Bleskozvod (foto)

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, prosim o posudenie, ci mi bleskozvod urobili ok. Jedna sa o sedlovu strechu bez komina, 4 zvody. 1. foto - zberac nejde ponad hrebenace, ale tak nejak po ich boku. Neviem, ci takto to mozme nazyvat zberacom, alebo skor len prepoj medzi jimacmi. Nemalo by to po spravnosti ist ponad hrebenace? 2. foto - krizuje mi to hlavny privod do domu (elektrika a optika). Je to v poriadku? Vdaka.
Odpovedať
@michal_es tepelny most skrz krabicu bola prva vec, ktora mi udrela do oci, ale nie je to problem elektricky, da sa to vypodlozit. Skusobna svorka vyzera inak, to co tam mas Ty je urcene na spojenie dvoch dratov a vseobecne je to dost nestastne pre hlinikovy drat, ta skrutka sa donho zaryje, kedze hlinik je makky a je to k nicomu. Ten previs je v pohode, len tam chyba manzeta na odkvapkavanie vody, da sa kedykolvek doplnit. Ten zvod popri FTP je rovnako velmi zle, ako pri tom privodnom kabli. 2 zvody pre dom je zufalo malo a ten sposob, akym je to doplnene je tiez urcite zle. Ak mas jeden zemnic v zakladoch a dalsi doplnis do zeme, rovnako tam vznika problem s chemickou koroziou, riesi sa to potom ked tak iskriskami. Problem na streche s tym vodorovnym dratom, resp. otazka, ci musi/nemusi trcat nad strechu sa neda jednoznacne urcit, ide o to, ci je to sucast zachytavacej sustavy, alebo je to uz zvod (otazka vysetrenia ochranneho priestoru). Ale teda, aby som tu v piatok vecer nevypisoval litanie, co z tohto celeho pre teba vyplyva a ake mas moznosti: Ak to chces mat spravene realne dobre, tak v prvom rade dobry projekt s vypoctami a podla toho to cele prerobit, alebo to cele zapatlat polystyrenom a tvarit sa, ze vsetko je ok. Ten, co Ti to montoval je diletant, snad si mu este nezaplatil.
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_es "pravda je taka, ze nerobil to ziadny strechar, ale riadny revizny elektrikar" to ešte nevylučuje fakt, že to je správne a že to tak má byť, bohužiaľ
Odpovedať
@ondro81 som sice laik, ale vidim, ze to takto urcite nemozem nechat. Este otazka ohladom zateplenia: Budem zateplovat vatou. Ale ako sa riesi sokel? Tam pojde 10cm styrex a v okoli toho FeZn drotu je asi lepsie, ak tam nebude polystyren, tak?
Odpovedať
@michal_es nerieš. Máš to dobre. Myslím tie zvody. Nech dajú kontrolné svorký aké majú byť a bude to ok. Rozprávajú tu o oteplení zvodov po údere blesku, ale nikto neberie v úvahu rozťažnosť AlMgSi... Keď je pevne prichytený o murivo, vytrhá všetko. Takto v chráničke má možnosť sa aspoň kolko-tolko hýbať. Žiadna norma to nezakazuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign to máte pravdu, žiadna norma nezakazuje dať ten zvod do chráničky. Ale ako potom vyriešite pevné uchytenie tých zvodov podľa podmienky STN EN 62305-3 článok 5.5.2? Budete každý meter tú chráničku prerušovať, aby ste uchytili ten samotný zvod? Keď ste už spomenuli tú rozťažnosť, tá bude aká, keď má pri tom údere blesku vytrhať všetko? Tie poplášťované AlMgSi a FeZn vodiče sa robia práve preto, aby mohli ísť pod to zateplenie bez tej chráničky. A oteplenie určite nebude také, aby to nejako ovplyvnilo to zateplenie. Ináč by tie vodiče nerobili poplášťované.
Odpovedať
@merak bolo potrebne priamo uchytit almgsi drot? ja som pevne uchytil chranicku, ale drot je volny.
Odpovedať
@rapidek https://www.ajservices.sk/wp-content/... obr.5 str. 18
Odpovedať
@michal_es pri SPRAVNEJ funkcii uzemnovacej sustavy a spravnom navrhu LPS ako celku sa nikdy drot neohreje tak, aby bol nebezpecny pre EPS/XPS
Odpovedať
@merak nie nebudem. Normálne uchytím cez chráničku. Pevné uchytenie je myslené tak, aby zvody voľne neviseli zo strechy... Priznané zvody tiež nie sú chytané na konzoly každých 30cm...
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign "Normálne uchytím cez chráničku." - a to ako? "Pevné uchytenie je myslené tak, aby zvody voľne neviseli zo strechy... " - práve v tej chráničke ten zvod voľne visí a nie je pevne uchytený "Rozprávajú tu o oteplení zvodov po údere blesku, ale nikto neberie v úvahu rozťažnosť AlMgSi... Keď je pevne prichytený o murivo, vytrhá všetko." - ale stále som sa nedozvedel o akej rozťažnosti tu píšete.
Odpovedať
@megdesign krasne si odporujes vo vlastnom prispevku. Ved ten drat v chranicke volne visi v celej zvislej dlzke. Ak ho ucviknem pri skusobnej aj okapovej svorke, tak ho jednou rukou z tej chranicky vytiahnem, cize o akom pevnom uchyteni sa tu bavime?????
Odpovedať
Profilova fotka
@rapidek práve to, že v chráničke ten zvod nie je prichytený ale voľne visí. A preto sa používa poplášťovaný vodič, aby sa mohol pevne prichytiť na stenu objektu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@merak @ondro81 suhlasim, v pripade poistnej udalosti sa poistovna hned chyti tej normy, ktoru som nesplnil, vsak kazdemu je jasne, ze zvod je volne ulozeny v chranicke. Za mna - prerobit.
Odpovedať
@megdesign bol si aspoň raz na nejakom riadnom školení kde sa preberalo správne vyhotovenie vonkajšej zachytávacej sústavy? To vyhotovenie s chráničkou sa nemá robiť. Vieš mi napísať o akej rozťažnosti ALMgSi sa tu bavíme? mm, cm,../m dĺžky? Ďalšia vec, oceľový zvod sa ohrieva omnoho viac ako hliníkový.. Už si nepamätám presne ale bolo to nejak 160° u oceli a 80°u hliníku, pri bleskovom prúde počítanom pri LPL 3. Nechápem čo toľko majstri šetria a komplikujú si robotu.. Kúpiť poplastovaný drôt a svorky na kotvenie do múru originál na to je najmenej. Miesto toho sa tu roky dohaduje ako je to správne.
Odpovedať
@kajo873 tuším sa ťa zľakol 🙂 z jeho príspevkov si nerob ťažkú hlavu, on tu je vo večnej opozícii so slušnými elektrikármi, ktorí sa snažia robiť veci dobre. Je fušer a je tu tým povestný
Odpovedať
Profilova fotka
@ondro81 dostatocna vzdialenost od coho? od vnutornej instalacie? od steny domu? stena je co mur? alebo izolacia? kde maju domy hrubku steny 15 cm, a bleskozvod na fasade tam je ovela mensia vzdialenost, alebo aka teda povedz 🙂
Odpovedať
@kajo873 @danielvalentin chlapci jasné. Dúfam, že okolo toho poplastovaneho AlMgSi dávate aj izoláciu, aká tam má byť. Lebo ak nie, tak ste fušeri akurát tak vy dvaja a môžete si ruky podať....
Odpovedať
@danielvalentin Danko, určite som sa ho nezľakol. Vieme kto je Kajo z Hlohovca a takých ľudí sa určite nezľakneme.
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign a aká izolácia sa tam má dávať? A kôli čomu sa tam má dávať izolácia? Ešte stále sme nedostali odpovede na tie vaše tvrdenia, čo sme sa dotazovali vyššie.
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze dostatočná vzdialenosť od vnútornej inštalácie ako aj od kovových vodivých časti objektu.
Odpovedať
@merak to by si mal ako odborník vedieť... Ja som "fušer", ja nemusím. 😉
Odpovedať
@merak netrep tu somariny. Kovové vodivé časti objektu majú byť pripojené na uzemnovaciu sústavu. Zas vec, ktorú by si ako odborník mal vedieť...
Odpovedať
@megdesign poznáme sa aj osobne či len z naších interakcíí tu na MS, keď píšeš že vieš kto som, lebo ja veru neviem kto si? Ja sa ťa nijak nesnažím zastrašovať alebo čo, ja sa ťa len pýtam či si niekedy v blízkej dobe bol na nejakom riadnom školení, ako sa má po správnosti zhotoviť vnokajší bleskozvod, alebo tu píšeš len svoje pocity 😉 To čo ty tu dávaš aké rady tak niektoré z nich sú na školeniach ukážkou ako sa to nemá robiť 😉 @jblaze v norme máš napísané o vzdialenosti a od čoho.. Sú výpočty ktorými vyrátaš podľa uvažovaného prúdu tečúceho zachytávacou sústavou na streche a aj zvodami vzdialenosť od vodivých častí ktoré chceš chrániť. Vzdialenosť sa v rôznych častiach bleskozvodu mení podľa toho aký je tam uvažovaný prúd.. A samozrejme vodivé časti treba pospájať ku bleskozvodu - náhodný zachytávač napr rína, kovové atiky atď.. Pre vyrovnanie potenciálu sa na výškových budovách pripája aj kovová armatúra v betóne ku bleskozvodu špeciálnymi prechodkami.
Odpovedať
@kajo873 z videnia. Hlohovec je malé mesto. Ale na tom nezáleží. Áno bol. Ako držiteľ osvedčenia par.23 musím.
Odpovedať
@megdesign Hej Hlohovec je zaprdená diera čo ani okresné mesto nemalo byť.. Ale nebývam v Hlohovci a väčšinou tade len prechádzam, nič tam nie je prečo by som sa tam mal zastavovať.. okrem toho teda keď musím ísť na úrady keďže z tej dediny spravili okresné mesto.. Neviem kde z videnia si ma stretol, jedine žeby si tiež nebol priamo z HC
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign tak keď si sa už sám nazval fušerom, tak tu konečne prestaň vypisovať bludy a hlúposti, zbytočne nezavádzaj tu ostatných svojimi vymyslenými neopodstatnenými bludmi a konečne sa prihlás na nejaké školenie, kde by si sa konečne naučil, ako sa to má dneska robiť. ale je vidno aký si odborník, lebo ani nie si schopný odpovedať na položené otázky týkajúce sa tých tvojich bludov "Kovové vodivé časti objektu majú byť pripojené na uzemnovaciu sústavu." niekto asi ešte nebol na stavbe že? som zvedavý, ako uzemňuješ napríklad kovovú stropnú konštrukciu sadrokartónu, ako uzemňuješ železobetónové tvárnice, ktoré tvoria podlahu medzi poschodiami či strop domu a podobné konštrukcie
Odpovedať
@jblaze od vsetkych kovovych a elektrickych veci v dome, ale to uz Ti tu merak napisal. Vidim, ze uz si bastlil aj fotovoltiku. To je asi najhorsi priklad nedodrzania dostatocnej vzdialenosti na tvojej stavbe. Polozil si si otazku pri montazi, ze co sa stane s tymi panelmi a ostatnym prislusenstvom, ked nastane zasah do bleskozvodu? Vies aka je impulzna vydrzna odolnost tych panelov?
Odpovedať
@merak slovo "dneska" je asi najzaujímavejšie vyjadrenie z tvojho príspevku... Rovnako ako na svetelektro... Ale veď vieme... 😉 A nebuď moc zvedavy, budeš skoro starý....
Odpovedať
Profilova fotka
@merak vnutronu instalaciu aj hociktrou instalaciu mam dostatocne daleko od bleskozvodu, a ako sa potom uzemnuje dom s plechovou strechou? nejakou extar nevodivou konstrukciou aby nebola v dotyku so strechou? myslim si ze je lepsie prepojit aj samotnu krytinu s bleskozvvodom nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@kajo873 ja som sa pytal ondra, preco by mi nedal reviziu na bleskozvod?, ja mam v dome vsetko pospajane, aj CD konstrukciu, "mozno preto mam zly signal na telefon v dome?" to je btw 😛 a bleskozvod od hociktorych elektro, alebo vodnych instalacii mam hoodne daleko.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?