Dočasná prístupová cesta na pozemok

Profilova fotka
Ahoj, chcem sa opýtat či tu niekto riešil niečo podobne... Máme stavebny pozemok, ktory je za rodičovským rodinnym domom, v uzemnom plane je planovana vystavba RD avšak cesta k pozemku je v nom zakreslena cez suseda, ktory ale ma nevysporiadane pozemky, čiže nemam sa na tu cestu ako napojit... Dá sa vytvorit vlastna dočasna prijazdova cesta cez spoločny vstup rodicov?...riešila som to na UHA kde mi hlavny architekt povedal že to nemože dovolit, nakolko v uzemn. plane je cesta k mojmu pozemku naprojektovana cez suseda a tu nemoze porusit... Na zaklade toho nedostanem SP ... stači na dočasnu cestu suhlas starostu na staveb. povolenie???? Jedna sa o lokalitu Košice -Barca, vie mi stym niekto pomôct? ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
pokial by ste chodili, jazdili na svoj pozemok cez pozemok rodičov, tak môžete. to je jedno, ze si na vlastnom pozemku urobíte cestu. Nemusite to ohlasovat, že tam chcete cestu....ci vy tam chcete jazdit aj s nakladnými vozmi atd?
Odpovedať
Profilova fotka
nie nechceme tam žiadne nákladne autá avšak mne sa jedná o to či mi vydaju stavebné povolenie aj ked cestu nebudem mat schválenú a ci budem vediet skolaudovat dom bez oficialnej cesty..
Odpovedať
@ddankaa2 mali sme podobny problem - planovana nova cesta, zacali sme stavat v zahrade u rodicov+kedze maju uzky pozemok, predal nam aj sused. nemali sme pristupovu cestu - nedostali by sme stavebne povolenie. cez nasich sa da prejst (autom nie), tak sme s nimi uzavreli najomnu zmluvu - povolenie na prechod a na umiestnenie inzinierskych sieti cez ich pozemok. to stacilo na vydanie stavebneho povolenia..
Odpovedať
Profilova fotka
cize hovoris ze na vydanie stavebneho povolenia nam staci suhlas na prechod od rodicou a nie ziadna cesta schvalena hlavnym architektom? ak je to tak tak potom super............Len preco mi ten architekt stale tvridl ze to nieje mozne...debi...jeden...............dakujem ti za odpoved
Odpovedať
@ddankaa2 mozes chodit cez rodicovsky pozemok,ale stavebne povolenie bez IS nedostanes. ved musis mat nakres napojenia na IS.
Odpovedať
Profilova fotka
@ddankaa2 my tiež nemáme žiadnu cestu.na náš pozemok sa dá dostať jedine po obecnej parcele,ktorá nieje žiadna cesta. stačilo nám k stav.povoleniu zriadenie vecného bremena práva prechodu a prejazdu cez pozemok medzi nami a obcou. čiže Vám by malo stačiť tiež to zriadenie bremene na prechod a prejazd cez pozemok rodičov.
Odpovedať
Profilova fotka
atlaska: dakujem za odpoved ale mi tu neriesime inž. siete ale cestu.....Ohladom sieti mi je vsetko jasne..
Odpovedať
Profilova fotka
monika: jasne poriesim to pravo prechodu....................Kde si to vybavila? staci iba u notara? alebo treba to neako zapisat na kataster?
Odpovedať
zalezi aj aky mate stavebny urad - ci budu pri SP riesit pristup na pozemok. niekde sa to proste neriesi. ale ak inak nepochodite tak: bud si zriadite vecne bremeno - pravo prechodu a prejazdu + predpokladam ze aj ulozenie inz. sieti - na celu parcelu vasich rodicov - v takom pripade vam bude stacit zmluva o zriadeni vecneho bremena s vasimi rodicmi a zapisana na katastri - az po zapise na katastri sa objavi na LV vasich rodicov tarcha. ale pri pripadnom predaji rodicovskeho domu pojde cena koli tomu trasku nizsie - a mozno ani nie - zalezat bude od konkretneho kupujuceho. da sa a je to ale draksie zatazit len cast parcely vasich rodicov - na by ste ale potrebovali geometricky plan od geodeta v ktorom sa vycleni cast parcely ktora za zatazi tarchou a potom aj tu zmluvu + zapis do katastra.
Odpovedať
@ddankaa2
Odpovedať
@ddankaa2 ale aj sietam potrebujes pristup, ak ho mas k IS tak mas asi aj na pozemok.
Odpovedať
Profilova fotka
malydom: dakujem za reakciu- budem to riesit cez samostatnu parcelu vyclenenu presne na cestu siroku 3m a pod ktorou pojdu aj inž.siete. dakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
malydom: tu zmluvu spisem u notara a potom ju pojdem zalozit ako bremeno na kataster?
Odpovedať
Profilova fotka
@ddankaa2 my sme si zmluvu o vec.bremene napisali sami,usetrili sme na notarovi :-Dtakisto aj is idu cez ten pozemok.spytaj sa najprv na stavebnom urade ci to mozete tak poriesit.my sme si to potom dali na kaatster a ked bolo stav.konanie este to ani nebolo zapisane na katastri iba sme prilozili tu zmluvu.a stacilo im to
Odpovedať
Profilova fotka
dakujem.. pojdem sa opytat a uvidime ci nebudu vymyslat...... ach tie Kosicke urady
Odpovedať
@ddankaa2 ked uz mas povolenie tade tahat IS, nieje dovod nepovolit tadial pristupovu cestu. Cudujem sa ze kataster schvaluje a berie zmluvy o vec.bremene pdpisane bez notara, to by som tam mohla doniest hocijaku zmluvu na hocijaky pozemok so sfalsovanymi podpismi.
Odpovedať
Profilova fotka
uvidime ze co mi povedia.....................ked nie tak to poriesime cez notara..
Odpovedať
@ddankaa2 podpisy Vam overi aj matrikarka na Miestnom urade za 50centov podpis. Mne to fakt pripada,ze mozem zriadit v pohode susedovi vecne bremeno na pozemku bez jeho vedomia.
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska myslím ze ked to bola zmluva medzi nami a obecnym uradom,zviazana tricolorou,s peciatkou obce a statorostkynim podpisom,neni dovod riesit nejake falsovanie podpisov.
Odpovedať
Profilova fotka
poriesim to cez notara pre pokoj v rodine aj pre pokoj na uradoch...
Odpovedať
ale to je oficialna listina, to si nenapisala, zmluvu medzi dvoma fyzickmi osobami podla mna kataster bez overenych podpisov nevezme. To by tam mohol fakt kazdy dat zmluvu aku chce,aj vymyslenu. a matrikarka fakt stoji 50centov jeden podpis,to nieje nejaka zavratna suma 4E. @monika_123
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska podpisy sme overene mali to je samozrejme
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 rokoch
Profilova fotka
Dobrý deň, je to už pár rokov, ale môžem sa opýtať ako ste to nakoniec vyriešili? Prešlo Vám to s vecným bremenom?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Zdravím.Ja si chcem postaviť bungalov na rodičovskej záhrade ,,teraz prechod z cesty cez dvor ,za domom je záhrada,na ktorej budeme traja vlastnici,,no chcem pozemok rozparcelovať a z jednej strany pozemku urobiť cestu ako spoluvlastnícky podiel, aby sa každý mohol dostať na svoj pozemok ,aká široká cesta musí byť,že vraj 4 m ,no neviem prečo?, na vlastnom pozemku.Dalej..nad pozemkom, teda ako končia pozemky, potrebujem sa dostať cez 3 parcely a prejsť na zakreslenú cestu ,časť obec ,časť štatna cesta,no treba ju sprístupniť, vyčistiť na vlastné náklady, lebo obec na to nemá financie .Nie sú romski. spoluobačiania..../lebo tam kde sú štát prispieva.../časť cesty je už spristupnená, ten čo staval dom na vlastné náklady to urobil. Dalej budem musieť vyčistiť ja ,možá sa dohodnem zo susedmi .že sa pridajú. A odtiaľ ťahať í s ,potrebujem vodu, asi tiež, No neviem ešte ako na to, a ani neviem čo skôr začať.Zbieram informacie 🤔 🙂 Že vraj nákres čo chcem vyčistiť, ,kde dám kríky z cesty atd.obec rozhodne, mi dovoli vyčistiť...aká má byť cesta, všade písať žiadosti...veľmi zdhavý proces, no musím to podstúpiť,lebo chcem.Tak prosím o radu
Odpovedať
Profilova fotka
Nechcem ťarchu cez rodičovský dvor,lebo tam už ide k susedovi pp z nášho pozemku,z predzáhradky,spodkom cez dvor, dlho to už riešime /urobil to bez súhlasu/,aby to odstranil a pôjde to asi na súd. No sudy trvajú roky....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?