• fotoportrét
  fotoportrét
  zilmi
  164
  Registrovala sa 26. januára 2012 na modrastrecha.sk. Pridala 1 príspevok a 18 albumov. Má 50 priateľov.
  Pre všetky, ktoré ste ešte vydržali pri pc, máte už pripravené metly,/ môj mm už všetky schoval/ ja si zoberiem asi mechanickú, možno bude pohodlnejšia, stretneme sa v nemecku na hore Brocken, dnešná noc patrí všetkým nám, ktoré dokážeme urobiť z ničoho zázrak, noc všetkých čarodejníc.
  .Valpurgina noc.....je nocou všetkých magických bytostí a hlavne čarodejníc...

  Noc z 30. apríla na 1. mája bola odjakživa pokladaná za magickú. Sviatok sa pôvodne pravdepodobne slávil pri splne, ktorý bol najbližšie dňu nachádzajúcom sa medzi jarnou rovnodennosťou a letným slpovratom. Ľudia verili, že túto noc sa čarodejnice zlietajú na čarodejnícky sabat - čiernu omšu - a skutočne, táto noc je jedným z najväčších pohanských sviatkov. Ľudia tiež verili napríklad v otváranie rôznych jaskýň alebo podzemných miest, kde mohli nájsť poklady. Hlavnou úlohou tohoto starého sviatku bola oslava plodnosti.

  Na ochranu pred čarodejnicami sa na vyvýšených miestach zapaľovali ohne. Postupom času sa z týchto ohňov stalo pálenie čarodejníc. Zapaľovali sa smolné metly a vyhadzovali do výšky. popol z týchto ohňov mal mať zvláštnu moc pre zvýšenie úrody. Niekedy sa rozhrnutým popolom vodil dobatok pre zaistenie plodnosti, inokedy sa cez oheň skákalo pre zaistenie mladosti a plodnosti.

  Odkiaľ pochádza názov Valpurgina noc?

  Valpurgia bola anglická mníška, ktorá v 7. storočí pomáhala svätému Bonifácovi obracať Nemcov na kresťanstvo. Keď sa stala svätou, noc z 30. apríla na 1. mája bola pomenavaná po nej. Prečo? Mníška bojovala s pohanstvom a na túto noc pripadal jeden pohanský sviatok.

  Sabat na hore Brocken

  Podľa ľudových povier v noci z 30. apríla na 1. mája prebiehal sabat čarodejníc na hore Brocken v Nemecku. Že vraj odlietali z Hexenplatzu (námestie čarodejníc) a potom tancovali a oslavovali až do rána v spoločnosti škriatkov, rusaliek, trpaslíkov a iných magických bytostí. K ich zastrašení sa zapaľovali ohne a sviečky v oknách.