Novodobá rozprávka o troch prasiatkach, ktorá sa žartom rozpráva medzi stavbármi, ktorí stavajú zo slamených balov, sa končí tým, že prasiatko, čo malo dom zo slamy, žilo spokojne v teplučku a bez pôžičky.

Slama je rovnako ako hlina zdravý prírodný materiál, trvácny, ak sa udržiava v suchu. Je to lacný, lokálny a obnoviteľný zdroj, ktorý sa dá ľahko vrátiť do prírody. Domy zo slamy vydržia storočia a sa stavajú prakticky po celom svete . Slamená stena hr. 35 cm ako výplňový materiál s drevenou nosnou konštrukciou, dreveným latovaním a obojstrannou omietkou má certifikovanú požiarnu odolnosť F90, tzn. po 90 minútach prehorieva a padá. Myši a hlodavce omietnutá slamenná stena neláka, pretože slama je tvorená celulózou, ktorú nie sú schopné stráviť, na rozdiel od prežúvavcov alebo termitov. Tí ale rovnako majú radšej drevo. Občasný dážď nevadí, dom ochráni omietka, ale ľudia bývajúci v záplavových oblastiach môžu na domy zo slamy zabudnúť
Výhodou domov postavených zo slamy je veľmi dobrá tepelná izolácia až na úrovni energeticky pasívneho štandardu. Okrem toho slama, mimochodom, rovnako ako hlina, zabezpečuje dobrú vnútornú klímu. Slamenú stenu treba vždy riešiť ako difúzne otvorenú.