Chová niekto stredoázijského ovčiaka?

Zobraz úvodný príspevok
ahojte.ma niekto doma stredoazijskeho ovciaka? ;-)
Odpovedať
Ahoj, SAO prekrásny majestátny pes, je naozaj veľký a silný, nebojí sa ničoho a je dobrý strážca. Je to však dosť tvrdohlavo plemeno a nemal by vyrastať s ďalším starším psom na dvore, lebo nebude dobre strážiť. Treba mu venovať veľa času lebo inak môže byť nezvladnutelny, neodporúčam ho nikomu kto nemá predošlé skúseností s veľkými tvrdohlavými plemenami. A veľký pozor na cudzie zvieratá, psov, mačky atď. Zlikviduju všetko, čo im príde do cesty. A je jedno aké veľké to bude.
Odpovedať
Ja mam stredoazijata v byte
Odpovedať
@matka35 áno.
Odpovedať
@33aja áno .A je to ok.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dobrý deň. Nie som nejaký odborník, ale doma mám 4,5ročného psa. Popri tom sa starám o uz len 4 dálšich(bolo ich dalsich 5 ale jeden uz umrel). Blizkej spolocnosti s týmto plemenom som uz skoro 10 rokov. Predtým som mal koleršpanielov nemeckého ovciaka a pri mojom SAOšovi mám civavu. Ono hned na zaciatku si treba uvedomit ze ten pes nie je tak tvrdohlavý ako tu ludia píšu, skor by som to nazval ze je samostatny a rozhoduje sa podla toho co má v génoch. Ten co si obstara aziata musí pochopiť ze SAo nevieš vycvicit(nemeckeho ovciaka som cvicil ci uz obrany, poslusnost aj stopovanie) ale musis ho vychovat. Ten pes musí pochopit kde je jeho miesto vo vasej svorke ( pani, deti, ostatne zvierata a potom známy). Tvrdý dril alebo cvicak z toho psa spraví to co nikto nechce. V najlepsom pripade(pre okolie) to bude zlomeny pes bez duše. V tom horsom pri agresivnej a tvrdej vychove, pripadne bez vychovy to bude časovaná bomba( mentálne dospievaju vo veku cca 3roky, co uz je na prevýchovu neskoro). Moj je velmi bystrý a su veci ktoré jednoducho odmieta ( auto, interier domu a cokolvek kde má nad sebou nepriehladnu strechu). Svoju prvu aj druhu búdu rozobral a odmietal do nej chodit. Preto ma napadlo ze sa mu pokúsim spraviť podmienky, také aké mal on a jeho predkovia. Spravil som mu na pozemku noru, kde velmi rád chodí hlavne v lete, kde sa chladí). Nemá ziadnu volieru a ani ho nikde neviazem na retaz. Problém bol aj s obojkom a voditkom- dlho trvalo kym si na to zvykol, teraz uz s tým nemá absolútny problem. Moje deti a ich rovesnikov zvlada uplne bez problemov, ale musím dávať pozor na prvé stretnutia s ludmi. Musi ich pri bránke alebo vchode na terasu akceptovat( par ludi bolo takych ze odmietal sa ,,skamaratit”). Kazdy novy clovek musi pomalicky k nemu pristupit v ,,drepe” resp jeho hlava musi byt v rovine a stáek sa mu prihovárat milym hlasom( horsie to je ked clovek sa ho vyslovene boji- pes to citi). Potom pride na rad priblizit pomaly ruku trochu od spodu k jeho ustam. Pokial toto akceptoval tak je to uz jeho clovek a nebude problem pokial ten clovek neurobi nejakú blbost( vykriky prudke pohyby smerom ku psisku a podobne). Ale je velmi dobre citatelny a daju sa predvidat jeho reakcie( nikdy na cloveka nezautocil bez vystrahy- najskor je fáza vrcania az potom stekot a výpad). U psov je to horsie( socializácia sa pokazila ked dostal ako 8mesacny bitku od svojho ,,vzoru” mojho stareho ovciaka pri prechadke( odvtedy sa toho ovciakovi vyhýba a znesie iba nasu civavu). Stari výborne a nezanedbá ziadnu ,,hrozbu” alebo pohyb okolo pozemku. Stalo sa uz aj to ze som zle zavrel bránku a pekne cakal na urovni branky a nevysiel z pozemku. Je ustekany ako kazdy jeden aziat so sebavedomím (ohlasuje pánovi moznu hrozbu a hrozbe phlasuje ze nie je mudre nieco skusat smerom k jeho teritoriu). Ale nesteká nonstop iba ked je hrozba, pripadne pocuje uz na zaciatku ulice ze stekaju psiska tak sa pridá. Ma neskutocnu pamat( jeden znamy ho videl naposledny ako polrocneho a po skoro troch rokoch sa mi objavil pri dome a kym som vysiel z domu, tak uz sa mojkosili cez branku, co pri neznamom cloveku je nonsens. Tiez si pamata ze na neho padla lopata, tak sa pri opretej lopate neobjavi a podobne situacie. Pri zrani nemá problem ked mu do misky vlezie ci uz nasa macka alebo druhy pes. Treba si urcite premysliet ci mate vyrovnanu povahu vy ako buduci majitel a dokazete ci uz fyzicky zvladnu psa alebo ho spravne integrovat do rodinnej svorky. U nas nema problem ked 4 rocne dieta na nom lezi, alebo ho taha za gambu, alebo cokolvek. Ked mu je nieco co mu robi dieta neprijwmne, tak namiesto vrcania odide a hodi na nas pohlad ,, vychovajte si to stena” a caka ze tu situaciu si ustrazime my ako vodcovia svorky. Tak isto akceptuje manzelku kto ma o 20 kil menej ako on a respektuje ju. Vela nasilia alebo malo pozornosti z aziata spravi neriadenu strelu, ktorá moze velmi ublizit.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch

Odpoveď na príspevok od matka35:

ahojte.ma niekto doma stredoazijskeho ovciaka? ;-)
Stredoázijský ovčiak 🐶 je plemeno, o ktoré je v poslednej dobe stále väčší záujem. Chovateľov láka svojou majestátnosťou, 💪 intelektom 🧠 a ojedinelým vzhľadom. ⤵️ . Napriek jeho dobrým vlastnostiam sa v praxi stretávame aj s predsudkami 😔 voči tomuto plemenu. Aby sme ich vyvrátili a ukázali vám, že stredoázijský ovčiak je skvelý pes, 😍 zavolali sme si na pomoc skúsenú 👌 chovateľku. http://tinyurl.com/stredoazijsky-ovci...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?