Je potrebné zateplovať tehlový dom? Čo si myslíte vy?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Keď som staval svoj vlastný tehlový dom, staval som bez dodatočného zateplenia a získal som dotáciu pre takmer nulové domy. Čo si vy myslíte o zateplovaní tehlového domu? Myslíte, že je to potrebné? Aký je váš názor, prípadne reálna skúsenosť?
ANo, ano , tie fotky, co je pod tym, umieram zvedavostou!
Profilova fotka
@mr79 24cm EPS nestojí 40,-EUR/m2....ale niekde okolo 10,-EUR/m2
@eagleowl Bral som to original z cennika Isoveru ... len som si nevsimol ze je to cena za m2, ale bral som to ako za kus toho EPS - prislo mi to vela, lebo niekedy stal kubik do 50 eur, ale nemal som cas to dohladavat.... Teraz je 240mm 20.16 za m2. Takze upravi sa aj cena Ytong plus EPS, na vyslednu cenu 60 pred zlavou a po zlave 40% ako sa da vybavit, tak cca 36 Eur na m2. Oproti 87 za Heluz, ... rozdiel 50 Eur? Tak pri bungalove s cca 160 m2 je to 8 tis. Eur. @technikheluz poprosim o reakciu. Dakujem
Profilova fotka
@mr79 porovnávať neporovnatelné tu nebudeme. Pasívny dom bez zateplenia má svoju cenu. V prípade úzkeho pozemku vám stačí šírka muriva 380mm s touto tehlou čo využívaju mnohý, ktorý vedia že je to o niečo drahšie. Heluz family 2in1 dosahuje najvyššie parametre na trhu a je to dlhé roky maximum čo si viete kúpiť čo sa týka tepelného odporu. Rolls royce váš odvezie rovnako ako iné a lacnejšie auto? Nikoho som sem neprišiel presviedčať aby kupoval síce najlepšiu ale na prvotné náklady aj najdrahšiu tehlu. A nikdy som to ani nerobil. odporúčam ju na celú stavbu ak chce niekto to najlepšie. Ja som svoj dom postavil z tehly Family 500mm bez integrovaného izolantu a tú tehlu s integrovaným izolantom som použil len na vylepšenie detailov.
Profilova fotka
Idem si po popcorn, toto bude este zaujimava debata 8-)
Profilova fotka
@zuzimia fotky? kto spomínal fotky? Ak Vás to reálne zaujíma stačí nájsť realizačnú firmu ktorá realizuje takéto práce a pýtať sa ich. Mne to povedali a ukázali, ale nefotil som to. Čo ma momentálne aj mrzí. Ale ten smrad by som určite nevedel odfotiť
Profilova fotka
@viperko som velmi rád že je to pre Vás zaujímavé . Odporúčal mi diskutér túto tému dať preč, ale ja to neurobím. Veď ked tu bude 50 ľudí čo je proti nezatepleným moderným domom, tak to chápem. V zahraničí je pomer 60% zateplené a 40% nezateplené. Unás je to percentu nízke okolo 12% nezateplených a dôvod je strach. Som tu s referenciami ktoré reálne stoja a ľudia sú s nimi max spokojný a ja som jeden z nich.
a v com by si mal byt akoze nespokojmny? v com by mala byt ta nespokojnost? jasne ze si spokojny ved to je ok, aj zatepelni su spokojni aj to je ok. Mozno postavili lacnesjie a maju lespi odpor ale to clovek nema realne sancu zhodnotit.. A k tomu smaradu to su trake rozpavocky, boli tu fotky po 20 rokoch a ziadny smrad ani nic na stene nebolo, tak odtial potial
Profilova fotka
PS: verím že vás to zaujíma tak ako to zaujímalo aj mňa keď som nastupoval do Heluzu. Myslel som že ako zamestnanec budem mať dovolené čo môžem hovoriť alebo zakázane čo nesmiem. Zrejme vás sklamem. Ale v dnešnej spoločnosti to chápem. Jeden deň som totiž pracoval pre jedného výrobcu systému kúrenia a hneď prvý deň mi povedali čo je klamstvo a ako to zatajiť. Preto som tam pracoval jeden deň. Pri svojej praxi nemám problém o prácu. A to nemyslím arogantne. Som síce stavebný inžinier, ale začínal som ako pomocník na stavbe. Pešiel som pozíciami ako murár, tesár, pokrývač, asistent stavbyvedúceho, majster a stavbyvedúci. Nebojím sa prísť o zamestnanie a kľudne budem znova murár, ale svoje meno nespojím nikdy s klamstvom.
Profilova fotka
@sysell áno je to tak. Obe možnosti sú v poriadku. Problém môže nastať ak sa ide nesystémovo. Pri oboch variantách máme vymyslené detaily. Ale niektorý sa tvária že je jediná cesta a to druhé je zlé alebo horšie. To nie je pravda. Obe sú v poriadku
Profilova fotka
@sysell fotky? kto spomínal fotky? Ak Vás to reálne zaujíma stačí nájsť realizačnú firmu ktorá realizuje takéto práce a pýtať sa ich. Mne to povedali a ukázali, ale nefotil som to. Čo ma momentálne aj mrzí. Ale ten smrad by som určite nevedel odfotiť
@technikheluz tiez som si vsimol, ze v Kalifornii jazdi ovela viac Tesiel na cestach... tipujem, ze dovodom, preco to nie je aj na Slovensku bude asi tiez strach 😄 Treba si uvedomit, ze polmetrova tehla je mega vyhadzovanie penazi za pramaly osoh a hadam sa zhodneme, ze slovaci sa neradia medzi solventnejsie narody.
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@gashtaan Dôvodou na to prečo murivo šírky 500mm je niekoľko, ale za všetky len jeden.
A preco to tie stavebne firmy po sebe rozoberaju tie zateplenia?
Profilova fotka
@sysell ani pri výpočte pasívnych domov to nehrá rolu. A pri pasívnych domoch sa rátajú všetky dôležité detaily. Mrzí ma, ale tu veľa vody asi nenamútite. Ale napr roletový preklad bol čiastočne pri výpočtoch trocha problém, tak tam ten argument môže mať nejaký drobný význam. Povrchové teploty boli v poriadku ale vo výpočtoch to trocha robilo problémy. Preto sme ho inovovali. Pracujeme pre Vás a to nie je heslo. Ja uvediem príklad. Projektanti sa často pýtajú na preklad ktorý by zvládol rohové okno. A my im hovoríme nie nebudeme to najbližšie roky riešiť. Sú zarazený. Lenže my riešime to čo je potrebné viac.
@technikheluz tak tento dovod som akosi nepochopil
Profilova fotka
@dusantt Na začiatku sa zateplovalo 50 mm zateplovákom. Ľudia tak zateplili, lebo hovorili že to bude takto dobré. Zistilo sa že minimum je 80 mm a viac. Ideál 100 mm. Môj otec má tú verziu 50mm a je to hrozné. Vlhnutie muriva aj pri dostatočnom vetraní. Preto som proti tomu. Stavby ktoré boli historicky jednosvrstvové fungovali perfektne, kým do nich nazatekalo zo strechy. Sám jeden taký dom vlastním. jediné čo chýbalo je tepelný odpor.
Profilova fotka
@gashtaan pri šírke muriva 500mm máte priestor pre vencovku, dostatočný izolant v detaile, veniec, uoženie stropu. Širka muriva nie je len o tepelnom odpore a cene. Aj o detailoch ktoré vám dovolujú rozmery. Niekto má lacnejšiu tehlu ale statik použije zložitejšie detaily čo znamená viac výstuže čo je navýšenie v eurách. Dokonca tam niekedy nevýjde dostatočná hrúbka izolantu. Dostávam emaily takéhoto typu a rada je zložitá a aj nákladná
@technikheluz Porovnavat neporovnatelne? WTF ? o co ide pri stavbe? Murivo aby splnalo nosnost a potom izolacia. Obycajna Heluz 50 ma tepelny odpor 7 m2K/W - to uz je prvy predpoklad, ze to nemoze byt pasivny dom. Tam je limit cca 8.3 m2K/W a viac. Pasivitu ste dosiahli pouzitim Tepelneho cerpadla, a mozno plus piecka/krb. Do dobre navrhnuteho pasivu staci podstatne lacnejsi zdroj dotapania ako TC za 10+ tis. Eur.
@technikheluz stale nechapem preco ste vybrali prave tento dovod... ved ked pouzijem 300mm murivo + 200mm EPS, bude to ovela lacnejsie, s lepsim R a lepsim vyriesenim spominanych detailov.
Profilova fotka
@mr79 Prepáčte ale váš príspevok začínal takto: berme dom Bungalov. Cena Heluz 50 2in1 je 9.44 za kus. Keď sa bavýme o tehle family 50 2in1 tak tá má tepelný odpor 9,19 a to je bez kompromisov. Rešpekt ku tejto tehle. predbehla svoju dobu, lebo po dlhých rokoch čo je na trhu má stále najvyšší tepelný odpor zo všetkých. Preto stojí toľko. Je najlepšia. Tehla family 50 má odpor ako píšete a to je cenovo výborný variant.
@technikheluz moj otec mal tiez tenky eps a vlhlo. Mozno mal az 10cm na 40cm plnej tehle (starej). Dal vlnu a je spokojny. Dal 10cm vlny. Lebo dycha stena tak je spokojny. Jemu to staci. 180m2 1000e plyn s tuv. Mne by to veru nestacilo :) Preco nie je projekrant zodpovedny za taku hrubu chybu? Mne tiez nakreslil 10cm eps na 30cm porobeton a vence(!) Dal som teda 25cm eps a mam este len 80% zateplene. 440kwh som spalil za posledne 2 tyzdne. Tam je kurenie a spotreba okrem bojleru to som odratal.
Profilova fotka
@dusantt vydíte že zateplenie schováva v sebe viac ako hovoria. 10 0 mm zateplenia a aj tak problémy. Ak je to dodatočné zateplenie už jestvujúceho, tak to pochopím a aj ja sám by som volil vlnu. Hádam mi to výrobcovia polystyrénov odpustia. Nový dom má dva rovnocenné možnosti a to dodatočne nezateplovať a zateplovať a preto som dnes tu. Aby sa neponižovala jedna možnosť a vyvyšovala možnosť druhá
@technikheluz prepáčte ale každý kto je aspoň trocha gramotný a vie napočítať do 10, stiahne si certifíkáty a je mu jasné že stavať z 50cm je ekonomická samovražda a že lepšiu hodnotu dosiahne keď postaví z tenšieho muriva a zateplí a to mu ešte ostanú peniaze v pluse. ja chápem že marketing a tak, tréba nových zákaznikov ale tu ich asi nenájdete
@technikheluz no a potom pisem ze ine murivo - Ytong 250mm a na to izolacia 240 mm ma v porovnani s Heluz Family 50 2in1 stoji v pomere cca 87:36 rozdiel 50 eur na m2. Pricom podstatne lepsie vyriesim detaily, a mam tepelny odpor 10, co sa mi zda lepsie ako 9.19. Obycajna Heluz 50 - kus stoji 5,42, takze m2 stoji 86.72, a po zlave 42% dajme tomu 50 Eur. Stale mam pomer 50:36 co je 14 eur na m2, pri 160 m2 je to rozdiel 2240 eur, a tepelny odpor mam 7:10. Tak mi vysvetlite preco by som mal kupovat nieco drahsie, ked to ma horsie telepno-izolacne vlastnosti.
Profilova fotka
@gashtaan Ked ušetríte na tehle a dáte 300mm tehlu tepelný technici a oborníci Vám odporúčia predsadenú montáž okien. Je drahšia a nie všetci ju vedia dobre a to mi povedal dodávateľ predsadenej montáže. Koľko stojí oproti klasickej montáži? Ak ušetrím na začiatku, tak často potom budem doplácať. Či ste to nezažili ? Príklad zo života. Kúpil som lacné panvice za 25eur sada manželke v zlave. Ušetril som oproti poriadnym 80 eur. Keď ich začala používať boli otrasné a musel kúpiť som poriadnu sadu. Takže som ušetril mínus 25 euro. A čas a nervy ? To isté sa robí na stavbách. A potom plot taký ako nikto nemá za strašné peniaze ale to budú všetci vidieť tak nech prasknú od zívisti 😛
Profilova fotka
@stefanl Ak niekoho budete ponižovať s rátaním do 10, tak seba a svoj názor nozodvihnete na vyššiu úroveň. ten cenový rozdiel je cena za jednovstvovú konštrukciu. A ak ju nechete vy tak ju veľmi pekne Vás prosím nekupujte. Dodatočne zateplite a tí ktorí chcú dodatočne nezateplovať si priplatia. Je mi ľuto že jediné na čo sa pozeráte sú peniaze a tepelný odpor, ale to nie sú jediné parametre
@technikheluz akoze pardon, ale pri 300mm murive a 200mm izolacii mozu odporucat predsadenu montaz okien mozno tak odbornici z heluzu
@technikheluz ja nikoho neponižujem, ak sa to niekoho dotklo tak sa ospravedlňujem, no to čo som napísla a aj mnohí predomnou fakty čierne na bielom.
Profilova fotka
@gashtaan to čo sem píšem mi hovorili odborníci z odobru stavebníctva, pretože sa pýtam na ich názory. Ak s niečim nesúhlasite nemusíte hneď útočiť. Máte opačný názor, aže asi z praxe. Pracujete pri montážach okien? Zhotovujete stavby? Aby som vedel odpovedať ako potrebujte potreboval by som vedieť odkiaľ máte že to tak nie je

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?