Plesen okolo okien

Prosím o radu,začali nám zatepľovať balkóny,naposledy robili robotníci niekedy v decembri,odvtedy nic. Teraz nám však plesneju steny,čo sme nikdy nemali. Chceme to riešiť ,ale chceme byť pripraveni ,aby nás len tak ľahko neodbili. Myslíme si,že problém je v Tom ,ze parapety nie sú alebo možno sa strop znižuje smerom k oknám. Aký je Váš názor?
Odpovedať
@zuzik ťažko povedať z pár fotiek, nevieme čím sa zatepľovalo a akou hrúbkou aká stena, môže zatekat voda a vlhnut naspodku, robí to aj susedom ak je to panelák??
Odpovedať
Ako casto vetrate? Ako dlho? Plus....su v tychto izbach zapnute radiatory?
Odpovedať
@zuzik ako zateplili ostenie pri ráme okna? Nemáte nafotene aj to?
Odpovedať
presne toto začalo robiť aj nám na byte po výmene plastových okien (ale menili sa až po zateplení bytovky), presne v tých istých miestach. Čím chladnejšie vonku, tým mokrejšie rohy. Podľa mňa tadiaľ preniká studený vzduch a následne kondenzuje a vzniká pleseň....
Odpovedať
@zuzik no vyzerá to na zle realizované (odfláknuté) ostenie 🙂
Odpovedať
Neviete či taký istý problém majú aj susedia? treba sa opýtať, ak nie tak problém je u vás a to može byť spôsobené slabým vetraním atď
Odpovedať
Toto je celkom častý jav po zatepleni. Uzavrie sa obálka domu a prestane teply a vlhký vzduch unikát cez mikroskary von a vlhkosť sa potom zráža na najchladnejsom mieste. To ostrenie bolo studené aj pred zateplenim ale vetralo sa tam skarami okolo okenného ramu, tak sa vlhkosť nerazala. Treba lepšie a intenzívnejšie vetrať. Nárazovo, prievanom na pár minút, niekoľkokrát denne.
Odpovedať
Profilova fotka
Najlepsie a najryhlepsie co sa da je zacat poriadne vetrat. Podla mna bude problem v tom
Odpovedať
Profilova fotka
@lalipo34 niekedy ani to nepomôže ale toto sa často stáva pri starých bytovkách, keď sa zateplia. Neviem to technicky vysvetliť ale to uzavretie očividne nerobí dobre, niekde sa tá vlhkosť potom musí odraziť.
Odpovedať
@staliana s tym som sa stretla uz u kamaratky, tak sa tesila, ze im konecne zateplia bytovku a potom nastali presne taketo iste problemy ako tu popisujete. namiesto radosti, prisli len starosti
Odpovedať
@staliana ano, uzavrie sa vsetka vlhkost v stavebnych materialoch zateplenim a potom sa odparuje len tam, kde moze, teda dovnutra. Este ked sa k tomu prida vlhkost, ktoru si normalne vytvarame tym, ze v byte zijeme, nezmenime sposob vetrania s ohladom na to, ze vlhkost cez fasadu a trhlinami v stenach uz nemize unikat, tak nastane to co nastane. Ale za normalnych okolnosti by sa za dva roky mala stavba vysusit tak, ze by sa tento problem nemal objavovat
Odpovedať
Zateplenie balkóna nie je dokončené,nie sú ani parapety na oknách. Predpokladáme ,že v tom bude problem. Mokre je to však okolo celého rámu okien,viď foto.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@silvia_peterr vetra sa dosť a susedia tiež majú mokré balkón ale nie plesen,ale sú nižšie podlažie.
Odpovedať
@zita19 nebol absolútne žiadny problém 12 rokov. Vetra sa dosť a som zvedavá na vyúčtovanie kúrenia....
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 dakujem, ze si to za mna viac vysvetlila 🙂 Presne tak to je, ako si to napisala. Clovek si mysli, ze bude lepsie a niekedy je to pravy opak.
Odpovedať
presiel som podobnym.... vzduch, ktory ma nejaku vlhkost je ochladeny, zmrsti sa a pusti vlhkost. V rohoch vzduch zaroven prudi najmenej, tym padom tam vlhkost ostava a zacne sa darit plesni. Cize teply vzduch nasaty vlhkostou pride ku studenemu rohu, ochladi sa a stane sa hore popisane. Predtym sa take nedialo, pretoze boli chladnejsie mury po celej ploche a vzduch sa narazovo neochladil, zaroven dalej od muru prudi lepsie vzduch(mozno aj pretoze sa viac kurilo), takze bol odvedeny a zmiesany so vzduchom vnutri. Takze bud sa postarate o to, aby ten roh nebol z nejakeho dovodu studeny(viac zateplite, detekujete, co tam priviedlo chlad-tepelny most), aby ram okna nebol studeny(mozno by pomohlo utesnenie vetracich otvorov v rame?), alebo aj prudenie vzduchu vnutri okolo okien (viac kurit?) U mna sa toto stalo v jednom rohu, kupil som dva teplomery s meranim vlhkosti, oba overil ze meraju uplne presne (dal som ich vedla seba) a potom som jeden dal do rohu na zem (kde sa plesen tvorila) a druhy som dal do toho isteho rohu ale v cca 1,5m vyske. Rozdiel bol ten vrchny ukazoval 22,8 stupna, vlhkost 63%, ten spodny 21,8 vlhkost 72%. Ja som toto poriesil malym ventilatorcekom do usb adaptera (znizene na 2,5V), teraz vzduch prudi, teplota a vlhkost je rovnaka a plesen v rohu neexistuje (aj stena sa oteplila novym teplejsim vzduchom, aj vlhky vzduch je ovedeny prec z rohu). Takze riesenie nie je asi az take univerzalne pre vsetky prostredia, ale aby asi bola predstava, preco sa to deje.
Odpovedať
@zuzik a akú vlhkosť vzduchu máte? Pri určitej vlhkosti je pomaly nemožné nemať plesne. Ak je vlhkosť privysoká a viac vetrať nechcete, skúsila by som ešte dať odvlhčovač k tej stene.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
keď som videl po zateplení parapety naklonené k oknu, a diery v rohoch, tak sa podobným scenárom nečudujem. Treba pozrieť kvalitu zateplenia. hlavne na vyšších poschodiach, kde vietor nafúka dážď až ku oknám. Ale aj to vetranie je potrebné.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?