Je potrebné zateplovať tehlový dom? Čo si myslíte vy?

2. mar 20202780

Keď som staval svoj vlastný tehlový dom, staval som bez dodatočného zateplenia a získal som dotáciu pre takmer nulové domy.

Čo si vy myslíte o zateplovaní tehlového domu? Myslíte, že je to potrebné? Aký je váš názor, prípadne reálna skúsenosť?

 • @technikheluz  keď použijete tie Vaše hybridné supertehly tak nie, pokiať sa na murivo nepozrieme termokamerou a uvidíme tie krásne chladné prúžky na koncoch tehál ktoré vedú teplo skrz celú stenu 🙂

 • @technikheluz  moj nazor je, ze len blazon by zateploval polmetrovu tehlu, ale rovnako len blazon by z takej tehly staval 😃

 • @slavoslav  Ak mi dáte váš email rád vám pošlem tepelnú príručku našej spoločnosti, kde vám tieto technické záležitosti na niekolkých stranách priblížime. Totiž farebná citlivosť na termokamere neznamená tepelný most. A najdôležitejšie sú povrchové teploty.

 • Sponzor fóra
 • @gashtaan  Postavil som dom z tehly šírky 500mm a som maximálne spokojný. Z môjho pohľadu je to lepšia varianta ako 300 mm tehla a 200 mm zateplenie

 • @technikheluz  mne je to jasne, ze z vaseho pohladu to je tak, inak by vas na takuto temu snad nenasadili 🙂

 • @technikheluz  vieš to podložiť nejakými faktami alebo budú tieto témy o pocitoch zamestnancov heluzu?

 • @technikheluz  som stavebný technik, problematiku ovládam, ďakujem za ponuku. Nechcel som rozpitvávať, že tehla je technologicky zastaralý materiál a táto cesta bez zateplenia je úplné šialenstvo, ale je mi jasné, že kvôli tomu fabriky nepozatvárate. Veľa vecí sa v marketingu zamlčí, to ma mrzí viac. Potom to musíme riešiť na stavbách.

 • @gashtaan  To je skúsenosť z môjho života a nie niečo čo mi niekto povedal. Ak by som tomuto systému neveril, tak by som v spoločnosti Heluz nemohol pracovať. Sú prípady kedy odporúčam radšej zateplenú verziu, ale to je len v minime prípadoch.

 • @topfield  aké fakty by ste očakávali? snímky termokamery ? Postavili sme pasívny dom bez dodatočného zeteplenia, tak určite nehovoríme o teórií.

 • @slavoslav  určite pomôže ak napíšete presnejšie čo sa vám nepáči. Ak by bol tento systém zlý prečo je tolko technikov, ktorí z toho stavajú? Architekti, projektanti a stavební technici sú maximálne spokojní a nie sú naši zamestnanci. V niekoľkých mestách poznám odborníkov, ktorí su maximálne spokojní. A to sú len tí o ktorých viem len ja. Ale ak by ste bol tepelný technik, ktorý by chcel podklady ku výpočtu pasívneho domu bez dodatočného zateplenia môžem vám dať kontakt. Sami sme pasívny dom bez dodatočného zateplenia postavili a aj vy sám sa môžete íst presvedčiť na vlastné oči. Je totiž verejne prístupny. Blower door test či termokamera budeme len radi

 • @technikheluz  prosím vás to koľko váži taká polmetrová tehla?

 • @adiso  skoro 20 kg. Keď som z nej muroval svoj domček prvá taká ťažká nebola ako tá posledná 😉

 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • @kavar  nehnevajte sa, ale ak nemáte záujem diskutovať, nemusíte. Ak nechete počúvať názory iných, tak ísť do diskusie je asi zbytočné nemyslíte?

 • @kavar  len pre info, tvoj príspevok som zmazala, pretože si myslím, že politika do tejto debaty nepatrí. Chápem, že je to teraz pred voľbami veľmi aktuálna téma, no fakt ju nemusíme ťahať tak, kde sa to naozaj nehodí. Ďakujem za pochopenie 🙂

 • Sponzor fóra
 • @technikheluz  ani vy sa nehnevajte, ze zavadzate ludi s 50 cm tehlov so zateplenim! a podobnymi hlupostamy a to ma este aj vymazali z diskusie, bo som napisal pravdu !!! fakt nech zije demokracia a sloboda slova !!! vsak jasne ja neplatim za reklamu, ale sudruhovia ano ! preto treba nanutit a oblbnut ludi stavat s pol metrovej tehly aby aj sudruzka Martischova zarobila

 • Ja som staval v r. 2004-2005 z 38cm tehly, zatelplenie mám 8cm. Dnes by som dal asi aj hrubšie zateplenie.
  Problém s únikmi je ale niekde inde - zvyčajne okolo okien, lebo montážnici to zvyčajne odfláknu. Pena po čase degraduje. A pri vetroch eké boli dnes v noci to doslova počujem, ako sa okolo okien snaží vietor dostať dnu. Neviem ako to je teraz, ale privítal by som kvalitné technické riešenie pre montáž okien, s minimom peny. Na toto si treba dať najväčší bacha.
  Z 50cm tehly bez zateplenia by som nestaval. Určite do nikdy nedosiahne také vlastsnoti ako užšia tehla + zateplenie.
  V každom prípade tehla je super, lebo lepšie akumuluje teplo/chlad a dlhšie sa tak drží príjemná klíma v zime a najmä v lete.

 • @kavar  Teraz nenadávate a píšete vecne a bez politiky tak prečo by sme mazali Váš názor ?
  Zhrozil som sa že moralizujete a sám sa chováte ako pri prvom príspevku, takže to nesedelo. Teraz je všetko inak. Som velmi rád. Ďakujem.
  Ak má niekto averziu voči plnenej tehle akýmkolvek izolantom máme aj tehlu, ktorá nemá integrovaný izolant a spĺňa parametre pre takmer nulové domy. Ale ak celkovo nechcete tehlu nemusíme si ďalej písať. Nenútim a nikdy nebudem. Nemôže mať každý tehlu, lebo výroba by na to nestačila.

 • A co teda znamenaju tie pruzky na sparach termokamery ked to nie su tepelne mosty? Asi miesta s vyssopu teplotou nie?

 • @technikheluz  ja netvrdím, že keď z toho niekomu postavíte dom, že nebude spokojný, práve naopak a zvlášť ak býval v byte a nemôže porovnať s niečim iným (aj to už je dnes ťažké, lebo rozdiely sú čím ďalej tým menej pozorovateľné z užívateľského hľadiska). Ani netvrdím, že z toho nepostavíte pasívny dom, a keď trochu poznáte aktuálne platné predpisy, dáte mi za pravdu, že papierovo nemusí byť až tak úsporný ako by sme si predstavovali.
  Otázka ani nestojí v čom je tento systém horší, ale prečo nepoužiť lepší, keď je dnes toľko možností.
  Moje presvedčenie vychádza (odhliadnúc od dostupných technických informácií), že v interieri má byť konštantné prostredie, čo zabezpečujú masívne vnútorné povrchy (bezohľadu či mi svieti slnko, alebo fúka vonku vietor) a celé to obaľuje masívna izolácia, ktorá aj v prípade výpadku vnútorných zdrojov tepla zabezpečí čo najdlhšiu ochranu pred únikom tepla. A toto jednovrstvový materiál zabezpečiť nedokáže.
  Nechcem tiež rozoberať efektivitu práce a s tým spojenú cenu, lebo tam tehla ťahá za kratší koniec.
  A prečo z toho niektorí ešte stále stavajú a navrhujú domy? Odpoveď je jednoduchá : marketing a historické pozitívne predsudky.

 • Tato diskusia o tehlach so zamestnancom Heluzu bude objektivna asi tak ako Svedkovia Jehovovi ked sa chcu len porozpravat 😃

 • @milan_vt  hehe z porovnania :O odpadol som
  Mám celkom dobrú stavebnu prax a vzdelanie a aj napriek tomu keď prídem do stavebnin hneď na zaciatok sa pýtam. Niekto diktuje. Kto sa pýta odborníkov vie viac

 • @slavoslav  stavali ste veľa stavieb ? Ak áno poteší vás že tehly v efektivite idú dopredu v smere pojív

 • @sysell  preto ak máte záujem pošlem na email tepelnú príručku.
  Tepelný most sa da charakterizovať ako časť konštrukcie budovy, kde sa výrazne mení vnútorná povrchová teplota. A to slovíčko vyrazne je alfa a omega. Ak je tepelný rozdiel v detailoch zanedbateľný tak sa neberie ako tepelný most. Vnútorné povrchové teploty s našim systémom riešime pri detailoch ktoré ponúkame

 • @technikheluz  sak sem hod screen nech vsetci vidia, dobre tak nastupuje slovickarenie, takze to nie most ale je to miesto s nizsou teplotou, nie vyrazne ale nizsou, ked spocitam tuto plochu tak to moze byt zaujimave...

 • @lubojo  Som rád že ste boli spokojný a mať stavbu dodatočne zateplenú je tiež možnosť. Je to vec presvedčenia. Na Conecu nemenil nikomu názor. Aj keď príde a žiada to. Napr Ja som sa rozhodol dodatočne zatepliť. Ale keď ma presvedčíte o opaku ....... Ja na to hovorím ak ste presvedčený choďte tým smerom. Nemôže mať každý nezatepleny dom.

 • Písal mi jeden diskuter spravu že taku temu som nemal dávať. Že je tu veľa ľudí čo je proti tomu. Ale že on ma dom s murivo hrubky 440mm a platí kúrenie 50 eur s plynom pri cca 200 m2 plochy. Ja mám tepelné čerpadlo a kúrenie a tepla voda 50 eur. Úžitková plocha 127m2.
  Presne preto je táto diskusia potrebná. Je to možnosť ktorá tvorí zdravý domov.
  Nezateplovanie prišlo zo západu tak ako aj dodatočne zateplovanie. Ale myšlienka nezateplovat prišla po nedobrých skúsenostiach s dodatočným zateplenim. Mňa nepresvedčili až v Heluze. Ja poznám stavebné firmy čo rozoberajú zateplene budovy. To čo je pod tým je neopisatelne. A toto isté zistili Nemci a Rakúšania

 • @technikheluz  chceme vidiet tie fotky co je pod tym, sem s nimi

 • @technikheluz - berme dom Bungalov.
  Cena Heluz 50 2in1 je 9.44 za kus. Na 1m2 je potrebnych 16 tehal, to je 151.04 Eur za m2. Tepelny odpor je cca 9,25. (neberiem tu pevnejsiu ... tam je cena 13.13 za kus alebo 210Eur za m2).
  Zoberme Ytong 25 a na to 24 cm sedeho Isover EPS - Ytong m2 stoji 39.26 + m2 sedeho EPS hrubky 240 stoji 40.32 psolu cca 80 Eur + pena na lepenie - na m2 mozno 1-2 Eura, takze dajme tomu spolu 82 Eur. Tepelny odpor cca 10.

  Bral som original cennikove ceny - EPS ten drahsi. Na Heluz som videl 50 % zlavy, takze cca m2 za 75.5 a na Ytong a EPS cca 40%, tak spolu 49 Eur. Rozdiel 26.5 na m2.
  Pri dome co ma tak cca 160 m2 stien, je to vo vysledku 4240 Eur len za hrubu stavbu. A to este neberiem kolko by stala doprava a vylozenie - mozno to je v cene, ale min. vykladku si plati clovek na mieste.

  Myslim si ze nie je o com.

 • @technikheluz  tak kecal som ... na Heluz zlava len 42%. To nam meni ceny: m2 za 87,6 ku 49, teda rozdiel 37.6 na m2, pri 160 m2 je to 6016 Eur.

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.

Nenašli ste čo ste hľadali?

Články od našich partnerov
Podlahové, stenové a stropné vykurovanie a chladenie Gabotherm®
Cesta k dokonalému trávniku alebo ako vybrať správnu kosačku
Správny výpočet spotreby materiálu z pohodlia Vášho domov
Archív článkov od partnerov