Vlastný ohrev teplej vody v byte

Rozmýšľal som nad vlastným ohrevom teplej vody v 3izb. byte. A však o nikom neviem, či niečo takéto realizoval a či to má aj nejakú efektívnu návratnosť. Plán je, že by sa vyhrievala voda len na sprchovanie cca 80l elektrický bojler. A ostatné čiže kuchyňa a umývadlá v kúpeľni a WC , by bolo napojené na existujúci rozvod TUV. Neviete ktosi poradiť či sa to oplatí alebo nemám ani nad tým rozmýšľať.
Odpovedať
nerozmyslaj nad tým
Odpovedať
no tak zalezi kolko stoji 1m/kub. voda, cena je tam kolem 7eur, cize sa tam asi opati len prietokac, bojler moc nie, ..
Odpovedať
Profilova fotka
Videl som taketo riesenie, maju svagrovci. Oplatit sa to oplati jedine v pripade ze nastane vypadok TUV od dodavatela, co sa dialo cca 1xrocne v nasom starom byte cca na tyzden kvoli udrzbe technologii. Oni byt vsak kupili uz s nainstalovanym zasobnikom, neinvestovali.
Odpovedať
Likvidoval som jeden taký el. bojler v Petržalskom paneláku kvôli neefektívnosti ohrevu... To už radšej investovať do termostatickej batérie nad vaňu. :-)
Odpovedať
@marinak53 - však práve kvôli tomu to riešim, lebo máme asi najdrahšiu teplú vodu na Slovensku (1m/kub = 12.934€ ) @pksoo , @dedo758 - Áno aj to je ďalší dôvod , máme dosť časté výpadky a o teplej vode po 23.00 môžem len snívať. Navyše cez leto by sa dokázala voda za celý deň nahriať na prijateľnú teplotu bez nákladov, mali sme to tak pred tým v dome. vyhrievali sme len keď sa ochladilo. Navyše vodu planujem ohrievať len cca o 18.00 na 2 hoďky...inač ako som písal v kuchyni a v umývadlách by som používal TUV od mesta.
Odpovedať
ak platis 12.90 za vodu daj si ten maly elektricky prietokac,pretoze ta to zarucene vide lacnejsie. prietokac HAKL MX 2211 spapa 2-2.5kw na hodinu cize ta ta voda vide zarucene lacnejsie, len nech sa to nedozvedia ludia v cinzakoch lebo vodarne skrachuju,. moj otec to tak ma a je v peknej uspore, teras ho vide kub. vody na 4,20 eura.
Odpovedať
Ja mam osobne tiež prietokovy ohrievac Hakl a sice dam zal elektrinu trosku viac ale preplatky okolo 500eur za tuv ostane na Chorvatsko cez leto a umyvadlo v kuchini som tiež kupil ohrievač asi 109 eur investicia ma nadrž na 5 litrov a na riad ja stvorene ale preistotu mam jednu bateriu na Tuv kvoli tomu ze ak vypadok el.som prdeli
Odpovedať
@marinak53 @robotnicek Tá úspora na dovolenku sa mi páči. Vychádza to na 3x lacnejšie ako teraz. z 12,90 na 4,20. Ešte uvazujem, či pre 4 člennú rodinu bude práve dobrý prietokový ohrievač,bude mať voda stabilnú teplotu, a nebudem ho musieť pomaly každý rok meniť. V robote máme prietokač na umyvadle a menia ich pomaly každé 2 roky, buď sú zanesené vod. kameňom, alebo odíde. DO kuchyne asi nebudem dávať, mám umývačku riadu a ohrievať vodu len na opláchnutie rúk, prípadne pár vecí sa neoplatí asi ohrievať vodu, ale ponechať existujúcu.
Odpovedať
Ja ked som sa rozhodoval to namontovat bolo par veci co ma fakt s()ralo.1vec cena TUV a ohrev TUV platit za 1 vodu 2krat 2.vec ked som dosiel domou o OO:OOhod z prace tak som mohol zabudnut že este nejaka tepla voda potece lebo vraj teplarne nam setria peniaze ze vo vecernych hodinach neohrievaju .3 vec rano ked som siel do prace o 5 tak som odpustal 15minut studenu vodu a potom hura tepla ale ano mal som cas na rannu KAVU a preco mi tece studena voda a toci sa tepla VODOMER ?ako nevahaj v tejto repubilke si aj solar drcnut na balkom pomož si sam ako možes Štat naj aj tak ojebabre ..
Odpovedať
Mne ten Hakl vydržal 1 ohrievac 5rokou a prestal ohrievat v servise v Ivanke pri dunaji že 10eur špirala plus oprava cca 20eur ale cakal som tak som šiel do obchodu kupil novy nahodil a dosiel opraveny je v stkrini keby nieco za tie preplatky si to zaslužilo nevahat a kupit hned druhy.
Odpovedať
@dollarr50 ono to chce sem tam aj udrzbicku proti vodnemu kamenu, ja mam v garazi pritokac na elektrinu ten som dostal zadara od znameho a ma asi 9 rokov a slape ako hodiny, ale kazdy rok ho napojim na cerpadlo preplachnem octom a je ako novy,,..
Odpovedať
Rozhodne sa oplati, ak si to prepocitate, kedze TUV vodomer = absolutny PODVOD.. rano vstavam o 05, chcem vlaznu vodu na umytie tvare, vysledok? 30litrov vody do kanala, samozrejme za plnu cenu TUV. podovdnik je aj spravca a developer - treba tam namontvoat take nieco, nech voda prudi v stupackach a nei drzi sa len tak niekde. plus vodarne, su podvody, kedze ohrievaju travnik (v zime dokazatelne chybajuci sneh na travnikoch) a to com a byt? keby ma niekto problem, tak argument - vypustim si studenu vodu, dam do hrnca, zapnem indukciu.. PS: ohrievat vodu an indukcii vyjde lacnejsie, nez odoberat TUV. Laicky a jednoduchy prepocet. 3 minuty, 1 liter vriacej vody, 2.2kW odber. tj, za 1hod mam 50L vriacej vody za 2.2kw, co je povedzme 33centov. 1:2 100C:18C vody nam zmixuje teplotu 45C pri 1:1 to mam 59C takze pocitam, zlaty stred 2:3 a mam 50C vodu. potrebujem 400L vriacej a 600L studenej (pocitam 18C) = 400/50*.33= 2.64EUR a studena voda 1000L neviem co stoji. dajme tomu 2 eura, takze VELMI ZHRUBA, kubik "domacej" TUV vyrobenej na indukcii stoji pod 5 EUR a myslim si, ze akykolvek iny ohrievac urobi tuto pracu lepsie, ako indukcna varna doska. takze je absolutne vylucene, aby ktorykolvek dodavatel na dialku (obrovska strata energie) dostal teplu vodu ku mne domoc lancejsie, ako si ju ja vyrobim. a dalsi benefit? LUXUS, ze tepla tecie ked pohnem kohutikom PS: ti co sa boja ze vypadne prud, a nebude tepla voda, myslim ze za prve - velmi by ste si nepomohli, aj keby mate TUV za druhe - v obchode sa da kupit lacny benzinovy generator a vuala, mam energiu, okamzite. ono uz logika vravi, ze CESTA tej vody ma neskutocnu tarchu na jej vyslednu cenu a to som sa este neobul do teplarni. ale slovak sa rad necha vykoristovat, zial, maju to v krvi.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@balalajka2 Ak musíš odpúšťať 30 litrov vody aby došla teplá, máte na stúpačke problém s cirkuláciou teplej vody. Pokial je v stúpačke tretia-tenšia rúra studená, tak problém tam je a správca to musí riešiť - možno len na najvyššom poschodí odvzdušniť...
Odpovedať
@dollarr50 Pekný deň. Ja som prerábal bratovi v LV jadro a hneď sme namontovali aj 80L bojler a je s ním úplne spokojný. Teraz plánujem aj ja namontovať nakoľko budem modernizovať jadro. treba ale to oznámiť na OSBD že teplú vodu nebudete odoberať. Neviem kde ako, ale niektoré OSBD robí hurhaj okolo toho... Ale iste sa oplatí. V byte je 2členná "posádka" niekedy až 6členná a v pohode stíha. Viem za čo platím pri odbere elektriky, a nie ako pri vode za TÚV kde sa stále nájde nejaký " koeficient prepočtu".
Odpovedať
Lebo v našom bývalom nemenovanom osbd LM sa sekery neplaticov rozratali na platicov a vec vyriešená, to sú tie korficienty.
Odpovedať
@jano2007 Na šťastie že bývam v paneláku v ktorom sú môžem ozaj prehlásiť že super susedia.. Viem je to náhoda ale predsa.Myslím že bez problémov s platením...No a stými koeficientami je to tak... :-(
Odpovedať
Bojler by sa mal oplatiť ak cena za ohrev vody je viac ako cca 8 €/m3, bez ceny studenej vody. na 1m3 10°C vody ohriatej na 65°C je potrebných 65 kWh elektriny. 1m3 vody ohriatej na 65°C zmiešam s 830 litrami studenej vody 10°C a dostanem 1,83 m3 vody o teplote 40°C, čo je ideálna teplota na sprchovanie. Stačí si dosadiť vlastnú cenu za kWh elektriny a spočítať si či vyrobená teplá voda je lacnejšia v bojleri a ak áno, tak spočítať aj návratnosť kúpy bojlera a montáže. Výhody vlastnej prípravy na TÚV - teplá voda má teplotu takú, akú si zvolíte - teplú vodu máte nonstop 24h denne, narozdiel od niektorých dodávateľov, ktorý od 23.00 do 5.00 teplú vodu nedodávajú, čo im umožňuje vyhláška - žiadne odstávky z dôvodu údržby Nevýhody - naďalej treba platiť základnú zložku čo je 10% z nákladov na teplo v teplej vode pre bytový dom - investičné náklady na bojler a montáž - pri dlhodobom výpadku elektrickej energie je človek bez teplej vody, ak má teplú vodu len z bojlera
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Platbu základnej zložky (momentálne po zmene zákona 20%) môžte vypustiť. Existuje rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré o tomto hovorí, podľa ktorého odporúča postupovať Ministerstvo hospodárstva, s ktorým sa nakoniec stotožnila aj SOI. Takisto nepotrebujete súhlas susedov s odpojením od centrálnej dodávky TÚV (list Ministerstva financií, ktoré je garantom príslušného zákona) . Keď bude mať niekto záujem napíšem (pošlem) podrobnosti. Cena pri vlastnom ohreve el. bojlerom sa pohybuje do 4€/m3 (podľa ročného obdobia, teda podľa teploty studenej vody). Vyčistenie bojlera napr. raz ročne je otázka 30 min., pre aspoň trochu zdatného človeka (vyjadrujem sa len k Tatramatu, iné nepoznám). Je dobre mať náhradné topné teleso (ináč ste deň, dva bez teplej vody), vymeniť ho na striedačku pri čistení. Práve "zakameňované" namočiť na ten jeden deň, dva do octovej vody a vyčistiť a odložiť na ďalšiu výmenu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
ahoj prepo mam zaujem o ten list a podrobnosti k tomu vopred dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@prepo Tiež by som pekne poprosil o ten list. na adresu igorprokop54@gmail.com :-) ďakujem krásne
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@prepo Dobry den , mozeze mi prosim poslat ten list. Vopred moc dakujem bara061@googlemail.com
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@prepo Pošleš mi prostim ťa ten list na JAntonie@seznam. cz, ak je to stále ešte aktuálne a je možné sa fakt odpojiť od centrálnej dodávky TUV. Vďaka
Odpovedať
@prepo mala by som záujem o ten list a podrobnostiach na monika.s@vnet.sk, ďakujem.
Odpovedať
chcem sa opýtať ako to funguje ak sme SVB NB a máme vlastnú kotolňu v bytovom dome. máme taký problém máme 21 bytov tuším 3 kotle a 1 bojler (neviem koľko litrový) ten bojler na toľko bytov nestačí povedal sám pán čo má na starosť revízie a opravy, atď. bývame tam cca 4 roky, už od začiatku ako sme sa nasťahovali sa vravelo že je problém s ohrevom vody, potom sa to opravilo (predtým tam bol taký čo sa o to nestaral), mali sme v bojleri plno vodného kameňa, kazilo sa. a niekedy je že v nedeľu idem napustiť vaňu alebo sa chcem osprchovať je vlažná voda, lebo naraz púšťa každý vodu, minie sa. teraz sme boli 3 týždne bez teplej vody nakoľko sa pokazil doskový výmenník, ževraj. opravili ,4 dni fungovalo a zas pokazené. tak sme sa rozhodli že by sme si zaobstarali bojler. Lenže nakoľko platíme aj fond opráv aj do opravy kotla, bojlera a opravy okolo bytového domov a všetkému čo patrí k tomu, ako mi rozrátajú, že ja nebudem odoberať teplú vody len studenú. ako myslím, že keď sa pokazí kotol tak budem aj ja platiť za opravu kotla keď ho nevyužívam. netuším ako to funguje ak má niekto skúsenosti potešilo by ma. ďakujem
Odpovedať
@mover88 ak to spravis na tajnasa, tak budes fond oprav platit tak ci tak. Ak poziadas o odpojenie, tak sa tych poplatkov zbavis ale len ak su v rozpisoch definovane, ze tolko z FO ide na vyrobu TUV, tolko na kotle, zvysok na stavbu... Ked to nie je rozdelene, tak FO sa pouzije tam kde treba a ty ho budes platit nadalej podla stvorakov aj ked si budes doma vodu ohrievat... Druha vec je ako mate rozuctovane popletky za spotrebovanu TUV, to by si pri nulovej spotrebe platit nemusel A nebolo by lepsie investovat do vymeny zastaralych zariadeni za nove ekonomickejsie. Poziadat o uver z Fondu rozvoja byvania. Jasne, je to o vypracovani projektu, papierovackach, aj spolocenstvo to musi schvalit ale ja by som skusila ist tym smerom
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Profilova fotka
@prepo Tiež by som pekne poprosila o ten list. na adresu darysella@gmail.com Dakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@prepo pros viete mi poradit kde najdem toto rozhodnutie,ze nie je treba platit zakladnu zlozku?
Odpovedať
@ivus36
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?