Chov sliepok - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý den najdu sa tu chovatelia sliepok? a iných domácich zvierat okrem mačiek a psov? Kupili sme dom zo záhradou a premýšlame o vytvorení časti pre sliepky aby nám nerozhrabali celú záhradu. Mám rada domáce vajíčka tak by som chcela tak 3-4 sliepky. Aj celkovo som zatazená na biopotraviny Zaujímalo by ma aké mate skusenosti a aké plemeno chováte a tak celkovo Vaše skúsenosti dakujem a budem sa tesit na vase komentáre :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@steffan33 aj tak mas moj obdiv, ze si ten odpor prekonal a ze to uz teraz vies ;-) :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Vyzerá to že ideme skúsiť chov nosníc. Pre začiatok asi 4ks. Bez kohúta. Rad by som sa spýtal pre začiatok ohladom budovaniu hniezd. Zo starej police som urobil 3 hniezda. Su vo výske 60cm nad podlahou kurnika. Rozmer jednotlivych hniezd je š27cm, v31cm, hlbka 44cm. Je to OK? Este uvažujem že z vnutornej strany dam dolu cca 7cm vysoku dosku. AKÉ ma byť bidlo? Čital som že cca 27cm nad podlahou a 30cm od steny. A 20cm na sliepku počítať. Takze tipujem 1m dlhé stači pre 4ks. Zhora zaoblene hrany a 4.5 až 5cm hranol. Bude to tak ok? A ešte ako má vyzerať nosnica mladá a aby akurat mala nosiť? Chcem vedieť aby ma pri kupe neobabrali. A aka je ich cena +-.
Odpovedať
@milan209 ako bidlo som mal palicu z liesky,asi 3- 5 cm priemer, hranol ju bude omínať, hniezda na znášku vpredu treba dosku,aby nevypadlo vajce, vystlať senom a jedno vajce vyfúknuté,pokiaľ sa naučia kam znášať pre 4 sliepky stačia i 2, daj tam rebrík aby mali kadiaľ vyliezť, cenu si porovnaj podľa jednotlivých dodávateľov, každý čo má povolenie na predaj predáva mladé nosnice , čo ešte neznášali, no i staršie, mladé majú krásne perie, štíhle, pekné hrebene, staršie i po roku nosenia sú na pohľad väčšie, širšie, môžu mať ošklbané perie , oficiálny dodávatelia dodávajú podľa požiadaviek a ponuky ,od tých sa neobávaj že dostaneš niečo iné
Odpovedať
Tu dosku tam chcem dat . Rozmer hniezda je OK? Ja by som najradsej kupil sliepky na zaciatku ich nosenia. To je pochopiteĺné. Kolko tyzdnove uz zacinajú nosiť. Myslím také klasicke najbežnejsie plemena? A aby mi neprelietavali na zvyšok pozemku aký vysoký plot musim vybudovať? Pripadne pomaha pristrihnutie krídel? Alebo je nejaké plemeno čo nejak extra nelieta?
Odpovedať
@milan209 spravil som rám z kovových lát. Kváder k rozmeroch 1x1x2 metre nalezato. Komplet celé aj odspodu obalené pletivom. Kus z toho je búdka na spanie kde je ako bidlo po celej šírke rúčka z metly. Vzadu je hniezdo z odklapacou strechou. Hniezdo stačí jedno. Mám tam aktuálne 6 sliepok. Denné keď sa oteplilo 5-6 vajíčok. Sliepky som kupoval "výnosné" nosnice po 1,4€. Dva roky vydržia a pôjdu do polievky. Kúpim ďalšie. Za mňa spokojnosť.
Odpovedať
@megdesign strýko bol taký pedant , že počítal množstvo vajec do roka od každej sliepky, na skúšku ich mal oddelené a vyšlo mu najlacnejšie vajce pri mládkach, staršie zbytočne žerú a vajec i na váhu menej a predá ich drahšie ako stojí vývar, dokonca robil experiment zo svetlom stačí im svetlo a dlhšie sú aktívne, znesú viac ako cena el.
Odpovedať
@milan209
Odpovedať
@milan209 cca 20-22 tyzdnov-mladky som ja kupovavala, a zacali do tyzdna niest,zalezi od plemena
Odpovedať
@megdesign pekný a kde majú výbeh??
Odpovedať
@milan209 *z krovových.... :-)
Odpovedať
@duzu netreba im výbeh. Tam odkiaľ prišli, tiež nemali. Nesťažujú sa. S tým svetlom je to staré známe. Predĺžením dňa môžeš dostať dokonca denne 2 vajcia od jednej sliepky.
Odpovedať
@megdesign nuž skús vajce od sliepky z výbehom a spoznáš ho aj bez testov na kvalitu, ja ich už nechovám sme len dvaja aj jedna sliepka by bola veľa, no choval som veľa rokov vždy s veľkým výbehom, mám veľký pozemok, ktorý už len kosím a to som vyrastal pri prababke kde bolo všetko len dopestované
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu kým som nemal sliepky, mal som vajcia od starej mamy, suseda,.... Ten ich necháva voľne behať po svojom pozemku. Takže som mal možnosť porovnať. Zelené im hodím, koľko do nich vojde, rovnako keď poprší, mám 5 litrový kýblik dažďoviek nazberaný za 20 min s čelovkou. Čiže majú všetko čo potrebujú. Takto nemám zasratý celý dvor, nemusím ich trápiť zastrihavanim letiek... Všetko má svoje za aj proti. My sme spokojní.
Odpovedať
@megdesign nebolo by lahsie in vyhradit napr 20m2? Nez zbierat dazdovky? Mne pride ze ak sa sliepka nerozbehne lebo by narazila na plot. Tak je to take smutne no :) tiez by som im nedal pristup na travnik ci terasu...
Odpovedať
@dusantt nie nebolo. Dážďovky aj hnojákov zbieram aj na ryby, nerobí mi to najmenší problém.
Odpovedať
@megdesign no aspon to tam vyzera utulne:)
Odpovedať
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať prečo nám niektoré sliepky, žerú vajcia. Či sa to už niekedy stalo niekomu? Ako by ste mi mohli poradiť, ako to odstraníme?
Odpovedať
@viktoria915 pravdepodobne im chýba niečo v strave a doplňujú si to zranim vajíčok
Odpovedať
@tomcok a nevedeli by ste, že čo by sme im mohli dať? lebo ich máme pustené v záhrade, už sme aj krmivo skúsili, že aby sa im zmenila strava, ale nič nepomáha.
Odpovedať
@viktoria915 treba im spravit znaskovd hniezda aby sa vajce odkotulall a ony sa k nim nedostali, treba im dat vapenny grit na zobanie, pripadne este vitaminove pripravky, ale najucjnnejsie su tie hniezda
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojte, viete mi poradiť. Sliepky mi pred týždňom prestali znášať úplne. Sliepky sú staré asi 3/4 roka, predtým pekne znášali, mal som aj 5 vajíčok denne. Sliepky sú hybridné v počte 5ks. Krmim ich srotom s krmivom pre nosnice. Čo sa týka parazitov, tak v peri mali svoly, tak som ich kurín aj perie posypala vápnom a to pomohlo, je ich menej, neviem či tie parazity mali aj keď znášali, takto na oko sú pekné.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Dobrý deň. Chcem sa spýtať a uistiť , ak má niekto s tým to skúsenosti.Stalo sa mi behom týždňa dva krát. Môj názor líška 🦊. Čo vy na to ????? Ďakujem Dasko
Odpovedať
Profilova fotka
nie, liska ti sliepku odvlecie celu. takto vacsinou zabija kuna, ze len odhryzne hlavu.
Odpovedať
ako píše @mgx toto bude zrejme od kuny. čo viem do starých rodičov, pomôže len celkové uzatvorenie výberu- t. j. aj vrchu aspoň pletivom a myslím si že aj to pletivo čo tam máš na prvej fotke ak patrí výbehu tak má príliš veľké oká proti kune. A na dvierka do výbehu nejaký zaisťovací mechanizmus napríklad obyčajnú karabínku, kuny si dokážu nájsť spôsob ak chcú 🙂
Odpovedať
Líška by ju podľa mňa zhltla, toto bola kuna alebo niečo také, tie vedia len odrthnúť hlavu a nechať telo tam
Odpovedať
@drahosko_daso cez to pletivo kuna neprejde iba ak vrchom alebo sa podhrabe, zoberie ju a zožerie no lasica ano a tá pije len krv, mne raz poškrtila všetke mládky celé obydlie sa musí poriadne uzavrieť i vrch , tadiaľ prejde jastrab či myšiak
Odpovedať
Profilova fotka
.... teraz mi volala neter . Že na dvore sú ďalšie 3 kusy bez hlavy . Katastrofa , za chvíľu už nebudem mať nič!!!😟
Odpovedať
@drahosko_daso zaobstaraj si aspoň mačku lasicu chytí , no na väčšie treba psa, nedávno som videl na dvore tchora a ten má veľkosť ako malý pes napr. špic
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem vám všetkým za vaše odpovede , no pozrite dnešok. Všimol som si ,že najprv zahrdúsi všetky HNEDÉ a až potom zlikviduje aj tie farebne odlišné.Stalo sa to prvý krát a aj teraz. duzu- mačky máme aj tri a ešte sa tu motajú aj kocúri od susedov. Musí to byť asi niečo väčšie????
Odpovedať
Profilova fotka
Tieto som chcel hlavne.....
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?