Ohrev bazéna pomocou bojleru

Zdravím. Riešil niekto z vás doohrev bazéna pomocou bojleru? Blbosť?
Odpovedať
Profilova fotka
blbosť to nie je, lepšie ako studená voda, len je to asi drahé, ale to je tiež relatívny pojem.
Odpovedať
@jan45 No keď som pozeral bazénový ohrievač na podobnej báze stojí rovnako. A výkon mizivý. Ide mi ale o to, či ten bojler môže fungovať len ako teleso do ktorého priteká a odteká voda. Bezbexpanznej nádoby a podobne.
Odpovedať
@ajod Akú predstavu pripojenia toho bojleru a ohrevu samotného máš...?
Odpovedať
@dedo758 Upozorňujem že nie som vôbec z fachu! Môže to fungovať tak ze: Odseparujem bojler od filtrácie. Bude to externé zariadenie. Cez čerpadlo pôjde voda do bojleru, voda sa bude zohrievať a pod malým tlakom vytekať späť do bazena. Ako prietokové ohrievače. Ďalšia varianta prepojiť cez filtráciu mám Marimex pro star 4, ale to miestom si istý či by to pretiahlo.
Odpovedať
@ajod Asi mas FVE a elektrinu zadarmo ked o tomto uvazujes, aky objem a na kolko stupnou chces ohrievat. Spravit sa da vsetko, v tonto pripade na sposob prietokoveho ohrievaca s cerpadlom, nic zlozite, no spirala s 2,5kw to bude hriat vecnost...
Odpovedať
@janopopovec Čo je FVE? Aby sme sa rozumejú nepotrebujem od toho aby zohriali 10 stupňov na celý bazén. Štandardne sa zohrieva na 27-28 sám iba s foliou na vode. Chcem to iba na dohrev do 5 stupňov. Toto sú moje nápady ako som hovoril miestom z fachu. Preto som tu nech sa niečo dozviem
Odpovedať
@ajod kup si na bazosi bazenove tepelne cerpadlo podla toho kolko kubikovy mas bazen.
Odpovedať
@ajod V bazéne mám cca 10 kubikov vody. Tým lacným solárnym panelom neverím
Odpovedať
Bazénové čerpadlo má ďaleko väčší prietok ako by bežný elektrický bojler stíhal čokoľvek ohriať. 120 litrový bojler, 12 kubíkový bazén - to je 100 bojlerov. Napustenie jedného bojlera - 5 minút, krát 100 je 8 hodín. Keď to množstvo vody ten bojler ohreje max. o jeden stupeň, treba zabezpečiť, aby tá voda cez noc neochladla. A teraz spotreba - 2,5 kW špirála 8 hodín prevádzky = 20 kWh x 0,1€/kWh = 2€. A to je zatiaľ nezabezpečené chladnutie vody v bazéne. Za celý deň (12 h) vyhodené 3€... Ak nechceš kolektory na strechu, rozlož po dvore (plochej streche) čiernu PE hadicu, máš to za 1€/m. Bojler nie je dobrý nápad...
Odpovedať
@ajod 28 stupňov je málo??? Ak mala voda v našom bazéne viac, pripadal som si ako v polievke... :-)
Odpovedať
@dedo758 Ďakujem za vysvetlenie. Čo sa týka tých hadíc. Mám vedľa bazéna garáž s plochou strechou na streche IPA. Stačí natiahnuť hadice ukotviť na hranol nech sa to nekruti ako had? K tomu asi tiež čerpadlo. Treba napustiť nechať to zohriať a pustiť?
Odpovedať
@dedo758 Mám deti a ďalšie sa k nám chodia občas kúpať. Mne stačí bohaté občas sa tam cítim ako mäso v polievke. No na spodu je cítiť chlad. Bazén mám na betóne. Podklad zo stirodur 3cm, 2cm fulia filc
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ajod Zle som počítal - to je cena za ohriatie jedného bojlera a tebe ich treba ohriať 80... Hej, treba to prichytiť o niečo, pripojiť k bazénovému čerpadlu a dúfať, že nebude celé leto 30 stupňov, lebo budeš musieť zakrývať...
Odpovedať
@dedo758 Piesková filtrácia vytlačí vodu až na strechu? Marimex pro star 4 mám. Tu vodu v hádkach treba nechať zohriať? A potom vypúšťa alebo nechať stály priechod
Odpovedať
@rkorba toto je teda rada. Mas s nejakym konkretnu skusenost?
Odpovedať
@jozefsv aka otazka taka odpoved.. Videl som ohrievat bazeny cim kolvek ale bojlerom este nie a urcite ani neuvidim ked sa nad tou somarinou zamyslis. Pozrel si si uz tie tepelne cerpadla?
Odpovedať
@rkorba samozrejme somarina bojler ale taka ista rada je tc z bazosa. Zvolenie spravneho tc pre bazen nie je urcite podla odporucania na m3 a tie super znacky stoja za...tc ktore dokaze realne vyhriat bazen sa dimenzuje raz tak silne a hlavne take ktore dokaze zacat topit od co najnizsej teploty okolia. Napr mountfield je na zaplakanie, topi az nad 20 stupnov vonkajsieho okolia a vykony ubohe,spotreba pomali 1:1. Kamaratova skusenost, neobstal ani s reklamaciou. Tu treba jednoznacne priplatit za kvalitu. Ale pokial ti staci tc ktore topi ked je vonku uz horuco tak ano aj toto je spravna cesta.
Odpovedať
@jozefsv na bazen by si potreboval kilometer hadíc, mám na streche altánku 50m 3/4 col a za 6hod to nahreje z 10-15st z vodovodu to mám na 30st 50 l to mám tak na sprchovanie v lete pokiaľ svieti, na bazen 10m3 t. j 10 000l vody, potrebuješ solárne panely, alebo TC pri 30st vzduchu má COP aj 7 t. j 7x lacnejšie ako elektrina, alebo kotol na drevo 20kW , ináč ho môžeš používať len pri tropických dňoch pozri kalkulačku na výpočet tepla môžeš zadať i zohriatie o 1 st https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-...
Odpovedať
@jozefsv Tepelné čerpadlo rádovo za stovky eur je zbytočne riešiť. Ja sa som tu hľadal odpoveď na moju otázku. Odpoveď som dostal. Je to hlúposť. Ak mi vie niekto poradiť ako napojiť tie hadice na filtráciu budem vďačný.
Odpovedať
@duzu to malo byt mne? Ziaden solar realne v prechodnom obdobi nenahreje bazen, pocital som to. Vzhladom na investiciu a ucinnost je len jedna cesta a to poriadne tc. Mam bazen 20m3. Ked je vonku 30,uz mam mat vodu davno nahriatu a nie vtedy nahrievat.
Odpovedať
@jozefsv chod pozrieť do : Vyš. Ružbach tam sa nahrieva veľký 50m bazén no solár na celom kopci nad ním, známi ohrieva bazén TC do 2m3 čiernej nádoby,ohrieva ju i slnko, tak má teplú vodu i druhý či tretí deň ked je chladnejšie, večer a ked bazen nepoužíva zakrýva čiernou celtou,, cez tropické dni a noci ohrieva len slnko
Odpovedať
@duzu nikam nemusim aby som si vedel spocitat investiciu. Kolko mi da slnko energie cez solar na jar a kolko by som potreboval solarnych panelov aby mi ohrialy vodu. Aby sa realne ohrievala kedze na jar v noci je chladno a tak akurat bude pocas slncneho dna dna vykryvat nocnu stratu. Ked pride tyzden dazd a zamracene tak som zase nahraty. Vzhladom na investiciu jednoznacne tc.
Odpovedať
@jozefsv už máš napustený bazén? u mňa by sa veľmi nezohriala voda , poobede síce bolo 20st ale ráno -6st
Odpovedať
@duzu nemam tu je to rovnake,kazdu noc je mraz
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
S 50 m hadicou na streche nie je zlý nápad. Neskúšal niekto tu hadicu dať pod zastrešenie bazénu? Na začiatku sezóny ju pripevniť nad hladinu vody. 😱😱😱
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?