Je potrebné zateplovať tehlový dom? Čo si myslíte vy?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Keď som staval svoj vlastný tehlový dom, staval som bez dodatočného zateplenia a získal som dotáciu pre takmer nulové domy. Čo si vy myslíte o zateplovaní tehlového domu? Myslíte, že je to potrebné? Aký je váš názor, prípadne reálna skúsenosť?
Profilova fotka
@dano101 kde myslíte? v detailoch?
Profilova fotka
Zdravím.Myslím tú tehlu vo vnútri.
Profilova fotka
Guľôčky polystyrenu a to sa preto určitej vlhkosti a teple spojí ale nie tak aby sa zhoršila paropriepustnost. Tehla Heluz Family 500 tepelny odpor 7 a paropriepustnost 9 Heluz family 500 mm 2in1 s integrovaný polystyrenom tepelnú odpor 9 a paropriepustnost 9,7 A takto vyzerá ten náš polystyren v tehle, keď sa na to pozriereme bližšie
@rapidek Ale musis uznat ze sa drzi celkom dobre, emocie ustava, oponentov vhodne /elegantne ignoruje, fakty nedava, by som bol zvedavy kolko za to vycalovali!? Tu tehlu 2v1 dobre poznam, a ked som zacinal velmi som o nej uvazoval, proste sa mi "pacila " na prvy pohlad. Ale cena a drviva vacsina stavebnikov ktory vam budu robit hrubu stavbu to odseru a narobia fugy jak do ementalu, o spojoch kritickych bodoch ani nehovorim, takze vysledna obalka bude izolacne daleko daleko horsia. Ak uz dava niekto tehlu, zvyknu do dutin sypat izolant takym plosnym aplikatorom. Co je lacnejsia , nie sice plnohodnotna varianta, nieco doizoluje a zabrani nechcenemu prudeniu " komimovy efekt" ak to stavebnici dodrbu pri technologii vystavby a tahani( ktorych treba neustale kontrolovat a doslova im dychat na krk! ) Navyse ak mate katalogovy ale uz naplanovany projekt ina hrubka tehly nebude jednoducha zalezitost pretoze sa musi vsetko prepocitat, aby vychadzalo. No a posledna skusenost so mojim susedom zhora ktory sa nechal zlanarit na jednovsrtvovu tehlovu stenu, starsia novostavba bungac( neviem ci 45 !alebo 50 palenej tehly bez zateplenia ) , a ked som sa ho pytal povedal ze "NIKDY VIAC" od severu chladno a je to sakramensky citit vravi, vadi to jemu aj zene . Blizsie som sa nepytal ze kto to odsral, mi sme na severom kopci dediny, za nami uz len polia a luky a ked sputi severak ktory aj tak skoro vzdy fuka, ale obzvlast teraz pri tych veternych kalamitachak, mam pocit ze od tlaku vetra vypadne okno ( mam plastaky - som spokojny ale teraz by som dal asi Al, co by bolo pri ploche okien mastne - 44m2 Ja mam obyvacku severozapadnu s velkoformatovymi terasovymi oknami dokopy tam je asi 5,5m dlzky ( samozrejme 3 skla )a nemam problem, pre tych "par slnecnych" zimnych dni ako tepelne zisky ozeliem, a ocenim hlavne v lete. Inak ja mam tehlu len 25cm a 20cm eps uhlik, s omietkami a potermi a fasadou 51cm. Za zimu som zatial na kureni s TC spalil 2201kwh , tt 24,4 - 24,6 st. Ked sa tu bavime o poklese teploty tak po odstaveni kurenia od 21:00 do 6-7 rana mi poklesne teplota o 0,5 - 0,8 st a to mi pracuje stale rekuperacia ktora o ten jeden dva studne ochladzuje interier, ked som ju mal par dni odstavenu teplota sa drzala este lepsie, vhlkost momentalne 26 % A ja som ten " doktor" co si mal davat tu jednovrstvovu stenu, np nemam. Este nech sa vyjadri pravnik a architekt. :))
Profilova fotka
@janopopovec Sú dve možnosti stačí si len vybrať 😎
@technikheluz preco tie detaily riesit takto komplikovane /a za par centov tie systemove prvky tiez niesu/ ked pri inom materiali to ide jednoduchsie? ;-)
Profilova fotka
@rapidek velmi chcete aby existovala len jedna možnosť. Ja ukazujem obe a rozhodnutie je na každom z nás.
Profilova fotka
@rapidek
@janopopovec neviem si sa drzi celkom dobre, prave koli tej ignoracii. ja som tehlu ani neuvazoval, je to crep a crepom aj ostane. ked potrebujes nieco zavesit tak je to niekedy boj /ale zas nevrtame do steny kazde rano o 6:00 ze ano/ par klientom som zapajal v hotovom dome kabelaz a zo zasuviek nenormalny prievan. Videl som na nezateplenej tehlovej stene omietku... samozrejme je to o muraroch, ale ja nemam cas im stat za chrbtom... to by som mohol robit uz aj sam a dodrbat si to po svojom :-D A ten marketing tiez nic moc, tehla je zdrava a prirodna /aj ten sypany polystyren v nej je bio od prirody/ :-D
Profilova fotka
@technikheluz velmi vhodny obrazok tej steny, ktory ukazuje, ze kazda zasuvka, kazde zasekanie rury, kazda kotva v stene predstavuje v podstate tepelny most stenou :)
Profilova fotka
@majkoj Tepelný most sa da charakterizovať ako časť konštrukcie budovy, kde sa výrazne mení vnútorná povrchová teplota. A to slovíčko vyrazne nenastane ak sa realizujú práce ako sa majú. Ak do tehly hrúbky 380mm urobíte otvor do hĺbky 300mm tak to áno, ale kto by niečo také robil ? Alé nájdu sa a tiež poukazu na nás a nie na seba
Profilova fotka
@technikheluz tak zasekavat 110ku ruru je pomerne v mode :), pri zatepleni z von to ulohu nehra.
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@majkoj da sa to riešiť predstenou ako na tejto foto . Na stavbe sa často objavuje spoločne spojenie NEDÁ SA. Keď som začínal na stavbe povedal mi môj prvý šéf keď som skúšal toyo zaklinadlo lenivych POVEDZ ŽE NEVIEŠ A NIE ŽE NEDÁ SA
@rapidek tie zasuvky potvrdzujem 2 v garazi mam netesne, a jednu v izbe, ked sa oteply chystam sa to vytmelit a zaroven skontrolovat vsetky na obvodovych stenach, v zime sa to da lahko laserovym teplomerom obehnut.
Profilova fotka
@technikheluz ja som nenapisal, ze sa neda, ale ze je to v mode :). Ja to tak nemam, ale vidim to v kazdom druhom projekte.
Profilova fotka
@janopopovec prepac neda mi, na toto som alergicky, to nie je ziaden laserovy teplomer, je to infracerveny teplomer, ten laser len ukazuje kde sa meria. A ja osobne by som to zakazal predavat bez skolenia :-D, lebo ludia nevedia ako to funguje a meraju capiny...
Profilova fotka
@janopopovec precíznosť práce je podstatná. Ale je skvelé kým sa to dá opraviť . Príklad : Murivo šírky 300mm . Nevymurovali správne väzbu pomocou doplnkov, nenanasali lepidlo správne a aj ta betonaz podľa súdneho znalca neprebiehala správne.
@technikheluz netreba si to hned prekrutit, ved @majkoj nepovedal ze sa to neda... Mozno by sa tu dal pouzit vyrok "Ideme setrit, nech to stoji co to stoji"
Profilova fotka
@majkoj Máte pravdu. Ste tu na viacerych témach. Zaujíma ma vás názor na rýchlosť a jednoduchosť výstavby. Je to tiež veľmi často omielane nie ?
@majkoj Teda bezkontakny teplomer s laserovym zameriavanim :)) , to len aby si nemusel brat antihistaminika ..
Profilova fotka
@rapidek @majkoj Chcem len aby ste vedeli že na diskusie som pred tým chodil malo a mal som predsudky. Vďaka komunikácii na úrovni od vás síce musím makať a odpovedať na čo viem čo je fuška niekedy ale sa ak veľa dozviem. Diki. Pretože bol tu taký čo nadával a urážal. Inak ste vedeli že Heluz je meno rodiny ktorá vlastní túto spolocnost ? A vedeli ste že sme verejná obchodná spoločnosť? Ručíme úplne celým majetkom a peniazmi na účte.
@technikheluz a komu rucite celym majetkom? Ked tehly pridu z lokalnych stavebnin s.r.o. to je beznemu stavebnikovi platne ako mrtvemu kabat :)
Profilova fotka
@technikheluz ano vedel som, z Heluzu som planoval stavat, Vas zastupca bol velmi prijjemny clovek a az mi bolo luto, ked realizacna firma chcela konkurenciu. Ale aj tak ja osobne tieto jednoliate steny povazujem za modny vystrelok a reklamu na ne za strasne zavadzajucu. Ta cena je nonsens, bez ohladu na teoreticky mensiu pracnost. Vzdy som argumentoval ze kombinacia lacnejsiej tehly a EPS vyjde vyhodnejsie. Isiel som do kolien, ked som videl, ze v ramci pokusu o konkurencieschopnst tohoto riesenia, nesla dole cena tej drahej tehly, ale zvysila sa cena tej lacnej :). A zahadne to urobili vsetci dodavatelia...
Profilova fotka
@janopopovec no veru su pripady kedy ich fakt potrebujem, npr. ked niekto stoji s tym teplomerom pred oknom a meria jeho teplotu :), alebo meria teplotu nejakeho kovu, nerez hlinik atp...
Profilova fotka
@majkoj venujete sa tomu odboru ? Som zvedavý pretože o neviem skoro nič . Dajte mi prosím odkaz a fotky a videa. Chcel by som o tom vedieť viac
Profilova fotka
@technikheluz robim meraciu techniku pre automobilovy priemysel, cize okrajovo ano. Neviem najst nejaky komplexny clanok, ale skusim co najstrucnejsie popisat dva zasadne problemy. Prva vec je, ze IR teplomer nemeria teplotu :). Meria mnozstvo infracerveneho ziarenia. Ale chytre hlavy zistili zavislost medzi teplotou telesa a mnozstvom IR ziarenia, ktore vyzaruje. To sme sa na fyzike dakedy ucili myslim, ze tema bola vyzarovanie absolutne cierneho telesa. Kedze idealne cierne teleso vacsinou nemeriame, zavislost medzi tou teplotou a mnozstvom IR sa meni podla materialu a povrchu telese ktore sa meria. To je ten parameter emisivita, ktory sa da vacsinou nastavit na takom teplomeri. Velka cast materialov ma ten parameter cca 0,95. Lenze specialne naprikald med, hlinik, leskle povrchy ju maju inu. Vysledok je, ze ked nenastavim spravnu emisivitu, nameriam nespravnu teplotu. Druhy problem spociva v tom, ze teplomer nerozlisuje zkade prichada IR ziarenie, cize ak sa postavim pred zrkadlo ci okno, v realite meriam IR ziarenie , ktore vyzarujem ja a odraza sa od meraneho materialu, cie zase nameram capiny. Specialita su IR kamery :), ide ma fakt picnut, ked vidim ako niekto meria okna a je v nich na kamere vidiet jeho odraz :). Cize zaver je, v rukach neznaleho je IR teplomer nebezpecna vec :)
@majkoj Uzasne fyzikalne okienko merania povrchovych teplot . Neviem ci ten bezkontaktny nenecham lezat, a nepouzijem radsej sondovy. :)) Pri merani vyustik rekuperacie sa mi vyborne osvedcil, hlavne hlbkou aplikacie.
Profilova fotka
@majkoj ďakujem za vysvetlenie. Musím si to dobre pozriež a keby niečo viem kto mi poradí. 😎
Profilova fotka
@mr79 ked si to vezmem z mojho pohladu, ako som sa natrapil a cosi to aj stalo, teda dodatone izolovanie + predsadena montaz okien + riesenie tepelnych mostov, a teda kotvenie pristreskov atd, tak by som asi siel nabuduce asi do hrubeho muru
Profilova fotka
@jblaze jasne, lebo pri hrubom mure problemy ako osadenie okien, tepelne mosty a kotvenie neexistuju :)

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?