Prírodná domáca medicína ☂

24. mar 2014
Prírodná domáca medicína ☂ - Hluchavka biela

Hluchavka biela

 • slabachvila
  AUTOR
  Kvitne: Od mája do septembra.

  Zber: Zbierame kvitnúcu vňať alebo len biele kvety korunky bez kalichov. Sušíme pri teplote 35 stupňov Celzia na suchom mieste.

  Uplatnenie: Katechínovým trieslovinám sa pripisujú tonické (posiľňujúce) a adstringentné (sťahujúce) účinky. Saponíny zasa pôsobia proti zápalom a močopudne, znižujú krvný tlak. Má preháňavé a močopudné účinky. Lokálne sa používa na podráždenú kožu, svrbiace miesta a vlasové lupiny. V ľudovom liečiteľstve sa objavila v novoveku, keď lekári rozpoznali jej sťahujúce, posilňujúce, močopudné, žlčopudné, hojivé a osviežujúce účinky. V 19. stor. ju vyhlásili za liečivú bylinu, ktorá sa už tradične používala na výplach pošvy, resp. liečbu výtoku. Mladé výhonky sa pripravujú ako špenát a pridávajú sa do polievky.

  Zaujímavosť: Bylinka vďačí za svoj latinský názov tvaru kvetu - otvorená papuľka - latinsky lamos. Podľa gréckej mytológie bola vraj Lámia Diovou milenkou. Jeho žiarlivá manželka Héra zahubila dieťa zrodené z tohto zväzku. Aby sa Lámia pomstila, začala požierať deti šťastných matiek. Stala sa tak z nej obluda, ktorou sa hrozilo neposlušným deťom.
  • slabachvila
   AUTOR
   http://www.burko.sk/rodinka/hluchavka.pdf

   *  Pole nie je povinné