Aká má byť hodinová sadzba elektrikára?

Zobraz úvodný príspevok
Aký máte názor na hodinovú sadzbu 13€+dlp elektrikárá v NMNV? Ide o komplet elektroinštalačné prace na novostavbe( frezovanie, tahanie kablov, atď) ďakujem za nazory
Odpovedať
@volt cena/hod nemá s produktivitou nič spoločné
Odpovedať
Vo feb alebo marci buduci rok planujem robit elektriku v mojom dvojpodlaznom dome v Nitre a z tohoto tu som nepochopil, ako sa vlastne stanovuje cena za pracu. Niekde som tu zachytil, ze niekto to robi za hodinovu sadzbu a niekto ukolovo. Hodinovka je podla mna mozna len ked.si stale s nimi a teda lepsie je robit ukolovo. Pocitam, ze budem mat ca 50 krabic na elektriku a ca 20 vypinacov na svetlo. Taktiez bude tahany do kazdej izby kabel na LAN a ku kazdemu oknu priprava na externe zaluzie. Potrebujem spravit aj system, ktory bude uprednostnovat\vypinat ine fazy, ak sa bude potreba energie blizit k limitu hlavneho istica. Ako nacenit nieco taketo? :D
Odpovedať
Profilova fotka
@ivantausk Pri zapájaní rozvadzača vám vie elektrikár rozložiť záťaź v dome tak aby ani jedna fáza nebola pernamentne preťažená a neprekračovala limit hlavného ističa. Tým pádom nepotrebujete źiadny zbytočný ,,systém na prepínanie fáz" Ak budete potrebovať naceniť elektroinštalaciu kludne volajte
Odpovedať
@tomi66677 no neviem teda, kedze mam 3x20A a budem mat indukcnu platnu, tepelne cerpadlo a vsetky dalsie standardne spotrebice, co moze par krat do roka pretazit hlavny istic... V tej dobe by sa mali vypinat niektore fazy napr TC... A tak podobne.... Neviem, ci sa to da nejak rozumne nadimenzovat bez toho....
Odpovedať
Profilova fotka
No to tepelné čerpadlo tam bude hrať velkú rolu ....záleží aký bude mať výkon
Odpovedať
@tomi66677 plny je 9kW, to moze ist tak 3 dni v roku. 8kW je max indukcnej platne, ktora vacsinou pojde na tak 4-6kW.... K tomu pracka, televizor, mikrovlnka, rura, ryclovarna kanvica, pocitac, ....
Odpovedať
@ivantausk TC pozri si všetke spotrebiče aký majú príkon, všetke s veľkým príkonom, dať rovnomerne na jednotlivé fázy, Indukcia má veľkú záťaž , len krátky čas, napr, pokiaľ zovrie voda, po ostatok času nie je veľká spotreba,práčka , či myčka tak isto,naviac ju môžeš naprogramovať kedy bude prať, bojler môžeš mať i na 800 W ak ohrieva vodu stále,alebo len v noci nepotrebuje veľký výkon, TC nie je až taký žrút napája kompresor , čerpadlo
Odpovedať
@duzu mne je jasne, ze 99% casu by nemal byt problem... Ale ked zopnu spiraly TC a v tom case aj indukcia a napr rychlovarna kanvica, tak je to uz vela... No a nechcem, aby mi vyhodilo istic... Preto chcem, aby radsej vyplo nejaku fazu na TC na tych par sekund... A po par sekundach ci minutach ju moze zase zopnut... A na to potrebujem nejake rele alebo nieco co to dokaze spravit.... Preco si ty proti tomu?? Ved to je 20€ zalezitost ....
Odpovedať
Nadprudove rele daj do rozvadzaca, a to ti bude odpinat spotrebice podla potreby, ktore si nastavis aby neprekrocilo 20A.
Odpovedať
@patriky presne tak. Ale to nedam ja, ale ten elektrikar, ktory mi bude robit celu elektriku v dome. Trufa si niekto? ;)
Odpovedať
@ivantausk "Ako nacenit nieco taketo? :D" - uplne jednoducho. Vsetko co sa nainstaluje je vyjadritelne v ks/m/kg a toto vsetko je ocenitelne. Takze analogicky, ak ma zahradkar v cenniku, ze tujicku vysadi za 10€/ks, tak sa analogicky da vyjadrit cena za 1m drazky do betonu/tehly/porfixu, 1ks osadenia instalanej krabicky a pod. Na hodiny robit je blbost, nie je predsa cielom niekam chodit mesiac, len aby sa zarobilo. Treba to nacenit, spravit a posunut sa dalej. Hodinovka je mozna pri neocenitelnych, resp. tazko nacenitelnych pracach ako napr. vysledovanie urcitych okruhov, preznacenie vodicov, prerobenie rozvadzaca a pod.
Odpovedať
@ivantausk odkial si? http://www.elkoep.sk/produkty/elektro... Nieco taketo
Odpovedať
Článok sa načítava...
@catscan super... Si mi pomohol ;) Nieco malo o nacenovani a robeni rozpoctov viem, ale to je v strojarstve. Ja praveze neviem, kolko stoji meter rezania drazky do tehly a betonu... Neviem kolko stoji tahanie kablov atd... Preto neviem, ako to nacenit....
Odpovedať
@patriky som z DK, trvale bydlisko mam v BA a zijem a staviam v NR :)
Odpovedať
@ivantausk A načo by si to naceňoval? To ti majú naceniť elektrikári predsa a ty si máš vybrať podľa ceny / referencií a pod.
Odpovedať
@catscan aby som vedel, co je fairova cena.... Nato sa robia nacenenia. Kolko penazi si pripravit...
Odpovedať
@ivantausk cenkros, alebo smart plus si objednaj a mas tam ceny. Potom si mozes porovnavat. Samoska nachystaj si od 350€ vyssie za tieto spomenute programy na ocenovanie stavieb ;-)
Odpovedať
@ivantausk Ešte dodám, že aj keby si jeden z tých programov mal (dá sa stiahnuť demo a pozrieť ceny), aj tak si to sám nebudeš vedieť naceniť, pokiaľ nemáš skúsenosti s elektro (zabudneš napr. na prierazy, fixovanie káblov v strope a iné drobnosti). Ale na jednotkové ceny v poho stačí.
Odpovedať
@ivantausk Ahoj. Ja mám síce istič 25A, ale mám TČ ktoré má max príkon 3,8kW (11kW) má v sebe pomocný kaskádový elektrokotol 3+6kW, indukciu 8kW.. mikrovlnku práčku sušičku žehličku vysavač... štandardné spotrebiče. Keď som to rátal, tak som sa dostal pri okamžitom výkone nejak na 30A. Ale istič je schopný hodinu vydržať 1,45 násobok nominálneho prúdu. Takže ak máš 20A istič tak by mal byť schopný hodinovo držať až 29A, a trvale preložiteľný by mal byť 1,13 násobkom prúdu to je 22,6A. Teraz porozmýšľaj či všetky veľké spotrebiče budeš mať niekedy hodinu vkuse pustené. To ku tomu odlahčovaniu fáz. A vypínať jednu fíázu na 3 fázovom motore, to by som nerobil keď nechceš aby zhorel. A keď máš indukciu načo ti je rýchlovarná kanvica? Kúp si pekný čajník na indukciu a máš vodu ohriatu rýchlejšie a efektívnejšie na indukcii.
Odpovedať
a ešte žaťaženie stražiť prioritnými relatkami
Odpovedať
@kajo873 jop, neviem ako to presne funguje, ci to odpaja fazy alebo cele spotrebice. Ak.to odpaja cele spotrebice, tak by to odpajalo cele spotrebice a nie fazy. Mne hlavne ide o to nacenenie a taketo detaily v tom zohladnit.
Odpovedať
@duzu Mne je to jasné. Keď je ponuka v produktivite 12,- EUR/hod (napr. zásuvka 230V pod omietku cca 3,-EUR) niekto zarobí za hodinu 10,-EUR, niekto 30,-EUR. Robil som s jedným montérom na zákazke a kým on zapojil 3 zásuvky, ja som ich mal 10. Preto by som nikdy nerobil ani nikomu neplatil hodinovku. Jedine cenovú ponuku s jednotkovými cenami a tie si môže spraviť v takej produktivite akú uzná za vhodné.
Odpovedať
@originalx Som.
Odpovedať
@ivantausk stačí blokovať špirály v TC v čase zopnutia indukcie na plný výkon, ja nepotrebujem blokovať mám 3x25 a môže isť naraz el. kotol i sporák, kotol ide na max výkon len pri mrazoch pod -20 a to už ani nebýva bežne ide na 1/3 , výkon prepínam sám, je lepšie ked ide dlhšie na nízky výkon ako by mal pri vysokom cyklovať.
Odpovedať
@duzu ked poznas na vychode eletrikarov co beru 400 euro tak sem supni kontakt :) Realita je ze 70 percent stavebnych remeselnikov su "niekde" na zapade a teda mas riadny problem vobec niekoho zohnat za trhovu cenu aby ti dosiel na stavbu....
Odpovedať
@majo86 stačí ísť vedľa mňa do ŽP tam je takmer 1400 elektrikárov a ich priemerná mzda je 600 v hrubom
Odpovedať
@majo86 Ja by som povedal, že 70% nie je na západe, ale v Rumunsku. :-) Samozrejme sa rozprávame o cene a nie kvalite.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@atak77 Nezvyknem reagovat na hlupakov, ale pre teba som si dokonca vytvoril konto. Ked si len elektri-kar tak to znamena ze si studium nevidel ani z lietadla si len vyuceny v tom lepsom pripade a v tom horsom si bol preskoleny na urade prace ako nezamestnany. To znamena ze si v zivote nic nedokazal a patril si k tym co nevedeli zvladat skolu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Kolko berú teraz elektrikari odhadom za 140m2+garaz 27m2 , len silnoprúd naťahať,rozvadzač zapojiť . Bungalov TČ+rekuperacia,garaž brána,žaluzie,zasuvky,vrt čerpadlo zapojiť a svetla dnu+vonku. Stačí mi odhad koľko ste platili za prácu. Ďakujem
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?