Vyhrievanie chodnika

Zobraz úvodný príspevok
Cchem sa informovat riesil niekto z vas vyhrievany chodnik pod dlazbbou? mi mame 4cm dlazbu na strkovom podlozi a chcel by to vyskusat s topenim cez topny kabel alebo druha varianta napojit na kotol plasthlinikoveho hada. Po tejt dlazbe sa autom nechodi a co ma najviac zaujima za ako dlho sa takyto chodnik vyhreje ked je na nom sneh
Odpovedať
1
2
ak su peniaze na realizaciu a samotny chod, tak ako preco nie. mohlo by byt super, sa proste aj o taketo veci nestarat, nie
Odpovedať
@sousedekovci89 A akú radu dostal? Zatiaľ som si žiadnu nevšimol. On sa nepýtal či sa to oplatí, alebo nie, ale čo dať do zemi a ako dlho bude trvať, kým sa chodník nahreje.
Odpovedať
@ruren dostal radu, že za tie peniaze čo ho to bude stáť, čo to všetko bude vyžadovať a účinok ktorý to bude mať je to maximálne neekonomické a neefektívne. Presnejšie písali mu tu o viacerých aspektoch ktoré je potrebné brať do úvahy a že nie je jasné či sa mu dostaví želateľný výsledok. že tu vyťahuješ iba lopaty (čo áno tiež dostal ako odporúčanie) a nevidíš ten zvyšok, za to ja už nemôžem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Ja som si urobil ohrev dlažby pred domom a som nadmieru spokojný. Ale nerobil som to podľa odporúčaní v návode. Dal som káble do štrku a do netkanej textílie. Ohrev dlažby 35m² -9kw - cena materiálu 1600€ Spotreba elektriny - cca 2500kw-350€/zima Teším sa že to funguje ako má.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od loksiklubos:

Cchem sa informovat riesil niekto z vas vyhrievan…
@loksiklubos čerstvo napadaný sneh je najlepšie čím skôr pozametať..teraz ho napadne naraz tak max. 1-10 cm.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jojikoo:

Ja som si urobil ohrev dlažby pred domom a som na…
@jojikoo pekny peniaz za komfort ;-) hlavne ze ty si spokojny!
Odpovedať
Spomínam si na minulý rok.... keď liberálna časť politického spektra chodila do parlamentu demonštratívne v hrubých svetroch, keď doma deťom stiahli radiátory, keď nás nabádali na otužovanie, ....a taaaak ďalej 🤷‍♀️ Svet sa zbláznil
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@jojikoo pekny peniaz za komfort ;-) hlavne ze ty…
@rkorba Keď bývaš v kopci v radovej zástavbe a nieje kde odpratávať sneh (deti už majú autá) tak to už nieje iba o komforte.😁 Každý rok oškreté auta tiež stoja nemalo penazí...Prístrešok by stál okolo 7000. Malá ukážka z Oravy pred 2 rokmi😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jojikoo:

@rkorba Keď bývaš v kopci v radovej zástavbe a ni…
@jojikoo tejto zimy napadlo u mňa viac bolo i 75 cm,ešte i teraz niekde vidieť,autá chodia priebežne a udlávia, potom je krásna šmýkačka, aj ked auto zabrzdíš vlastnou váhou sa šmýka ako na saniach, zatiaľ sa tu neoškrelo žiadne , domáci vedia kde zastaviť a pustiťz protismeru hlavne zo spodu, to ked zastaví má problém sa pohnúť, staršie autá prešmykujú -neubrzdia nezaťažené koleso
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jojikoo:

@rkorba Keď bývaš v kopci v radovej zástavbe a ni…
@jojikoo uži si to dokiaľ je dotovaná energia pre domácnosti plošne pre všetkých bez ohľadu na účel a plytvanie ... Za mňa je toto ukážka zbytočného plytvania zdrojov a energiami ale keď ti to robí radosť tak vyhrievaj 😀
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jojikoo uži si to dokiaľ je dotovaná energia pre…
@dexter89 Vyhrievany chodnik v radovej zastavbe je podobna iluzia rodinneho domu, ako plechova garaz na sidlisku 🙃
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od terry25:

Spomínam si na minulý rok.... keď liberálna časť …
@terry25 žiadne otužovanie by nebolo treba , keby ľudstvo malo aspoň nejaké zvyšky rozumu ... Ale to by fosilna lobby nemohla držať kľúče od miešačky už nejaké tie dekády a dezinformovať a lobovať všetkých naokolo ... Žiaden plyn by netrebalo keby blázni nemali paranoje z jadra zo štipky uránu získaš energiu ako z tony uhlia ... a neviem koľkých galonov ropy ... Keď sa rozbehne fuzia tak z 1 gramu deutéria získaš 80 000kwh energie čo je asi ročná potreba strednej bytovky ... To bude plytvania 😀
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jojikoo uži si to dokiaľ je dotovaná energia pre…
@dexter89 Vyrábam si 5x viac elektriny fotovoltikou... 🫡
Odpovedať
Profilova fotka
Môj príspevok bol pre tých, ktorý rozmýšľajú o vyhrievaní chodníka (z nejakého možno aj vážneho dôvodu) a o použitej technológií - pokládka káblov pod dlažbu 6cm pojazdné autom a v brehu. A o tom koľko to stojí a aká je spotreba za zimnú sezónu. Lebo keď som sa ja rozhodoval či a ako to mám robiť tak som sa nikde nedočítal tieto informácie. Ak tu niekto vyjadruje názor že je to zbytočná vec a plytvanie energiou (2 000kw/ za sezónu) tak nech hejtuje aj debaty o tom že niekto kúri 24kw elektrickým kotlom alebo elektrickou podlahovkou v dome a spotrebuje 25 000 kw/ zimu elektriny. Moja spotreba celého domu (z roku 1989) je 9 500kw/ ročne (plyn nemám) 4 členná rodina. A výroba FVE je 10 500/ ročne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jojikoo:

Môj príspevok bol pre tých, ktorý rozmýšľajú o vy…
@jojikoo Myslím si, že porovnávať kúrenie v dome, ktoré človek predsa len potrebuje a kúrenie niekde von, lebo nechcem odhadzovať sneh, je trošku mimo. Aby som bol úprimný, dať si vyhrievanie chodníka či dokonca cesty, by ma teda fakt nikdy nenapadlo. Vlastne ani neviem k čomu by mi to malo slúžiť. Ak by to bolo na diaľnici, to by som chápal. Ale na druhú stranu, na diaľnici je poľadovica, či nejaká vrstva snehu možno tak pár dní v roku. A ak ľudia budú jazdiť ako hovädá, tak ani to by im nepomohlo.
Odpovedať
Ludia chodia ovesani retiazkami, diamantami, atd., niekto ma vykurovanu cestu. Definuje to slovo luxus a je tu s nami od prapociatkov... Neviem co vas to tolko vzrusuje...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jojikoo:

Môj príspevok bol pre tých, ktorý rozmýšľajú o vy…
@jojikoo mňa ročne stojí vykurenie celého domu na 23 stupňov nonstop presne toľko , čo teba ohrievanie toho chodníka ... Krása že si to vyrabas fotovoltikov , len škoda že asi keď sype sneh a treba to odtapať ti asi výroba fve je na dve veci
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od minoo:

Ludia chodia ovesani retiazkami, diamantami, atd.…
@minoo keď niekto nosí retiazky to sotva dvihne uhlikovu stopu a CO2 v ovzduší ... Keď niekto plytvá energiami tak to je už iná vec ... Máme tu február a od začiatku je vonku 12 stupňov , dnes pri Blave pomaly 20 ako by bol začiatok mája ... Ale nevadí ľudstvo sa nespamata nikdy ... Možno keď tu budu v lete 40tky bežné a v zime bežne 20 všetko zakape tak aj tak sa ľudia nespamataju
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@minoo keď niekto nosí retiazky to sotva dvihne u…
@dexter89 klimaticku zmenu mozes riesit len globalne, neda sa to lokalne - a tym ze je cena takejto srandy tak neekonomicka, bude to mat malokto a tym to globalne poriesene je (jeho spotreba je zanedbatelna a druhych neinspiruje, koli ekonom. faktorom). Lokalny vplyv na prirodu to nema - nevytvara to nerecyklovatelny odpad, nevypusta to splodiny, ktore jeho susedia dychaju, nesposobuje to hluk ani nezdrave ziarenie...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dexter89 klimaticku zmenu mozes riesit len globa…
@minoo kto má prachy nerieši nič len okamžitý prínos, stačí ked mu to pôjde len párkrát ročne, niekto stavia krb a používa na vianoce iný kúpi drahú dovolenku ved nebude prachy presúšať , dáva prácu iným
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od pochabel:

@jojikoo Myslím si, že porovnávať kúrenie v dome,…
@pochabel Aj si čítal jeho príspevky. Tam je to jasné prečo to má a z druhého je jasné že tú elktriku si čiastočne vyrobí.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dexter89 klimaticku zmenu mozes riesit len globa…
@minoo Globálne vieš nastaviť rámce ale najvacsi problém je že naša civilizácia je stále viac a viac náročnejšia na materiály a energie a podľa mňa bez toho aby sa každý uskromnil sa asi nič nedosiahne ... Zas ekonomika není v súlade so šetrením potrebuje rast a spotrebu takže to je ďalší problém História nám ukázala že keď sa našla nejaká inovácie čo šetrila energie ľudia proste aj tak nešetria ... Napr. klesla cena palív a áut a menej žeru tak ludia namiesto šetrenia si kúpia dve autá alebo 3 ... Atď Sám neviem ako z toho von ale nerobí sa nič Ale vôbec mi nevadí vyhrievanie chodníka to nech si zadávateľ témy nemyslí nemám nič proti ak to niekomu chýba a pomôže nech si chodník vyhrieva len to dávam do širších súvislostí .... Koniec koncov všetci čo žijeme v tejto západnej vyspelej časti sveta plytvame veľa a zbytočne ... Tak je nastavený systém a ekonomika ... Ja tiež inde napr .. niekto na chodník niekto lieta na dovolenky , niekto kupuje blbosti atď ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pochabel:

@jojikoo Myslím si, že porovnávať kúrenie v dome,…
@pochabel Vidíš, to ja mám opačný prípad - dvor firmy, kde pracujem je kompletne vydláždený, ale že kompletne, asi 500 m2. Parkuje v ňom cca 10 áut, ktoré, keď v noci nasneží, ráno prídu a nie je odhrnuté (keď to ja neodhrniem, tak nik), tak to ujazdia. A keď do toho naprší a teplota klesne k nule, tak je z toho 500 m2 klziska. Zatiaľ, keď je už fakt zle, tak sa posolí - ale na zámkovej dlažbe to za tie roky začína byť poznať. Je to v Bratislave, kde dnes bolo plus 16 supňov a takáto situácia nastane za zimu na 2-3 dni, ale inde by v podobných prípadoch vyhrievanie pod dlažbou veru brali. Ja tiež, aj keby len na príjazdovej ceste/ploche. Ibaže dvor nepatrí firme, tak v takých dňoch (podľa predpovede) si trošku privstanem a zahrejem svalstvo... ;-) Aj tie panely s baterkami by bolo kam dať, len vlastník dvora by tak veľkej investície asi nešiel...
Odpovedať
Je tu ešte niekto ďalší s reálnymi skúsenosťami. Tiež by som to rád pred domom spravil. Ľudia si kupujú napr. autá s automatickou prevodovkou, lebo sa im nechce radiť, alebo veľké SÚV, lebo sa im nechce ohýbať a tiež neriešia, že väčšie auto znamená väčšia spotreba a väčšia ekologická záťaž. Navyše ľudia sú schopní vyhodiť prachy za omnoho väčšie blbosti (napr. ten rozdiel automat/manuál) omnoho viac peňazí. Nevidím nič zlé na tom vyhodiť 1600 € + náklady za vyhrievaný chodník.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@minoo Globálne vieš nastaviť rámce ale najvacsi …
@dexter89 nema zmysel sa s tym takto trapit... Z hladiska jednotlivca je to neriesitelny problem - tzn. netreba to riesit. Riesi sa to globalne - vyssia efektivita spotrebicov, cena energie... Jedine cim sa ma jednotlivec zaoberat je jeho lokalny vplyv. Separovat smeti, nekuchat katalizator a dpf z auta, nepalit handry, sadit stromy...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?