Kategórie

Fatrafol

Rozhodujete sa aký materiál, či strešnú fóliu použijete pri izolácii vašej strechy, základov domu, jazierka alebo bazéna? Strešný izolačný fóliový systém fatrafol je vhodný pre všetky konštrukčné riešenia izolácie akejkoľvek strechy. Hydroizolačná fólia Fatrafol je vhodná tiež pre všetky typy základov novostavieb, bazénov, či jazierok. Fólia fatrafol v sebe skrýva veľa užitočných výhod spojených s jej použitím. Aké to sú a na čo všetko sa dá použiť?

Členenie hydroizolačného systému fatrafol

Pri realizácii hydroizolácií sa využívajú viaceré hydroizolačné systémy. Na základe miesta, kde ich chcete využiť a spôsobu ich využitia, sú nimi hydroizolačné systémy ako – strešný fatrafol, zemný hydroizolačný systém fatrafol, bazénový fatrafol a tiež fatrafol určený pre záhradné jazierka. Všetky tieto systémy si nevyžadujú žiadnu údržbu a vyznačujú sa dlhodobou životnosťou, takže investovanie do nich by ste nemali oľutovať. Okrem spôsobu, na ktorý budú fólie použité, sa delia na ďalšie dve veľké skupiny a to na fatrafol fólie, ktoré sú:
stabilizované proti UV žiareniu – používajú sa najmä na pokrývanie plochých, šikmých, oblúkových, či iných striech, tiež na izoláciu bazénov alebo záhradných jazierok.
nestabilizované proti UV žiareniu – sa používajú najmä ako zabudované fólie, určené na izoláciu spodných častí stavieb, základného betónu, suterénov, rôznych podláh a nádrží proti vlhkosti, tlakovej vode, ropným látkam a tiež radónu.

Strešný fatrafol

Strešný izolačný fóliový systém fatrafol je vhodný na vytváranie povlakových strešných krytín pri všetkých typoch budov, či už s plochou alebo šikmou strechou, tiež na obytných stavbách, verejných, priemyslových, športových, poľnohospodárskych a iných. Takýto fatrafol je taktiež vhodný pre všetky konštrukčné riešenia striech, teda aj pre:

• jednoplášťové i dvojplášťové strechy
• šikmé aj bezspádové strechy – no myslite však na to, že čím je uhol strechy menší, tým je sortiment použiteľných materiálov užší, pričom fatrafol fólia vynikne hlavne pri izoláciách menej šikmých, plochých, či bezspádových striech
• s tepelnou izolačnou vrstvou pod a aj nad strešnou krytinou
• s násypom kameniva, či zeminy a pre mnohé ďalšie

Strešný fatrafol môžete tiež klásť na všetky bežné podklady, pod ktoré spadajú novostavby, ich opravy, rekonštrukcie, či modernizácie starších stavieb. Fatrafol fólie sú odolné voči poveternostným vplyvom, agresívnym vplyvom ovzdušia a vďaka svojej štruktúre aj proti mechanickému namáhaniu. Strešnú fóliu tiež môžete ľahko zvariť, čo určite oceníte pri jej aplikácii. Výhodou je tiež, že fatrafol váš objekt požiarne nezaťaží a zároveň nepreťaží nosnú konštrukciu vašej strechy.

Pre správny výber strešnej fólie potrebujete vedieť, ako ju chcete využiť, pretože poznáme hneď niekoľko typov:

Fatrafol 810 (fólia vystužená textilnou mriežkou, vhodná najmä do priestorov so zvýšeným nebezpečenstvom požiarov)
Fatrafol 804 (nevystužená fólia vhodná na členité povrchy a k vypracovaniu detailov)
Fatrafol 807 (má na spodnej strane podložku z netkanej textílie a je určená na renováciu asfaltových striech)
Fatrafol 808 (je na spodnej strane opatrená podložkou z netkanej textílie a je vhodná pre zelené strechy, strechy s násypom, či s dlaždicami)
Fatrafol 814 (má v sebe zabudované sklenené rúno, vrchná strana je opatrená protišmykovým dezénom a je vhodná pre pochôdzne strechy, terasy, či balkóny)

Nestačí len kvalitná izolačná fólia Fatrafol

Vaša izolačná fólia môže byť vyrobená akokoľvek kvalitne, no to nie je hneď zárukou aj kvalitnej povlakovej krytiny. Okrem kvality fólií je predpokladom pre docielenie požadovanej hydroizolačnej kvality hydroizolačný systém. Tento systém by mal okrem správnych pomocných a doplnkových prvkov zahŕňať aj vypracovanú technológiu navrhovania a tiež realizácie v praxi, okrem toho aj systém školení a pravidelných kontrol jednotlivých aplikačných spoločností. Tieto materiály môže na požiadanie získať každý architekt a tiež projektant pozemných stavieb, ktorý vám zaručí kvalitu vašich hydroizolačných prác na streche.

Zemný fatrafol

Zemný hydroizolačný systém fatrafol tvorí súbor materiálov s konštrukčno-technologickými predpismi, na základe ktorých je vhodný tak ako proti stekajúcej vode, tak aj proti tlakovej vode. Je určený na vytváranie hydroizolačných plášťov proti zemnej vlhkosti pre všetky typy spodných častí akýchkoľvek stavieb, teda najmä novostavieb. Ak si myslíte, že do vášho prostredia nie je vhodný, mýlite sa. Zemný fatrafol je určený pre všetky typy prostredia, ktoré sú charakteristické rôznym stupňom biologickej alebo chemickej agresivity.

Čo sa týka teploty prostredia, je vhodný pri trvalých teplotách od - 20°C až do + 40°C. Dbajte však na to, aby bola počas jeho spracovania teplota v rozmedzí od - 5°C až do + 40°C, čo by v našich zemepisných šírkach nemal byť problém. Zemné hydroizolačné fólie sa taktiež delia podľa ich spôsobu využitia, pričom si môžete vybrať medzi fóliou: Fatrafol 803 (valcovaná a následne laminovaná fólia, proti pôsobeniu radónu, presakujúcej a tlakovej vode, pri izolácií zemných nádrží, šácht a pod.), Stafol 914 (fólia proti pôsobeniu radónu a vlhkosti) a Ekoplast 806 (fólia proti pôsobeniu radónu, stekajúcej a tiež tlakovej vode, so zvýšenou odolnosťou voči ropným látkam).

Bazénový fatrafol

Hydroizolačný systém fatrafol určený pre bazény, je vhodný najmä ako povrchová vrstva pre plavecké bazény. Je príjemný na dotyk, zabezpečuje zlepšenie estetického vzhľadu bazénov a slúži aj ako zábrana proti stratám vody rôznej tvrdosti v dôsledku pretekania alebo presakovania. Okrem toho dokáže konštrukciu bazéna ochrániť proti koróznym účinkom vody a chemikáliám používaným pri údržbe bazéna. Oceníte tiež jeho schopnosť odpudzovania usádzaných nečistôt, vďaka čomu je ľahšia údržba bazénov. Ide najmä o Fatrafol 790, o modifikovanú vinylovú bazénovú fóliu, ktorá je vystužená vysokopevnostnou polyesterovou mriežkou. V rámci rôznych dizajnov sa vyrába v štyroch farebných prevedeniach, a to v bledomodrej, tmavomodrej, tyrkysovej a v bielej farbe.

Jazerná fólia fatrafol

Jazerná fólia fatrafol – Aquaplast 805 a je určená na vykladanie záhradných jazierok rôznych veľkostí, ktoré sú vhodné tak ako na chov okrasných rýb, či obojživelníkov, tak aj na pestovanie rastlín. Táto fatrafol fólia bráni stratám vody z jazierka a tiež k jej presiaknutiu. Na trhu ju môžete nájsť vo viacerých farbách, napr. v čiernej, zelenej, či antracitovej farbe. Oceníte určite jej ľahkú prispôsobivosť sa členitému prostrediu a podkladu, schopnosť dlhodobej funkcie izolácie a tiež vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)