diskutovať.
Odpovedať
@igigi No to si riadnu sprostost napisal :-D solar je najjednoduchsi na ohrievanie vody a okrem cerpadla sa tam nema co pokazit + raz za 5 az 10rokov sa vymeni napln a prepocitate si vykon fotovoltiky na m stvorcovy danych panelov a a potom solaru a minusy fotovoltiky co sa tam moze pokazit-aj sa par krat pokazi jasne navrch ma solar 8-)
Odpovedať
@dodik13 však to tvrdím, že solár( aj čierna hadica na streche) je oveľa účinnejší ako fotovoltaika...
Odpovedať
@igigi si pisal,ze aj cierna hadica ma vacsiu ucinost ajko solar,ze mal si napisat ,ze chcel si napisat potom cierna hadica ma vacsi ucinok ako fotovoltika nie ? :-D Ci?
Odpovedať
@dodik13 proste ohrievať vodu fotovoltaikou nie je také účinné ako solárom.
Odpovedať
@igigi vec pohladu... u FV neriesis medium, nezaujimaju ta vypadky el. energie, dopravne dlzky, letne prebytky... Otec prevadzkuje 28 rokov ohrev vody vodnymi kolektormi a je to super, ale nie bez nakladov... tam tecie hadica, tam treba vymenit solaren, tam sa to v lete vyvari a musi sa to odvzdusnit a tak.
Odpovedať
@kejsix to ano, ale bavime sa tu o uvinnosti ohrevu vody
Odpovedať
https://oze.tzb-info.cz/solarni-kolek... Aj v tomto článku je FV vs FT dobre rozoberaná, len si treba dať pozor, aby to nebolo ako s tou líškou, lebo každá si svoj chvost chváli. Ale tomu s alebo bez MPPT by som určite veril.
Odpovedať
Asi som sa rozhodol, možno nie definitívne ale nateraz určite :-) Keďže v AN kde sa dobre vrství teplá voda pri použití DC špirál, by tieto ohrievali len vrchných asi 250 l, nebol by potrebný až taký výkon, podľa počtu panelov by sa dala vyrobená elektrina spotrebovať aj inde, ak by jej bolo viac, ako spotrebujú špirály, priama spotreba, alebo batérie. Investícia do FV pre budúci rozvoj je perspektívnejšia ako do FT. Ale videl som na jednej streche aj jedno aj druhé, aj táto možnosť tu je :-)
Odpovedať
@gf565 pekné porovnanie ,i ked parametre o 15-20 r budú istotne iné ako dnes, nemáš to niekde i z rôznymi typmi TČ?
Odpovedať
@mgx Ale on chce iba ohrievat vodu,takze baterie tam netreba.JA takisto zatial iba ohrievam vodu a regulator na tento ucel som si vyrobil sam a odpojenie zataze musi prezit pri kazdom nahriati bojlera..Mam uz aj rok zakupeny mptt TRISTAR aj baterky 24V 100Ah,len nie je cas to poskladat.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?