Tepelné čerpadlo s prietokovým spínacom

Ahojte zvazujem kupu TC len mam par otazok, predajci mi totiz nieco radia, a vyrobci TC zas udavaju iny udaj. Takto: 1. murovany bazen z DT cca 20m3, zapusteny do zeme, ziadna tepelna izolacia stien 2. teplotne pasmo - lokalita BA kraj 3. bazen kompletne zastreseny - staci otvorit dvere a vojst dnu 4. slana voda 5. filtracia so solinatorom s vlastnym casovacim zariadenim 6. zdroj iba 230V 7. vyhrev staci v april-maj-1/2jun a potom 1/2september-oktober, (v tom obdobi mam vodu 18-22 teraz Otazky: 1. staci TC na cca 20m3 cize 3-5kW ako udavaju vyrobci alebo treba 7-10kW ako radia predajci? 2. vela vyrobcov uvadza v manuali pretokovy spinac vypne pri nizkom prietoku, ale nikdo neuvadza ci sa i zapne ked sa zdvihne prietok, ide mi oto ze potrebujem zapinat TC prietokom cize inak v case ked sa zapne filtracia Jediny model co som nasiel a vyzera ze by mal mat i zapinanie pritokom je Marimex Premium 5000 ale isty nie som si tym. Pripadne by bola zjazdna i cesta aby TC malo moznost pripojenia externeho prietokoveho spinaca ale ani take som nenasiel. ? 3. ako rychlo klesne teplota vody 20m3 zohriata na 24C ak cez den je teplota 15-20C a v noci je 10-15C, ide mi oto ako dlho by denne muselo TC ist aby som mal teplotu cca min 24C ? Dakujem
Odpovedať
@fox0903 polož tuto otazku tejto firme Microwell a určite ti poradia ohladom ohrevu vody do bazena.
Odpovedať
@fox0903 1kW to bude zohrievat 5x dlhsie ako 5kW. Cize ti moze postacovat i nizsi vykon pri dlhsom case ohrevu. Druha vec je realita, cize aby ti to stihlo vyhriat v priebehu dna o tplko kolko ti to v noci vychladne. PS ja mam koli tomu 14kW i ked 2x viac planovanej vody.
Odpovedať
Na 20m3 potrebujes realne od 10kw vykon hore. Inac ti bude tak akurat udrziavat vodu. Max vykony tc sa udavaju vacsinou pri 26/26 teplote cize s klesajucimi stupnami von a vody to klesa. Cize realne v prechodnom obdobi to nebude vykonovo napr 10kw ale len tak mozno polovica. Ak by si kupil vykon 5kw tak ti v prechodnych obdobiach kedy ho najviac potrebujes neda takmer nic len zozerie ee. V auguste kedy bolo menej teplych dni mam odskusane pri 22m3 tc 11kw bazen otvoreny,nicim nezakryty ani v noci tak pri teplote von ca 28 a vode ca 25 to dalo pocas dna ca 5 stupnov. V noci to kleslo o ca 3 stupne. Na tzb mas pomocne prepocty.
Odpovedať
cize idealne zohrievat na 26-28C podla odporucania vykourovacih grafov od vyrobcu, ok asi zasadny problem pre 10kW bude istic, aktualne mam tam 16A a aj vedenia dimenzovane max na 16A totiz pri jednom brilixe 9kW som cital odporucany istic min 20A a rozkopat pol zahrady na dovedenie silnejsieho kablu to v plane nemam. a podla toho co pisete slabsi 5kW bude nedostatocny cize tepelne cerpadlo bez rozkopavky je u mna nerealizovatelne. ok tym padom asi je u mna ohrev vyrieseny 😞
Odpovedať
@fox0903 jedine teraz pozeram ze mozno marimex premium 8000 by malo este ist na 16A. len stale je to asi malo podla vas? https://www.marimex.sk/tepelne-cerpad...
Odpovedať
Profilova fotka
@fox0903 ved si pozri na tom TČ aké má SCOP. Podľa toho sa rozhodni. Nespomínam si aké je defaultné a aká je výpočtová teplota, ale ak máš 5 kW tepelko, tak samozrejme najvyšší vykurovací výkon má vtedy keď je aj vonku teplo, niektoré sú stavané do -15° a niektoré do -30°C (napríklad), to ale neznamená, že v týchto teplotách nebude tepelné čerpadlo ohrievať vodu. Sú tam ďalšie premenné, ako to či je bazén krytý, čím je krytý, aká je plocha vody, izolácia stien bazénu a iné. Keď máš odizolovaný bazén od spodu a z bokov + prekrytie napríklad v podobe lexanu, tak nepotrebuješ tak vysoký výkon. Ak sa chceš cez zimu kúpať v 25-28°C vode bez prekrytia a izolácie bazénu, tak potrebuješ násobne vyšší výkon. Výkon TČ klesá v závislosti od vonkajšej teploty - respektíve od teploty kde sa nachádza "vonkajšia" jednotka. Aj pri -5°C bude kúriť so skoro rovnakým výkonom - ALE DRAHŠIE. Na to aby nekúrilo, by muselo byť vonku viac ako je stanovené teplotné minimum od výrobcu. Kúp si malý kotlík s prietokom a nalož tam pár polien a budeš ohrievať skoro zadarmo 😄 samozrejme je to menej konfortné a bude to trocha dymiť ... ak teda nechceš meniť prierez kabeláže ktorú máš zakopanú na dvore 😉
Odpovedať
@dominik_galaba co tak kondenzacny kotol na propan butan a 33kg bomby? je to asi sieleny napad ale ta tvoja piecka mi to sposobila.
Odpovedať
Profilova fotka
@fox0903 nápadom sa medze nekladú, otázna je "životnosť" takejto bomby, a hospodárnosť. Ale ak chceš komfort, tak musíš za to platiť. Neviem, či to už nebude lepšie pripojiť na vykurovanie domácnosti - na KK. Ale to sú myšlienky ktoré sú skutočne extrémne, ale sú aj extrémne zaujímavé 😄 otázkou je ako by sa to regulovalo... najjednoduchšie by bola fakt tá piecka s drevom, pravda je že by to dymilo len na začiatku, potom by to bolo už OK. A teplo z komínu sa dá tiež využiť napríklad na grilovanie či varenie nedelného vývaríku alebo vykúrenie nejakej garáže či dielne. Všetko je možné, len si to treba dobre premyslieť 😉
Odpovedať
@dominik_galaba videl som to na salaši Zbojská veľký kotol na metrovicu , a bazén v jaskyni umelej vo svahu
Odpovedať
Preco nejdete do solarka,vsetko sa teraz pcha cez blbu elektrinu.My sme kupovali taky maly ohrev na elektrinu,sice krasne vyhrialo na 35 stupnov ale tolko veci v zastrcke,ze uz som citila smrd tak sa aj vyplo.Nechcete niekto? A buducu sezonu ideme do solarka.
Odpovedať
Profilova fotka
@emilia25 na solár potrebuješ slnko, v prechodnom období je ho menej, a v chladných zimných mesiacoch je viac oblačnosti ako slnka, ak aj nejaké je, tak je ho málo a s nevhodným uhlom dopadu. Temperovať bazén solárom ktorý má výkon len v určitej časti dňa je menej výhodné ako ohrievať to tepelným čerpadlom. Pri bazéne ide o komfort, a za ten sa žiaľ platí. Ak ti smrdí zásuvka, nemôže za to ohrev, ale slabé dimenzovanie kabeláže. 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu veru, to mohlo byť príjemne teplé s takou "pieckou" 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
tak medzicasom som vymenil kabelaz, za 3x2.5 a podla udajov vyrobcu staci 16A istic a 3x2.5 pre TC marimex premium 8000/mountfield azuro 8kw (podstate vyrobca aj model je rovnaky len u nas sa to musi znejakeho nezmameho dovodu predavat pod 2 znackami) ale stale mi ostava otazka ako vyriesit spinanie a vypinanie. mam filtraciu so solinatorom ECO15220-1 vystup vody za filtraciu napojim cez bypass na na TC TC co som zistoval priamo vo phynix ma prietokovy spinac co dokaze spinat aj vypinat TC len toto riesenie podla slov vyrobcu nie je moc dobre kedze sa riskuje poskodenie vyhrevneho telesa TC i ked sam vyrobca povedal ze niektory ludia to tak pouzivaju potom som uvazoval na niecom takomto, napajat filtraciu priamo z TC a ktore ma vyvod na cerpadlo resp nie som isty ci sa jedna o bez potencionalne svorky ktore kvazi plnia funkciu spinaca alebo je tam 230V a rovno dokaze zapnut cerpadlo to este si preverim ale v oboch pripadoch uvazujem napr nastavit na filtracii max cas na kolko dokaze ist solinator a na TC nastavit casovanie tak aby napr TC sa vyplo skor ako dojde k vypnutiu filtracie predpokladam ze TC ma nejaku prodlevu rozpojenia spinaca na filtraciu a sucansne mat na filtraciu nastaveny manualny spinac fazy v pripade pre obdobie ked TC nie je nutne nech sa filtracia dokaze spinat sama bez TC. ak niekdo taketo uz riesil budem rad za nazor.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?