Prečo ste sa rozhodli stavať z tehly?

Profilova fotka
Pred stavbou domu každý z nás stál zoči voči otázke, z akého materiálu bude stavať. Podľa čoho ste sa rozhodovali Vy? Čo všetko ste pri výbere murovacieho materiálu zohľadňovali? S akými úskaliami ste sa počas stavby domu stretli? Najlepšie je vždy poradiť sa s niekým, kto už má nejakú skúsenosť. Od koho ste mali referencie na tehlový dom?
Vzhladom na otazku, by som sa nemal zapojit do diskusie kedze som staval z Ytongu ale prvy prispevok pojednava otazku, podla coho sme sa rozhodovali... Ako kazdy stavitel som stal pred otazkou z coho stavat. Materialov je mnoho, ja som to zuzil na tehla vs ytong. Staviam svojpomocne prvy dom ale bol som pomahat na inych stavbach kde sa pouzivala tehla alebo porobeton. Dlho som zvazoval a nakoniec som sa rozhodol pre Ytong. Velku vahu v rozhodovani bolo to, ze som do toho isiel svojpomocne. V tom pripade je lahsia praca s porobetonom. Pripadne nerovnosti/rozdiely vo vyske tvarnic sa daju lahsie opravit. (videl som rovnako vysoke tehly aj tvarnice, ako aj rozno vysoke tehly a tvarnice). Na skratenie porobetonu na pozadovanu dlzku postacuje obycajna rucna pilka na porobeton. Pri tehle to nie je tak lahke. Partie murarov maju na to samozrejme peknu pilu ale oni maju mury vytiahnute v priebehu dni, pri svojpomoci to trva dlhsie a pripadny prenajom vhodnej pily by vysiel draho. Dalsou polozkou je robenie drazok pre rozvody vody, elektriny a podobne. Tu posluzi drazkovacka rovnako dobre pre tehlu aj pre porobeton. Akurat ze v pripade porobetonu sa to da aj bez drazkovacky - urcite nie na celu stavbu ale na drobne dokoncovacky. Vzhladom na to, ze tehly maju zvisle diery/otvory nastava moznost "fukania zo zasuviek" kedy vzduch zvonku prudi cez murivo von zo zasuvky. Isto, naznacuje to nejaku chybu pri vystavbe/v technologickom procese, ale toto riziko tu je. Samotny material tehla vs porobeton: steny z tehly mi pripadaju pevne, cez porobeton by som sa prehryzol lyzickou. Temu dychanie stien-tehla dycha, porobeton nie, tu nemienim rozoberat, spravne postaveny dom nebude zvnutra vlhky a steny nebudu moknut (aby sa dychanim mohli presusit/odovzdat vlhkost von). Je to komplexny system/navrh celeho domu: ak je to urobene dobre, nie su ziadne problemy bez ohladu na material. Zateplovanie: aj tehla aj porobeton sa predava vo verziach, ktore netreba zateplovat. OK, trh si to ziada, vzdy sa najde niekto, kto to kupi. Ja som zastancom zateplenia, kto je proti tomu, ma na to vhodny material. Tolko moj nazor/skusenisti a dovody v rozhodovani z coho stavat. Nikomu nevnucujem to ani ono. Mozno nikomu ulahcim rozhodovanie.
Profilova fotka
@epto Ak ste sa rozhodli, tak vám prajem aby stavba dopadla na výbornú a aby sa vám výborne bývalo.
@epto Mam tehlu Porotherm so zatepkenim uhlik 20, a zaujimama ta zasuvka, nasiel som 2 taketo cez ktore trocha prefukuje, ako to mam spravne opravit a co je na pricine? Dakujem
Profilova fotka
@janopopovec opravis to akrylovym tmelom ( rozobrat zasuvku ) a okolo kabla pripadne ak je tam biditelna nejaka diera vyplnit akrylom po zaschmiti zlozit nazad Samozrejme pri vypnutom istici
Profilova fotka
@technikheluz Material som dlho vyberal (tehla porobeton vpc beton ) nakoniec som zobral najlacnejsiu brusenu tehlu S odstupom dvoch rokov by som bral iny material a to vpc jediny dovod je ze tehla alebo ytong maju malu akumulacnu schopnost
Profilova fotka
@sappa akým pojivom ste murovali váš dom ?
Profilova fotka
@technikheluz lepidlom co bolo k tehle stacilo zmiesat s vodou ...
Profilova fotka
@sappa predpokladám že rebierkové lepidlo. Vidím že dom máte, takže to predpokladám nebudete brať ako snahu o predaj a preto vám pošlem pre zaujímavosť odkaz na našu novinku http://www.heluz.sk/sidi/
Profilova fotka
@technikheluz Sidi som zaregistroval ale osobne pokial to nebudete davat standartne k tehlam "zadarmo" tak to nema vyznam ponukat pretoze uspora casu je minimalna akurat ma stavebnik viacej bordelu a teda plastovych kyblov ktore musi niekam vyhodit Mechy od lepidla sa zmestia do jedneho vreca a vyhodim Osobne keby ste radsej zacali predavat lepidlo v nejakom ekologickom obale nie v plaste alebo v papierovom vreci plnenym s igelitovym mechom....
Profilova fotka
@sappa Kybel je pomocka na stavbu pre vás a plne recyklovateľná. Pri niektorých tehlách to bude zrejme zdarma , takže odporúčam sledovať akcie HELUZ. A čo sa týka výhod je ich dosť. Nepotrebujete riešiť konzistenciupodľa vonkajšej teploty, žiadne miešanie, vlhčenie tehál, žiadne drahé náradie a rýchlosť výstavby je síce porovnatelná ako pri pene ale zato staticky je SIDI na tom oveľa lepšie
Profilova fotka
@technikheluz a kolko tych pomocok v podobe kyblov budem potrebovat na jeden dom? Este teraz mam od farieb asi 6 20l kyblov ak by som bral jedno vreco lepidla jeden kybel tak mozem jeden rad postavit len s kyblov... A je to sice recyklovatelny plast ale v dobe ked sa vsetci snazia hladat nahrady za plasty predstavit novinku balenu v plaste......... Co sa tyka konzistencie tak som mal vedla kybla druhy kybel v ktorom bola znacka a presne som davkoval vodu a teda konzistencia bola uplne rovnaka stale a nanasal som ju starym valcom na natieranie... Ak uz sme pri tej konzistencii predpokladam ze to nebude lepidlo na baze cementu ale nejaka velmi kavlitna chemikalia kedze sa tam nepridava voda musi tam byt nieco ine na zaklade coho to zreaguje a teda nastava otazka nakolko je tento produkt ekologicky a zdraviu bezpecny.....
Profilova fotka
@sappa vrece je čistý odpad a nemá ďalšie využitie a ak je niečo plne recyklovatelné, tak za tým zbytočne hľadáte niečo viac. Používam ak chcem a ak nie tak recyklujem. žiadne cementové lepidlo sa nesmie nanášať valcom na natieranie. Znehodnocuje to výsledné statické vlastnosti muriva. Ak sa vám toto lepidlo dostane na pokožku stačí umyť vodou čo máme na bezpečnostnej karte tohto produktu. Iba vodou. Umývanie náradia je tie iba vodou.
Článok sa načítava...
@janopopovec Ako uz napisali predomnou, problem sa da odstranit pomocou tmelu priamo v zasuvkovej diere, nezabudnut odpojit istice. Druha vec je, kam vsade este "fuka" cez stenu a ste na to neprisli.
@epto Nerozebral som zasuvku takze neviem, dakujem za odpoved.
@sappa dik, skusim to tym tmelom zatesnit
Profilova fotka
Dobrý deň, Dni s Heluzom sa dnes končia a chcel by som Vám poďakovať za Vaše príspevky a názory. Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky k témam, ktorým sme sa venovali, alebo k výrobkom Heluz, pokojne ma kontaktujte tu na Modrej streche alebo na hintos@heluz.sk. Prajem veľa úspechov počas Vašej stavby domu! Ing. Martin Hintoš, www.heluz.sk
1

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?